Powiat baranowsko-gorzycki. Stop marginalizacji Nowej Dęby!

76

W lokalnych mediach z triumfem ogłoszono, że powiat tarnobrzeski planuje połączyć trasą pieszo – rowerową Zamek w Baranowie z Jeziorem Tarnobrzeskim. Jest to kolejna inwestycja poświęcona tej miejscowości. Tymczasem Nowa Dęba od lat nie może doczekać się remontu należącej do powiatu ulicy Kościuszki prowadzącej do strefy ekonomicznej (na zakłady). Pokazuje to ile przy obecnym układzie politycznym rządzącym powiatem traci nasza gmina.

Zmarginalizowanie Nowej Dęby w powiecie tarnobrzeskim jest widoczne gołym okiem. Coraz głośniej mówi się o planach niektórych radnych by w bliżej nieokreślonej przyszłości zlikwidować jedną z dwóch nowodębskich szkół średnich. Głośnym echem odbiła się jedna z ostatnich sesji rady powiatu na którą przyjechali nowodębscy nauczyciele by wyrazić swój sprzeciw wobec polityki oświatowej realizowanej przez powiat. Wybrany głosami nowodębian, wicestarosta , niegdyś nauczyciel Zespołu Szkół nr 1, nie zabrał nawet głosu.

Rządząca powiatem koalicja w wielu aspektach faworyzowała kosztem Nowej Dęby pozostałe miejscowości powiatu tarnobrzeskiego. Najważniejsze dla naszej gminy sprawy, takie jak chociażby remont drogi powiatowej prowadzącej do nowodębskiej strefy ekonomicznej nie zostały załatwione. Oczywiście, teraz przed wyborami padnie wiele obietnic poświęconej tej drodze, ale wydaje się że nikt się już na nie nie nabierze.

Coraz głośniej mówi się – często żartują tak sami urzędnicy – że powiat tarnobrzeski w wyniku rządów obecnej koalicji powinien zmienić nazwę na powiat baranowsko-gorzycki. Wprawdzie Nowa Dęba ma w tej kolacji swojego wicestarostę, ale starosta ten, co na własne oczy widzieli nowodębscy nauczyciele, w ważnych dla Nowej Dęby zachowuje milczenie. To pozwala mu na zachowanie posady, ale nie pozwala na rozwiązywanie naszych nowodębskich problemów.

W tym kontekście sytuacyjnym warto zadać sobie pytanie o los naszego szpitala? Jeśli kolejna kadencja powiatu tarnobrzeskiego zostanie zdominowana przez obecną koalicję, to jakie mamy gwarancje, że fundusze na Nową Dębę nie będą obcinane po to by zyskał Baranów i Gorzyce? Jak mawia stare porzekadło: apetyt rośnie w miarę jedzenia. Po cięciach w szkołach mogą przyjść cięcia w szpitalu. A gdy biały personel przyjedzie na sesje powiatu by usłyszeć wyjaśnienia, może spotkać się z taką samą reakcją jak nauczyciele.

Dlatego w tych wyborach musimy postawić na zmiany, które zagwarantują Nowej Dębie poczucie bezpieczeństwa.

TOMASZ ZIELIŃSKI
Komitet wyborczy POROZUMIENIE PRAWICY

76 KOMENTARZE

  • Ciekawe czy członek komitetu poparcia Pana Sudoła w ostatnich wyborach czyli Marek Ostapko też się zgadza? W sumie Ratusz firmował tą ekipe i spijał smietankę a teraz starosta bee? „Zachowaj mnie Panie od przyjaciół z wrogami sobie poradze”

  • Chyba się zgadza skoro odszedł z pracy z powiatu bo się nie zgadzał z ich polityką. Radny Jacek Lubera również odszedł z tej koalicji po tym jak się przekonał jak ona działa. Został w niej popierający Jurka Sudoła Wiesław Ordon i Zygmunt Żołądź oraz Marysia Mroczek.

  • Jeśli komukolwiek z Nowej Dęby odpowiada sytuacja w której Nowa Dęba traci aby zyskiwać mógł Baranów i Gorzyce to znaczy, że nie jest on lokalnym patriotą a broniąc tego stanu rzeczy broni jedynie swoich prywatnych interesów (stołka, układu politycznego którego jest członkiem itd.)
   Dlaczego ci „nowodębianie” godzą się aby Dęba traciła? Niech powiedzą jaki mają w tym deal.

  • Ja wolę jak wszyscy zyskują bo dzielenie się wg Gmin to bardzo prymitywne. Faktycznie duet starostów w obecnej kadencji zawalił temat szkolnictwa średniego i nie zagłosuje już na Pana Sudoła i jego listę. Nie zagłosuje też na Pana Zielińskiego jako wcielenie prawicy jeszcze lepszej niż PiS ani na Ratusze. Myślę że każdy kandydat na radnego powiatowego powinien odpowiedzieć na pytania jak sobie wyobraża przyszłość szkół średnich w Nowej Dębie, szpitala i DPSu. W sumie to będzie pewnie z 700 miejsc pracy.

  • Ale jednak ktoś dzieli jednak dzieląc środki budżetowe w taki sposób, że Dęba dostaje po tyłku. I ten ktoś ma konkretne imię, konkretne nazwisko i nawet startuje w wyborach prosząc ludzi o głos. I o tym pisze Tomasz Zieliński. Jakoś nikt przed nim tej sytuacji nie opisał. Coś brakuje odważnych.

  • Pisze bo ma interes :) A tak w sumie to CHWAŁA MU WIELKA bo napisał i się podpisał swoim nazwiskiem. A nawet redaktor siebie się wstydzi.

 1. Nauczyciele z ZS1 i ZS2 nie zapomną panu Sudołowi tego w jaki sposób zostali potraktowani. Ludzi, swoich krajan i swoich wyborców trzeba panie Jurku szanować. Bo po to pana wybrali, żeby pan realizował ich interesy, a nie interesy nauczycieli z Gorzyc. Mam nadzieję, że już pan nie wygra.

 2. Drodzy lekarze i pielęgniarki, położne i salowe!
  16 listopada 2014 roku macie okazję powiedzieć panu Tomczykowi i panu Sudołowi co o nich naprawdę myślicie. Możecie rozgonić całe to towarzystwo wzajemnej adoracji poprzez głosowanie na ich polityczną konkurencję (PiS albo Porozumienie Prawicy). Jeśli tego nie zrobicie, miejcie później żal do siebie, że macie takiego starostę i takiego dyrektora. Pamiętajcie! Kolejna szansa może nadejść dopiero za 5 lat.

 3. No to jestem ciekaw co Pisy i inne porozumienia zrobią by obydwie szkoły średnie funkcjonowały??? Sami pójdą uczyć się od nowa, powstawiają tekturowe postacie żeby uczniów było więcej?? Skoro z roku na rok jest co raz mniej uczniów więc w niby jaki sposób chcą zatrzymać ten niż???? A czy w naszym szpitalu jest tak ubogo??? Z tego co się orientuję szpital zakupił kilka urządzeń, jest smaczne jedzenie które można zakupić sobie do domu… Wystarczy wejść na stronę www szpitala by zobaczyć co się zmieniło.

  • lolo mylisz sie w ZS1 jest duzo mnie w ZS2 jest duzo więcej a w Gorzycach brakuje uczniów a pootwierali klasygdzie tu równość w powiecie?

  • lolo mylisz sie w ZS1 jest duzo mniej uczniów niz wzeszłym roku w ZS2 jest duzo więcej a w Gorzycach brakuje uczniów a potwierali klasygdzie tu równość w powiecie?

  • Zgadzam się. A co do szpitala to proszę sobie przypomnieć jak było jeszcze kilka lat wstecz zanim obecny dyrektor przyszedł a jak jest teraz.

  • W sumie wszystkich kandydatów na radnych powiatowych powinno się pytać:
   1. Jakie oddziały będą się rozwijać w szpitalu by ludzie mieli pracę? Jak ściągnąć lub utrzymać na tych oddziałach najlepszych lekarzy i pielęgniarki? Jak podnieść jakość pracy lekarzy żeby im się praktyka prywatna z publiczną nie mieszała.
   2. Na jakich kierunkach powinna się kształcić młodzież w szkołach średnich? (bo np. hotelarstwo w Nowej Dębie to szybki kurs dla emigrantów)
   Jak ktoś znajdzie kandydata który odpowie konkretami to bardzo proszę o sygnał.

  • zgadzam się z Tobą ale zobacz jakie koszty produkuje jedna i druga szkoła… a wracając do tematu to chyba wszyscy (no chyba że nie) wiedzą że pieniądze na ZS2 były tylko pani dyrektor nie widziała co z nimi zrobić, jak je wykorzystać i chyba znają jej „baaaardzo ciekawe rozwiązania” także popytajcie jak to było…

 4. Nie patrzta kto z kim w komitecie tylko głosujta na ludzi. Znacie ich, wiecie jacy sa prywatnie. Jezeli sie na nich nie zawiedliscie to co za roznica czy ida do wyborow z tym czy tamtym. Ja stawiam na mlodych! Stare niech na emeryture ido.

 5. Uważam, że czas na młodych. To oni powinni decydować o tym jak za kilka i kilkanaście lat będzie wyglądać gmina i powiat. To oni poniosą konsekwencje tych decyzji. Co nam starym do tego? Nas już niebawem Bozia zaprosi na zielone pastwiska. Młodzi niech sobie urządzają przyszłość po swojemu.

  • Tylko zeby znow „starych/młodych” nie wzieli bo tylko beda imprezy robili zamiast o powaznych rzeczach myslec. Trzeba ludzi nowoczesnych i z jajami, a nie cwaniaczkow. Wystarczy popatrzec na niektore „mordy” z plakatow i az sie odechciewa glosowac. Przeciez wiekszosc z nich to po kase i wplywy idzie do powiatu a nie zeby pomoc ludziom. Banda biznesmenów za pisiąt groszy.

 6. Ludzie! Prawda jest taka, że 90% kandydatów to cwaniaczki, które chcą sobie tylko swój biznesik podkręcić i tak jak pisaliscie wcześniej – zdobyć wpływy. Dla nich sie liczy kasa. Rozdadzą piłki chłopakom ze stali, zrobią ognisko emerytom, beda sobie wrzucac ladne zdjecia na fejsbuka.

  Zaden z nich nie zrobi nic konkretnego bo sie na tym nie zna. Tak najezdzacie na Marka, ale zauwazcie ze facet zna sie na rzeczy. Charakter tez ma ok.

  Mysle ze wsrod kandydatow bedzie kilku OK, ale i tak ich nikt nie wybierze bo nie maja sily przebicia i nie sa przyslowiowymi 'cwaniakami’.

  Pozdr0 dla kumatych!

 7. Skoro w Nowej Dębie jest tak źle czyli gmina zadłużona ulice do remontu kanalizacja się sypie w szpitalach źle w szkołach jeszcze gorzej to dlaczego ludzie chcą kandydować na burmistrza? Dlatego że wiedzą jak przez tą kadencje naprawić wszystko czy aby otrzymywać tylko pieniądze i nic nie robić a potem powiedzieć że to wszystko przez poprzednika i nic się nie dało zrobić.

  • Myślisz, że Ordon i Żołądź powiedzieli swoje ostatnie słowo? Nie powiedzieli. Rozbiórka plant to początek. Dlatego trzeba to towarzystwo odsunąć od szkodzenia naszej gminie.

 8. Do ZIELAKA.
  Komu Tomku dajesz sobą d..pę podcierać? Wybory jak wszystkie dotychczasowe się zakończą a TY obyś nie został na końcu wykiwany.Ty nie mogłeś sam spłodzić tego artykułu a zobaczysz ilu z Tobą zostanie po wyborach.

  • na mieście ludzie mówią że to naprawdę zi el ak namalował,sam już nie wiem czy w to wierzyć,takie ładne słowa on tu namalował

 9. Dobra dobra. Lamentujecie (zapewne ta sama osoba albo to samo środowisko), że pan Tomasz Zieliński napisał artykuł. Porozmawiajmy o tym czy jest to prawda. Powiedzmy jak zostali potraktowani nowodębscy nauczyciele przez władze powiatu na początku tego roku szkolnego. Powiedzmy sobie o problemach naszego szpitala. I wreszcie powiedzmy sobie, że pan Pitra z Baranowa realizują w pierwszej kolejności interesy Baranowa i Gorzyc, a pan Sudoł siedzi cicho bo zależy mu na utrzymaniu posady. A Nowa Dęba nie potrzebuje posady dla Pana Sudoła tylko potrzebuje realnych działań w zakresie oświaty i opieki zdrowotnej. Tych działań pan Sudoł nie jest w stanie podjąć z dwóch powodów: 1) nie jest znany z działania 2) siedzi cicho i patrzy jak Baranów, Gorzyce i Grębów kosztem Dęby robią dla siebie.

  • a ty nauczycielu zwolniony ciagle piszesz o tym samym. zwalniaja was bo nie ma dzieci, jest niz demograficzny. wiadomo bylo o tym od dawna. ja chociaz nie siedze w temacie to slysze o tym od paru dobrych lat.

   jak zescie wiedzieli ze bedzie niz i nie bedzie pracy to po cholere sie ludziliscie ze was nie zwolnia? naiwniaki!

   wszedzie o tym trabia (radio, tv) a ten sie obudzil z reka w nocniku i narzeka na powiat.

   zamkna jedna szkole srednia, zamkna jedno gimnazjum i jedna podstawowke, wywala paru nauczycieli i sie koszty obniza.

   sie mogles chlopie przekwalifikowac a nie jeczysz na forum. zawsze ci to bede wklejala jak zobacze ze znow o tym piszesz.

   poza tym do zwolnienia niech ida ci co nic nie ucza, a zazwyczaj tak jest. przychodza na lekcje za kare i jeszcze maja pretensje ze to ich wystawiaja do wywalenia. jakbys byl dobry to bys mial prace w kilku placowkach bo by sie o ciebie bili.

 10. Nareszcie młodzi się obudzili i biorą się za robienie porządku. Pamiętajcie, my starzy obawiamy sie zmian, bo one wymagają energii, której nam już powoli brakuje. Czasem trzeba twardo postawić się okoniem, aby walczyć o swoje, a nam na to zdrowie nie pozwala, bo wysokie ciśnienie jest niebezpieczne. Życzę powodzenia wszystkim młodym, którzy chcą zmieniać to miasto na lepsze.

 11. I wy w to wierzycie, że on albo Wargacki albo jeszcze kto inny coś zmienią i powalczą o coś dla ND? Kasiura panowie i panie… nic ani oni ani starzy wyjadacze nie zmienią. Czytam tą głupią papkę wyborczą i ręce mi opadają. Tyle lat demokracji a wy dalej dajecie się robić i wierzyć w tę pęto wyborcze.

  • Wierzymy! Mamy też doświadczenie i pewność, że ci co przez tyle lat byli u żłoba (Sudoły, Ordony, Mroczkowe, Żołędzie, Serafiny, Flisy, Skiminy) nic dobrego nie wniosą. Niech wejdą młodzi. Niech wygra Zieliński albo Żmuda, niech wygra Wargacki albo Ludka. Ważne żeby to byli młodzi ludzie, którzy już myślą i działają inaczej niż te postacie co wymieniłem wcześniej.

  • Jesteście chyba naprawdę ograniczeni jeżeli wrzucacie wszystkich do jednego worka.
   Ja zagłosuję na osoby, które znam i wiem, że są szczere, oddane swojej pracy, nie kradną, mają poczucie humoru i są inteligentne.

   Co mi po młodym pełnym energii Tomaszu, jeżeli on nie zawsze bywał uczciwy i nie zawsze miał dobre intencje.
   Co mi po dojrzałym i doświadczonym Jurku, skoro ten tylko czeka do emerytury i nie chce się narażać innym by nie stracić stołka.

   Wszyscy myślicie tylko przez pryzmat młody/stary, lewica/prawica komitet Ostapko/komitet Sudoła zamiast po prostu wybierać ludzi dobrych i takich którzy maja jeszcze sumienie. Prawda jest taka, że nikt z tych o których tu dyskutujemy nie jest odpowiednim kandydatem na jakiekolwiek stanowisko, a większość tych komentarzy jest pisana przez nich samych by nakręcać sobie koniunkturę wyborczą.

 12. niech ten Zielak nawet nie zabiera głosu i głupot nie pisze,
  bo to jest po prostu poziom przedszkola,
  niech najpierw odpowie co do tej pory jego Ratusz zrobił w powiecie,
  jakie zbudował koalicje by coś zrobić dla Nowej Dęby, gdzie te zakłady przetwórstwa drewna i inne śmieszne pomysły?
  dzieciaki powinny iść z powrotem do przedszkola.

 13. zajmijcie się może lepiej byłym starostom Wróblem bo ten znowu chce nim być a to dużo większa kanalia niż Jurek, bo dla niego władza i kasa gojki to jest styl życia.Pracujcie dalej na nich tych z drugiego planu co Wami sterują wraz z kolegą z hotelu to znów Was ograją
  a wy zostaniecie na lodzie.

  • Czy żyje jeszcze w Nowej Dębie ktoś,kto jest w stanie zliczyć wszystkie lata na samorządowych stołkach niezatapialnego wspomnianego byłego starosty?

 14. Zielak to tylko prosty goj,
  Gomułka też miał żonę nie gojkę od Stalina tzw. matkę chrzestną nie goi która wyrabiała nowe tożsamości z dokumentami na nowe nazwiska
  gdzie w 1968 trwała niby nagonka na to towarzystwo, nie mała grupa z nich przyjechała do Nowej Dęby z zapewnieniem miejsca pracy i zamieszkania i teraz znowu Wami sterują.

 15. Jestem prawdziwym życiowym przeciętniakiem, ale nie przeszkadza mi to jednak posługiwać się nieco bieglej j. angielskim niż Przewodniczący Rady Europejskiej z ramienia PO – Donald Tusk.

 16. Dziad nie Dziadek niech żyje za tą nową emeryturę od Buzka i na zjazdy do Leżajska a nie do powiatu na kasę. widzę że jest pod ochroną
  Portalu ani me ani kukuryku o nim ? fru fru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here