PROKURATOR NAD NOWĄ DĘBĄ. BĘDĄ ZARZUTY?

36

Grudniowego poranka 2013 roku do urzędu miasta w Nowej Dębie, w asyście funkcjonariuszy Policji Gospodarczej (prekursorki CBA), wkroczył prokurator rejonowy, w celu zabezpieczenia dokumentacji dotyczącej przebudowy plant i koziołka. Ma to związek z licznymi nieprawidłowościami do jakich doszło przy wartej 5,5 miliona inwestycji. Takich afer i skandali w historii Nowej Dęby jeszcze nie było !

Jako pierwszy o nieprawidłowościach na gminnych inwestycjach informował radny Marek Ostapko. Burmistrz Wiesław Ordon nie chciał jednak stawić czoła podnoszonym przez niego argumentom. Wzywał pozostałych radnych, aby nie wierzyli w jego rewelacje. Dziś okazuje się, że to radny Marek Ostapko miał rację, a burmistrz Wiesław Ordon może ponieść surowe konsekwencje swych działań. Nieprawidłowości do jakich doszło podczas przebudowy centrum Nowej Dęby potwierdziły służby Marszałka Województwa, które w styczniu 2014 roku przeprowadziły skrupulatną kontrolę. Oprócz uchybień proceduralnych, wskazywano także na złamanie prawa. Złamano zarówno ustawę Prawo Budowlane poprzez wykonywanie robót bez zgłoszenia, jak i ustawę Prawo Zamówień Publicznych. Obecnie – 3 czerwca 2014 r. – trzecia transza unijnej dotacji jest wciąż wstrzymana. Los unijnego dofinansowania zależy teraz od tego, czy burmistrzowie zdążą naprawić kosztujący 5,5 mln bubel budowlany w wyznaczonym przez Marszałka terminie. Tak więc wybudowany w październiku 2013 roku plac, sześć miesięcy później jest rozbierany i przebudowywany… Dodać należy, że znaczna część robót nie może być już przywrócona do stanu zgodnego z projektem. Trudno wyobrazić sobie, zalecone przez rzeczoznawcę, prostowanie żelbetowych murków! Będą ponownie pokrywane warstwami klejów i zapraw, co za rok lub dwa skutkować będzie odpadaniem i powstawaniem ubytków. Jednak nawet w przypadku dokonania napraw, część dotacji będzie bezpowrotnie naszemu miastu zabrana, ze względu na złamanie przez Burmistrza Wiesława Ordona przepisów prawa budowlanego i prawa zamówień publicznych. To z kolei może skutkować dla burmistrza odpowiedzialnością karną funkcjonariusza publicznego. Sprawa przebudowy plant jest przedmiotem postępowania prokuratorskiego.

KICZ – FUSZERKA – TANDETA. ZOBACZ FILM ! ! !

Tragedia nad zalewem

Jeszcze gorzej jest z nowodębskim zalewem. Tą sprawą także zajmuje się prokuratura. Burmistrz Wiesław Ordon i skarbniczka Alicja Furgał płacili za materiały budowlane, których nigdy nad zalewem nie wbudowano. Dotyczy zarówno rozebranej ścieżki spacerowej z kruszywa mineralnego jak również ścieżki rowerowej z asfaltu. Wszystkie materiały zostały podmienione na gorsze i tańsze, niezgodne z projektem zamienniki! Co innego widnieje w kosztorysie powykonawczym i rozliczeniu rzeczowym, a co innego jest w rzeczywistości. Krótko mówiąc – jeden wielki przekręt! Inwestycja nad zalewem warta jest ponad 1,8 mln złotych – pieniądze te w znacznej części zostaną zmarnowane, a dotacja unijna zostanie nam zabrana. Pisaliśmy o tym w marcu tego roku: http://infonowadeba.pl/nielegalny-transfer-ponad-13-mln-zlotych-z-kasy-gminy-ujawniamy-dokumenty/

Dane osobowe

Ponadto w prokuraturze toczy się śledztwo w sprawie złamania przez burmistrzów ustawy o ochronie danych osobowych, a przez to przekroczenia uprawnień (art. 231 kk). Czyn ten zagrożony jest karą do 3 lat więzienia. Wiesław Ordon, pytany na majowej komisji rady miejskiej o to, czy odczuwa chociaż najmniejsze poczucie winy z powodu tej, mającej przecież miejsce w Nowej Dębie KATASTROFY INWESTYCYJNEJ, a o czym był przestrzegany już w ubiegłym roku, ze spuszczoną głową zwrócił się do przewodniczącego komisji o uchylenie pytania.

/INFO

———————————————————————————————-

36 KOMENTARZE

 1. Mam nadzieję, że dobiorą im się do tyłka. Tyle milionów złotych zostało zmarnowanych. Jak temu Ordonowi i Żołędziowi nie wstyd?

  • Żeby mieć wstyd to trzeba mieć honor. Człowiek honorowy jeśli się dopuszcza takiej masakry jak Ordon i Żołądź to wstaje, mówi głośno przepraszam i odchodzi. Mam nadzieję, że obaj zostaną rozliczeni za to do czego dopuścili.

  • Oni nie maja wstydu, maja tylko butę i bezczelność w dobieraniu się do wspólnej kasy, oby ktoś ich wreszcie nauczył rozumu

 2. To wszystko można wytłumaczyć tylko w jeden sposób – ktoś wziął w łapę aby dopuścić zlą jakość do odbioru. mam nadzieję że prokuratura się tym zajmie jak należy.

 3. Ordonie ! Mam nadzieję że poniesiesz odpowiedzialność za ten bałagan! To co się tu wydarzyło to albo skrajna niekompetencja albo nieuczciwość. Jedno i drugie dyskwalifikuje.

  • Jestem kompetęntny i uczciwy mam też uczciwych współpracowników głownie Rzołendzia co się zna na środkach unijnych. Pare milionów błąd każdemu się przydaży, proszę nie siać nienawiści. To jest polityczne plucie na władzę nic więcej.

  • Kilka milionów w te czy we wte.. jakie to ma znaczenie. A ludziom w opiece powie się że nie ma kasy

 4. Już ludzie przejrzeli na oczy co za towarzystwo rządzi Nową Dębą, w kółko afery i przekręty, mieszkańcy mają dość takiej reklamy naszej gminy na łamach prasy i w telewizji, mam nadzieję że teraz już złoża=ą rezygnację ze stanowisk

  • Widzę że mam w Nowej Dębie naśladowców. Cbciałabym móc powiedzieć że uczeń przerósł mistrza ale jak patrze na tych cieniasów i opowiadam o nich na oddziale to wszyscy się śmieją że to gang olsena.

  • popre księgową, to są nieboraki, nawet szwindlu nie umią zrobić tak żeby nie wyszło na całąPolske, prawsdziwy gang Olsena, nawet podobni z wyglądu hehehehe

  • Chyba tylko w Nowej Dębie pod rządami tych dwóch kiepskich nauczycieli Ordona i Żołędzia inwestycja (zalew) cofa się proporcjonalnie do upływającego czasu. Była ścieżka i już ni ma. Oczywiście ją odebrali i za nią zapłacili a teraz jej ni ma. Śmiać się czy płakać?

 5. Nie dość, że zadłużyli te gminę po uszy to jeszcze zmarnowali kasę z tych kredytów które będziemy musieli od przyszłego roku spłacać. I nie będzie już kasy, żeby naprawiać szkody wyrządzone przez Ordonobud-Żołexpol bo podatki nowodębian będą trafiały prosto do banku. I nie będzie już niczego. Oto co zostało po 8 latach rządów chłopka z Tarnowskiej Woli i jego pomagiera Żołędzia.

 6. Proponuję przyjrzeć się wszytskim dotychczasowym „inwestycją” tego duetu. Ciekawe czy przy Łuzyku, wiejskich centrach aktywności czy też innych remizach OSP każda inwestycja była zgodnie z zamówieniem, czy nie było odstępstw, tak jak to się tu dzieje.

 7. Oto mamy obraz wszystko wiedzącego burmistrza i jego najmądrzejszych urzędników bez szkół, uprawnień i jak się okazuje bez pojęcia. To nas burmistrz w szambo wpakował. Niech teraz za te swoje błędy płaci z własnej kieszeni a nie z naszej, ciężko pracujących podatników.

 8. Nosił wilk razy kilka, poniosą i wilka. Brawo Marek, gratuluję zaangażowania. Ja się tylko pytam po co wybraliśmy pozostałych radnych, którzy tego całego syfu nie widzieli albo widzieć nie chcieli. Ich też trzeba podać do prokuratury za współudział??

  • Większość radnych nie tylko nie chciała tego widzieć ale szczekała na Marka gdy ten to pokazywał a Ordon mówił by mu nie wierzyć

 9. Ale co wy się dziwicie ? :D W Polsce każdy kradł, kradnie i będzie kradł :D Każdy z was jakby się dorwał do władzy to też by kradł :D Może na początku stwarzałby pozory ale później nawet najbardziej uczciwy człowiek i tak by zaczął kraść :) A Ci co tak psioczą i wytykają błędy gdy dojdą do władzy, o ile dojdą to też na pewno będą powielać swoich poprzedników :) Nie ma co się łudzić :) Nikt by się nie pchał tam „czynić dobro” :D Śmieszne to jest i tyle. A dziwić się później że na Tuska najeżdzają :D On jest winny tylko po części. reszta winy spoczywa na każdym kto siedzi na stołu i grabi do siebie :) Jakby nie kradli to i piniadze by się znalazły :D A najlepiej to wepchać się do euro”parlamentu” nachapać, przesiedzieć i się radować. Jak tak dalej pójdzie to dojdzie do samozagłady naszego pięknego młodego państwa. I tak będą mówić że to czyjaś wina :)

  • Nie mierz wszystkich swoją i ich miarą. Może ty byś kradł ale nie każdy ma zamiar kraść. A jeśli złodzieja się złapie na kradzieży to należy go wykopać by już więcej szkód nie robił. No chyba, że swoją teorią o wszechobecnym kur**stwie chcesz bronić tych co naprawdę kradną.

 10. Czy wiadomo jest kto był taki uczynny i złożył donos do Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie o wstrzymanie dotacji na planty.
  Komu tak bardzo zależało na tym by zamieszać i zachwiać budżetem gminy.

  • Wstrzymanie i przepadek dotacji i „zachwianie budżetem” to zasługa skompromitowanych burmistrzów Ordona i Żołędzia. To oni spieprzyli centrum miasta. To oni zadłużyli miasto żeby zabetonować planty. To oni odebrali i zapłacili za fuszerkę. Muszą ponieść odpowiedzialność.Trzeba ich odsunąć zanim kolejne dotacje przepadną. W grudniu w liście do radnych mieszkaniec pisał że jeśli nie podejmą działań czeka nas katastrofa budżetowa. Nie słcuhali a Ordon mówił by nie wierzyć w to.

  • Widzę, że przejawia się na forum element mafijnego myślenia: Ordon i Żołądź mogą robić najgłupsze rzeczy ale trzeba ich za wszelką cenę kryć po to by dalej mogli zasiadać przy paśniku i śmiać się w oczy tym którzy domagają się normalności. O ile wiem jest ustawa, że za błędu urzędnicze urzędnicy mają płacić. Także może trzeba skorzystać z tego instrumentu. Może nowe władze Gminy wytoczą proces cywilny Ordonowi i Żołędziowi o naprawienie szkód.

 11. Jak zalatwili zgode na wyciecie debow? Nigdy bym nie pomyslal, ze w Polsce po prostu zglasza sie gmina i mowi, ze chce polozyc plytki i murki i trzeba wyciac pare starych drzew przy tym, dostaja zgode od tak , bez wiekszych problemow.
  Dziwny kraj.

 12. Wiesiek w koncu zaplacisz za swa pyche i ignoranacje,a Zoladz za wszystkie swoje swinskie wystepki i falsz.Szczucie innych odwroci sie przeciwko wam, to nieuniknione,chyba juz to czujecie.

  • Urzęnicy odpowiedzialni to Wiesław Ordon i Zygmunt Żołądź, nauczyciele i politykierzy, smakosze koryta gminnego od kilkunastu lat

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here