Relacja z akcji oddawani krwi

4

W tym roku, w ramach akcji honorowego krwiodawstwa pn. „Twoja krew ma wielką moc” zebrano ponad 20 litrów krwi. Krew oddało 45 osób. Akcja zbiórki krwi została zorganizowana przez Klub Honorowych Dawców Krwi przy ZF „Polpharma” S.A. Oddział Produkcyjny w Nowej Dębie oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie.

Klub HDK działający przy ZF „Polpharma” S.A. Oddział Produkcyjny w Nowej Dębie już po raz trzeci organizował akcję honorowego krwiodawstwa. W tym roku zbiórka krwi odbyła się 31 lipca 2014r. Mobilny punkt poboru krwi stanął w Nowej Dębie, przy ulicy Żeromskiego. Podczas czterogodzinnej akcji chęć podzielenia się cząstka siebie zgłosiło blisko 70 osób. Trzeba pamiętać, że honorowe oddawanie krwi musi być bezpieczne nie tylko dla biorcy, ale także dla dawcy decydującego się na ten gest. Stąd przed oddaniem krwi kandydaci poddani byli niezbędnym badaniom. Cześć z nich niestety nie przeszła pozytywnie tego etapu kwalifikacji. Zbyt niski poziom hemoglobiny, nieprawidłowe ciśnienie krwi lub zażywanie leków, to najczęściej występujące powody nie dopuszczenia do oddania krwi.

Ostatecznie akcja przyniosła 20,25 litrów krwi pozyskanej od 45 dawców. Po raz pierwszy krew oddały4 osoby i były to kobiety.

Tradycyjnie na osoby oddające krew czekały przygotowane przez organizatorów upominki i podziękowania oraz obowiązkowy zestaw czekolad. Zainteresowani mogli otrzymać również ulotki omawiające zasady honorowego krwiodawstwa. Wszyscy, którzy oddali w tym dniu krew mogli wziąć udział w konkursie, w którym nagrodę główną stanowił rower miejski. Nagrodę ufundował Klub HDK.

Celem akcji była popularyzacja idei honorowego krwiodawstwa, przełamywanie barier związanych z oddawaniem krwi i zachęcenie jak największej liczby osób do jej regularnego oddawania. Krew jest jednym z najcenniejszych darów jaki człowiek może dać drugiemu człowiekowi.Jako firma farmaceutyczna aktywnie promujemy również zdrowy styl życia, popularyzujemy zasady profilaktyki zdrowotnej. Krwiodawcy skorzystali z bezpłatnych pomiarów ciśnienia krwi oraz poziomu cukru, przeprowadzeniem których profesjonalnie zajął się Szpital w Nowej Dębie. Organizatorzy przygotowali soki i świeże owoce.

Szczególne podziękowanie pragniemy złożyć Panu Pawłowi Grzędzie za ufundowanie dla wszystkich krwiodawców zaproszeń do restauracji Szypowski.

Wszystkim osobom, które brały udział w akcji i jej przygotowaniu jeszcze raz serdecznie dziękujemy!

Monika Lubas
Małgorzata Kucwaj

4 KOMENTARZE

  1. „Ostatecznie akcja przyniosła 20,25 litrów krwi pozyskanej od 45 dawców. Po raz pierwszy krew oddały4 osoby i były to kobiety.” Podziwiam tę akcję i jestem za, ale nie specjalnie rozumie te 2 zdania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here