Rada Miasta zdjęła z porządku obrad uchwałę burmistrza o nowych okręgach wyborczych

5

31-10-2012

Nowodębscy radni  na ostatniej sesji, zadecydowali o zdjęciu z porządku obrad punktu dotyczącego wprowadzenia w gminie nowych okręgów wyborczych.

Zgodnie z wolą ustawodawcy gminach nie będących miastami na prawach powiatu od 2014 roku mają obowiązywać nowy podział na jednomandatowe okręgi wyborcze. O ile idea jednomandatowych okręgów jest słuszna – powinno się wprowadzić 460 JOW-ów do Sejmu – to tworzenie nowych okręgów stwarza możliwość wykorzystania władzy w celu ograniczenia szans opozycji. W naukach politycznych zjawisko to nazywa się „gerrymandering” co oznacza „manipulacje dokonywane przy wytyczaniu granic okręgów wyborczych w celu uzyskania korzystnego wyniku przez partię mającą wpływ na kształtowanie ordynacji wyborczej”. 

Radna z „Naszego Samorządu” wnioskuje o zdjęcie punktu
O zniesienie uchwały z porządku obrad wnioskowała radna Helena Tłusty (komitet burmistrza Wiesława Ordona \”Nasz Samorząd\”). Radna Tłusty swój wniosek argumentowała chęcią dania szansy na „zrozumienie procedur młodemu radnemu” Markowi Ostapce, który na komisji statutowej przedstawił negatywną opinie wobec przedstawionego przez Wiesława Ordona projektu. Przeciwko propozycji radnej wystąpił przewodniczący Wojciech Serafin, który wyraził opinię iż wszyscy mieli wystarczającą ilość czasu by zapoznać się z uchwałą. Ostatecznie większość radnych przychyliła się do  wniosku Heleny Tłusty. 

Dyskusja o okręgach powróciła podczas wolnych wniosków
Podczas wolnych wniosków radna Janina Lubera (Ratusz) powróciła do tematu okręgów wyborczych stwierdzając, że skoro radna z komitetu burmistrza wnosi o zniesienie uchwały z porządku obrad a zatem potrzebuje więcej czasu by się przygotować to Ratusz jako Klub nie widzi powodu by to utrudniać. Z kolei radny Marek Ostapko (Ratusz) poinformował że nie zwracał się do radnej Tłusty o to by wnioskowała o zniesienie punktu z porządku obrad i uprzedził że nie „potrzebuje adwokatów”dodając, że gdyby czuł taką potrzebę to sam by zaproponował odłożenie projektu na później. Dodał, że przyszedł na sesje gotowy na merytoryczną dyskusję. Z kolei Tomasz Gazda (Nasz Samorząd) przyznał że radny Marek Ostapko podczas komisji rady słusznie zwracał uwagę na brak konsultacji społecznych. Wyraził przekonanie, że dodatkowy czas jaki samorząd zyskał znosząc uchwałę, można przeznaczyć właśnie na przedstawienie projektu mieszkańcom. W tym celu powołano „grupę konsultacyjną” która będzie zbierała informację od mieszkańców oraz wnosiła nowe uwagi do projektu w składzie: Maria Mroczek, Janina Lubera, Tomasz Gazda, Tomasz Licak i Marek Ostapko. W tym miejscu należy zaznaczyć, że w skład grupy mogli wejść wszyscy chętni radni. 

Co dalej?
Zgodnie z przepisami rady gmin powinny przyjąć uchwałę o nowych okręgach do końca tego miesiąca. Jako, że w Nowej Dębie radni zdecydowali inaczej, komisarz wyborczy wezwie Radę do przyjęcia uchwały w nowym terminie. Jeśli samorząd nie zdoła się porozumieć co do nowych granic okręgów wówczas komisarz dokona podziału wedle własnego uznania. Wszystko wskazuje na to, że nowe okręgi rada będzie zobowiązana ustalić na sesji RM w poniedziałek 12 listopada.

/info

5 KOMENTARZE

  1. Radna Tłusta chciała wyciąć psikusa i sobie pokpić a tutaj klops bo nagle projekt został zdjęty. I teraz są szybkie konsultacje społeczne których burmistrz nie planował. Chyba teraz niektórzy żałują że uchwała nie przeszła na sesji bo teraz ludzie mogą zaproponować zupełnie coś innego niż chciał burmistrz!

  2. [b][i][u]phi co mnie to obchodzi ,do roboty robole a nie czytac glupoty, u mnie w firmie sie glupot nie czyta tylko pracuje , dlatego zarabiam krocie i wyzyskuje ludzi, place im najnizsze krajowe a robia po 12 godzin dziennie, niezaradni musza robic na madrego człowieka,pogodzcie sie z tym nieroby[/u][/i][/b]

  3. W życiu społeczeństw ( niezależnie od tego, co twierdził p. Beck ) są dwie najważniejsze rzeczy – dobra ordynacja wyborcza i własna silna waluta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here