Spór o budowę radaru. Mieszkańcy Dąbrowicy i Chmielowa są przeciwko

57

Mieszkańcy Dąbrowicy i Chmielowa protestują przeciwko budowie ośrodka radiolokacyjnego jaki w gminie Baranów Sandomierski zamierza wybudować Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.

Na pokopalnianej zwałce w Dąbrowicy w gminie Baranów Sandomierski ma powstać ośrodek radiolokacyjny. Obiekt chce wybuduować Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Ośrodek miałby się składać z wieży o wysokości 35 metrów, na której zostanie zamontowana obrotowa antena radaru oraz antena radioliniowa. Na ogrodzonej działce stanął by także agregat prądotwórczy z kontenerem energetycznym oraz kontener radiowy, w którym znajdą się urządzenia nadawczo odbiorcze. Sprzęt ma być zamknięty w obudowach ekranujących, przez co emisja pola elektromagnetycznego z ich wnętrza ma być znikoma. Ośrodek, według założeń, ma być obiektem bezobsługowym, nadzorowanym zdalnie z Centrum Zarządzania Ruchem Lotniczym w Warszawie. Jak informuje Agencja planowane urządzenie będzie radarem tak zwanej kontroli obszaru kraju, które będzie dostarczać informacje o położeniu statków powietrznych z południowo – wschodniej części Polski.

 – Jeżeli Rada Gminy w Baranowie negatywnie wypowie się w kwestii tej inwestycji, wieża radarowa i tak zostanie postawiona w ramach „specustawy”, a negatywna opinia rady może odłożyć temat tylko na kilka miesięcy – tłumaczył w Echu Dnia Marek Barszcz, zastępca burmistrza Baranowa Sandomierskiego. –Z dokumentacji wynika, że radar i inne urządzenia nie będą narażały ludzi, fauny i flory na ponadnormatywne pola elektromagnetyczne wytwarzane przez anteny. Nie zakłóci także turystycznej wizji zagospodarowania posiarkowego zwałowiska, gdzie działa już wyciąg narciarski. 

radarlotniczy

Do protestu dołączyli także mieszkańcy Chmielowa –Mieszkańcy są zaniepokojeni budową ośrodka radiolokacyjnego w Dąbrowicy bo jest to tylko 1,5 km od pierwszych zabudowań Chmielowa. O całej sprawie dowiedzieliśmy się dzięki uprzejmości wicestarosty Krzysztofa Pitry. Mieszkańcy zostali powiadomieni przez moje konto na portalu społecznościowym facebook. W marcu odbyło się Zebranie Wiejskie na którym społeczność wydała negatywną opinię na temat tej inwestycji. Nie było konsultacji społecznych, a zapewnienia Polskiej Żeglugi Powietrznej, Inspektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie oraz burmistrza Baranowa Sandomierskiego o szkodliwości dla zdrowia człowieka nam nie wystarczają. Na ten temat powinien wypowiedzieć się nie zależny ekspert na przykład Ośrodek Badawczy lub Uczelnia Wyższa, która kształci studentów na takim kierunku. Jest zbyt mało danych , żeby zająć jednoznaczne stanowisko w tej sprawie.mówi radna z Chmielowa Marzena Chmielowiec.

Mikołaj Karpiński rzecznik prasowy Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej w przesłanym do Radia Leliwa komunikacie informuje iż lokalizacja została wybrana na podstawie symulacji pokrycia radiolokacyjnego, ukształtowania terenu i braku naturalnych przeszkód terenowych. Z symulacji wynika, że ta lokalizacja jest odpowiednia i optymalna dla realizacji celów jakie są stawiane temu urządzeniu, czyli pokrycia sygnałowego południowo – wschodniej części Polski. Po uzyskaniu wszystkich zgód, rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na pierwszy kwartał 2017 r., a uruchomienie instalacji mogłoby nastąpić kwartał później.

Do sprawy wrócimy.

Na podstawie Echo Dnia, Radio Leliwa, materiały własne

——————————————————————————————————–

studio helena reklama

57 KOMENTARZE

 1. Typowa mentalność „polaczka”. Budujcie sobie wszystko, byle nie koło mojej działki. Ni to im szkodzi, ni to przeszkadza, ale NIE bo NIE. Ale czego oczekiwać po tej zabitej dziurami wiosce, gdzie jedyna rozrywka to mecze LZSu i piwo pod jednym z 2 sklepów.

  • @KorWin,a gdyby Tobie „polaczku „za płotem lokalizowali maszt,będącym potencjalnym zagrożeniem dla Twoich dzieci wyraziłbyś na to zgodę?Miernoto,większą kulturę mają ci oglądający mecze LZS-u i smakosze piwa spod dwóch sklepów niż Ty,nie wiadomo kto,po prostu śmieć gnany wiosennym wiatrem.

  • @któś, zastanawia mnie to „potencjalne zagrożenie”, o którym nawet ty człowieczku mówisz. Proszę o wyjaśnienie bo przyjrzawszy się sprawie- żadnego nie widzę :)

   I wieśniaczku- wiem, że u was nie da się słownika kupić, więc wracaj do swojego piwka, zamiast bezcześcić mój piękny język.

  • Ej Korwin poproś o zmiany w inwestycji i niech ci to przed blokiem postawią jak taki za jesteś to i podpisy zbierzesz, mieszkańcom wytłumaczysz. I wtedy wszyscy będą zadowoleni mieszkańcy Dąbrowicy, mieszkańcy Chmielowa i nawet mieszkańcy Nowej Dęby. Bo przecież jesteśmy MY Z NOWEJ DĘBY tacy do przodu postępowi że na wprost urzędu ładnie będzie wyglądać. Tylko pocztówki sprzedawać i zarabiać.

 2. Co się dziwić ciemnocie, to taki zakątek zapomniany przez wszystkich to i boją się postępu, średniowiecze szkoda gadać…

  • Znawczyni – chęć poznania opinii ekspertów w danej dziedzinie nie świadczy raczej o głupocie czy nie kompetencji tylko rozsądku. Wynika z tego że to ty jesteś tępa i ciemna

 3. Chęć poznania opinii ekspertów jest o.k, ale są ludzie którzy są zawsze i w każdej sprawie na nie! Nie dla elektrowni wiatrowych, nie dla elektrowni atomowych nie dla masztów, nie i już. Bo dawniej tego nie było, bo kury przestaną znosić jajka a krowy przestaną dawać mleko, tylko w ten sposób nigdy nie dorownamy reszcie Europy, a jedynie cofniemy się w postępie technologicznym, więc nie pozostaje nic innego jak uprawa ziemniaków…

 4. Z tego co widać i tak to wybudują, ta wieś (jedna z najstarszych w okolicy) już raz dostała za swoje. Została obsypana i odcięta zwałką od świata. I były już pomysły wysypiska śmieci, wiatraków, teraz radar. A potem powiedzą : nie pił, nie palił i na raka zachorował. Takie obiekty powinny być lokowane z dala od ludności. Elektrownia w Japoni też miała być bezpieczna. Trzeba zaznaczyć, że nie chodzi tylko o Dąbrowicę i Chmielów, bo w lini prostej w niedużych odległościach znajduje się również Suchorzów, Siedleszczany, Skopanie wieś.

 5. Za parę lat mogły by to być atrakcyjne tereny pod budowę np. ośrodków wczasowych. Ciekawy jestem jak ta inwestycja na to będzie miała wpływ. Czy przypadkiem nie będzie to obiekt szczególnie chroniony z różnymi obwarowaniami prawnymi? Tak że nie ma co wyzywać od ciemnogrodów itp.

  • Już widzę te tłumy turystów spragnionych Chmielowa. Cała Polska już miała tam rezerwować wakacje. Tylko ten radar… Jedźmy nad morze tam nie ma radarów. A nie czekaj…

 6. Spójrzmy prawdzie w oczy – w Polsce nie da się położyć nawet chodnika bez protestów mieszkańców, bo szkoda rowu koło płotu, nie można zbudować normalnej autostrady bo biedronki albo jeże, dlatego jest jak jest i wszyscy się stąd wynoszą, nic nie można zrobić, a z samych turystów nie wyzyjemy

  • Upraszczasz zbyt. Zapewniam Cie, że wynoszą się stąd ze zdecydowanie innych powodów.Jeże i biedronki niczemu tu nie są winne.

  • W Chmielowie protestujemy od kilku lat BO NIKT NAM CHODNIKÓW NIE CHCE ZROBIĆ. I GDZIE DO EUROPY CO…..? A CO IM SZKODZI 10 KM OD ZABUDOWAŃ ULOKOWAĆ SĄ GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE JA NIE CHCE BYĆ KRÓLIKIEM DOŚWIADCZALNYM. Jeszcze parę lat temu jak się takie radary Polskiemu wojsku psuły to żołnierze byli napromieniowani.

 7. Ludzie boją się wieży radarowej bo to szkodliwe mikrofale a nie boją się mieć w domu kuchenek mikrofalowych mieć w pobliżu domu przekaźnik telefonii komórkowej czy korzystać z telefonów komórkowych

  • Ta jasne łatwo się mówi jak cie to nie dotyczy, są miejsca inne niech sobie znajdą. Teraz tak mało szkodliwe a jak się zepsuje?????????? A jak naukowcy za 5 lat stwierdzą rakotwórcze?????????/ Było szkodliwe ale przecież mieszkańcy się zgodzili to do kogo mają pretensje???????? Z TAKIMI TECHNOLOGIAMI TO Z DALEKA OD CZŁOWIEKA

  • ale nie doleco bo ten radar ich wykryje i Dabrowica zostanie uratowana a ciemnogrod wtedy pod tym radarem bedzie sie modlil o ocalenie

 8. Kochani, nie takie radary pracuja juz w okolicy. Ten proponowany radar przy tamtych to pikus, sorry Pan Pikus.
  Nie to wam szkodzi co widzicie. Akurat w sprawie promieniowania mikrofalowego wszyscy dostajemy tak samo.

 9. WIFI i mikrofalówki to sami wszyscy sobie kupują i montują. A radar półtora kilometra od najbliższego budynku to przeszkadza. Jesteśmy zanurzeni w tak mocnym polu elektromagnetycznym, że protesty przeciwko jednej stacji to przejaw zwykłej naiwności i ignorancji. Ile tam będzie mocy? z 500 kW? Puknijcie się w łeb.

 10. Widze szanse na poprawe bezpieczenstwa w powietrzu i na… drogach.
  Nareszcie okoliczni beda widoczni w nocy na swych NIEOSWIETLONYCH rowerach. sami beda SWIECIC.
  A tak powaznie, to 1/3 swojego zycia spedzilem pod dwoma radarami. Pasmo S i pasmo X. I moge tylko powiedziec, ze bardziej sobie szkodzimy pijac i jedzac byle jakie jedzenie, prowadzac niehigieniczny tryb zycia, uzywajac komorek, wi-fi, cb radio, komputerow, itp itd.
  Poza tym glowna wiazka promieniowania pojdzie 'w powietrze. Szkoda, ze nie na powierzchnie ziemi w kontekscie tych OCIEMNIALYCH rowerzystow.
  Pomijam wzgledy estetyczne calego przedsiewziecia, ale widze godniejszych od siebie znawcow w dziedzinie estetyki zieleni.

 11. Wiedza niszczy zabobon. Zanim odezwiecie się na temat szkodliwości przedstawię suche fakty:

  1) Jest to radar cywilny wykorzystujący radiolokacje wtórną. Oznacza to, że działa on na zasadzie zapytanie-odpowiedź. W przestrzeń wysyłane jest zapytanie w postaci fali elektromagnetycznej. Na samolocie znajduje się urządzenie odzewowe tzw. transponder, które w odpowiedzi emituje swój własny sygnał. Ten jest odbierany przez radar. Dzięki temu moc sygnału jest bardzo mała w porównaniu z radarami wojskowymi, które wykrywają odbite echo od obiektu w powietrzu.
  2) Wiązka jest emitowana w powietrze, co oznacza, że omija obiekty na ziemi. Nie jest w stanie ich wykryć. Dodatkowo radar ma być wybudowany na wzniesieniu ponad miejscowościami. Dzięki temu zwiększy to jego zasięg i uchroni przed zakłóceniami od budynków wsi. Oznacza to, że wiązka musi omijać zabudowania, aby zwiększyć skuteczność wykrycia.
  3) Dane taktyczno-techniczne budowanego radaru: Radar wtórny MSSR Mode S: nadajnik, odbiornik: 2 kanały nadawczo-odbiorcze, częstotliwość pracy 1000-1100 MHz, maksymalna szerokość impulsu 2,4 μs (mode A/C) oraz -32,65 μs (mody A/C i S), moc w impulsie min. 2800 W (34,4 dBW), częstotliwość powtarzania od 50 Hz do 450 Hz (typowo 150 Hz dla mode S), moc średnia dla pracy w modach A/C wynosi ok. 3,02 W. W przypadku pracy w modzie S moc średnia zależna jest od charakteru i zagęszczenia obiektów. Maksymalna moc średnia dla radaru wtórnego pracującego w modzie S wynosi 176 W (praca ze współczynnikiem wypełnienia 63,7% przez 2,4 ms powtarzalne co 24 ms). Antena: pasmo częstotliwości 1000-1100 MHz, polaryzacja pionowa, szerokość wiązki promieniowania w poziomie 2,4º/3dB, szerokość wiązki promieniowania w pionie 11º/3dB, zysk listka głównego >=27dBi, wysokość zawieszenia anteny na wieży radarowej – ok. 35 m n.p.t.
  4) Konieczność budowy tego radaru jest niezaprzeczalna. Tu mapa pokrycia radarowego FIS http://www.fis.pansa.pl/zasiegi_03.htm?nr=7000
  5) Radar i tak zostanie wybudowany niezależnie od protestów mieszkańców przy pomocy SPECUSTAWY!

 12. Komuś na tym forum bardzo zależy na tum superdarze dla wsi, może napisze dlaczego??? bo nie wierzę ,że chodzi tylko o wiedzę „merytoryczną”. To widać i czuć

  • Tu nie chodzi o to czy komus zalezy czy nie. Szczegolnie na tym forum. Tu chodzi o odzielenie zabobonu od faktow. Ten radar nie jast dla wsi. Jego celem jest poprawienie m. in. bezpieczenstwa w przestrzeni powietrznej regionu. Tego nie trzeba brac na wiare i czucie bo kazdy wierzy i czuje inaczej. Tutaj mowimy o nauce czyli czyms co mozna wyjasnic, pomierzyc. Wiara ma lepsze zastosowanie w innych dziedzinach i to raczej pozanaukowych.

 13. Lasowiacy od zawsze bali się postępu. Wierzyli w zabobon i nawet Kościół Katolicki nie umiał znaleźć sposobu, aby ich przekonać. Zaborca austriacki robił specjalne pokazy, w których na oczach Lasowiaków obcinał więźniom kołtun (taki brudny pęk włosów), aby się przekonali, że po obcięciu kołtuna się nie umiera. Nic to wszystko nie dało. Zabobon przetrwał do dziś i przeszkadza w życiu innym ludziom.

  • Pokaż choć jednego który żyje po obcięciu kołtuna.
   Mam osiemdziesiąt lat i wiem że wszyscy którym obcięto kołtun
   już dawno pomarli.

 14. Dlugo musieliscie czekac. Co nie? Nareszcie mozna sie wypowiedziec. Uzywajac sobie tylko znanego kloacznego slownictwa. Zrozumienie faktow sprawia trudnosci, a polemika i uzywanie rzeczowych argumentow jest niemozliwa i przynosi wrecz fizyczny bol.

 15. Właśnie po to walczyliśmy z komuną żeby każdy miał szanse powiedzieć co myśli. Mamy demokracje i możemy wpływać na swój wybór. I jeżeli mieszkańcy czegoś nie chcą TO PO CO ICH ZMUSZAĆ jest tyle miejsc że mogą sobie wybrać inne.

  • Ja też jestem za tym, aby mieszkańcy wybrali sobie inne miejsce. Jeżeli im nie pasuje Chmielów czy Dąbrowica to mogą się przenieść gdzie indziej.

 16. Policja stoi przy drodze z radarem i nie pyta Burmistrza / Sołtysa/,/Radnych o pozwolenie tylko łapie . A przecież promienie / fale / z radaru nie tylko odbijają się od pojazdu ale również są pochłaniane przez mózg prowadzącego / bez jego zgody /.O ile Chmielowianie i Dąbrowiczanie / nie jestem pewny odmiany/ mają rację co do szkodliwości to ”chłopcy radarowcy ” działają nielegalnie .

  • Z tej notatki prasowej wynika że mieszkańcy są zaniepokojeni i nie znają opinii niezależnych ekspertów i mają obawy.I nie ma w tym nic złego. Więc burmistrz Baranowa powinien ruszyć tyłek i poprosić niezależne źródła o opinie i podać do prasy. Tylko mu się nie chce, bo się albo boi albo jak mów wiceburmistrz ,,coś,, ugrali. A zwałka to mógłby być świetny teren dla rozwoju i Dąbrowicy i Siedleszczan i Chmielowa można zrobić małe szlaki górskie jako atrakcja blisko jeziora Tarnobrzeskiego i stoku narciarskiego i zamku w Baranowie. W tych i innych miejscowościach byłaby dobra baza noclegowa. A takie żelazne brzydactwo zepsułoby kraiobraz i odstraszyło inwestorów.

 17. A ja myślałem ze to tarnobrzeg jest wiocha, a tu masz, jakie rozczarowanie. To Chmielów też? hehehe, gdyby oni wiedzieli ile różnego promieniowania dziennie dostają i to ze sprzętu na który nawet niektórzy pożyczki brali…… Ale jak znam tamtejszych autochtonów, to zapewne proboszcz sie obraził ze to nie na jego terenie chcą postawić ten radarek, bo to wiadomo – dzierżawa i takie tam, więc trzeba jakąś akcję przeciw zorganizować…..\a potem płaczą ze im TU-154 na głowy chce spadać bo nie ma radaru….

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here