Pracowity rok nowodębskich badmintonistów!

3

29-12-2011r.Podsumowanie działalności i wyników sportowych sekcji badmintona MKS Stal Nowa Dęba w 2011 roku.

Kolejny rok rozgrywkowy, tym razem 2011 mają za sobą młodzi badmintoniści Stali Nowa Dęba. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że to już 44 rok działalności sekcji badmintona w środowisku Nowej Dęby.

W kończącym się 2011 roku badmintoniści Stali startowali w rozgrywkach o mistrzostwo I ligi badmintona grupa południowo – -wschodnia, a także w krajowych i wojewódzkich turniejach klasyfikacyjnych w różnych kategoriach wiekowych oraz Indywidualnych Mistrzostwach Polski. Zespół Stali jedna z najmłodszych drużyn ligowych dzięki ambitnej, pełnej determinacji postawie utrzymała się w szeregach pierwszej ligi. Budżet sekcji badmintona na 2011r. wynosi tylko ok.35 000 zł, które to pieniądze musiały wystarczyć do końca 2011 roku na rozgrywki ligowe i starty indywidualne, które odbywały się i dalej odbywać będą się po całej Polsce. Młoda drużyna Stali (średnia wieku 16 lat! ) rozgrywała swoje mecze w oparciu o swoich wychowanków. Dzięki występom w badmintonowej I lidze w hali sportowej Zespołu Szkół nr 2 w Nowej Dębie można było zobaczyć wielu znakomitych polskich badmintonistów, medalistów Mistrzostw Europy, uczestników Mistrzostw Świata i Olimpiad, czego w Nowej Dębie żadna inna dyscyplina sportowa nie mogła doświadczyć. Zespół przed przystąpieniem do meczów w drugiej lidze z góry skazany był na niepowodzenie, ponieważ nie został nikim wzmocniony. Mimo tego młodziutka drużyna stawiała silny opór dużo mocniejszym rywalom i pozostawiła po sobie bardzo dobre wrażenie u wielu fachowców i obserwatorów rozgrywek ligowych. Start w centralnych rozgrywkach ligowych, jakimi są ekstraklasa lub I, czy II liga był, jest i będzie najlepszą formą promocji miasta i gminy Nowa Dęba i naszego regionu na arenie ogólnopolskiej, a badmintoniści z Nowej Dęby robili i robią to jak mogą najlepiej.

Duża nobilitacja w nowym ligowym sezonie rozgrywkowym 2011/2012 czeka badmintonistów Stali Nowa Dęba. W wyniku reorganizacji i wprowadzenia w życie nowego Regulaminu Sportowego Polskiego Związku Badmintona ulegają zmianie rozgrywki ligowe w Polsce. I tak w badmintonowej ekstraklasie występuje osiem zespołów. Rozgrywki pierwszej ligi toczą się w czterech grupach: południowo-wschodniej, południowo-zachodniej, północno-wschodniej i północno-zachodniej. Zwycięzcy grup zagrają mecze barażowe o dwa miejsca premiowane awansem do ekstraklasy. Zespół Stali Nowa Dęba występuje w grupie południo-wschodniej razem z drużynami: Kiko Zamość, Orlicz Suchedniów, Sokół Ropczyce, Orbitek Straszęcin i UKS Ostrówek. Rozgrywki toczą się systemem każdy z każdym, rozgrywanych będzie sześć gier – dwa single męskie, singiel kobiet, debel kobiet, debel mężczyzn i mixt. Mecz może więc zakończyć się remisem, co będzie dodatkową atrakcją ligowych zmagań. Początek ligowego sezonu badmintonowego w Polsce nastąpił we wrześniu. Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że badmintoniści z Nowej Dęby są kolejny sezon najwyżej grającym zespołem ligowym funkcjonującym w strukturach MKS Stal Nowa Dęba, opartym jak to do tej pory bywało na młodzikach, juniorach młodszych, juniorach i młodzieżowcach i jednym seniorze 9Mateusz Czachor) – własnych wychowankach! Najważniejszym celem gry w lidze było, jest i będzie ogranie nowodębskiej młodzieży, a co za tym idzie odpowiednie przygotowanie do startu w Indywidualnych Mistrzostwach Polski w poszczególnych kategoriach wiekowych. Jak na razie te cele zespół spełnia, ponieważ walczy w lidze z wielką determinacją i niesamowitą ambicją i swoją postawą wstydu nie przynosi, a co najważniejsze zdobywa cały czas tak bardzo potrzebne doświadczenie, chociaż jak na razie nie wygrał żadnego meczu.

Doskonałą postawę zaprezentowali badmintoniści nowodębskiej Stali przede wszystkim w startach indywidualnych, zajmując wiele czołowych miejsc na różnego rodzaju rankingowych turniejach klasyfikacyjnych rozgrywanych po całej Polsce, czego efektem był fakt, iż około 100 razy stawali na podium dla zwycięzców. Ukoronowaniem tych doskonałych startów był medal brązowy wywalczone na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski, które rozegrane zostały w dniach 18 – 20.03.2010 roku w Ropczycach, w deblu przez Mateusza Czachora oraz piąte miejsce w mixście razem z Izabelą Tomczyk, którzy dzięki temu uzyskali: mistrzowską klase sportową – Mateusz i I klasę sportową – Iza. Mateusz jest w chwili obecnej członkiem szerokiej kadry narodowej polskich badmintonistów. Dwójka zawodników to członkowie kadry wojewódzkiej juniorów, a czworo to członkowie kadry wojewódzkiej młodzików. Oprócz Mateusza i Izy, najlepszych w tej chwili badmintonistów Stali Nowa Dęba, trójka zawodników posiada II klasy sportowe, a kolejna trójka posiada III klasy sportowe.

W Suchedniowie rozegrane zostały nieoficjalne pierwsze w historii Mistrzostwa Polski Młodzików w badmintonie w grach podwójnych i mieszanych pod nazwą \”Turniej Młodych Talentów\”. Doskonale w zawodach tych spisał się młodzik ze Stali Nowa Dęba, uczeń klasy szóstej Patryk Kopeć. W grze mieszanej wspólnie z Zuzanną Glijer (MKS Orlicz Suchedniów) wywalczyli drugie miejsce, srebrny medal i tytuł wicemistrzów Polski, ulegając w finale parze Patryk Kwaśniewski / Wiktoria Dąbczyńska (MKS Orlicz Suchedniów) 0:2 (18:21;19:21). W grze podwójnej chłopców wspólnie z Tymoteuszem Malikiem (UKS Trójka Tarnobrzeg) wywalczyli miejsce czwarte. Był to drugi medal wywalczony w 2011 roku przez nowodębskich badmintonistów w zawodach rangi mistrzowskiej w kategoriach młodzieżowych!

Doskonale również radzili sobie w mijającym sezonie nowodębscy weterani, którzy zaliczani są do ścisłej krajowej czołówki.

Na 32 Indywidualnych Mistrzostwach Polski Weteranów, które rozegrane zostały na początku czerwca 2011 roku w Olsztynie k/ Częstochowy doskonale spisał się nowodębski weteran Adam Bunio, który wywalczył trzecie miejsce i medal brązowy w deblu mężczyzn w kategorii + 50 lat, a w mixście uplasował się na miejscu czwartym.

W Straszęcinie z udziałem 50 zawodniczek i zawodników z całej Polski rozegrane zostały Mistrzostwa Polski Nauczycieli i Pracowników Oświaty w badmintonie. Duży sukces odnieśli w nich reprezentanci Nowej Dęby. W singlu mężczyzn w kategorii wiekowej 46 – 55 lat pierwsze miejsce, złoty medal i tytuł mistrza Polski na 2011 rok wywalczył Adam Bunio, który w finałowym pojedynku wręcz zdeklasował swojego przeciwnika Henryka Warzechę (Kraków) 2:0 (21:6;21:8). W deblu mężczyzn w kategorii wiekoqwej powyżej 45 lat trzecie miejsce i brązowy medal wywalczyła para Adam Bunio / Antoni Malcharek. W grze mieszanej trzecie miejsce i brązowy medal wywalczył mixt Antoni i Danuta Malcharek, a w singlu kobiet w kategorii powyżej 55 lat trzecie miejsce i brązowy medal wywalczyła Danuta Malcharek. Był to ostatni, jakże udany akord kończącego się sezonu badmintonowego.

Lącznie w 2011 roku badmintoniści Stali Nowa Dęba na zawodach rangi mistrzostw Polski we wszystkich kategoriach wiekowych wywalczyli 6 medali : 1 złoty, 1 srebrny i 4 brązowe !

Medale zdobyte w tym roku przez nowodębskich badmintonistów dają łączną, dość pokaźną ilość 168 zdobytych w ciągu tych 44 lat działalności sekcji.

Badmintoniści z Nowej Dęby zdominowali również cykl turniejów Grand Prix Victora Gim 4 Life rozgrywanych co miesiąc w Mielcu w różnych kategoriach wiekowych, wygrywając w tym sezonie w sposób bezdyskusyjny trzy, spośród pięciu kategorii wiekowych, a Adam Bunio od 6 lat trwania tych zawodów odniósł w sumie 93 zwycięstwa (wyczyn nie lada!) w różnych kategoriach wiekowych, stając się tym samym ikoną mieleckich zmagań i został uznany najlepszym graczami tych zawodów w sezonie 2010/2011 i uhonorowany przez Prezydenta Miasta Mielca specjalnymi trzema pucharami.

Osobną kartę cyklu turniejów Grand Prix Victora w Mielcu pisze trener badmintonistów ze Stali Nowa Dęba Adam Bunio. Zwycięstwo jakie odniósł w 59 Grand Prix Victora w kategorii \”Old Boys\” jest jego 93 – pierwszym miejscem jakie wywalczył na mieleckich kortach od początku trwania tych zawodów, czyli od ponad sześciu lat. Łącznie aż 131 razy stawał na stopniach podium dla zwycięzców w tym samym cyklu turniejów badmintonowych, co jest ewenementem w skali kraju! Ten 52 – letni szkoleniowiec (w chwili obecnej jest najstarszym uczestnikiem mieleckiego Grand Prix) w swoich zmaganiach na mieleckich kortach z dużo młodszymi od siebie graczami wykazał się jak do tej pory znakomitą kondycją, zmysłem taktycznym, wolą walki do końca, niebywałą ambicją, techniką, a co najważniejsze w każdym pojedynku emanowała od niego radość gry w badmintona, dyscypliny sportu jeszcze może mało popularnej, ale którą bardzo ukochał i którą jak tylko może i potrafi, promuje.

Na podkreślenie zasługuje również fakt, że trener Adam Bunio od dwóch lat piastuje funkcję trenera kadry wojewódzkiej młodzików, a jego podopieczni w prestiżowej rywalizacji z województwem małopolskim w ramach Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików pokonali w Gorlicach swoich rówieśników z Małopolski 29:26!

3 KOMENTARZE

  1. Wielkie Brawa dla młodych badmintonistów Stali Nowa Dęba oraz ich opiekunów i trenerów. To był bardzo pracowity rok !
    W nowym 2012 roku życzę Wam jeszcze większych sukcesów !
    Powodzenia !!!

  2. piłka nożna w dębie to jest nic ,0 proprostu taka prawda no pokaż mi co oni osiągneli przynajmniej w POLSCE ! [b][color=#990033][/color][/b]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here