Relacja z promocji 7nr Zeszytu NTSK

15

Niezwykła żywiołowość i poczucie humoru towarzyszyły Konradowi Samiszowi, żołnierzowi generała Władysława Andersa podczas promocji 7 nr Zeszytu Nowodębskiego Towarzystwa Społeczno Kulturalnego, które odbyło się we wtorek 28 grudnia w sali katechetycznej Parafii p.w.Podwyższenia Krzyża Świętego w Nowej Dębie.

Biogram i wywiad z żołnierzem 1 Pułku Ułanów Krechowieckich, po wojnie mieszkającym w Nowej Dębie jest głównym elementem najnowszego opracowania historycznego redagowanego przez NTSK. Bohater Zeszytu – Konrad Samisz – walczył pod Monte Cassino, Ankoną i Bolonią. Ponadto był świetnym piłkarzem i wieloletnim trenerem STALI Nowa Dęba.


W publikacji miłośnicy lokalnej historii znajdą także artykuł regionalisty Stanisława Mityka dotyczący pomnika grunwaldzkiego w Chmielowie, biogramy żołnierzy Wojska Polskiego Jana Kosiorowskiego i Józefa Krząstka, kawalerów Orderu Virtuti Militari oraz pierwszy powojenny wykaz ofiar niemieckich represji z terenu ówczesnej gminy Dęba.

Na końcu spotkania głos zabrał Tadeusz Górecki, który opowiedział historię metalowej tabliczki z orłem w koronie z budynku starej szkoły w Dębie, której kierownikiem przed wojną był Bronisław Zybura. Według relacji Tadeusza Góreckiego, we wrześniu 1939 roku została ona zdjęta z murów szkolnych i ukryta przed Niemcami u jednego z mieszkańców Dęby- Jana Grzesika. Gdy w 1989 roku przywrócono orła w koronie, Tadeusz Górecki przekazał tablicę szkole.

Na koniec spotkania prezes NTSK Jerzy Sudoł podziękował za współprace autorom tekstów: Romanowi Zdzisławowi Garbarczykowi, Elżbiecie Głaz, Joannie Lewickiej, Stanisławowi Mitykowi, Annie Mokrzyckiej, synowi Tomaszowi Sudołowi oraz Adamowi Szurgocińskiemu.

Kolejny zeszyt ukaże się prawdopodobnie na jesieni przyszłego roku. Informacje w sprawie nabycia publikacji można uzyskać pisząc na adres redakcji: ntsk@poczta.onet.pl

Marek Ostapko

15 KOMENTARZE

 1. Ech! Tylko 8 ( Sł. osiem) krzyży w ''sali''
  [przedostatnie zdjęcie] – wstyd!!
  Miasto tak ubogie??
  wstydzilibyście się – jedna z drugim! To nie po[color=#ff3300]Polsku[/color] /to się nie godzi!!

  ps.Temat dobry – i bohater dobry.

 2. Radzę uważać i rozpoznawać wpisy prowokujące. W tym mieście dzieją się bardzo dziwne rzeczy. Podobnie jest na drugim rzekomo konkurencyjnym portalu.

 3. do pansa sanczo: nie świecisz inteligencją – te krzyżyki są zamiast Stacji Drogi Krzyżowej (dla twojej informacji – jest ich 14), gdyż spotkanie było w sali katechetycznej

 4. Nazwałbym to zbliżenie integracyjne prokuratury i władzy :|- pod krzyżem .Myślę że większość z Was przyszła z szacunku do starosty Pana Sudoła:|,część żeby się pokazać :|a reszta dla picu a nie dla literatury :D .Po co to Halo ?Z całym szacunkiem dla organizatorów Mnie by ta "lyteratóra" kompletnie nie interesowała.:|

 5. Nikt ci baranie pod tymi krzyżami nie nakazuje klękać ani ich pilnować.
  Drogi krzyżowej odmawiać też nie musisz (pewnie nie umiesz, jak i ja zresztą). W swoim domu krzyże sobie poodwracaj i pentagramy na ścianach jebnij. A na tym forum to weź nie pier…. pajacu.

 6. Heh, jestes chyba niedoszlym ksiedzem, prawda?
  I oklaski za liczenie krzyzy na scianach. Pasjonujace zajecie!

  Brawo za wspaniale spotkanie. Chyba malo kto wiedzial ze mamy w miescie tak zasluzona postac jak Konrad Samisz!!!

 7. Spotkanie promujące 7 zeszyt, bogaty w artykuły, historie naszego regionu i bohaterów. Ludzi walczących o niepodległy naród, kraj i wiarę.Są przedstawiane światu w tych cyklach, które uświetniają codzienne życie i nas mieszkańców. Ogromny wkład pracy i czasu by nie zapomnieć, by przedstawić sylwetki tych którzy tu mieszkali, mieszkają a są nieznani bo bardzo często ukrywali się przed bolszewicką zarazą . Jak powiedział pan Konrad
  "po II wojnie światowej zachód nas sprzedał….".Apeluje więc do ludzi mieszkających w Nowej Dębie nie sprzedajcie jeden drugiego, nie atakujcie się szukając byle pretekstu do oczerniania głupim komentarzem.
  Anonimowość internetu kusi do skundlenia obyczajów, zezwierzęcenia instynktów.
  Rozmawiajmy więc jak kulturalny naród, po to właśnie walczyli tacy ludzie jak pan Konrad. By naród był narodem a nie zgrają gryzących się psów.

  GRATULUJE AUTOROM POSZUKIWANIA PRAWDY I TOŻSAMOŚCI. CZEKAMY NA DALSZE PUBLIKACJE.

 8. Do Don Qtasa:to nie było spotkanie literackie,lecz historyczne,a jeśli nie interesuje ciebie najbliższa historia naszych ziem -nie pisz pierdoł biedaczyno!

 9. uje pierldone jeszcze w piekle się będziecie kutasy smażyć-takich jak wy 5 i 2 powinno sie kastrować żeby pomiot nie powstawał

 10. :)
  #6 – kłania się baran i pier… pajac – bardziej się postaraj.. Jak używać inwektyw – to hajda! nie opierdal.j się profesorze Pimko!:)
  #7 Ot! spostrzegawczy jestem i tyle :| – jest coś zdrożnego,że ''rachować'' potrafię ??
  #10 :o:o:o – a Ty na niwach zielonych paść się będziesz :D:D…
  Żenujące..

 11. Pansa sanczo to mściwy lasowiak!!!!!!!!!!!!
  Będzie festyn albo dożynki to idź tam robić zadymę, nie tu. A wcześniej pomódl się w kościółku aby Matka Boska Lasowiacka ci rozum dała.

 12. do[b]mieszkaniec[/b] – Wiem,wiem.. ironizowałem,że obywateli nie stać.. jeno krzyżyki wiszą a można by ''jakoś zobrazować'' Ikonami z drogi na Golgotę. Lub Rzymskim cyframi..?Minimalizm? A swoją drogą ciekaw jestem co się stało z ikonami drogi krzyżowej ''z maleńkiego drewnianego kościółka' z Dęby tzw. wsi? Proszę mnie obrażać ,śmiało!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here