SPOSÓB na dobre państwo – Wykład prof. Jerzego Przystawy

51

22.05.2012Towarzystwo Kultury Powszechnej RATUSZ zaprasza na wykład profesora Jerzego Przystawy pt: „SPOSÓB na dobre państwo”

Prelekcja odbędzie się 25 maja (piątek) o godzinie 18:00 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej przy ulicy Reja (tzw „mała szkółka”)

Profesor Jerzy Przystawa– polski naukowiec, fizyk, specjalista kwantowej teorii ciała stałego, nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim (były kierownik Zakładu Fizyki Fazy Skondensowanej i Teorii Wielu Ciał w Instytucie Fizyki Teoretycznej). Profesor Jerzy Przystawa był działaczem opozycji demokratycznej lat 80. W 1990 został wybrany do Rady Miasta Wrocławia z listy Wrocławskiego Klubu Politycznego \”Wolni i Solidarni\”, w roku 1994 także uzyskał mandat – tym razem z listy Komitetu Wyborczego \”Przeciw Układom\”. W Polsce znany jest z działalności na rzecz jednomandatowych okręgów wyborczych (http://www.jow.pl/).

Będzie to już druga prelekcja profesora Przystawy w Nowej Dębie. Pierwsza prelekcja odbyła się w lutym 2009 roku. Relacja

/rek

51 KOMENTARZE

 1. Fizyk, specjalista kwantowej teorii ciała stałego, nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim (były kierownik Zakładu Fizyki Fazy Skondensowanej i Teorii Wielu Ciał w Instytucie Fizyki Teoretycznej) – będzie opowiadał jak kierować państwem?
  Może zapraszać kogoś z bardziej adekwatnym wykształceniem do tematu wykładu.

 2. Prześledź historię życia i książki profesora a później się wypowiadaj. Co to znaczy właściwe wykształcenie: prawnicze? admisnitracja? politologia? Moim zdaniem chodzi o wiedzę i umiejętności a tych nie można odmówić profesorowi. Wejdź na http://www.jow.pl

 3. do #2 – nie umniejszam wiedzy i umiejętności prof. ale "czuję pismo nosem", że jest zaproszony po linii politycznej ( a tego już ludzie nie popierają)

 4. W [b]Teorii Wielu Ciał [/b]jestem chyba lepszy od Przystawy ale nie jeżdżę na odczyty i się nie chwalę, bom skromnym człowiekiem jest.

 5. do Miki
  Fizyka kwantowa a w szczególności kwantowa fizyka statystyczna (specyficzna teoria wielu ciał) była i nadal jest siłą napędową wielu dziedzin poza fizycznych. Okazuje się, że wiele metod tejże dało się przenieść na grunt ekonomii, zarządzania. Tego typu metodami posługiwały się (i posługują się nadal) min. towarzystwa ubezpieczeniowe do np kalkulacji składek. Stąd wielu fizyków pracowało i pracuje nadal nad dalszą adaptacją znanych im metod.

  A do Lasowiaka, gdybyś był taki dobry tobyś jeździł.

  edit: tak na szybko artykuł w czasopiśmie "z listy"
  Physica A: Statistical Mechanics and its Applications Volume 285, Issues 1–2, 15 September 2000, Pages 220–226
  myślę, że większość z naszych domorosłych polityków/ekonomistów może sobie pomarzyć o publikowaniu artykułów w czasopismach z listy filadelfijskiej.
  P.S> Osobiście nie znam tego Pana ale uważam, że kwestionowanie kompetencji tylko ze względu na dziedzinę z której się wywodzi jest nie namiejscu.

 6. Do Miki Mouse – też tak czuję. Ale cieszę się, że jest to także moja linia polityczna. Nie jestem zwolennikiem kolesi od "okrągłego" stołu, a ludzie Solidarności Walczącej byli jednym z niewielu środowisk, które sygnalizowało, kto i co chce zrobić z polskim przemysłem.

  Elita nauk ścisłych ma z przemysłem bardzo dużo współnego. A gospodarka państwa na samych spożywczakach i monopolowych stać nie może.

 7. tja. to szkoda, że znasz tylko Teorię :P
  Jak skończysz szkołę i pozbędziesz się pryszczy przyjdzie czas na praktykę ;)

 8. Solidarność Walcząca (której członkiem był prof Przystawa) to organizacja która nie tylko nie została spenetrowana przez bezpiekę ale jeszcze zwerbowała pracowników bezpieki! Miała swój własny kontrwywiad. [i](Szyfry "fosy" (SB) zostały złamane przez Kontrwywiad Solidarności Walczącej, co stało się jednym z fundamentów funkcjonowania kontrwywiadu tej organizacji i sposobem zapewnienia bezpieczeństwa działaczom różnych antykomunistycznych orgaznizacji podziemnych w Polsce lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku.)[/i]
  W przeciwieństwie do Solidarności Bolka Solidarność Walcząca głosiła hasło: PRECZ Z KOMUNĄ a nie DOGADAJMY SIĘ Z KOMUNĄ

 9. @11 Już dawno wypełniłem ;)
  @12 Królem mogę być ja :P
  @10 ekhmm ręce??? Ty chyba nawet teorii nie znasz dzieciaku :P

 10. Tylko Jednomandatowe! Dlaczego BANDA BOSSÓW PARTYJNYCH (Tusk, Kaczyński, Palikot, Pawlak, Miller) mają wybierać posłów za nas? Dlaczego wybór posłów odbywa się w zaciszu gabinetów gdzie rozdaje się kolesiom "miejsca mandatowe" czyli jedynki na liście? Dlaczego Polacy pozbawieni są biernego prawa wyborczego (bez umaczania partyjnego i wylizania tyłka liderowi nie otrzyma się dobrego miejsca na liście a 5% próg wyborczy odrzuca niezależne komitety). Najsilniejsze państwa na świecie: USA, Kanada, Francja, Wielka Brytania mają JOW-y. Słabe państwa z demokracją fasadową jak Polska mają ordynacje proporcjonalną. Dziękuję za uwagę.

 11. 1)Wytrawny filozof polityki [b]JosĂŠ Ortega y Gasset[/b] stwierdził
  [quote] Zdrowie demokracji, każdego typu i każdego stopnia, zależy od jednego drobnego szczegółu technicznego, a mianowicie: procedury wyborczej. Cała reszta, to sprawy drugorzędne. Jeśli system wyborów działa skutecznie, jeśli dostosowuje się do wymogów rzeczywistości, to wszystko jest w porządku, natomiast jeśli tego nie robi, to demokracja zaczyna się walić, chociażby cała reszta działała bez zarzutu.
  [/quote]

  2)[b] Karl Popper – światowej sławy filozof[/b]
  [quote]System wyborczy reprezentacji proporcjonalnej odziera posła z odpowiedzialności osobistej. Czyni zeń maszynę do głosowania, a nie myślącego i czującego człowieka… Istnienie wielu partii oznacza ze swej istoty, że nieuniknione stają się rządy koalicyjne. Prowadzi to do trudności w sformowaniu każdego nowego rządu i w utrzymaniu rządy w całości przez jakiś dłuższy okres.[/quote]

  3) [b]Jan Nowak-Jeziorański (1914-2005)[/b] – legendarny kurier z Warszawy
  [quote]Zacząłbym od reformy ordynacji wyborczej, a więc od wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych. Usunęłoby to podstawową słabość obecnego systemu, jaką jest przerost partyjniactwa. (…) Obecnie rządy sprawują partie, które nie są organem władzy przewidzianym w konstytucji[/quote]

  [b]OSTATNIO BYŁA MOWA O DEREGULACJI ZAWODÓW. ZAPOMNIANO O TAK WAŻNYM ZAWODZIE JAK POSEŁ. CZAS POPRZEZ JOW-Y DOKONAĆ DEREGULACJI ZAWODU POLITYKA.[/b]

 12. Taka ordynacja obowiązuje w niemal 70 państwach świata, w tym we wszystkich z grupy G-7. W USA, Kanadzie, [b]Wielkiej Brytanii [/b]stosuje się ją od zarania demokracji, [b]w Niemczech[/b] (ordynacja mieszana) i [b]Francji[/b] – od pół wieku, [b]we Włoszech[/b] – od 1994 r., a w Japonii – od 1997 r.
  Unia Europejska nie jest dzisiaj na świecie wyznacznikiem. Unia wypada ze światowej gry. Dlatego wolę się odnieść do G7. Na święcie rządzą państwa z JOW lub totalitarne i autorytarne z fasadową demokracją (jak Rosja). Nie chcę totalitaryzmu. Chcę prawdziwą demokrację z JOW.

 13. Zgadza się! Tyle, że w Wielkiej Brytanii gdzie są jednomandatowe i ordynacja większościowa głosy liczą SAMI MIESZKAŃCY! Wysypuje się karty do głosowania na środku sali gimnastycznej i każdy z mieszkańców moze przyjść na liczenie i patrzeć na ręce członkom komisji. Całość jest monitorowana. Jeśli mieszkaniec stwierdzi, że członek komisji się pomylił, przerywa się liczebie i sprawdza się czy był błąd. Można? Można.

 14. A mnie tam wali co ty chcesz,mam kasę,młoda żonę,wczasy dwa razy do roku w tropikach i popieram wszystkich zdrowo myślących.A Tobie radzę baranka sobie strzelić.

 15. Warto też dodać, że w przypadku, gdy dwu kandydatów uzyska równą ilość głosów rzuca się monetą, który zostaje posłem.

 16. Nigdy prezes Kaczynski nie zgodzi sie na okregi jednomandatowe,a to z prostej przyczyny ze jego przyjaciele z PLATFORMY nidgy do ZLOBU by sie nie ZALAPALIB)

 17. Ja sie pytam przewodniczacego Rady kiedy bedzie zakonczona sprawa pani radnej i pana radnego ,radny FLIS zrezygnowal z Komendanta a kiedy zrobi to P. radna?

 18. Radny musiał zrezygnować, a Radna nie musi, bo racja była po jej stronie. Pomyślcie nad inną prowokacją, bo tamta wam zupełnie nie wyszła. Wierzę, że potraficie sobie strzelić jeszcze nie jednego samobója.

 19. Ja się pytam kiedy pan Przewodniczący zajmie stanowisko w sprawie Pani Lubery? Panie Ordon,co dalej z "radcą prawnym"urzędu? Może czas powiedzieć w końcu PRAWDĘ na najbliższej sesji Rady Miasta? Jesteście Panowie ludźmi honoru czy nie?

 20. Z ta racja to nie zupelnie jasne ,dlatego pytamy kiedy kompetetny URZAD zajmie prawne stanowisko w tej sprawie

 21. Panie burmistrzu Ordon zostal Pan wywolany przez brygade ratuszowa do zajecia na SESJI stanowiska w sprawie radnej LUBERY, wiec uczyn Pan to w koncu !!!!!!!!!!!!!!!!

 22. Panie Brygadzisto jesteś rzecznikiem prasowym tego stowarzyszenia, bardzo bym był wdzięczny żebyś się tu przedstawił z imienia i z nazwiska,tak z czystej kultury jeżeli taką posiadasz i sie jej nie wstydzisz,,,

 23. Chciałbym skorzystać z tego samego prawa co oskarżyciele stowarzyszenia i rzecznicy opcji rządzącej i móc pisać jak inni pod nickiem a nie nazwiskiem. Tak w ramach równości stron.

  [quote]Panie burmistrzu Ordon zostal Pan wywolany przez brygade ratuszowa do zajecia na SESJI stanowiska w sprawie radnej LUBERY, wiec uczyn Pan to w koncu !!!!!!!!!!!!!!!![/quote]
  Otóż to. Rzecz w tym, że gdyby mogli wykończyć radną Luberę już by to zrobili. Cała akcja ruszyła zaraz po tym jak zaczęto mówić, że J. Lubera może być kontrkandydatem W. Ordona w kolejnych wyborach. No to trzeba było podjąć jakieś "działania". Jednak owe działania spaliły na panewce i strzelili sobie samobója. Teraz nie potrafią powiedzieć przepraszam. To pokazuje kondycje moralną i psychiczną pana burmistrza oraz przewodniczącego rady a także profesjonalizm radców prawnych opłacanych przez Urząd. Sesja jest w środę. Jest okazja by powiedzieć PRAWDĘ.

 24. Brygado ! mowic mozna wiele,pisac jeszcze wiecei ,bo MOWA to tylko mowa ,prosimy na info opublikowac Dokumenty swiadczace o tym ze PANIA RADNA oskarzano nieslusznie ,dlaczego na przyklad w tej sprawie milczy KOMISARZ WYBORCZY?B)

 25. na dzień dzisiejszy wygląda na to iż jest to słowo kontra słowo nic więcej z tego nie wnioskuje,taka lasowiacka pyskówka,,,

 26. Wiechu wypłynął na wierzch jako ,, bohater romantyczny", martyrologia w Polsce zawsze stała wysoko. Dobry urzędnik, kompetentny i miły dla ludzi sekretarz skrzywdzony, wyrzucony z pracy przez ,, czerwoną zgraję".
  Aktualnie pani Lubera, albo jej ekipa też stara się z niej zrobić osobę pokrzywdzoną , niesłusznie oskarżaną, lud to kupi.
  Ja stojąc z boku mam jedno wrażenie : sekretarza wywalono bo szeptał i knuł za plecami zwierzchników ( WASZE SPRAWKI), p. Luberę próbowano oczernić w środowisku bo ludzie za bardzo ją szanują, a taki autorytet może zagrozić.
  Wiechu klęczeniem na Jasnej Górze i spowiedzią u samego papieża sumienia nie wybielisz.
  A odnośnie tematu.. jow tylko i zawsze, szkoda , że mało kto wie o co chodzi i mało kto się tym interesuje , dlatego raczej nie za mojego życia.

 27. Zgadza sie ze to na razie jest PYSKOWKA,wiec czas najwyzszy aby posypaly sie konkrety i glos ZABRAL BURMISTRZ I PRZEWODNICZACY RADY a nawet sam KOMISARZ WYBORCZY, bo nie bylo tak jak tu sie pisze ze to bylo przed wyborami ,Na tym portalu zostal zaatakowany RADNY FLIS a on ODBIL PILECZKE W STRONE RADNEJ :)

 28. U nas w Polsce jest tak..[url]http://nonsensopedia.wikia.com/wiki/Demokracja[/url] ;) ….i tak [url]http://nonsensopedia.wikia.com/wiki/Wybory_prezydenckie_1995[/url] …..do tej pory tylko politycy zmieniają partię na inną i tak w kółko. Pozdrawiam ;)

 29. [quote]Zgadza sie ze to na razie jest PYSKOWKA,wiec czas najwyzszy aby posypaly sie konkrety i glos ZABRAL BURMISTRZ I PRZEWODNICZACY RADY [/quote]

  Więc dlaczego nie zabiera? Bo lubi p. Luberę? NIE! Bo się pan Ordon z Serafinem skompromitowali i teraz chcą uciszyć sprawę. Gdyby mogli to by zaszczuli Luberę i cały Ratusz. Niech zabiorą głos! W czym problem ???

 30. W czym problem brygado ?,no wlasnie w czym problem aby Ratusz postawil wniosek na SESJI aby ta sprawe doglebnie WYJASNIC, no to w czym PROBLEM BRYGADO RATUSZOWA ???????B)

 31. Nie ma problemu. Zobaczymy tylko, czy przewodniczący rady nie będzie odbierał głosu i dopuści do dyskusji. Zobaczymy.

 32. Jak dyskusja brygado,dyskusja juz byla , my chcemy twardych dowodow ze winnien byl tylko Radny FLIS a nie jest winna Radna LUBERA ,bo chodza sluchy ze goscie z Powiatu chcieli by ta sprawe ZAMIESC pod DYWANB)

 33. Pamiętaj: Pan Ordon z Serafinem skompromitowali i teraz chcą uciszyć sprawę. Gdyby mogli to by zaszczuli Luberę i cały Ratusz. Szkoła i działka na której szkoła stoi jest własnością powiatu. A skoro tak, to mienie powiatu nie jest mieniem gminnym. Czego byś chciał więcej? Bo bardzo chętnie zaspokoiłbym Twoją ciekawość.

 34. przestań bronić już tego żałosnego Flisa, tylko lepiej zobacz ile to dobrego zrobił dla wsi Dęba i jej mieszkańców przez te całe lata bycia radnym.
  Dla porównania popatrz może na Poręby…. . Chociaz z drugiej strony, jacy mieszkańcy, taki radny

 35. To obronco radnej podaj od kiedy dzialka w calosci [DATY ] jest wlasnoscia Powiatu ,czy nie dopiero od wywolania konfliktu ,pitolic to mozna wszystko co slina na jezyk przyniesie [ KWITY NA LADE< KWITY NA LADE]

 36. Zwróć się do stosownej instytucji z pytaniem czyja jest działka i będziesz wiedział skoro fakty ci nie wystarczą. Co ty myślisz, że będziesz sobie rzucał jakieś hasła a ktoś Ci tu będzie udowadniał, że się nie znasz? Pojadę twoją strategią: A może organki grajka weselnego Wojtka S., są Domu Kultury a nie Wojtka? Proszę o kwity, paragony, faktury. Proszę o kwity, że chałupa w Tarnowskiej jest własnością Wiesława a nie gminy. No dalej dawać kwity.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here