Między Tarnobrzegiem a Kolbuszową

134

31 lipca 2012


Ostatnio wiele emocji wzbudziły wiadomości o wycięciu pięknych dębów przed Domem Kultury, kwestia kolejnej i kosztownej w ciągu ostatnich lat przebudowy plant, a także informacja o stanie nowodębskiej magistrali wodociągowej. W dalszym ciągu nie widać pozytywnego rozwiązania dla nowodębskiego ujęcia wody. Jeśli do powyższego zestawu dodamy wysokie zadłużenie gminy oraz przerażający obraz naszej strefy ekonomicznej witającej przedsiębiorców wielką kałużą, brakiem chodników, brakiem oświetlenia i fatalną infrastrukturą drogową warto zadać sobie pytanie: GDZIE TAK NAPRAWDĘ JESTEŚMY I DOKĄD ZMIERZAMY?

Dzisiaj zabawa – jutro rachunek
Owszem, można przechwalać się wydaniem publicznych pieniędzy na kosztowny remont Domu Kultury czy wiatę przystankową wraz z poczekalnią. Można „wpakować” miliony w planty i „Koziołka” – na pewno będzie ładnie i estetycznie. Za tyle milionów nie może być inaczej…

Faktem jest, że ci którzy jeszcze pozostaną w naszym mieście bez wątpienia będą mieć ładne widoki. Muszą mieć jednak świadomość, że „odziedziczą” kosztowne raty kredytów do spłacenia. Wszak wraz z permanentnym zmniejszaniem się liczby ludności kredyty te będą bardziej odczuwalne, zwłaszcza że raty zostały tak rozłożone, aby te najwyższe kwoty spłacać później.

PYTANIE: Czy mieszkańcy pozostawieni bez pracy i zmuszeni do korzystania z usług opieki społecznej będą w stanie udźwignąć ten ciężar? A może mają go nieść ledwo wiążący koniec z końcem emeryci? Bo przecież młodzi po szkole średniej masowo uciekają gdzie pieprz rośnie… Nic dziwnego skoro nie ma ani zatrudnienia, ani żadnej rozsądnej polityki prorodzinnej.

Bogactwo bierze się z pracy
Żeby było jasne: To co powstanie w wyniku rewitalizacji będzie mogło się podobać. Efekt nowości i \”bajery\” przyniosą wiele radości – zapewne także i mi. Trzeba jednak stanowczo i głośno powiedzieć, że nikomu poza instytucjom bankowym i wykonawcom tego projektu nie przyniesie to bogactwa. Bo bogactwo bierze się z pracy – a tej niestety jak nie było tak nie ma. Szumne przedwyborcze zapowiedzi burmistrza Wiesława Ordona o setkach miejsc pracy u „wielkiego inwestora”– co jakiś czas jak mantra powtarzane w „Naszych Sprawach” – okazały się niewypałem. Z Nowej Dęby zatrudniono znacznie mniejszą ilość chętnych niż oczekiwano i po znacznie niższych stawkach niż się spodziewano. Rozbudzono nadzieje, które dzisiaj boleśnie zderzają się z twardym murem rzeczywistości. Do tego dochodzą nieprzyjemne informacje na temat kondycji niektórych spółek z terenu „zakładów”. Wielu ludzi bojąc się o swoje posady – godzi się na coraz gorsze warunki pracy. A koszty życia (także dzięki decyzjom radnych burmistrza o ostatnich podwyżkach) stale rosną…

Tymczasem u sąsiadów
Gdy na tegorocznej sesji budżetowej mówiłem: „Nie chciałbym aby za kilka lat o Nowej Dębie mówiło się: mała wioska między Tarnobrzegiem a Kolbuszową lub w wersji katastroficznej: mała wioska między Chmielowem a Majdanem Królewskim” – wyraziłem autentyczną obawę o przyszłość naszego miasta i gminy. Obserwując poczynania człowieka od lat będącego przy sterach lokalnej władzy Wiesława Ordona ( najpierw sekretarza a dziś burmistrza drugiej kadencji ) zauważam brak przemyślanej i konkretnej wizji rozwoju naszej miejscowości. Bo to co obserwujemy rozwojem nazwać nie można.


Podczas gdy serce Nowej Dęby (teren „zakładów”) zarasta lasem nasi sąsiedzi z Kolbuszowej i Tarnobrzega rozwijają ofertę dla inwestorów. W Tarnobrzegu utworzono Park Przemysłowo-Technologiczny, który został włączony do strefy ekonomicznej. W chwili obecnej budowane są tam dwie hale, które będą dostępne dla przedsiębiorców.


\”Termin oddania do użytku dwóch hal, to koniec czerwca przyszłego roku. Firmy, które ulokują tam swoje zakłady produkcyjne mają prowadzić działalność, która nie będzie uciążliwa dla pozostałych podmiotów (fot. Klaudia Tajs)\”
Źródło: Echo Dnia
Link

W Kolbuszowej także modernizują centrum. Rynek – podobnie jak u nas planty- zmieni się nie poznania. Jednak władze Kolbuszowej pomyślały nie tylko o poklasku wyborczym lecz o rozwoju miejscowości. Projekt obejmie także podstrefę ekonomiczną. Jak czytamy w Super Nowościach: „Pod koniec września b.r. gmina wzbogaci się o osiem hektarów w pełni uzbrojonych terenów inwestycyjnych przy ul. Sokołowskiej. Koszt inwestycja to ponad 4,5 mln. zł. Kolejne tereny, które gmina przygotowuje pod inwestycje, znajdują się przy ul. Św. Brata Alberta i Topolowej. Obszar o pow. 12 ha ma być kompletnie uzbrojony w połowie przyszłego roku. Przedsięwzięcie to ma kosztować ok. 4,5 mln zł. „ Link

Oprócz Tarnobrzega i Kolbuszowej mamy obok siebie takie ośrodki jak Mielec, czy Stalowa Wola. Wszystkie one inwestują w przedsiębiorców – chociaż może lepiej używać określenia PRACODAWCÓW bo doskonale rozumieją, że jeśli nie będzie pracy to nie będzie przyszłości. Oczywiście strefa to nie wszystko. Nie wolno zapominać o tych małych i średnich przedsiębiorcach którzy każdego dnia ciężko pracując gwarantują chleb sobie i innym. Im także należy stwarzać dogodne warunki dla rozwoju. Nie wolno traktować ich jako zło konieczne.

Oni u góry znajdą miejsce na szalupach
Wiem, że napisałem rzeczy niepopularne. Łatwiej byłoby zachwycać się „wielkimi osiągnięciami”, wychwalać majestat władzy i mówić: jeśli jesteś biedny i jest ci źle, to sam jesteś sobie winien. Łatwiej i przyjemniej byłoby dołączyć do chóru lizusów władzy licząc na smakowity kąsek z pańskiego stołu. Wygodniej byłoby konformistyczne czapkować i udawać, że nic złego się nie dzieje. Ileż nieprzyjemności udałoby się oszczędzić… Chociażby wielu bolesnych słów jakie przyjdzie mi przeczytać w komentarzach pod tym artykułem.

Jednak poczucie odpowiedzialności za naszą gminę nie pozwala mi na milczenie bo wprawdzie jeszcze orkiestra gra, ale już widać że ten okręt tonie. Ci u władzy na pewno znajdą miejsce na szalupach ratunkowych. Uwiją sobie ciepłe gniazdko, korzystając z życia. Ale co ze zwykłymi ludźmi? Zapewne siądą na plantach lub w „Koziołku” myśląc o tym skąd wziąć kasę na leki, na książki dla dziecka, na zapłatę mieszkania lub kolejne podwyżki ścieków i „opłaty abonamentowej” z zazdrością patrząc na przyjezdnych z Kolbuszowej czy Tarnobrzega, którzy wychodzą radośni i weseli z kina 3D… Tamtych będzie stać: i na wyjście do kina i na wyjście na basen czy do restauracji. Bo bogactwo bierze się z pracy.


Nie dotrzymane obietnice i kolejne deklaracje
Burmistrz Wiesław Ordon 3 stycznia 2010 roku informując o otwarciu szlabanów wjazdowych na zakładu, zadeklarował: \”Trzeba będzie utrzymać drogi w okresie letnim, ale także modernizować je. Chciałbym, aby w tym pierwszym roku nową nawierzchnię otrzymał 300-metrowy odcinek od bramy do rozjazdu w stronę MARMY i BLUMARU. Na siebie przejmujemy także koszty oświetlenia na tych drogach. To duże wyzwanie finansowe dla gminy, które budzi obawy radnych, czy aby nie ucierpią na tym „ich” drogi? W jakimś stopniu uzasadnione, ale trzeba mieć świadomość, że im więcej aktywności w strefie (czytaj: nowych/starych inwestorów), tym lepiej dla naszego budżetu\”. Obietnice padły, a co mamy wszyscy widzą… Z upływem czasu wizja modernizacji naszej strefy oddala się znacząco. Jak informował w 2012 roku burmistrz Ordon gmina przygotowuje się do procesu pozyskania środków finansowych ze źródeł zewnętrznych w latach 2014-2015… A od przygotowania i pozyskania do wykonania jeszcze dłuuuuuuga droga.

Marek Ostapko

134 KOMENTARZE

 1. Smutne i prawdziwe… Tylko czy kogoś to jeszcze obchodzi? Pasożytnicze grupy interesu które jeszcze mogą żerować na resztkach tego miasta nie pozwolą na zmiany. Pytanie czy ludzie czują potrzebę rozwoju. Być może wielu życie w takim "Matrixie" albo w takim "Misiu" odpowiada. Z gołym tyłkiem i na boso będziemy spacerować po plantach. Może manna spadnie z nieba.

 2. ta małomiasteczkowa sytuacja nie należy do łatwych – powód to większość z nas jest częściowo powiązany/a z dzisiejszą władzą poprzez zajmowane stanowisko w pracy. nie oszukujmy się, nasz szef/owa to pracownik samorządowy, czyli ten który bezpośrednio podlega pod pana burmistrza. kto stanie odważnie przed szereg i powie że mu się nie podoba to czy tamto może liczyć na banicje.
  to co jest w felietonie to najprawdziwsza prawda ! mało miejsc pracy i fatalna sytuacja ze znalezieniem nowej pracy zawiązało usta tak demokratycznemu miastu Nowa Dęba i jego mieszkańcom.
  odezwij się nie właściwie to zaraz oberwiesz. kto jest temu winien ja to wiem i wy też – ten felieton to jasno przedstawił.
  czas na zmiany i to szybko !!!! bo przyjdzie i nam się pakować !

 3. Szanowny panie Marku, odechciało mi się już wchodzić na ten portal. Kiedyś miło było go poczytać, można było się dowiedzieć o ciekawych wydarzeniach w naszym Mieście i nie tylko. Dziś to nic więcej jak prywatny blog autora czyli Pana. Nie jestem zagorzałym zwolennikiem Pana burmistrza ale wiem także, że z pustego to i Salomon nie naleje. Kolejna gorzka prawda to taka, że wciąż pisze Pan o poczynaniach obecnej władzy ciągle ją krytykując. Nie było by w tym nic złego gdyby Pan potrafił zaproponować jakieś inne rozwiązania żeby wszystkim żyło się lepiej. A tu nic. Ciągle tylko Pan pisze a bo wycięte dęby, a bo kałuża przy wjeździe a bo długi..itd. proszę zaproponować skąd pozyskać na to pieniądze tak żeby nikt nie był poszkodowany. Proszę użyć konkretnych argumentów i przekonać mnie, że można Pana traktować poważnie. Pozdrawiam

 4. Zapraszam Pana do kolejnych wyborów do rady miasta – będzie miał Pan możliwość wykazania się.
  Z pozdrowieniami czytelnik.

 5. [quote]Nie jestem zagorzałym zwolennikiem Pana burmistrza ale wiem także, że z pustego to i Salomon nie naleje.[/quote]
  Pan Ordon jest człowiekiem władzy lokalnej od lat 90. Jako radny, sekretarz (u Wróbla i Czekalskiego) a obecnie 2 kadencje burmistrz. Jeśli jest pusto to czy miał udział w opróżnianiu?

  [quote]proszę zaproponować skąd pozyskać na to pieniądze [/quote]
  Pieniądze są w kasie. Ale jak się wydaje na fanty mające zapewnić głosy a nie rozwój gminy to później jest jak jest…W tekście są propozycje: nie planty lecz strefa, nie prezenty wyborcze lecz rzeczy przyczyniające się do zwiększenia bogactwa, nie trwanie lecz rozwój. Tereny dla inwestorów, pójście w kierunku mieszkalnictwa komunalnego, przygotowanie gruntów uzbrojonych pod osadnictwo domków jednorodzinnych. Kolbuszowa potrafiła POZYSKAĆ PIENIĄDZE robiąc rewitalizacje zrobić ją tak by poszła kasa na strefę. Można? Można! Ale trzeba umieć.

 6. [quote]#5 | do#4 dnia 07/31/2012 13:47
  Zapraszam Pana do kolejnych wyborów do rady miasta – będzie miał Pan możliwość wykazania się.
  Z pozdrowieniami czytelnik.[/quote]
  Gdy #4 zdobędzie odpowiedni zapas torebek reklamowych i zapalniczek to być może, wystartuje.:)

 7. Wiesiek, weź kredyt na budowę Zoo. No weeeeź pliz. Będzie fajnie, wesoło. Będzie poświęcenie obiektu, przecięcie wstęgi, zdjęcie w prasie i wywiad z telewizji tranobrzeg.

  Wiesiek, weź kredyt na budowę Zoo. Coś tam miejsc pracy będzie ( wsadzi się pociotków którzy jeszcze są bez etatów) i zamknie się mordy opozycji. Będzie fajnie.

  Wiesiek, weź kredyt na budowę Zoo. Idealna inwestycja pod wybory. Ludzie znowu zagłosują – zatrudnione pociotki zadbają o to by było dobre wrażenie: puszczą kilka kłamstw o przeciwnikach, a kandydatka na radną będzie całować i tulić ludzi rozprowadzając jadliwe kłamstwa.

  Wiesiek, weź kredyt na budowę Zoo….

 8. [b]Dlaczego władze Nowej Dęby nie starają się, aby w Nowej Dębie otwierano nowe większe sklepy? Kilka dni temu otworzono w Kolbuszowej gigantyczny Rossmann w samym centrum miasta. Poza tym w Kolbuszowej jest Tesco, Media Expert. Będzie otwierana druga Biedronka.
  Nowe sklepy = miejsca pracy.
  Przecież w Nowej Dębie zamiast beznadziejnej drogerii Aster, można było zaproponować większy lokal Rossmanowi, aby otworzył sklep w Centrum Handlowym.
  Bardzo brakuje w Nowej Dębie większego marketu – np. Lidl czy Kaufland. Może władze miasta w końcu zaproponują np. Lidlowi jakiś fajny teren?[/b]

 9. Ludzie jak czytalem wywody Ostapki to zewnie plakalem nad Upadkiem Nowej Deby doprowadzonej przez Wieska i jego pociotkow ,i sie pytam kto uratuje to miasto abym nie musial emigrowac do Kolbuszowej no kto ?????:|

 10. Panie Ostapko w trybie natychmiastowym nalezy wystapic do NIEBIOS aby przestala kropic ta nieszczesna strefe co to Ordon ja nie ratuje a wrecz systematycznie niszczy i nie buduje fabryki mebli obiecanej przez RATUSZ w kompani wyborczej a wycina te tak potrzebne deby przerazenie mnie ogarnia jak sie deby skoncza i wezmie sie za sosny

 11. Mam tam pracę za 4900 brutto, i znudziło mi się codzienne telepanie się z tego grajdołu autem. Uciekam stąd i się cieszę. Wiem z rozmów prowadzonych w moim gronie znajomych, że wiele osób planuje takie ruchy.

 12. No niestety…bolesna prawda!!! Gdzie nasze dzieci będą pracować, skoro we wszystkich spóleczkach zatrudnia sie osoby spoza terenu Nowej Dęby?! I po co nam te planty? No chyba, że burmistrz rzeczywiście też szaro widzi przyszłość dla młodych i9 wie, że zostaną tylko emeryci w Dębie. Chyba to jest w/g burmistrza przyszłość Nowej Dęby – przyszłość emerytów siedzących sobie na plantach! Ale czy to emerytów ucieszy?! Skoro będą ciągle myśleć o przyszłości swoich dzieci i wnuków! Nawet ich te piękne planty nie pocieszą! Jedynie chyba sie ucieszą pijaczkowie, bo oni zawsze mają kasę na wódeczkę! niczym się nie przejmują!!!!!

 13. #13 o widzisz a ja się przeprowadziłem w odwrotnym kierunku… nadal tam pracuję tyle, że chyba lubię się telepać samochodem :)

 14. Wprawdzie orkiestra jeszcze gra, ale już widać, że ten okręt tonie.
  cóż za żenujące hasło Panie Marku.

  ciężko się nie zgodzić z komentującym "All, nie takiego Marka Ostapko tylu ludzi wybrało.

 15. Ma Pan , Panie Marku zdecydowaną rację. Przykro tylko, że do wielu z nas, dębian nie dociera ta oczywista oczywistość. No cóż , nie każdy potrafi kojarzyć fakty, myśleć logicznie czy wyciągać choćby proste wnioski .Natomiast szydzić i opluwać, jak widac potrafi wielu. Dziwne, bo tego akurat nie uczą w szkole.

 16. Tak trzymaj nie czytaj i nie czytaj tych becwałów co poniektórych wyżej piszących bo aż strach bierze, że niby to inteligentne a takie bzdury wypisują. Ci "towarzysze" nie rozumieją tego co się wokół nich dzieje. Im zrób festyn, daj kiełbasę i piwo za darmo – bo ta robi Wiesio – i masz ich jak w garści. Im wiele nie trzeba. Tylko skamleć potrafią, że strefa upada, że dajOO nam po 5,10 za godzinę, albo nie płacą wcale, ale jak przyjdzie powiedzieć prawdę to **** w troki i do chałupy bo się Weinio rozgniewa. Taka jest prawda o tym grajdole. Oczywiście Ratuszowym będą wypominać reklamówkę i zapalniczkę ale żal im bo to za prywatne było kupione. "Towarysze" do tego by dochodzili dlugOOO drogo bo łone zawsze kiełbasEE kupywały i piwo i było dobrze. W sumie co Ty Ostapko chcesz przecie w STREFA w Dębie jest "PIĘKNA" tylko ty źle paczysz, przecie "WIATA PRZYSTANKOWA" jest "PIĘKNA" tylko ty się nie znasz, przecie "TYLE SIĘ BUDUJE" tylko, że nie w Dębie i za kredyt, ale ty się na tym nie znasz bo UNE MUNDRE, przecie "PERON WIEŚKOWY jest PIEKNY" co, że za krótki, ale JEST ? JEST !!!, przecie basen wam wybudował ? wybudował !!, przecie ŁON wie z kim podpisywać porozumienia bo łun "HISTORYK", a że z wyznawcami bandery to nic w końcu to Polacy sobie winni, że ich banderowacy wymordowali, przecie 49 rewitalizacja PLANT jest potrzebna ? jest !!!, ZRESZTOO co tu wymieniać PANIE OSTAPKO….PAN zaznaczam słowo PAN zwany burmistSZem JEST NAJMONDRZEJSZY I KONIEC A TOBIE OSTAPKO MORDA W KUBEŁ JAK NIE WIDZISZ TYLU PIĘKNYCH WSPANIAŁYCH RZECZY…. MY WYZNAWCY BOSKIEGO WIESIA BĘDZIEMY ZAJADLE TĘPIĆ WSZELKIEGO RODZAJU KARŁÓW POLITYCZNYCH WICHRZYCIELI I WYTĘPIMY WSZELKIEGO RODZAJU ELEMENT POLITYCZNIE PODEJRZANY.

 17. poza tym lepiej rozdawać reklamówki i zapalniczki za swoje aniżeli łazić po chalupach jak M**DA przed wyborami co robił Wiesio i gadać ludziom bzdury, że cuda porobi jak dojdzie do władzy….w sumie to mówił prawdę tutaj to tylko cud teraz może pomóc, żeby tą Dębę z doła wydrzeć bo nawet Pan Czekalski i poprzednicy czuli to miasto w przeciwieństwie do WÓJTA WIESIA.

 18. Strefa musi się rozwijać i muszą powstawać nowe firmy oraz co najważniejsze tereny pod inwestycję bo te firmy co są to już maja za bardzo dobrze u nas bo nie mają konkurencji. A tak to wejdzie do strefy nowy inwestor i zgarnie co lepszych pracowników za lepsze pieniądze. MUSI BYĆ ZDROWA KONKURENCJA. Bez nowych inwestorów w strefie nie mamy co liczyć na rozwój miasta. I niech gmina się nie czuje jakoś wyjątkowa. Dzisiejszy świat dąży do pieniądza i nic nie uratuje naszych lasów i zakładu produkcji wody. Przyjdzie ktoś siłą i wtedy będzie pozamiatane.

 19. Na razie jesteśmy ludźmi lasu i własne potrzeby i problemy skrywamy przed innymi. Ale jak się gminie noga powinie ( jak się rymuje ) to inni się na nas wypną.

 20. pierwsze to musi sie skonczyc ten POPis nowodebski, bo to on trzyma w uscisku cale miasto, musza byc 2 duze ugrupowania – 1 rzadzace , drugie w opozycji a nie udawana demokracja i wtedy beda musieli dbac o interes calej spolecznosci a nie tylko o interes malej grupy osob.

 21. Zgadza się. Mimo wszystko Marek O. jest dla naszej gminy pierwszy dzwonkiem aby się obudzić i zacząć działać.

 22. MO Ma ten komfort ze bez obawy moze mówic to co wielu po cichu myśli. Jak ktoś pracuje w segmencie zależnym od władzy, ma rodzine, kredyty to nie podskoczy. Udawanie, że wszystko jest dobrze nie jest żadnym rozwiązaniem

 23. marek mistrz demagogii :) Każdy sukces trzeba szybko przekuć w porażkę – to motto działania. Kolbuszowa robi rynek – to dobrze . Nową dęba planty – bardzo źle ! Kolbuszowa zbroi teren – dobrze. Nową dęba zbroi teren (drogi w strefie) – bardzo źle. Piękny dworzec – trzeba szybko coś wysmarować anty żeby notowania nie stały za wysoko :) . Czysta polityka. Ciemny lud to kupi,

 24. [b]Do mistrza populizmu spod nr 26[/b]
  [quote] Kolbuszowa robi rynek – to dobrze . Nową dęba planty – bardzo źle ![/quote]

  Nigdzie tak nie jest napisane. Chodzi o to, że Kolbuszowa zgarnęła przy temacie rewitalizacji kasę na strefę!

  [quote]Kolbuszowa zbroi teren – dobrze. Nową dęba zbroi teren (drogi w strefie) – bardzo źle[/quote]

  Nigdzie tak nie jest napisane. Napisane jest natomiast, że strefa w Nowej Dębie wygląda fatalnie a burmistrz obiecywał, że zrobi i nie zrobił. To jest fakt: zobacz zdjecia i cytaty z burmistrza.

  [quote]Piękny dworzec[/quote]
  Słupy pokryte blachą są piękne? Ale ok,o gustach się nie dyskutuje.

 25. Brawo panie Marku! Lecz z jednym się nie zgodzę/ otóż mam przed sobą pieprz czarny – ziarnisty ''Kamis'u'' [quote]młodzi po szkole średniej masowo uciekają gdzie pieprz rośnie…[/quote] i pisze jak byk – kraj pochodzenia- Turcja…B)
  Wszystko pozostałe – zgoda.

 26. wierutne kłamstwa! Z kasy na rewitalizację nie wolno finansować zbrojenia terenów przemysłowych. Poczytaj programy RPO. A dęba też miała kasę na zbrojenie. Kupa bzdur dla gawiedzi. :)

 27. Ale RKL-e nie mają tych czarnych trupich ptaków których to w N D jest duże mnustwo…Widać już śmierć się o miasto upomina. Ale chyba ona nawet nie zdąży, bo buroki na tym forum zarżną wszystko co w mieście jest dobre. Do pługa wracajcie a nie do klawiatury. Wam gnoj rozrzucac, a nie dyskutować bo każde wasze słowo to garść słomy która z waszych butów wyłazi…

 28. środki unijne stanowią pułapkę dla samorządów. I należy poważnie rozważyć, czy mając takie zadłużenie należy po te środki sięgać. Bo przecież zawsze musi być własny udział finansowy.
  Naszym władzom brakuje strategii rozwoju i rozwagi finansowej!

 29. do 31
  Masz rację. To tak jakby rodzinie o przeciętnych dochodach zaproponować kupno mercedesa. Do części firma by dopłaciła, a na resztę rodzina musiałaby wziąć kredyt. Owszem jeździła by pięknym mercedesem, ale by nie miała co jeść.
  Z myślenia jeszcze nikt nikogo nie zwolnił!!!

 30. #30 Odreagowałeś już czy jeszcze?
  [quote]duże mnustwo..[/quote]
  Ptaków o których wspominasz jest dużo lub [color=#cc0000][size=16]mnóstwo[/size][/color]!
  Zdecyduj się co ci bardziej pasi – masło/maślane.
  No i oczywiście pisz bez błędów bo słoma wystaje z ust i klawiatury…

 31. marek pisz z sensem bo cię przestanę lubić :) . Mam swój mały biznes i nie wyobrażam sobie żeby mi burmistrz wpieprzał się w wysokość wynagrodzeń. Jak się ludzie nie nadają to nie pracują. "po znacznie niższych stawkach niż się spodziewano" – co to ku…wa ma być? To wina wieśka? No to pojechałeś :)

 32. ^ masz etat w IPN? / inne?
  Skoro jesteś niezależny od U.M Nowa Dęba – to po cholerę takie pytanie?
  Wypiliśmy troszeczkę – i sobie cyrkujemy? :|

 33. Pracownicy w fabryce w Chmielowie zarabiają niewiele. Szczególnie odczuwają to ludzi, którzy dodatkowo płacą koszty dojazdu. Są sfrustrowani!
  To smutne:(

 34. Ja [color=#003300]piankapoliuretanowa[/color] ośwadczam =
  przepraszam ,że co niektórzy użytki B) biorą mnie za kogoś innego.
  Ip – do wglądu / prokuratorowi :P

 35. może nie na temat ale żal mi gdy doświadczam co sie z naszym miasteczkiem dzieje… pewne rzeczy zauważa się z wiekiem, gdy się ich doświadcza.Przeglądam zdjęcia starej "Dęby", słucham opowiadań sędziwych wiekiem mieszkańców i weryfikuję jak jest teraz (nawet z perspektywy swojego dzieciństwa) kiedyś było lepiej, teraz postępu nie widać a miasto chylące się ku upadkowi. Jako polityczny laik nie chcę oceniać, ale zwyczajnie się podłamuję:( skończyłam dobre studia w stolicy, doświadczyłam pracy za granicą a zawsze tu wracałam… LOKALNY PATRIOTYZM, mimo, że znajomych już niestety brak bo musieli wyjechać szukać godnego życia to wciąż mnie tu ciągnęło, jestem… a coraz bardziej zastanawiam się ile z tej Dęby zostało? wegetację umila jedynie wszechobecna przyroda – nie beton. Tylko jak żyć nie mając pracy i perspektyw? w miejscu układów, plotek i szczucia? domyślam się, że jest tak w całej PL ale to takie demotywujące, że gdy się starasz dla swojej społeczności a wciąż podcinają ci skrzydła, szydzą, komentują lub otwarcie (w poszukiwaniach pracy – konkursach) mówią w dobrej wierze po cichu "odpuść, szkoda czasu i energii, papieru, już jest KTOS na to miejsce" czasem w prost, czasem w zawoalowanej formie bo koledzy z biura słuchają.Ja pytam : jak tu zakładać rodzinę, rodzić dziecko, wynająć mieszkanie, rozwijać się i realizować w jakiejkolwiek formie? wiem, że jest nas więcej więc życzę nam wytrwałości i ślepego szczęścia…

 36. domyślam się, że zaraz znajdzie się ktoś ironiczny, kto mi każe szukać szczęścia za granią lub w większych strategicznie miastach. Wiem (to wiąże się z większymi wydatkami samodzielnie nierealne, choćby mieszkanie) może naiwna romantyczka jestem szukam dosłownie od cyrkla 50 km w obrębie ND, bo kocham to miasto za ciszę, zieleń… to moja mała ojczyzna… naiwnie wierzę (resztką nadziei, że nie pozwoli mi zginąć jeśli i ja dam jej z siebie wszystko co mogę, umiem, potrafię) :)

 37. Burmistrz pakuje walizki Żołądź szuka pracy armia straży miejskiej poszła w piz-du częściowa wymiana urzędników .Wojtek Śmiech na Burmistrza

 38. A ja mam trochę inny pogląd na sytuacje w dębie – od zawsze uważam ludzi z dęby za leni nie nauczonych roboty – nauczonych pracy na zakładach albo w spółdzielni inwalidów. Powiem tak – codziennie muszę dojechać szynobusem do Rzeszowa – przez co dziennie pracuje >10 lat – ale mając wsiąść kredyt na 30 lat żeby mieć gdzie mieszkać wybrałem właśnie dębę – i nie narzekam. Niestety musi upłynąć troche czasu – ludzie wrócić z obczyzn z wdrożonym aspektem zapieprzania – i dopiero wtedy to miasto się ocknie – bo potencjał ma niesamowity – tylko żeby nie było za późno

 39. [quote]#43 | Gosc dnia 08/01/2012 06:58
  Burmistrz pakuje walizki Żołądź szuka pracy armia straży miejskiej poszła w piz-du częściowa wymiana urzędników .Wojtek Śmiech na Burmistrza[/quote]
  [b]Marek Ostapko na burmistrza,a jak!!!:@:@:@[/b]

 40. Panie Marku a jak ma się do tego Wasza propozycja rewitalizacji zalewu? Nato raczej też potrzeba kilka mln i imho jest to taki sam prezent wyborczy jak planty i koziołek.

 41. W wywodach Ostapki jest tylko jedna PRAWDA ze wszyscy Nowej Debie zazdroszcza KINA 3 D ,bo pomimo u siebie [ weglug Ostapki] wielkiego rozwoju na takie KINO ich nie stac

 42. Zalew jak został zrobiony w latach głębokiej komuny tak później tylko niszczał. Różnica między zalewem a plantami jest taka, że zalew gnije od dziesięcioleci a planty są rozkopywane po raz kolejny w ciągu ostatnich 8 lat!!!! Lepiej było te kasę w zalew zainwestować. Taka prawda.

 43. [quote]W wywodach Ostapki jest tylko jedna PRAWDA ze wszyscy Nowej Debie zazdroszcza KINA 3 D ,bo pomimo u siebie [ weglug Ostapki] wielkiego rozwoju na takie KINO ich nie stac[/quote]

  Nie stać ich? To patrz:[b]Jeszcze w tym roku projekcje filmowe w 3D
  w Tarnobrzeskim Domu Kultury.[/b]

  [url]http://tdk.tarnobrzeg.pl/php/content/view/1283/1/[/url]

  Nie znasz się, nie wiesz a komentujesz i opluwasz kogoś kto wbrew panującym tendencją nie łże jak jest pięknie i cudownie

 44. Kolbuszowa nie jest tak głupia, żeby się zadłużać i za kredyty wymieszanie ze środkami unijnymi budować rzeczy które będą przynosić wielki koszt a nie zysk. Dzisiaj też ktoś może się zadłużyć, kupić sobie wypasione auto, ale ile nim pojeździ jak przyjdzie czas spłaty kredytu a do tego części w aucie trzeba będzie wymienić, zapłacić ubezpieczenie i wszystkie koszty związane z utrzymaniem drogiego auta. Poszpanować do kamer każdy może… Tylko co dalej?

 45. Kondycję finansową nowodębian obrazuje chociażby dzisiejszy plac targowy: trochę warzyw,samochód z mięsem, 8 galerii handlowych typu LUMPEX ( panie Marku zdjęcia dobre do kolejnego felietonu można pstryknąć).
  Ciekaw jestem jak tłumnie odwiedzają nowodębianie np. sklep pana Tomczyka sąsiadujący z oddziałem banku spółdzielczego.
  Taki stan rzeczy ma miejsce ponieważ społeczeństwo ubożeje.
  Dla młodych 0 perspektyw, no ale oni słabo głosują więc zadbajmy o emerytów bo tam frekwencja blisko 100.
  Celem opozycji jest zdobycie władzy, a drogą do tego celu jest krytyka , krytyka i jeszcze raz krytyka . Z tą w wykonaniu Marka trudno się jednak nie zgodzić.

 46. I z kondycją psychiczną też nie jest najlepiej. Dochodzi już do tego, że jak ma wyjść z mieszkania to najpierw sprawdza, czy ktoś nie jest na klatce. Albo wychodzi wtedy jak już sąsiad drzwiami klapnie. Dziś byłem w szpitalu i zapytałem pielęgniarkę o konkretnego lekarza, a ta drżącym głosem i z wybałuszonymi gałami, że nic nie wie, że nie może się dowiedzieć bo ma swoją działkę do roboty, ze taka zaganiana… istny crk.

 47. Jak w PRL-u. Nie da się zaprzeczyć faktom podanym w tekście to tym gorzej dla faktów a jeszcze gorzej dla tego który je przedstawił. Trzeba z niego zrobić "zaplutego karła reakcji" albo wariata. Stare sprawdzone metody.

 48. aqq jak wychodzi z mieszkania to głowę chowa w dół, nie odpowiada na dzień dobry, ucieka od ludzi. pewnie ma coś na sumieniu… Może coś pożyczył i nie oddał, albo wziął bez pytania i ….Może to przez te wódkę, bo dużo chłop pije.

  Patrz jak łatwo napisać o kimś kłamstwa. Za aqq mógłbym wstawić twoje nazwisko albo nazwisko jakiegoś radnego/radnej lub burmistrza albo księdza.

  Zawsze można napisać: Widziałem jak burmistrz rozmwiając z mieszkańcami nie patrzył w oczy tylko rozglądał się na boki. A przeciez jak się ma czyste sumienie to można patrzeć w oczy bez obaw. A więc…. (po kropkach wstaw dowolne kłamstwo lub insynuacje).

 49. Panie i Panowie, Kumy i Służebnicy Pańscy, już wiecie na kogo macie głosować w przyszłych wyborach. Jak wieść po wiosce niesie jednymi ilij jako żywo sprawiedliwymi zawżdy byli i będą obywatele zasiadający w najwyższej radzie zakarum UMiG Nowa Dęba.
  Nie będę ganił największego wieszcza jakiego zaszczyt miała nosić ziemia w ND, który ku poklasku i rozbawieniu okolicznej gawiedzi wypisuje używając trudnych słów swoje kredo wyborcze. Z kilkoma tezami trudno się nie zgodzić – no bo rewitalizacja rewitalizacji rewitalizacji nie jest chyba potrzebna. Bez Pana O. nie byłoby Pana O. bez Pana O. nie byłoby Pana O. Macie więc wybór Pan O. lub Pan O. nie ma żadnej alternatywy! A może jednak jest… http://www.superpolonia.info/news,853,Podroze_po_swiecie_Kot_burmistrzem_na_Alasce.html

 50. Prawda jest bolesna. Sytuacja jest trudna. Takie felietony to próba apelu o to by coś z tą sytuacją zrobić, by ją poprawić. Tylko czy sami mieszkańcy tego chcą? Skoro – nawet na tym forum- dyskutować o tym co zrobić aby było lepiej, wolicie się obrzucać błotem drodzy internauci między sobą. I to jest smutne. Bo jak Wam na tej gminie nie będzie zależało drodzy mieszkańcy to uwierzcie, że nikt się o nią nie zatroszczy. Przeczytaj sobie ten tekst, też z infonowadeba: http://infonowadeba.pl/news.php?readmore=1054 o czekającym nas kryzysie demograficznym. Odnieś się do naszego zadłużenia i rzeczywistych problemów wskazanych w felietonie… no ale nie.. lepiej napisać: ten jest brzydki, a ten brzydszy, ten głupi a ten głupszy.

 51. Chmielów już ma swoje szalupy ratunkowe przygotowane. Czekamy jeszcze na to przedszkole i sale gimnastyczną i odłączamy się od Dęby. Przedszkole powinno kosztować nie jak burmistrz deklarował 1,5 mln a 3 mln. Natomiast sala kolejne 3mln. Weźcie burmistrzu kredyt. Sfinansujcie.My się odłączymy, wy spłacicie… To znaczy ktoś tam będzie spłacał bo za to co pan dla nas Chmielowiaków uczynił będzie pan wójtem nowej gminy Chmielów gdy się odłączymy od Dęby.

 52. NIEGDYŚ PRZED LATY WIELKA RADA UMiG NOWA DĘBA RZUCAŁA SWĄ MOCĄ CIEŃ NA WSZYSTKIE POZOSTAŁE KLANY. DLATEGO TEŻ ARCHANIOŁ LUBER NAŁOŻYŁ NA NICH ODPOWIEDZIALNOŚĆ STRZEŻENIA POTĘŻNEGO BRATA ŻOŁĘDZIA, ORDONA WIESŁAWA. RADA STWORZYŁA KULĘ ZNIEWOLENIA ABY ZATRZYMAĆ PANA NIENAWIŚCI W STRAŻNICY.STAŁA SIĘ ONA JEGO WIĘZIENIEM, ALE ZŁO KTÓRYM PRZESIĄKAŁO TO MIEJSCE, A MOC ORDONA WIESŁAWA POWOLI DEPRAWOWAŁA, WIELKĄ RADĘ, AŻ W KOŃCU ULEGŁA JEJ CAŁKOWICIE, NIENAWIŚĆ ZATRUŁA ICH UMYSŁY A ONI SAMI STALI SIĘ MARNYM CIENIEM SWEJ DAWNEJ POTĘGI. JEDYNY CZŁONEK RADY KTÓRY NADAL STAŁ PO STRONIE ŚWIATŁA – OSTAPKO MAREK, PRÓBOWAŁ WYZWOLIĆ RADĘ SPOD JARZMA PANA NIENAWIŚCI. NA PRÓŻNO. ORDON WIESŁAW NAKAZAŁ SWOIM SŁUGUSOM ZABIĆ MARKA, ROZCZŁONKOWAĆ GO A SZCZĄTKI ROZRZUCIĆ PO CAŁYM KRÓLESTWIE. MIMO TO JEGO WIEDZA PRZETRWAŁA ZAPISANA W LICZNYCH KSIĘGACH. PRZYCZYNI SIĘ ONA DO UNICESTWIENIA MROCZNEJ TRÓJCY. CZĘŚĆ JEGO WIEDZY MOŻESZ ZNALEŹĆ TUTAJ, ALE PAMIĘTAJ, JEŻELI WPADNIE ONA W NIEODPOWIEDNIE RĘCE MOŻE POSŁUŻYĆ DO PONOWNEGO OBUDZENIA ZŁA I SPROWADZENIA NA NOWĄ DĘBĘ NIENAWIŚCI, GROZY I ZNISZCZENIA!!!
  WSZELKIE PODOBIEŃSTWO DO OSÓB I WYDARZEŃ JEST PRZYPADKOWE.

 53. Właściciel tego portalu ,wrzuca temat z Oficjalnej Strony Nowa Dęba,a póżniej jego pieski lub on sam ujadają na obecną władzę w Nowej Dębie Wszystko co by nie zrobiła obecna władza jest złe .Nie zauważyłem ani jednego artykułu pozytywnego,co by zrobiła obecna władza Nowej Dęby.Jednak prawdy nie da się ukryć Prawda sama się obroni .To co zrobił obecny Burmistrz i obe4cna rada widać gołym okiem Nowa Dęba jest coraz piękniejsza i oby tak dalej.

 54. [b]Zdanie A[/b]
  [quote]Właściciel tego portalu ,wrzuca temat z Oficjalnej Strony Nowa Dęba[/quote]
  [b]Zdanie B[/b]
  [quote]Nie zauważyłem ani jednego artykułu pozytywnego,co by zrobiła obecna władza Nowej Dęby.[/quote]

  Skoro tematy są wrzucane na "Oficjalnej Stronie Nowej Dęby" a "właściciel tego portalu" je "wrzuca" a ty nie zauważyłeś "ani jednego" pozytywnego artykułu to oznacza to, że sama władza nie zauważa u siebie nic pozytywnego…

 55. WYSZLO SZYDLO Z WORKA # 66 WYPIERA SIE KRWI SWOJEGO DZIADKA,BO MOJ DZIADEK NA MNIE MOWIL, MOJA KREW,MOJA KREW I BYL DUMNY Z MOICH WYCZYNOW

 56. Jeśli jesteś tępo-myślący to konkretyzuję NIE ZAUWAŻYŁEM ANI JEDNEGO POZYTYWNEGO ARTYKUŁU NA PORTALU P OSTAPKI (inaczej infoNowaDeba . pl)

 57. To niestety smutna prawda – pomijajac kwestie relacyjne jezeli wyklada sie pieniadze na kolejne "Orliki" itp itd gdzie na poziomie naszej gminy wystarczyloby tylko unowoczesnic boiska nie w samej Debie a w osciennych miejscowosciach – mamy stadion hale sportowe etc.. i ulokowac je w tym co stanowi przyszlosc gminy – czyli strefa jako glowny pracodawca dla okolicznych mieszkancow lepiej czy gorzej wyksztalconych to chyba te pieniadze ida na glosy i nic poza tym a pospolstwo nie mysli perspektywicznie – co nam z tych orlikow jak mlodziez nie ma perspektyw – krotki termin uzytku – max kilka lat pozniej i tak wyjada za chlebem. Bedziemy pracowac w Kolbuszowej czy gdzie indziej bo nasze wladze nie maja kompletnie pojecia o inwestycjach dlugoterminowych. Show must go on.

 58. [i]Gdzie jesteśmy ? To pytanie należy postawić nam mieszkańcom Nowej Dęby, odpowiedzi nie szukajmy w magistracie bo tam jej nie znajdziemy!
  Mamy piękny, dworzec, piękny basen, dom kultury, będzięmy mieli piękne planty, park Koziołek Matołek tylko dla kogo ?
  Większość mieszkańców wyjechała bezpowrotnie z miasta za chlebem, garstka ,która pozostała być może wyjedzie. Zostali ludzie związani z funkcjonowaniem placówek samorządowych czyli nauczyciele, urzędnicy, pracownicy PGKiM, garstka ludzi pracujących na "zakładach" i masa emerytów , rencistów i na wcześniejszych zasiłkach przedemerytalnych. Jednym słowem miasto umiera. A nasza władza rozpieszcza nas po raz kolejny nowymi plantami, rewitalizacją miasta, pięknym dworcem, który długo pozostanie w pamieci ludzi którzy lada dzień odjadą z Nowej Dęby i ten obrazek pozostanie w ich głowach.
  Miasto powinno się rozwijać, czy sie rozwija ?
  Miasto powinno tętnić życiem, czy tętni ?
  Miasto ma być miastem, czy jest ?
  Kilka pytań, prostych pytań, kto może na nie odpowiedzieć ?
  Czy Radni, czy Burmistrz zna odpowiedzi na te proste pytania?
  Proszę w prosty matematyczny sposób policzyć czy miasto Nowa Dęba ma przyszłość ?
  Wydawane są publiczne pieniądze na GŁUPOTY !!!
  W którą stronę podąrza to miasto !
  Komu tak bardzo zależy by zniszczyć to co pozostało !!!
  Jak długo mieszkańcy muszą znośić czyjeś pomyłki i błędy?
  Jestem mieszkańcem w wieku produkcyjnym, wynajmuję mieszkanie bo na własne mnie nie stać, co roku dwukrotnie podnoszone są opłaty za media ( za życie) o podwyżkach dóbr w sklepach nie wspominam, pensja którą co miesiąc pobieram ledwo wystarcza mi na życie, mam pracę – więc mogę uważać się za szczęśliwca, tylko co to za szczęście jak ledwo wiąże koniec z końcem. Jak tu żyć, pytam Radnych, Burmistrza, no jak ?
  Jedna myśl, która przychodzi mi do głowy…to wyjazd w lepsze miejsce, bo tu to człowiek do niczego nie dojdzie.[/i]
  wpisu tego dokonałem 25.07.2012r w temacie ;"Gigantyczne straty wody uderzają w nasze kieszenie" – dziękuję autorowi tego felietonu, za refleksję i pokazanie go jego oczami, moje zdanie przedstawiłem w komentarzu – ja to widzę w ten sposób, Państwo możecie widzieć inaczej ale punkt widzenia zależy od punktu
  siedzenia …
  Dziękuję Panu Markowi raz jeszcze, że w imieniu nas mieszkańców stara się pokazać to: "czego oczy czasami nie widzą."

 59. Dla przypomnienia czym jest opozycja,bo głosy padają,że chwalić się nie kwapią.. Tak więc =
  1.przeciwstawienie się komuś (czemuś) indywidualnie i doraźnie lub zespołowo w sposób zorganizowany; przeciwdziałanie,opór,protest.
  2.ugrupowanie polityczne (stronnictwo,partia itp.) przeciwne rządzącemu ugrupowaniu politycznemu lub rządowi;także:ludzie wyznający poglądy politycznie przeciwstawne poglądom ugrupowań rządowych; opozycja parlamentarna – ugrupowania lub partie polityczne zasiadające w parlamencie,a nie wchodzące w skład rządu i [color=#cc0000]atakująca politykę[/color]prowadzoną przez rząd.

  W micro skali – p.Ostapko jest wzorcem według cytowany PWN '' Słownik wyrazów obcych''
  Opozycja jest aby motywować ''[color=#cc0000]władzę[/color]! do dalszych działań aby laury nie uderzyły!!Dobre ''rzeczy'' naturalnie widzi każdy lecz opozycja jest do ku*wy nędzy aby ''dręczyć'' władze!!
  No chyba,że pasi wam np: Białoruś… albo cyrk w Rasiji z punkową żeńską kapelą Pussy Riot.. ech! sorry,że bez ładu /składu .

 60. Zapewne chciałby władać nad słońcem bo to taki nasz mały kompetencjami ale duży wzrostem FARAON. Ale za cienki BOLEK z niego. Nie mylić z TW Bolkiem mimo, że mają ze sobą wiele wspólnego.

 61. p.Marku brawo, jest pan bacznym obserwatorem i dobrze pisze o tym co rzeczywiscie jest. A co ze szkolami? obciete etaty nauczycieli, niektorzy nawet odchodza …znowu brak pomyslu wladzy na te sytuacje? odp. jest prosta , dajmy mlodym warunki, prace, mieszkanie, beda tu zjezdzac zapelnia sie szkoly, planty tez. Smutne ze madrzy ludzie z naszego miasta szukaja pracy poza N.deba , bo tu sa niemile widziani…smutne…bedzie to miasto biedakow, emerytow i zgorzknialcow.

 62. Jedyne co może uratować tę mieścinę to batalion ( na początek, później pułk ) przeniesiony w jej obręb. Warunki są idealne, tylko takie sprawy załatwia się latami a Wiesiux nawet jeszcze palcem nie ruszył. Oprócz pchnięcia politycznego, sztab musi wprowadzić modyfikację w zakresie rozwinięcia w czasie ewentualnego konfliktu.

  Jest jeszcze trochę jednostek, które są rozdyslokowane w kraju daleko od centrów szkolenia poligonowego, tylko tamte samorządy walczą kurczowo o ich zatrzymanie.

  A czego brakuje naszemu poligonowi? CZĘŚCI MIEJSKIEJ. Musi być kwartał z wyższymi niż parterowe budynkami, wystarczy stan surowy albo lekka ruina.

  Musimy "konkurować" z poligonem w Wędrzynie i Żaganiu.

 63. Drodzy internauci proszę nie obrażać nikogo na forum – bardzo proszę.
  Nie ładnie czyta się takie wpisy – komentarze , po drugie robicie krzywdę słowem pisanym osobom które obrażacie, a po trzecie temat staje się rozmyty i mieszkańcy tacy jak ja tracą wątek.
  Proszę o kulturalne wpisy – Mieszkaniec Nowej Dęby

 64. Nie lekaj sie ,PRZYJDZIE OSTAPKO ZE SWOJA EKIPA I WSZYSTKO UZDROWI ,machnie rozdzka i zadluzenie zniknie , wtedy za machnieciem rozdzki wodociagi sie wymienia i uszczelnia ,strefe tak zmodernizuje ze aby tam wjechac to bez przewodnika ani rusz, ludzie beda walic do Nowej Deby pociagami autobusami a ci z Majdanu Rozalina i Tarnowskiej to nawet przyleza na piechote ,nic nie boj byle do WYBOROW

 65. To prawda co pisze Adam #74, jesteśmy wraz z żoną w podobnej sytuacji, jedna myśl która przychodzi nam do głowy, to wyjazd za chlebem w inne przyjazne miejsce dla młodych. Wielka szkoda, bo tu się wychowaliśmy, tu przyszły nasze dzieci na świat i tu chcielibyśmy je wychować. Nie będę pisał jak władza chętnie pomaga młodym bo sami tego doświadczyliście, nie będę pisał jakie kryteria trzeba spełniać aby pracować w Nowej Dębie bo sami próbowaliście własnych sił w konkursach naborach etc. To miasto było dobrym miejscem ale dla naszych rodziców, teraz zostało tak zaniedbane pod względem przyszłości, że to miasto nie będzie miało przyszłości – szkoda :|

 66. Sytuacja na nowodębskiej strefie wcale nie ma się dobrze powiedziałbym , że coraz gorzej. Spółki ledwo przędą , słyszy się o zwolnieniach, jedni już zwalniają inni jeszcze czekają. Kondycja DEZAMETU też najlepsza nie jest jednym słowem NIE DOBRZE.
  Za to na mieście Planty , dworzec-poczekalnia, i inne zabaweczki władza ludziom szykuje, tylko kto z tego będzie korzystał jak ludzie na chleb nie mają !!! JAK ŻYĆ KOCHANA WŁADZO !!! JAK ŻYĆ !!!

 67. Miasto to przede wszystkim ludzie, a nie budynki, place itd
  To o ludzi i ich byt należy się troszczyć!
  Dlaczego władza nie chce tego pojąć?

 68. Toż to teraz bezrobotni będą mieć lepiej niż nowodębscy średnicacy w nowej poczekalni będą mieli się gdzie schować. Obecni bez. i nowy narybek jadący do szkoły

 69. Pomiedzy Tarnobrzegiem a Kolbuszowa P. Ostapko jest Nowa Deba pieknie unowoczesniana ,sliczne Miasteczko i nie rozumiem ze jak ci tu zle co tu jeszcze robisz? ze tak wszystko ci nie PASI:P

 70. [quote]pieknie unowoczesniana ,[/quote]
  chyba zadłużana i wyludniania, borykająca się z wysokim bezrobociem i niskimi pensjami.
  [quote]sliczne Miasteczko[/quote]
  w tekście autor nie napisał jakoby było inaczej.
  [quote]nie rozumiem ze jak ci tu zle co tu jeszcze robisz[/quote]
  Pytasz co robi? Walczy o swoje miasto! By nie padło za kilka lat. Była taka piosenka o Nowej Dębie: "TO MOJE MIASTO".
  [quote]ze tak wszystko ci nie PASI[/quote]
  Nie odnosisz się do argumentów z tekstu i rzucasz uogólnienia typu "wszystko". A jest inaczej bo w tekście jest zawarta krytyka lekkomyślnego zachowania władzy i nastawieniu władzy na "tu i teraz" a nie na rozwój i przyszłość. Mowa o upadającej strefie, wyludniającym się i zadłużanym miejscu, które jeśli nie będzie przebudzenia upadnie.
  Tako rzecze Kasandra

 71. Kto jak kto ale BURMISTRZ powinien świecić przykładem i dotrzymywać słowa. Jeśli mówił, że w takim a nie innym terminie zrobi drogi na nowodębskiej strefie to MAJĄ BYĆ ZROBIONE!!!!

 72. [quote]Burmistrz Wiesław Ordon 3 stycznia 2010 roku informując o otwarciu szlabanów wjazdowych na zakładu, zadeklarował: "Trzeba będzie utrzymać drogi w okresie letnim, ale także modernizować je. Chciałbym, aby w tym pierwszym roku nową nawierzchnię otrzymał 300-metrowy odcinek od bramy do rozjazdu w stronę MARMY i BLUMARU. Na siebie przejmujemy także koszty oświetlenia na tych drogach. To duże wyzwanie finansowe dla gminy, które budzi obawy radnych, czy aby nie ucierpią na tym „ich” drogi? W jakimś stopniu uzasadnione, ale trzeba mieć świadomość, że im więcej aktywności w strefie (czytaj: nowych/starych inwestorów), tym lepiej dla naszego budżetu".[/quote]

  Proszę poważnie traktować mieszkańców!!!! Jeśli Pan obiecał to należy dotrzymać słowa!!!

 73. Proponuję aby Pan Ostapko na swoim portalu przedstawił swój życiorys, gdyż są tacy co znają jego historię i są też tacy którzy chcieli by poznać pochodzenie pana Ostapki .Ktoś kto ma wielkie ambicje powinien być przejrzysty.

 74. Sprawowanie władzy to przede wszystkim odpowiedzialność za mieszkańców! Najważniejsze to przygotowanie terenów inwestycyjnych = stworzenie miejsc pracy, i w kolejności przygotowanie terenów pod budowę prywatnych domów ( brak jest działek budowlanych i jak ktoś zamierza się budować to szuka działki u prywatnego właściciela )!!!

 75. #101 – a historia Pana szlachetna – i rodzina – na panteon marsz!
  Tabloidowa szmata.Proszę abyś miał swiadomość nicka ,którym razisz – to zobowiązuje! piankaB)

 76. Proponuję, aby nie tylko Ostapko przedstawił swój życiorys ale aby zrobili to wszyscy samorządowcy – zwłaszcza uwzględnili okres czasu komunizmu i ich zagorzało partyjnej działalności to byłyby jaja. Tak poważnie ….życiorys Ostapki może okazać się o wiele bardziej przyswajalny, aniżeli tych co tak głośno krzyczą jacy to oni nie są "lokalni i z nazwiskami". O jakich życiorysach w Dębie mowa, jak tu lud lasowiacki, który wywodzi się z wszelkiej maści banitów, uciekinierów, wałkoni itp. którzy schronili się w lasach królewskich, aby ich Pany nie złapały a później niby "wielkie rody" powstały pytam jakie rody ? Wystarczy sięgnąć do starodruków i wtedy się okazuje jakie to były "rody". Dobrze, że hrabia Tarnowski miał we władaniu te ziemie, ale i on w swoich listach zdanie swoje na temat "lokalnego ludu" przedstawiał i niekoniecznie było ono pozytywne. No ale te niby z "rodowodami" najgłośniej krzyczą bo lepiej mówić o kimś aniżeli o sobie. Te niby "rody" w Dębie tak naprawdę ukształtowały swoje "pozycje" w czasach komuny o czym teraz skwapliwie starają się zapomnieć. Już pobliski Majdan Królewski może poszczycić się lepszą historią aniżeli Dęba.

 77. Ja wiem skąd Ostapko się wywodzi tzn. poszperałam trochę i się okazuje, że…….. jest to prapotomek – w pierwszej linii po mieczu nijakiego Ostapsona oficera szwedzkiego, który brał udział w kampanii przeciw Królowi Kazimierzowi. Orzeniwszy się z z kolei córką szlachcica polskiego nijaką Haliną z Batowskich osiadał w ówczesnych Batowcach (miejscowość koło Kowla) wraz z żoną. Tam rodzina Ostapsonów żyła do czasu Powstania Listopadowego, gdzie za udział w nim cała rodzina wraz z dziećmi została zesłana na Syberię. Po kilku latach pobytu na Syberii wrócili do Batowców, lecz ich majątek niestety został zagrabiony w całości przez Rosjan, dlatego osiedlili się u swojej najbliższej rodziny stryjostwa Ostapsonów w m. Sokola. Rodzinę Ostapsonów dosięgły liczne represje ze strony władz carskich za udział w Postaniu Styczniowym pradziada Olafa Ostapsona. Z uwagi na prześladowania Olaf Ostapson podejmuje decyzję o zmianie nazwiska na Ostapko. W 1900 Alojzy Ostapko wstępuje do armii austryjackiej, gdzie walczy na frontach I wojny światowej a po upadku cesarstwa zostaje oficerem 46 pułku Artylerii Lekkiej w Kielcach. Tu zaczyna się zaszczytny okres służby Ostapków (Alojzego, Marka i Dionizego) w Legionach. Po odzyskaniu niepodległości Dionizy Ostapko zostaje urzędnikiem państwowym w powiecie Łuckim, którą to funkcję pełni do wybuchu wojny. Z uwagi na swoje piłsudczykowskie korzenie cała rodzina ponownie zostaje zatrzymana przez NKWD i zesłana na Syberię z której powraca dopiero w 1948 roku. Okres komunizmu to ciężkie losy rodziny, ale to w kolejnej części. Mogę udostępnić materiał źródłowy.

 78. Ojciec u Mikolajczyka, brat u komunistow , a ja dzisiaj nie wiem gdzie jestem czy w Po,czy w PIS-ie ,moze wstapie do SLD,a moze do Palikota,moze zmienie plec a moze sobie powieksze to i owo

 79. Proponuje sięgnąć po "zaginione" pamiętniki Zybury (patrona szkoły w Os. Dęba). Pisze on o miejscowych jako złodziejskich przygłupach. Podaje nazwiska nawet które rodziny go najbardziej skubały. Pan Flis po lekturze tych wspomnień lekko by się uspokoił.

 80. Należy oceniać ludzi po ich sposobie myślenia i wyznawanym systemie wartości. Grzebanie w losach rodziny oznacza brak poziomu i klasy.

 81. Piekny zyciorys tego pradziada Ostapsona korzenie dlugie jak u wycietych debow ,od Cesarza do Cara i prosze nawet Car i Stalin zafundowali rodzinie wczasy na Syberi ,a wnuczek pradziada wyladowal w puszczy Sandomierskiej i teraz sluzy Lasowiakom w Nowej Debie ale szkoda ze negatywnie

 82. do # 118
  Odwagą jest mówienie to co się myśli. Podobnie jak pan Marek myśli wiele osób, ale mają obawy mówić o tym otwarcie. Wynika to stąd, że w Dębie wszyscy się znają, są w różnych układach zależnych od siebie.
  Pozdrawiam

 83. Kolbuszowa sklepy:
  -stokrotka
  -intermashe
  -biedronka
  -tesco
  -orzech
  -delikatesy centrum 1
  -delikatesy centrum 2
  -groszek
  -żabka
  -polski sklep jedynka 1
  -polski sklep jedynka 2
  -polski sklep jedynka 3
  -abc po sąsiedzku
  -rossmann
  -drogerie polskie
  -pbs mrówka
  -polskie składy budowlane mrówka
  -neonet agd rtv 1
  -neonet agd rtv 2
  -neonet agd rtv 3
  -media expert
  -agd prymus
  -black red white meble
  -apteki 11x aptek
  -pepco
  -tekstil market
  -5 drogeri kosmetycznych
  -5 pizzerii
  -(planowane, merkury market i kaufland) i wiele innych sklepów.
  jak się chce to miasto może być niezłe :) pozdrawiam Kasia.

 84. merkury nie jest zainteresowany lokalizacją w kolb,a tak wogóle to po co poruwnujesz to miasto z naszym skoro jest większe i bogatsze to jest miejsce do inwestycji,po za tym szkoda by mi było tych dębskich handlarzy którzy po otworzniu kolejnego marketu cienko by przędli,pozdrawiam

 85. to jest apel nie do burmistrza (bo tu wiadomo, ze zadnej reakcji nie bedzie) ale raczej do policji w ND. Moze by w koncu przygotowali raporcik o tej Rzeszowskiej i o koniecznosci swiatel na skrzyzowaniu Rzeszowskiej i 1 Maja. To jest przegiecie, zeby pieszy czekal pare minut, zeby jakies 10-te auto sie zatrzymalo przed pasami widzac pieszego ustawionego do przejscia. Kierowcy w ogole maja gdzies przepisy, jakby tak jezdzili w Skandynawii to by dostali na pamiatke mandat na 1500 euro.

 86. to jest apel nie do burmistrza (bo tu wiadomo, ze zadnej reakcji [quote]nie bedzie) ale raczej do policji w ND. Moze by w koncu przygotowali raporcik o tej Rzeszowskiej i o koniecznosci swiatel na skrzyzowaniu Rzeszowskiej i 1 Maja. To jest przegiecie, zeby pieszy czekal pare minut, zeby jakies 10-te auto sie zatrzymalo przed pasami widzac pieszego ustawionego do przejscia. Kierowcy w ogole maja gdzies przepisy, jakby tak jezdzili w Skandynawii to by dostali na pamiatke mandat na 1500 euro.[/quote]

  godne poparcia w całej rozciągłości

 87. kochani widząc komenatzre co niektórych osób płakać mi sie chce ze
  (śmiechu) nie porównujcie nowej deby do kolbuszowej, bo dochód kolbuszowej gminy kolbuszowa która liczy 25 tyś osób to 56 mln zł rocznie a gmina nowa dęba to 18 tyś ludzi i dochód 40 mln zł rocznie więc kolbuszowa jest bogatsza, w kolbuszowej robi sie piękny rynek z fontanną sceną muzyczną informacją itp. mamy 2 duże deptaki miejskie teraz będzie piekny park miesjki oraz system kamer miejskich około 15 kamer oczywiśćie proszę zauważyć ze kolbuszowa jest powiatem wszystko tutaj mamy urząd pracy, urząd skarbowy, pzu, powiatowa stacja pogotowia ratunkowego, szpital powiatowy, szpital sztucznej nerki jeden z najlepszych w województwie, kolbuszowa ma znakomitych lekarzy, posiadamy komende powiatową policji oraz komende powiatową państwowej strazy pożarnej mamy własne centrum powiadamiania ratunkowego nie to co wy tbg wszystko odbiera poza pogotiwiem, kolbuszowski szpital bedzie budował szpitalny oddział ratunkowy a na dzien dziśiejszy szpital w kolbuszowej ma o wiele więcej oddziałów 2 karetki podstawowe 1 specjalistyczną 3 transportowe i zaznczam ze jest to nowy tabor ratunkowy, w kolbuszowej mamy również sąd rejonowy który niezostanie zlikwidowany szereg dobrych szkół muzycznych licea szkoły podstawowe a co najważniejsze MAMY WŁASNY WYDZIAŁ BO AZ 2 UNIWERSYTET RZESZOWSKI WYDZIAŁY W WERYNI I W KOLBUSZOWEJ UL.SOKOŁOWSKA oraz 2 duże nowe strefy, w kolbuszowej powstaje nowe sklepy planowany jest lidl kaufland i merkury market co już zostało potwierdzone przez te w/w sklepy, proszę nieporównywać nowej dęby do kolbuszowej bo kolbuszowa to piekne miasto, mamy jeden z największych w polsce skansenów oraz najwięskzy w województwie club ,,bogacz,, kolbuszowa posiada swój własny dworzec pks oraz pkp z 6 torami oraz 6 wiat jak i równiez przejście podziemne tzw. tunel, mamy posał który robi wiele dla kolbuszowej, bardzo dobrego gospodarza który stara sie jak najlepiej dla miasta widac przykład przepięknej pływalni czy 2 obwodnic miasta 3 będzie niebawe, wasza pływalnia to zaaal w porównianiu do kolbuszowskiej, proszę zauważyć ze w kolbuszowej powstaje szreg banków tj, wbk, alior bank,pbs bank, millenium bank, pko bp, bank spółdzielczy, bank pbh, skok rzeszowska, skok małopolska itp. a co do wielkości miast to uważam ze kolbuszowa jest większa. dziękuje kasia.

 88. Kasiu. I jakie ma być miejsce ND w przyszłości? Ma być wioską między TBG, KLB, Mielcem, Stalową i Niskiem, a może jednak władze miasta i mieszkańcy powinny myśleć o rozwoju gminy a nie jej skurczaniu?
  Jeszcze 30 lat temu każdy w Dębie śmiał się z Kolby… Padł Dezamet i… padła Dęba. Czas myśleć o rozwoju, o podniesieniu się z kolan. No chyba ze tobie obecna sytuacja odpowiada. Może masz prace w urzędzie , albo cos?

 89. #127
  Z Twojego komentarza wynika, że wiele wiesz o Kolbuszowej i Dębie. Nie myślałaś, żeby swoją wiedzę i zainteresowanie wykorzystać dla rozwoju naszego miasta?

 90. ale co wykorzystać bo nie bardzo rozumiem?? tę wiedzę nabędziesz po 30 minutach przebywania w kolbuszowej + kilka pobożnych życzeń.

 91. kochani, uważam ze burmistrcz nowej deby powinien odbyć staz u władz miasta kolbuszowa tj.u burmisztrcza i nauczyć sie jak pozyskiwac fundusze unijne, bo skoro sami zauważyliście ze kolbuszowa sie rozwineła lepiej od nowej deby to uważam ze i nowa dęba może sie rozwijać, proszę zawuażyć ze jak sie przebywa w kolbuszowej to jest inny klimat niż w nowej debie, w kolbuszowej widać że miasto tętni zyciem, w nowej debie tego brakuje, uważam również ze to miasto nowa dęba powinna starac sie o nowe sklepy, bo skoro kolbuszowa wydaje pozwolenia na budowe biedronek tesco itp. i te sklepy powstają to również może burmisztrcz nowej deby znaleśc odpowiednie miejsce w nowej debie np. na lidla prawda? społeczeństwo nowej dęby jest biedne fakt, wiec otwarcie lida u was byłoby dobrym rozwiązaniem, mógłby tez powstać rossmann przeciez większa częsc nowej deby myje sie i dba o siebie :P uważam również że mało powiat tarnobrzeski dla nowej dęby robi, proszę zauważyć sprawe oddziału ginekologii i położnictwa, jak sie okazało kolbuszowa miała lepszy oddział i to u nas ma być porodówka itp. a u was? no wydaje mi sie ze pan starosta tbg powinien was wspierać we wszystkim, proszę zauważyć zakup nowego tomografu do szpitala w nowej dębie, w kolbuszowej jest już od ponad roku a u was dopiero teraz i tak sie własnie dzieje ze co kolbuszowa ma to pózniej wasze miasto, brakuje nowego budynku policji u was, szpital jest zle zoorganizowany poniewaz oddziały powinny być w jednym budynku a nie w 10!!! można wyremontowac stadion w nowej debie, proszę zauważyć ze w kolbuszowej na stadionie sie coś dzieje skansen przcigą turystów, można i do was byłoby jeżdzić nad zalew ale poczatku niewidać jego rozbudowy, bo jaki gospodarz takie miasto,
  jeżeli byłabym włodarzem miasta nowa dęba w pierwszej kolejności postarałabym sie o budowe, miezy innymi lidla, intermashe, sądze ze u was takie sklepy mogły by być bo skoro w kolbuszowej są to i u was, druga najwazniejsza rzecz to miasto powinno zainwestować w elewacje budynków bo większosc budynków straszy u was wyglądem. pozdrawiam kasia.

 92. zapomniałam o jednym-rozumiem ze wszystkie inwestycje drogo kosztują, ale urząd marszałkowski województwa podkarpackiego przeznacza na wiele inwestycje grube miliony które są pozyskiwane ze środków unij europejskiej, dlatego warto sie zastanowić i składac wnioski i brac ile sie da! można starać się o wiele rzeczy, a w nowej debie jest wiele do zrobienia, ja rozumiem jest sie burmistrczem na wszystko trczeba miec zgode ale jak jest sejsa rady miasta nowa deba można radnym zaproponować wiele rzeczy napisac wnioski złożyć i zawsze można coś kasy dostać na inwestycje.
  1.czemu powiat tarnobrzeski nie utworzy w nowej debie punktu powiatowego urzedu pracy?
  2.czemu w nowej debie przedsiębiorcy niemoge miec swojego punktu do rozliczania urzędu skarbowego
  3.uważam ze pan starostwa tarnobrzeski powinien w/w instytucje w nowej debie otworzyć w końcu 11 tyś ludzi to jest troszku.
  pozdrawiam kasia :)

 93. w Kolbuszowej najwieksze wrazenie robi pewien szpital zajmujacy sie organami wydzielajacymi, powinni go wypromowac na cala Polske, przydalby sie tez film promocyjny do jakies stacji telewizyjnej , nie wiem torunskiej albo warszawskiej

 94. Z tym szpitalem to do pieca dajesz :P Leśna Góra normalnie szkoda, że rzeczywistość jest nieco INNA :P
  Ale startuj w wyborach z taką cudowną gadką jak nic burmistrzem zostaniesz

 95. nierozumiem? co macie do kolbuszowskiego szpitala? napewno jest lepszy od nowoebskiego tym bardziej że niewiem skąd zmyslone posty tj, coś o organach? hehe chory człowiek to pisze no ale….
  wy macie psychiatrie więc idz sie leczyć :*

 96. Powiedzmy, że jestem z Kolbuszowej i mam info na bieżąco (czasem aż zbyt wiele tych informacji).
  Zupełnie niepotrzebnie tak się zachwycasz gminie RKL nie tak wiele brakuje do bankructwa oczywiście mam nadzieję, że to nie nastąpi ale fuszerek jest tu też sporo np patrz "ogródek Jordanowski", "wiatraki", "nil"…
  PS Wszędzie dobrze gdzie nas niema

 97. ten oddzial nefrologiczny z Kolbuszowej to zupelne zjawisko, nic nie robia z pacjentem, kazac mu lezec wiele dni i wydluzajac nadmiernie jego pobyt w szpitalu, leki trzeba miec wlasne, personel sredni w ogole nie przejmuje sie stanem higieny pacjentow – slowem szok, a NFZ placi za to wszystko

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here