[RADIO LELIWA] Gimnazjum w Cyganach zostaje jeszcze na rok

77

09-02-2012

Gimnazjum w Cyganach w gminie Nowa Dęba, któremu groziło wygaszenie z powodu malejącej liczby uczniów, będzie funkcjonować na niezmienionych zasadach jeszcze przez najbliższy rok.

Na najbliższej sesji rady gminy Nowa Dęba, burmistrz przedstawi projekt uchwały, która zakłada samolikwidację placówki od 2013 r. Takie ustalenia zapadły na ostatniej komisji oświaty, w której uczestniczyli rodzicie, oraz nauczyciele z gimnazjum.

Różnią się one od tych, które wynikły z pierwszego spotkania z władzami gminy. Burmistrz Wiesław Ordon, przedstawił wtedy przyczyny, dla których placówka miałaby zostać wygaszona, oraz zaproponował, że ratunkiem dla szkoły mogłoby być przejęcie jej przez stowarzyszenie. Rodzicie, którzy byli obecni wtedy na spotkaniu wyrazili chęć podjęcia się tego wyzwania.

-Tej chęci nie było już na ostatnim spotkaniu – mówi nauczycielka gimnazjum w Cyganach, Wanda Kosik:
Pan burmistrz obiecywał nam, że 6 klasa będzie od września pierwszą klasą gimnazjum bo jest dziesięć osób. Dla dziesięciu osób jest to jeszcze możliwe żeby klasa gimnazjum była. My się dowiadujemy, naprawdę, jak grom z jasnego nieba, że nie będzie już pierwszej klasy, że stowarzyszenie przejmuje szkołę.

Niektórzy z radnych zasiadających w komisji oświaty również byli zdania, że cała sprawa dzieje się w dużym pośpiechu, co nie sprzyja podejmowaniu racjonalnych decyzji, mówi radna Janina Lubera:
Uważam, że to jest sytuacja tak trudna, że ona wymaga czasu. I to czasu dużo więcej niż do końca lutego. Uważam indywidualne jako radna Lubera, że przyszły rok szkolny powinno zostawić się gimnazjum, pozwolić na nabór do tej pierwszej klasy i zostawić wszystkim stronom czas na podjęcie decyzji.

Argumentacja, którą przedstawiali rodzice, nauczyciele oraz radni z komisji oświaty początkowo nie przekonywała burmistrza Wiesława Ordona:
Nie spotkamy się z niczym innym za rok jak z taką samą sytuacją. Wyobrażamy sobie, że rodzice za rok zmienią swą postawę? No nie, bo też będą chcieli zachować nawet nie dziesięć a osiem i tak będziemy próbować ciągnąć dalej.

Ostatecznie jednak po kolejnych głosach z różnych stron, akceptujących rozpoczęcie procesu wygaszania od 2013 r, burmistrz zgodził się na tą propozycję. Czy tą propozycję przyjmą pozostali radni dowiemy się pod koniec miesiąca.

Autor: Dominik Siatrak
Źródło: RADIO LELIWA

http://leliwa.pl/news/show/gimnazjum_w_cyganach_zostaje_jeszcze_na_rok

NIEKTÓRE Z OPINII JAKIE ZOSTAŁY WYRAŻONE NA KOMISJI RADY MIEJSKIEJ:

DANUTA SERAFIN-dyrektor Zespołu Szkół w Cyganach: Pan burmistrz na naradzie dyrektorów kazał za moim pośrednictwem przekazać moim nauczycielom i rodzicom, że zamknięcie odbędzie się w przyszłym roku (…) my z tym faktem żyliśmy, że ten rok będziemy jeszcze na starych zasadach.

JANINA LUBERA – radna: Uważam, że to jest sytuacja tak trudna, że ona wymaga czasu. I to czasu dużo więcej niż do końca lutego (…) Uważam indywidualne jako radna Lubera, że przyszły rok szkolny powinno zostawić się gimnazjum, pozwolić na nabór do tej pierwszej klasy i zostawić wszystkim stronom czas na podjęcie decyzji. Być może to będzie decyzja o wygaszeniu, być może będzie to decyzja o przejęciu szkoły przez stowarzyszenie. Rozumiem potrzeby ekonomiczne, sama jestem dyrektorem szkoły i codziennie z ołówkiem w ręku ten budżet liczę. Nie są mi dalekie te problemy ekonomiczne. Natomiast myślę, że uspokoiłoby wszystkie strony gdybyśmy my jako radni zostawiali państwo pierwszą klasę od września ale nie zamykajmy tematu. Nie zamykajmy- dyskutujmy.

MARIAN TOMCZYK– radny: Jeśli stowarzyszenie miałoby przejąć gimnazjum od 1 stycznia bo od pierwszego września jest nierealne , jeśli wtedy nauczyciele nie podjęliby pracy w tym gimnazjum najbardziej ucierpiałyby dzieci, gdyż od półrocza prowadziłby je kto inny. Bardzo zasadne byłoby by zostawić ten rok i nie przerywać prac nad rozmów i w ostateczności dopiero od 1 września przyszłego roku spróbować coś z tym tematem zrobić.

WIESŁAW ORDON -burmistrz: Pytanie co się będzie działo za rok ? Będzie się działo dokładnie to co się dzieje teraz. Przecież państwo: i rodzice i nauczyciele, podejmą działania zmierzające do tego żeby decyzja była przesunięta na kolejny i kolejny rok. Będziemy mieli jednego nauczyciela i czworo dzieci czy pięcioro dzieci w klasie. Można i taką szkołę też prowadzić, jeśli chodzi o gminę. Może gmina taką decyzje podjąć. Natomiast moim obowiązkiem jest szukanie rozwiązań które są racjonalne

WANDA KOSIK– nauczycielka: Jesteśmy za tym aby te pierwszą klasę od września jeszcze utrzymać. Rodzice będą mieli okazje pojechać, zorientować się jak prowadzone jest takie stowarzyszenie, czy jesteśmy w stanie to udźwignąć i wtedy za rok my się z tym liczymy, że albo będzie wygaszanie gimnazjum albo założymy stowarzyszenie. Ale proszę nam dać ten rok czasu (…) Wcale nie będziemy się dopominać za rok o 8 osób bo wiemy, że jest tych dzieci coraz mniej i zdajemy sobie sprawę z tego sprawę.


77 KOMENTARZE

 1. Zausznicy Zordona ŁAŻO po ludziach na wsi (głównie nauczycielach) i MÓWIO że burmistrz musi zamknąć szkoły bo mu [i]"te z ratusza KAŻO"[/i] . Po czym bez szerszych konsultacji z radnymi robi się komisje a na tej komisji dzieli się swoimi planami których wcześniej radzie nie przedstawiał i każe do KOŃCA LUTEGO wypracować ostateczne rozwiązania i dziwi się, że natrafia na opór części myślących radnych. Tak się nie robi. To są ważne sprawy i nad nimi się pracuje w trybie ciągłym. A nie że burmistrz coś sobie wymyśli i każe głosować. To już nawet części "naszego samorządu" się nie spodobało. Nawet oni nie chcą już "klepać" uchwał na zawołanie bo gdy poskramia się demony budzi się rozum.

 2. Ratusz jest za zamknięciem z powodu marnotrawienia pieniędzy -przynajmniej na taki Ratusz głosowałem .Utrzymywanie tworu jest nieracjonalne

 3. Burmistrz i Nasz Samorząd jest za zamknięciem z powodu marnotrawienia pieniędzy- przynajmniej na taki Nasz Samorząd głosowałam. Utrzymywanie tworu jest nieracjonalne.

 4. [quote]Będziemy mieli jednego nauczyciela i czworo dzieci czy pięcioro dzieci w klasie. Można i taką szkołę też prowadzić, jeśli chodzi o gminę. Może gmina taką decyzje podjąć[/quote]

  Proszę mi panie burmistrzu wyjaśnić:
  1) Dlaczego tak nagle podjął pan ten temat?
  2) Dlaczego sprawa dotyczy tylko Cygan a pomija pan swoją rodzinną Tarnowską Wole? Reforma, żeby miała sens powinna dotyczyć całości problemu. Przecież w Tarnowskiej Woli też jest bardzo mało dzieci.

  [b]Może ktoś mi to wyjaśni dlaczego Cygany tak a Tarnowska Wola nie?[/b]

 5. Gimnazja powinny być organizowane [u]w miastach[/u], a nie we wsi. W sytuacji obecnej jest tak ze dzieci z wiejskich gimnazjow gdy trafiaja do LO to [u]zanizają[/u] poziom nauczania i [u]dalej mówią[/u] gwarą.

 6. [quote] Dlaczego sprawa dotyczy tylko Cygan a pomija pan swoją rodzinną Tarnowską Wole? Reforma, żeby miała sens powinna dotyczyć całości problemu. Przecież w Tarnowskiej Woli też jest bardzo mało dzieci.[/quote]

 7. Koleś piętro wyżej zastanów się zanim coś napiszesz. Masz nick Zofia a czasowniki które stosujesz są z końcówką męską….

  Zofia- głosowałem

  weź już nie podburzaj ludzi i zastanów nad swoją psychiką może masz rozdwojenie jaźni i raz wypowiada się Twoja męska strona a raz żeńska

 8. co ma piernik do wiatraka nick jak każdy inny dobre ze nie du..a Marnowanie pieniędzy na szkółki takie jak w Tarnowskiej czy na innej wsi jest naganne dlatego głosowałęm na Ratusz bo są za racjonalnym i mądrym gospodarowaniem publicznymi pieniędzmi.Moim zdaniem nauczycieli starych powinno sie zwolnic,wyzamykać kilkuosobowe szkoły na wsiach,wzmocnic szkoły w Nowej Dębie.Nauczyciele powinni pracować 8 godzin jak wszyscy.Dziękuję

 9. Podpisując się nickiem żeńskim i pisząc jako facet sprawiasz wrażenie prowokatora. Mimo wszystko zgodzę się z Tobą i wiele osób tak myśli. Pewnie wielu radnych zarówno z opozycji jak i z koalicji również zastanawia się co z tym fantem zrobić. Ale zasadne jest pytanie dlaczego tak "na szybko" burmistrz podjął takie kroki? Dlaczego robi to nagle stawiając radnych pod ścianą dając im jakieś terminy "do końca lutego"? I dlaczego zabrał się za Cygany pozostawiając Tarnowską Wole? Same Cygany nie dadzą oszczędności. Reforma musi pójść całym ciągiem. Pytam więc: [b]DLACZEGO BURMISTRZ WYBRAŁ CYGANY I POZOSTAWIŁ TARNOWSKĄ WOLE?[/b]

 10. To, że mam inny nick nie oznacza prowokacji, i tak jak mówiłem zamknąć te szkoły zakupić gimbusa nauczycieli pozwalniać albo niech osiem godzin robią, a obiady w mopsie powinny być większe bo się nie najadam. I niech się ktoś za to weźmie. i tyle

 11. W Tarnowskiej jest podstawówka utrzymywana przez gminę o podobnej sytuacji. Więc jak to jest? Czy jakieś plany są wobec szkoły na Porębach w Dębie?

 12. A ja słyszałem, że jest pomysł na utworzenie gimnazjum w Tarnowskiej Woli na bazie swoich uczniów i z sąsiednich szkół. I ta propozycja padła publicznie na spotkaniu dyrektorów szkół.
  O co tu chodzi?

 13. Szkoła w Porębach nie miała naboru w tym roku. Zatem myslę, że ulega wygaszeniu. A dzieci będą chodziły do szkoły podstawowej nr 2. I to jest rozsądne.

 14. [quote]Szkoła w Porębach nie miała naboru w tym roku. Zatem myslę, że ulega wygaszeniu. A dzieci będą chodziły do szkoły podstawowej nr 2. I to jest rozsądne.[/quote]

  Ok w Dębie wygaszanie, w Cyganach wygaszenie. Jakie są POWODY MERYTORYCZNE aby utrzymywać szkołę w Tarnowskiej Woli. Niech mi to ktoś wyjaśni?

 15. #16:Misiek,bo szkoła w Tarnowskiej została wyremontowana itd.Czy szkoła w Rozalinie jeszcze istnieje? Dla dobra budżetu proponowałbym likwidację szkoły w Rozalinie,Alfredówce i połączenie w jedną całość w Tarnowskiej Woli.

 16. Informacja dla wszystkich – tak dla jasności – Zespół Szkól w Cyganach to nie jakaś "szkółeczka 1-3 i 20 dzieci", bo jest w tej szkole ponad 120 uczniów. Nie jest zatem mniejsza od szkoły w Jadachach, Alfredówce, TW , Rozalinie a tym bardziej FILII SP 2.

 17. Kontynuując wątek ZS w Cyganach – O CO CHODZI ? A może chodzi o pozbycie się ustawowego obowiązku prowadzenia szkoły? A może trzeba ją rozbić na dwie (zlikwidować gimnazjum aby potem przekazać podstawówkę do stowarzyszenia – BO DZIŚ PRZESZKADZA NA TO PRZEPIS – jest ponad 70 UCZNIÓW, A PRZEKAZAUJE SIę SZKOŁY DO 70.

 18. Źle myślisz. Gimnazjum i podstawówka tp dwie odrębne szkoły i w żadnej nie ma więcej niż 70 osób. Zawsze można się ich pozbyć nie trzeba najpierw przekazywać gimnazjum a potem podstawówki.
  Sami podsuwacie dobre rozwiązania.

 19. Jestem za wygaszaniem takich szkół a dzieci wysyłał do miasta. Tak do miasta po poziom w mieście – wyższy oj wyższy !!! coś wiem bo sam uczę i wiem co mówię . Więc dzieci mają większą szanse nabyć wiedzę, a wy tego chcecie kochani rodzice bo przecież wasze dzieci to wasza inwestycja

 20. A o jakim mieście Gościu 22 myślisz, bo chyba nie o ND, gdzie z Cyganów jest JEDEN autobus. A wszyscy jeżdżą do Tbga MKS 1, który jeździ co godzinę. Myślę , że Prezydent Mastalerz ucieszy się z takiego prezentu – odejścia dzieci do gimnazjów tarnobrzeskich i w ślad za nimi subwencji oświatowych. Krótko mówiąc JESTEŚ W BŁĘDZIE – za miasto powinieneś w tym konkretnie wypadku uważać Tbg, bo tam udadzą się uczniowie.

 21. Do wszystkich zatroskanych budżetem. Pytanie nie do końca retoryczne. Po co nam 'wiejskie centra kultury' i budynki 'osp'.
  Czy budynki tych szkół, które tak ochoczo chcemy zamykać,
  nie mogłyby pełnić tych funkcji. Otóż nie do końca ponieważ niektóre elementy tzw. kultury lasowiackiej nie pozwalaja na to.
  I jeszcze jedno. Czy 'zaoszczędzone' w ten sposób pieniądze zostaną 'właściwie' wydane? Śmiem wątpić patrząc na bieżące wydatki, które są nastawiaone na przetrwanie, a nie na rozwój.
  I na koniec, Kto następny po nauczycielach i szkolach? Ale to już może być zmartwienie nastepnej ekipy rządzącej. Życzę miłego dnia.

 22. Ze szkołami w Dębie nie byłoby problemu gdyby Wiesiek nie narobił na dużą kasę Wiejskich Domów Ludowych (pod różną nazwą). Zabrał szkołom (rodzicom, mieszkańcom, nauczycielom) argument że szkoła była miejscem gdzie się koncentrowała kultura wiejska. W tym momencie kultura wiejska jest w Domu Ludowym wiec jak nie ma dzieci to po co szkoła? A przecież kasa wydawana na Wiejskie Centra mogła iść na szkoły i dzięki temu było by i Centrum i Szkoła. A tak mieszkańcy wsi padli ofiarą Wieśka który na Wiejskich Centrach budował swój elektorat.

 23. Do gościa 22.
  Jeśli uważasz , że w mieście uczą lepiej to może masz i rację. Ale tonie wina tego, że szkoła jest w mieście czy na wsi lecz nauczycieli, którzy uczą, jak uczą?
  Sam jesteś nauczycielem więc wiesz lepiej.
  Jeśli nauczyciele są do kitu to nie pomoże miejsce w którym znajdują się szkoły więc nie mówmy, że w mieście uczą lepiej.
  Po prostu nauczyciele się chyba lepiej przykładają.
  A ty jak uczysz?

 24. To fakt ! Co wiocha to CENTRUM KULTURY….. takie siakie lub owakie i ogromne koszty z tym związane na remont, utrzymanie itp. Ale nie o tym teraz. TERAZ O ZAMYKANIU SZKÓŁ. Drodzy Radni ! Wy chyba najlepiej zdajecie sobie sprawę z tego, że podnosząc ręce na sesji w sprawie "sprywatyzowania" pierwszej szkoły w gminie rozpoczniecie proces kolejnych przekazań szkół w prywatne ręce. WSZYSTKO W WASZYCH RĘKACH. I nie jest to sprawa "samorządziku" czy "ratusiku" tylko WASZYCH GŁOSÓW JAKO WOLNYCH LUDZI.

 25. Do gościa 20 – doczytaj. Jest orzeczenie Sądu Najwyższego w tej sprawie jak to w Polsce samorządy dzieliły szkoły na dwie "małe" potem przekazywały je kolejno po sobie , bo razem nie mogły, gdyż było to uznane za pozbywanie się obowiązku prowadzenia szkół. I TAK DZIEJE SIĘ W TEJ CHWILI. Jeśli ktoś uważa inaczej to jego sprawa a za rok zobaczycie sami. A co do tematu wiodącego to jest on już nie aktualny……..

 26. Tak to chyba jest, że Centra Kultury na wsiach w większości spełniają rolę domów weselnych i sal sylwestrowych. Czyżby domy weselne na utrzymaniu gminy……?

 27. Proponuję zabawę-konkurs na terenie gminy pt. " ZAPAMIĘTAJ RADNEGO (-NYCH), KTÓRY PIERWSZY GŁOSOWAŁ ZA PRYWATYZACJĄ PIERWSZEJ ZE SZKÓŁ". Nagroda – wyjazd do Tarnobrzega połączony ze spotkaniem z tamtejszymi radnymi, którzy WYCOFALI SIĘ Z TAKICH POMYSŁÓW.

 28. Nie zgadzam się z opinią, że nauczyciele na wsi gorzej uczą niż w mieście. Jest to opinia niesprawiedliwa i bardzo krzywdząca zarówno dzieci jak i właśnie pracujących tam nauczycieli.

 29. Dziś przekażemy szkoły bo jest niż demograficzny. Jak każdy wie po niżu jest wyż i co wtedy?? Szkółki zaniedbane bo stowarzyszonka nie miały pieniążków na bieżące remonciki (lub wydały je na co innego) i zgodnie z przepisem przekażą szkoły ponownie do gminy I GMINA MUSI JE PRZYJĄĆ i …… znowu będzie je remontować, itp. Gdzie sens i logika. Czy radni w Tarnobrzegu są mniej wiedzący???

 30. Nie wiem skąd wzięliście ten wyższy poziom w szkołach miejskich…
  Po studentach pod tym względem nie widać żadnych różnic. Różnica jest między tylko między pokoleniami ze starą a nową maturą!

 31. GDZIE W POLSCE ZAMYKA SIĘ = PRZEKAZUJE STOWARZYSZENIOM SZKOŁY LICZĄCE PONAD 120 UCZNIÓW ???? Za wskazanie takiej szkoły stawiam litra!

 32. PYTANIE DO WŁADZ SAMORZĄDOWYCH ND : Czy wszelkie działania związane z likwidacją Zespołu Szkół w Cyganach odbywają się zgodnie z łopoczącym sztandarem pt. "PRZEJRZYSTA GMINA" ???

 33. O co to lament? R.wystą[ił z inicjatywą to ją podjęto.Mamy pierwsze sygnaly kto może uczyc zatrudniony przez stowarzyszenie,,,, wypowiedz radnego….. od stycznia nauczyciele niczym poznaja dzieci to bedzie juz koniec roku.Biedna ta wypowiedz no ale to mówił LAIK.

 34. [quote]#37 | aqq dnia 02/10/2012 18:34
  Tarnowska Wola -ładna i fajna miejscowość,tylko dzieci mało w szkole podstawowej[/quote]

  Będzie jeszcze mniej robactwa( owsików) po kolejnej wizycie deratyzatora:D

 35. [url]http://www.youtube.com/watch?v=ZlnLXD-dAzo&feature=share[/url]

  Zejdźcie na ziemię. Wsiądźcie w autobus albo pociąg do miasta.

 36. Pytam burmistrza gdzie jest Raport o stanie oswiaty w gminie, czy zostal opracowany w tej kadencj lub poprzedniej??? jak wiadomo jest to bazowy dokument do analizy i dyskusji nad strukturami i finansami szkolnictwa oraz prognozami na przyszle lata. Gdzie debata w tym kierunku, jakie stanowisko zajmuje Rada Miejska w tej sprawie? Zmuszanie radnych do podejmowania na szybko "wyrywkowych"decyzji (szkola w Cyganach) oraz odciaganie tak istotnego dla budzetu problemu oraz ogolne niedoinformowanie moze swiadczyc tylko o polityce na przetrwanie do nastepnych wyborow pana Ordona.

 37. dlaczego wśród nauczycieli panuje zmowa milczenia?
  dlaczego na wsiach jest niższy poziom nauczania?
  to jest ta tzw. solidarność zawodowa ?
  czy…?

 38. @47 Gość najpierw sprawdź potem pisz tak się składa, że od kilku lat pomagam opracowywać dane dot poziomu nauczania, EWD itd… w gminie ND i nie potwierdzam twoich rewelacji
  @50 Dlaczego jesteś odporny na fakty??

  Dla przykładu
  1. http://gimnazjum.ewd.edu.pl/index.php?str=wyniki&idszk=18469
  2. http://gimnazjum.ewd.edu.pl/index.php?str=wyniki&idszk=18470
  3. http://gimnazjum.ewd.edu.pl/index.php?str=wyniki&idszk=18460
  4. http://gimnazjum.ewd.edu.pl/index.php?str=wyniki&idszk=18471

 39. Tak czy inaczej wszystko w rękach radnych. JAK RADNI PODNIOSĄ RĘCE ZA TO ROZPOCZNĄ PROCES LIKWIDACJI SZKÓŁ. A potem rodzice dzieci z Jadachów, Cyganów i Chmielowa przeniosą dzieci do gimnazjów TARNOBRZESKICH…….

 40. Wszystko w rękach burmistrza. Niech zajmie się tym co ważne.
  Klasa gdzie jest sześcioro dzieci… Super! Podatnicy z gminy są tacy bogaci żeby stawiać kilku osobom (nauczycielom i dzieciom) takie luksusy? Dlaczego moje dziecko uczy się w klasie gdzie jest 30 osób? GDZIE RÓWNOŚĆ???? MOJE DZIECKO JEST GORSZE??? CO Z DOBREM DZIECKA? JAK TAK DALEJ PÓJDZIE TO RODZICE PRZENIOSĄ SWOJE DZIECI DO TARNOBRZEGA ALBO KOLBUSZOWEJ.

 41. 1) Dlaczego nauczyciele w małych szkołach wiejskich mając mniej pracy dostają te same pieniądze + dodatek wiejski?
  2) Dlaczego klasy w SP2 czy gimnazjach w ND są liczniejsze niż na wioskach przez co dzieci w mieście mają mniejszy komfort?
  GDZIE JEST RÓWNOŚĆ?
  Panie Burmistrzu! Proszę to wyjaśnić?

 42. O CO CHODZI ??? LUDZIE !!!! Szkoła to nie fabryka czy firma, która co miesiąc (rok) wypracowuje DOCHÓD ! Do oświaty tak jak i do służby zdrowia DOPŁACA SIĘ WSZĘDZIE NA CAŁYM ŚWIECIE. Problem w tym aby mieć na to dopłacanie i tacy SAMORZĄDOWCY powinni wykazać się ZDOBYWANIEM PIENIĘDZY NA TEN CEL w innych obszarach !!

 43. Mogą na przykład ściągnąć zaległości w podatkach i z zadłużonych mieszkań komunalnych. MPGiK ma podobno "u ludzi" 3 mln złotych, które musiał "założyć" !!! Jest KASA ??

 44. To fakt! Należy wyegzekwować zaległości. Najwyższy czas skończyć ze wszelkiej maści pasożytami, którzy żyją na nasz rachunek!

 45. Jasne[b]. Zawsze można przestać łatać dziury w drogach i przestać budować nowe[/b] bo ważne jest aby utrzymać szkołę gdzie klasa liczy 5 dzieci.[b] Zawsze można przestać dotować kulturę[/b], koncerty imprezy bo przecież klasa z 5 dzieci jest do utrzymania. [b]Zawsze można przestać dawać na sport[/b] w tym na Stal Nową Dębę, basen i olać stadion aby utrzymać klasę w której uczy się 5 dzieci. [b]A JEDNOCZEŚNIE DAĆ PÓŁ MILIONA NA SZATNIE DLA LZSU W CYGANACH ORAZ 100 TYS NA BAGNO ZWANE ŁUZYKIEM[/b] (ławeczki, stoliki do szachów).

 46. Sam sobie gościu przeczysz – dano kasę na tzw. sport – dano! A czy jest różnica pomiędzy sportsmenami stali lub cyganów. Dla mnie nie ma żadnej, podobne osiągnięcia…..

 47. jest takie stare powiedzenie, "z brodą" : Dzieci to przyszłość narodu. zacznijcie na nich oszczędzać to "plony" zbierzecie później. Uważam, że przywoływana "dziura w asfalcie' jest mniej ważna ale to i tak idzie z innej pozycji finansowej.

 48. jestem za tym aby w gminie ( miasto i wieś] były 2 prężne gimnazja.Dobrze wyposażone, wspaniałą kadrą , różnymi zajęciami pozalekcyjnymi.Burmistrzu czas skończyć z tym dziadostwem.Co to za klasa co ma 10 uczniów? Dobre wszechstronne przygotowanie dzieci w gimnazjum się opłaci i zaowocuje w przyszłości.Czas skończyć z tym dziadostwem.

 49. [b]Zabrać STALI[/b] dać na klasy gdzie jest 5 dzieci
  [b]Robić jeszcze większą bryndze w KULTURZE[/b] (mniej imprez, gorsze wystawy) byle utrzymać klasę z 5 dziećmi i nauczycielami!
  [b]NIE CZEKAJCIE NA NOWE PLACE ZABA[/b]W trzeba dać na klasę z 5 dziecmi i ich nauczycieli, dyrekcje, zakup pomocy naukowych, remont szkoły.
  [b]NIE DOMAGAJCIE się NOWYCH ULIC[/b] i parkingów bo nie ma kasy. Poszła na szkołę gdzie klasa ma 5 dzieci ale również dyrekcje nauczycieli….
  [b]ZAPOMNIJCIE o siłowni, zalewie, inwestycjach na strefie w Nowej Dębie[/b] – kasa poszła aby zapewnić prace nauczycielom i utrzymać szkołę gdzie klasa ma 5 dzieci.

 50. Niech burmistrz weźmie. Jest władzą WYKONAWCZĄ więc niech się zabierze do WYKONYWANIA. Ja nie mogę. Mi nie płacą 10 tys miesięcznie. Rozumiem, że poparłeś mój wpis, żeby zabrać tym wszystkim grupom społecznym aby kilku nauczycieli i kilka osób miało komfort na jaki nikt inny nie może sobie pozwolić. Zacytuje raz jeszcze:
  [quote]
  Zabrać STALI dać na klasy gdzie jest 5 dzieci
  Robić jeszcze większą bryndze w KULTURZE (mniej imprez, gorsze wystawy) byle utrzymać klasę z 5 dziećmi i nauczycielami!
  NIE CZEKAJCIE NA NOWE PLACE ZABAW trzeba dać na klasę z 5 dziecmi i ich nauczycieli, dyrekcje, zakup pomocy naukowych, remont szkoły.
  NIE DOMAGAJCIE się NOWYCH ULIC i parkingów bo nie ma kasy. Poszła na szkołę gdzie klasa ma 5 dzieci ale również dyrekcje nauczycieli….
  ZAPOMNIJCIE o siłowni, zalewie, inwestycjach na strefie w Nowej Dębie – kasa poszła aby zapewnić prace nauczycielom i utrzymać szkołę gdzie klasa ma 5 dzieci.[/quote]

 51. Jakby burmistrz wziął się za długi to starczyło by Tobie na STAL i tobie na SZKOŁY. Ale ściągnąć długi to niepopularne, potem mogłoby zabraknąć głosów……

 52. POPIERAM, że domagacie się ściągania długów. TUTAJ SIĘ ZGADZAMY. Niech się za to Wiesiek zabierze i zrobi porządek. Wybierają sobie dzisiaj nowego prezia PGKiM. Więc do roboty! Natomiast utrzymywanie małej szkoły gdzie klasa liczy 5 uczniów to takie samo destrukcyjne działanie jak przymykanie oczu na dłużników. I tyle w temacie z mojej strony. Milego Dnia!

 53. Tak jest , zamknąć wszystko, zlikwidować, sprzedać, sprywatyzować, itd. Bo nic się nie opłaca. Tak zrobiono po 90 roku i co?

 54. Przekazać szkołę w prywatne ręce to tak samo jak przekazać np. firmę i jeszcze dopłacać rocznie ok. 5000 zł. na ucznia za to aby ją (np. firmę) prowadzić.

 55. Nie liczcie,ze burmistrz zreformuje oswiate w gminie, przeciez stracilby zbyt wiele glosow wyborczych, a stolek i kasa burmistrza zbyt go trzyma ,zeby to odpuscic. Pan Ordon nie podejmuje niepopularnych, odwaznych decyzji, pan Ordon gra wylacznie pod wyborcow, jak widac na wielu przykladach. A Zoladz zajmujacy sie oswiata w urzedzie nie potrafi przez tyle lat wypracowac chocby jakis program oszczednosciowy minimalizujacy koszty. Za co Ordon placi mu tak duza wynagrodzenie i trzyma go na tym stolku?

 56. Wychodzi na to, że trzeba zlikwidować szkoły aby utworzyć przedszkole w Chmielowie.
  Wczoraj było spotkaniewChmielopwiena ten temat.
  Ciekawe jakie zapadły decyzje.Dzisiaj jest drugie spotkanie w Chmielowie w tym temacie.
  Jedno przedszkole więcej i jakiekoszty.

 57. Zamknąć szkołę by otworzyć przedszkole. A to dobre!

  Zaczyna się to co przepowiadałem: CHEMIELÓW będzie szantażował całą Dębę tym, że jak nie dostanie tego co chce (np. kolejnego przedszkola) to się odłączy do Tarnobrzega a więc Dęba straci wpływy ze Strefy w którą zainwestowała ponad 8 milionów złotych. Tak o to mądrymi decyzjami Wieśka ukręcono bat na miasto. Gratuluje wam mieszkańcy Nowej Dęby!

 58. A w końcu i tak Chmielów bedzie dzielnicą Tarnobrzega po prostu : nie chcemy się cofać to nie trudno zrozumieć.Nowa Dęba i tak nie zagwarantuje rozwoju dla Nas.Od wielu lat mieszkaliśmy w smrodzie siarki i nowa Dęba spijała smietankę,czas zadbac o przyszłość Chmielowa to jedyna szansa,dla naszych dzieci

 59. Mieszkańcom Chmielowa się nie dziwie że walczą o swoje. Dziwię się mieszkańcom Nowej Dęby, Rozalina, Tarnowskiej Woli, Alfredówki że nie bronią swoich interesów. To z podatków i kredytów zaciągniętych przez Wieśka i komitet "Nasz Samorząd" zbudowano kanalizacje za sporą kase a ostatnio strefe ekonomiczną w Chmielowie za 8 milionów. Teraz się szantażuje Nową Dębę, Jadachy, Tarnowską i Rozalin że "jak nie dacie tego czego chcemy to pójdziemy do TBG i zostaniecie z długami". Jak Wiesiek mógł nas w coś takiego wpakować? Przecież nie trzeba być wielkim wizjonerem by przewidzieć taką sytuacje ze jak się wydaje miliony na peryferia to peryferia się usamodzielniają i mogą się wypiąć na metropolie. Niby historii uczył a takiego czegoś nie przewidział.

 60. A w przedsiębiorstwie komunalnym poprzez niepłacenie za mieszkania i podatki od nieruchomości za "wspaniałych lokatorów" zadłużenie przekracza 3 MILIONY PLN.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here