Dopłacimy za centralne ogrzewanie

26


Od 120 do 300zł – tyle lokatorzy muszą dopłacić za centralne ogrzewanie Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej za rok 2010.

Dopłaty budzą spore emocje. Zwłaszcza w kontekście rosnących cen żywności, paliw i innych opłat. Z pytaniem o zasadność dopłat zwróciliśmy się do Prezesa PGKiM-u Jakuba Sudoła. Stwierdził on, że wynikają one bezpośrednio ze zwiększonego zużycia energii cieplnej w budynkach na skutek utrzymywania się w 2010 roku długich okresów z niskimi temperaturami zewnętrznymi. Wedle podanych nam informacji w 2009 roku przy lekkiej zimie zużycie wynosiło 51 267 GJ. W 2010 roku zużycie wyniosło 57 435 GJ. Różnica 6168 GJ wzrost o 12 %. – Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej średnia temperatura stycznia była wyjątkowo niska, wynosiła – 7,8 st. C o ponad 5 st. mniej od średniej wieloletniej. – informuje Jakub Sudoł i dodaje, że dopłaty do rozliczenia centralnego ogrzewania wynoszą 0,26 zł/m2. Dla mieszkania o pow. 40 m2, których jest najwięcej daje to kwotę 124,80 zł. Dla mieszkania o pow.  70 m2. których jest kilkadziesiąt daje to kwotę 218,40 zł/m2. Dla mieszkania o pow.  100 m2. których jest 10  daje to kwotę 312,00 zł zł/m2.
/info

26 KOMENTARZE

 1. Ciekawe, czy w PGKiM ktoś już słyszał o takim futurystycznym wynalazku jak podzielnik ciepła? Zawsze lubiłem saunę, ale nigdy nie spodziewałem się, że PGKiM zafunduje mi ją we własnym mieszkaniu za kilkaset złotych na całą zimę. ;)

 2. Najpierw grzeją tak że trzeba otwierać okna a potem trzeba płacić za dogrzewanie atmosfery. Być może chodzi o to aby było cieplej na zewnątrz i aby stopniał śnieg z ulic i chodników i zaoszczędzić na odśnieżaniu ;-)

 3. [b]Może empegiek odpowie dlaczego nie chce zainstalować indywidualnych mierników ciepła w domach…..
  Bo ma za duże straty na liniach przesyłowych, i za to właśnie płacimy[/b]

 4. Odkąd pojawił się Nowy Zaje Prezes cały czas dopłacamy do ogrzewania.W pierwszym roku było to rzekomo spowodowane ostrą zimą i łatwiej było nam sprzedać informację- dopłacajcie !
  Po ubiegłym sezonie grzewczym wprowadzono podwyżkę na poczet centralnego i cały rok płacimy więcej w czynszu -aby nie dopłacać-
  CO ZA BUJDA !!!!! Dopłacamy dalej !

  Obecna zima wcale nie ostrzejsza od ubiegłej my lokatorzy CAŁY ROK płacimy za centralne w dodatku po podwyżce i CO ?
  MAŁO !!!! zedrzeć z emeryta !!!

  Mamieni abstrakcyjnymi obliczeniami MPGKiM i lakoniczną wypowiedzią prezesa mamy być spokojni i zadowoleni ?
  Ciężko w to wierzyć mają świadomość ekologicznej super ekonomicznej kotłowni na pędzanej wierzbą :)

  Stanowczy przeciw protest sprzedaży czegoś czego nam nie potrzeba w takiej ilości jakiej otrzymujemy !!
  Jesteśmy zmuszani do kupowania energii cieplnej w nadmiarze.
  Pan prezes idąc rano po gazetę też płaci za 10 egzemplarzy kiedy wystarczy mu jeden ?
  Tak miało być pięknie i tanio jak szły grube pieniądze na inwestycje kotłowni !
  Jedno jest pewne ,każdy miał zwrot, teraz każdy dopłaca !!!!

 5. Podzielnik ciepla to znakomity generator kosmicznych kosztow. W blokach TSM sa podzielniki i ludzie placa tyle ze te 3 stowki w PGKiM to pryszcz. Przetestowalem to na wlasnej skorze. Podejrzewam, ze nawet polowa podstawowych warunkow do montazu podzielnika nie zostala spelniona, a i tak zostaly zamontowane bo ludzie naiwni to niech teraz placa.

 6. PGKiM to spółka ze 100% udziałem skarbu gminy. CZY BĘDZIE INTERWENCJA ZE STRONY PANA BURMISTRZA? CZY PAN WIESŁAW ORDON PODEJMIE JAKIEŚ DZIAŁANIA W TYM TEMACIE?
  P.S.
  80% głosów było na obecnego burmistrza. Gratuluje tym 80%.

 7. Nie liczył bym na to,odpowiedź jak zwykle :

  nie mamy, na tę chwilę wiemy za mało ,ceny poszły w gorę ,
  tu są nasze dokładne wyliczenia,rozmawialiśmy z prezesem,my jako gmina nie możemy nic poradzić,będziemy chcieli zapoznać się ze szczegółami itp .czyli wieśkowe ble,bla,bla,bla..
  Ostatecznie powie :
  Opieka społeczna pomaga wszystkim którzy tego potrzebują ,co w praktyce jest kupę śmiechu warte ,albo płaczu jak kto woli!

  A narodzie płacz i płać :)
  Przecież w Nowej Dębie wszyscy mają pracę to ich stać !! :)

 8. [b]Z kolejnym każdym rokiem mpgkim wprowadza podwyżki o ok4% za centralne przedsiębiorcom prowadzącym działalność w lokalach handlowych,na stan dzisiejszy jest to 7,20/m2 jest to stawka najwyższa z miast takich jak Kolbuszowa Tarnobrzeg i wiele innych.
  Gdzie sytuacja jest taka iż płacimy ale całe sklepy są przegrzewane i ogrzewamy mieszkańcom z wyższych pięter mieszkania,więc chodzi tu tylko o to aby sprzedać jak największą ilość ciepła które jest wypuszczane w atmosferę bo średnia temperatura w tych sklepach to ok.23 st.celcjusza,to jest zwykłe nie tylko oszukaństwo ale i marnotrastwo energii.[/b]

 9. Ktos chce podzielnikow , nic glupszego bo nasze bloki sa do nich nie dostosowane [brak ocieplenia] natomiast Polskie podzielniki nie maja atestu ale sa dopuszczone do uzytku ,najlepsze sa DUNSKIE z dwoma podzialkami odbierajacymi rzeczywiete cieplo z grzejnika a nie z otoczenia jak w/w

 10. Rozpalcie sobie ogniska w pokojach.Będziecie mieć taniej.Krzywda wam się dzieje że trzeba dopłacać.Jak w ****kę cieplutko to cacy.Ale za wygodę płacić to be.Nie na nic za darmo.
  Krzyczycie o saunie,podzielnikach.Jeszcze wam te podzielniki bokiem wyjdą.Będziecie dopłacać w skali roku nie po 300 zł lecz po 1300 zł i więcej.

 11. Proponuję powiadomić MPGK i M że chce się zainstalować własne systemy ogrzewania gazowego swojego mieszkania jak jest w nowym bloku obok kotłowni.

 12. do "#5 | Drakkar" są różne podzielniki ciepła. ja mam zamontowane elektorniczne. podzielniki to nie wszystko, podstawa to zawory z termostatem. bez nich instalacja podzielników nie ma sensu i wtedy mpgkim napewno miałby straty. trzeba to zrobić tylko z głową i samemu po takim montażu oszczędzać. ja mam co roku kilkaset złotych zwrotu. niektórzy to nawet do 1000 zł.

 13. do #10 – dokladnie. Wielki krzyk o 300 ale zaden nie mial przyjemnosci doplacic 2400 do 48 m2 mieszkania z podzielnikami.

  do antonio -tez mam elektroniczny ale co Ci po termostatach jak blok nie ocieplony okna nie powymieniane ale warunki sa spelnione zeby zalozyc podzielniki – kpina i zlodziejstwo. Ludzie w tsm dali sie zrobic w jajo i oszukac.

  P.S. – nie wierze ze masz 1000 zwrotu grzejac normalnie, albo nie grzejesz wcale albo kombinujesz. A za to placa inni w Twoim bloku. Proste. Mieszkania maja wlasne indywidualne wspolczynniki przeliczania w zaleznosci jaka klatka, ktore pietro. Nie ma tych samych wspolczynnikow. Wiec ten na parterze ma 3x mniejszy przelicznik niz ten z 1 lub 2 pietra.

 14. do was dekle ,ktorzy probujecie mieszac,chcemy placic za ogrzewanie ale nie za przegrzewanie,marnotrawienie i trucie srodowiska -tego nie chcemy !!!

 15. do "#14 | Drakkar" kombinujesz to chyba ty. jak nie masz zielonego pojęcia o współpracy podzielnika z termostatem to nie zabieraj głosu. okna mam wymienione i większość ludzi w naszym bloku też. nie należe do tsm. a zwrot mam i to nawet duży, trzeba tylko z głową posługiwać się zaworami termostatycznymi. jak ktoś ma na full no to jego sprawa.

 16. Zamontuj sobie dwufunkcyjny piec gazowy, pozakręcaj zawory niech cię grzeją biedni emeryci.Albo śpij dalej przy otwartym oknie straty ciepła i tak pokryje cała wspólnota.Drzewo na wsi zdrożało 50% a ten biadoli że ma podwyżki kilku procentowe.

 17. do Antonia – i tu sie drogi kolego mylisz. Mieszkam w bloku tsm i na swoje nieszczescie odziedziczylem po poprzedniku te zabawki na kaloryferach i dokladnie wiem o czym pisze. Przywoluje zasady rozliczen jakie sa w tsm, a jezeli Ty mieszkasz w bloku – wspolnocie to niestety nie znam zasad rozliczen u was. Generalnie uwazam ze te krzyki o podwyzkach w pgkim sa odrobine przesadzone i na to podalem przyklady oplat w tsm. Za bardzo bierzesz to do siebie :)

 18. Jakiś rok temu dzwoniłem do PGKiM dlaczego tak mocno grzeją w tych mieszkaniach, że aż trzeba okna otwierać. Dostałem odpowiedz że moc cieplna musi być taka aby bloki od strony północnej również były dogrzane. Zapytałem więc o zawory termostatyczne i okazuje się że podobno ludzie tego nie chcą, bo na zebraniach wspólnot nikt się na to nie zgadza. Zobaczcie sobie jak będzie minus 10 stopni ile drzwi wejściowych do klatek na Krasickiego jest pootwierana na oścież. To są jaja, bo wszyscy za to płaca. Niech założą podzielniki to się skończy marnowanie energii i wietrzenie mieszkań. I co z tego ze PGKiM ma ekologiczna kotłownie, skoro system dystrybucji ciepła nie zmienił się tam od czasów komuny.

 19. bedą podzielniki to będzieta w kurtkach po mieszkaniać łazić bo was nie bedzie stać na ciepło. a jak bedzie zimno to bedziecie chorować i wiecej placic za leki.

 20. do "#23 | wrozbita" zastanów się co piszesz. zakłada się podzielniki i termostaty razem i każdy reguluje sobie temperaturę w domku. a "#22 | klll" ma racje popieram. płać za to co zuzyłeś. a nie cała dęba ma robić i płacić za takiego "wrozbita".

 21. Do ,,klll,, podzielników nikt nie chce bo za nie też trzeba zapłacić tak samo jak i za zawory termostatyczne. A ciepło w każdej kotłowni jest podawane w każdej kotłowni tak samo w zależności od warunków zewnętrznych – patrz w internecie KRZYWA GRZANIA i nie ściemniaj że ktoś ci powiedział że ciebie przegrzewają bo mieszkasz od południa a ci od północy są niedogrzani, a drzewa wycinają bo zasłaniają słońce i także dla tego go nie mają czym palić . W przyszłym roku ci co zalegają w opłatach będą zbierać szyszki na opał -jakiś rok temu powiedziała mi garbata staruszka ścinająca drzewa u TABORA.

 22. Do ,,klll,, podzielników nikt nie chce bo za nie też trzeba zapłacić tak samo jak i za zawory termostatyczne. A ciepło w każdej kotłowni jest podawane w każdej kotłowni tak samo w zależności od warunków zewnętrznych – patrz w internecie KRZYWA GRZANIA i nie ściemniaj że ktoś ci powiedział że ciebie przegrzewają bo mieszkasz od południa a ci od północy są niedogrzani, a drzewa wycinają bo zasłaniają słońce i także dla tego go nie mają czym palić . W przyszłym roku ci co zalegają w opłatach będą zbierać szyszki na opał -jakiś rok temu powiedziała mi garbata staruszka ścinająca drzewa u TABORA.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here