Są takie drogie, żeby porządnie zarobić! Wykonawca i burmistrz o najdroższych słupkach w Polsce.

40

-Są takie drogie no, żeby porządnie zarobić. Po co robić tanio, jak można robić drogo? – wyjaśnia  z rozbrajającą szczerością przedsiębiorca, który wmontował w Nowej Dębie najdroższe słupki w Polsce. Przypomnijmy: Za 3 metalowe słupki, burmistrz naszego miasta zapłacił ponad 25 tysięcy złotych z publicznej kasy!

O sprawie informowaliśmy na początku tygodnia. Temat szybko stał się hitem Internetu i ogólnopolskich mediów. Nic dziwnego! Mało gdzie władze gminy pozwalają sobie na taką rozrzutność.

słupki tytulowe

Zobacz tekst: 25 tysięcy złotych za 3 słupki. Tak się robi biznes z nowodębską władzą.

Od afery słupkowej minęło kilka dni, dzięki czemu doczekaliśmy się komentarza jej głównych bohaterów. Głos zabrali zarówno burmistrz Nowej Dęby Wiesław Ordon jak i wykonawca dzieła.

Burmistrz Wiesław Ordon w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej urzędu miasta nie zaprzecza, że opisywana przez nas historia miała miejsce. Tłumaczy jedynie, że winne jest prawo zamówień publicznych i formuła wynagrodzenia ryczałtowego: – To wykonawca ustalał wartość poszczególnych elementów, które złożyły się na najniższą cenę całego zadania: ułożenie płyt granitowych na placach, oświetlenie, wykonanie ścieżek rowerowych i pieszych, drogi, placu zabaw, chodników, terenów zielonych, itp. W kosztorysie znalazło się również wykonanie owych 3 słupków odgradzających przy Domu Kultury.

Burmistrz Ordon zapomniał jednak dodać, że w specyfikacji zamówienia i projekcie były zupełnie inne słupki, a w trakcie realizacji robót budowlanych władze miasta wyraziły zgodę na zamianę słupków na inne, pozostawiając jednak tę samą baaaardzo wysoką cenę. W podobny sposób zamieniono pozostałe materiały budowlane na kwotę 2 280 395,36zł przy wartości kontraktu 5 585 124,45 zł, co stanowi 41% całego zadania. Wszystko bez wymaganych prawem i umową aneksów.

W sztuczki pijarowskie nie bawi się jednak biznesmen, który owe słupki zbudował. W rozmowie telefonicznej z RADIEM LELIWA wyłożył kawę na ławę:
Są takie drogie no, żeby porządnie zarobić. Po co robić tanio, jak można robić drogo? Tanio się nie opłaca. Jestem przedsiębiorcą, robię po to, żeby zarabiać. I to zarabiać jak najwięcej. Gdybym robił tanio, to bym działał wbrew sobie!

WYSŁUCHAJ CO MÓWI PRZEDSIĘBIORCA OD SŁUPKÓW:

Nagranie pochodzi z RADIA LELIWA

40 KOMENTARZE

 1. Co tu komentować. Sami się przyznali i to z rozbrajającą szczerością, aż ciężko w to uwierzyć. Czyżby im już nie zależało na ukrywaniu prawdy? hmm…

 2. No nawet ten temat będzie w Tvn Turbo w programie „Absurdy drogowe” , w poniedziałek widziałam chłopaków z tego programu pod tymi słupkami, kręcili program . Emisja ma być za trzy tygodnie.

 3. Ordon chciał zaciemnić sprawę swoją klasyczną paplaniną „to nie ja, to procedury, to wykonawca, to inspektor, to radni” a tutaj wykonawca powiedział prawdę o co chodzi. Mam nadzieję, że wałkarzy spotka sprawiedliwość! Bo jak widać śmieją się nam w twarz.

  • Ale pomyśl ile dzięki temu burmistrzowi zarobił facet od słupków. I ile sam burmistrz zarobił, nie mówiąc o jego sprytnym i pracowitym zastępcy. Mieszkania dla dzieci pokupowane?

 4. Co burmistrz ma w głowie tak zadłóżył Nową Dębe, i jeszcze bardziej zadłóża, teraz podatki, itp będzie podnosił a kolejny burmistrz nic nie zrobi bo ordon zostawi takie długi. Jeszcze żaden z wcześniejszych burmistrzów tak Nowej Dęby nie zadłóżył

 5. Stado przyglupow siedzi w internecie i pisze komentarze nie majac pojecia wogole jakie jest prawo zamowien publicznych i ze faktycznie burmistrz nie mogl odrzucic tej ceny za slupki bo liczyla sie cena koncowa zadania. Skoro w tej pozycji bardzo zawyzyl cene to znaczy ze w innej badz innych bardzo zanizyl zeby cena koncowa jego oferty byla najnizsza. Zanim cokolwiek piszecie doczytajcie wszystkie szczegoly sprawy zeby wogole moc sie wypowiadac obiektywnie.

  • Wolno zamienić 41% inwestycji na tańsze i gorsze materiały w świetle prawa zamówień publicznych? Nie! Dlatego zanim cokolwiek napiszesz i obrazisz kogokolwiek, doczytaj i doucz się.

  • Paradoks Nowej Dęby: WYGRYWA NAJTAŃSZY BY ROBIĆ JAK NAJDROŻEJ :)

   A ta wypowiedź przejdzie do historii:
   Są tak drogie no, żeby porządnie zarobić. Po co robić tanio, jak można robić drogo? Tanio się nie opłaca. Jestem przedsiębiorcą, robię po to, żeby zarabiać. I to zarabiać jak najwięcej. Gdybym robił tanio, to bym działał wbrew sobie!

  • zyga nie mozna zamieniac ale tutaj nie o to wogole chodzi. Dyskusja jest o tym dlaczego burmistrz pozwolil ze przyjeto oerte ze slupkami za 24 tys. Odpowiedz jest taka ze nie mogl nic zrobic wiec czytaj ze zrozumieniem czlowieku jak masz dyskutowac bo rozmywasz temat

  • Słupki też zostały zamienione na inne niż te które były w projekcie przy czym cena została ta sama co w kosztorysie ofertowym.
   Kolejna sprawa. Była tańsza oferta od tej zwycięskiej. To się władzom nie spodobało i ostatecznie najtańszy oferent się wycofał. Skoro tak skrupulatnie prześwietlili ofertę najtańszego to czego nie zrobili tego samego w tym przypadku? Również mogli wyrazić wątpliwości i skierować zapytanie. A przy zamianie słupków to już całkiem powinni od tego odstąpić. Jak wynika z filozofii jaką zaprezentował w swojej wypowiedzi główny wykonawca, na bank te słupki są tańsze i gorsze niż te które miały być. I to samo tyczy się innych zamienionych elementów: oświetlenia, placów zabaw itd.
   Czy zgodzi się ze mną Pan Zorientowany w tej kwestii?

 6. Zorientowany napisał:
  „Skoro w tej pozycji bardzo zawyzyl cene to znaczy ze w innej badz innych bardzo zanizyl zeby cena koncowa jego oferty byla najnizsza”

  OTÓŻ TO KOLEGO ! CZYLI MAMY OSZUSTWO ! GDZIEŚ ZANIŻYŁ, GDZIEŚ OSZUKAŁ NA MATERIAŁACH, GDZIEŚ NIE ZROBIŁ TEGO CO TRZEBA BYŁO ZROBIĆ. A BURMISTRZ MU TO WSZYSTKO KLEPAŁ I DOKONAŁ ODBIORU TEGO BUBLA. DLA INTERNAUTÓW Z POZA NOWEJ DĘBY FILM JAK WYGLĄDA TA INWESTYCJA ZA 5,5 MLNA ZŁOTYCH: https://www.youtube.com/watch?v=oR9lPY3vNe0

 7. I jeszcze bezczelnie śmieją się nam w twarz. Jak widać mają ogromne poczucie bezkarności. Ciekawe kto im tyłki kryje i za ile.

 8. Do zorientowanych!!! Czy jest możliwe poprzez referendum odwołanie burmistrza i rady miejskiej z pełnionych funkcji??? jeśli tak to trzeba by się poważnie nad tym zastanowić!?

 9. Ciekawe ile pan biznesmen właściciel firmy płaci swoim pracownikom dobrze, średni czy najmniej ile się da w końcu oni też pracują i chcą zarobić

 10. Ja też bym chciał zarobić 25 tyś, może mogę wybudować kilka słupków przed domem kultury ? Ew czekam na jakieś inne propozycję. Chciałbym pracować na zakładach za dobre pieniądze.

 11. Naprawdę nie ma siły żeby dranie odpowiedzieli za ten przekręt ? Proponuje burmistrzowi zapłacić ze swojej WŁASNEJ kieszeni…. tak dla przykładu … i szeroko rozpowszechnić, żeby następne hieny sie zastanowiły.

 12. Biznesmen ma racje , skoro wszystko drożeje w polsce to on musi też zarabiać odpowiednio do sytuacji na rynku , ludzie pracujący za grosz nie protestują ani nie mówią głośno o podwyżkach i ich zarobi stoją w miejscu , pomijam oczywiscie kwestię kumoterstwa i marnowania publicznych pieniędzy , chciałem tylko napisać odnośnie słów biznesmana ;P

  • Biznesmen ma rację. On jest od tego żeby zarabiać. I zarobił ! Ale władza nowodębska jest od tego by pilnować publicznego grosza. Przypilnowała?

 13. tak, tylko proszę nie zapomniec że ok 5,5 tys to podatek VAT :)
  minus dochodówka 19% minus koszta pracy – to zysk chyba wcale nie taki atrakcyjny – dziękuje ci polsko

 14. w sumie to jest niezla promocja dla Nowej Deby, bo rozejdzie sie wsrod przedsiebiorcow, ze w ND mozna zarobic

 15. No to macie problem nowodębianie. Jedynym wyjściem jest referendum w sprawie całego zarządu Gminnego. Za mordę i na bruk, następni ze strachu będą budować za 1/2 ceny. Czy zostało wniesione powiadomienie do prokuratury o możliwym popełnieniu przestępstwa przez władze Gminną? jeśli nie, to jest jeszcze CBA. PAMIĘTAJCIE, nie ma zmiłuj się! powodzenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here