Starostowie i szefowie gmin spotkali się na konwencie

13

9.11.2012

Starostowie Krzysztof Pitra i Jerzy Sudoł oraz burmistrzowie i wójtowie z powiatu tarnobrzeskiego rozmawiali na temat wspólnych inwestycji na rok 2013.

Infrastruktura i sport to tematy, które zdominowały wczorajszego (08.11.) obrady konwentu wójtów i burmistrzów powiatu tarnobrzeskiego. Od lat w powiecie tarnobrzeskim wcielana jest w życie wypracowana zasada współfinansowania modernizacji dróg powiatowych i chodników. Starostwo dokłada gminom 25% kosztów remontu ustalonego odcinka trasy oraz 50% do tego aby powstał nowy chodnik. Podczas dzisiejszego spotkania ustalano zadania do realizacji w przyszłym roku.

Starosta Krzysztof Pitra uważa, że połączenie sił i środków przyniesie korzyści wszystkim mieszkańcom powiatu – Często bywa tak, że ani gmina ani powiat nie jest w stanie zrealizować określonego zadania tylko i wyłącznie w oparciu o środki pochodzące z własnego budżetu. Jeśli jednak jako jednostki samorządowe będziemy działać wspólnie wówczas wiele oczekiwanych przez mieszkańców inwestycji powstanie szybciej – zauważa. Chodzi tutaj głównie o budowę dróg i chodników. Taka współpraca była już wdrażana w życie, dzięki czemu wiele dróg zostało zmodernizowanych w tym słynna droga Ocice – Chmielów Jadachy, którą odremontowano właśnie dzięki dobrej współpracy samorządów powiatowego i nowodębskiego.

Powinniśmy także ustalić pewien plan kooperacji trzech podmiotów tj powiatu, gmin i władz województwa. Wieloma kluczowymi drogami przejeżdża mnóstwo samochodów ciężarowych, a przy tych drogach nie ma chodników i ścieżek rowerowych. Stwarza to olbrzymie zagrożenie dla korzystających z tych dróg pieszych. Dlatego warto rozważyć na jakich zasadach moglibyśmy jako samorządowcy z terenu powiatu wejść we współprace z władzami województwa w celu budowy ciągów pieszych w miejscach szczególnie niebezpiecznych – mówi Krzysztof Pitra.
Starosta poruszył także temat sportu młodzieżowego. – Uważam, że powinniśmy wykorzystać bogatą bazę sportową naszego regionu i wspólnie opracować plan jej wykorzystania. Ważne jest zachowanie ciągu szkoleniowego od szkoły podstawowej i gimnazjum (które prowadzą gminy) po szkoły średnie (którymi zajmuje się Powiat). Jeśli w szkole podstawowej jest tzw. klasa sportowa, a w gimnazjum już jej nie ma to w pewnym sensie tracimy 3 lata szkoleniowe. Co z tego, że w szkole średniej będą klasy o profilu sportowym skoro zaprzestano szkolenie w gimnazjum? Zastanawiamy się także nad utworzeniem Młodzieżowej Ligi Sportowej dla dzieci i młodzieży z naszego terenu. Szczególny nacisk chcemy położyć na piłkę nożną. Bolesne jest gdy nasza reprezentacja przegrywa lub remisuje z krajami z którymi powinna mieć kilku bramkową przewagę. Powinniśmy na szczeblu lokalnym robić co się da by w przyszłości móc cieszyć się sukcesami biało-czerwonych.

PT

13 KOMENTARZE

  1. No dawać !!!!! Czego jeszcze nikt nie krytykuje??? No znajdźcie coś. Na pewno coś jest do czego można się przyczepić…zaglądnę tu jutro, na pewno się rozkręci. Amen.

  2. Zobaczcie, burmistrz Ordon ma przed sobą dwie butelki. Nie uważacie, że to może świadczyć o jego chciwości??? To skandal.!!!!!! Zagarnął wszystko co jest na stole……ehhh dobrze że jest RATUSZ. Oni zaraz zaprowadzą tu porządek. Mogę spać spokojnie.

  3. Zobaczcie ale oni wszyscy chciwi. Mają przed sobą dwie butelki wody!!! Nie uważacie że są chciwi? To skandal … Ale z ciebie pal…

  4. Starosto mlodzi chca nowych miejsc PRACY a nie chodnikow ,chca odlesienia lasu ,no i wrescie wyremontuj ten odcinek chodnika [20m] przy ul 1 maja bo sie wstydzimy patrzac na niego :P

  5. CI DWAJ Z POWIATU -ZA-PLUTE- ****KI NIE MAJĄ POJĘCIA O NICZYM, WIĘC PYTAJĄ TYCH Z DOŁU ,A ONI TEŻ NAUCZYCIELE I TEŻ NIC NIE POTRAFIĄ.

  6. Jeżeli powiat daje taka kasę to dlaczego nie ma nowego chodnika na ul. Jana Pawła Ii przy Koziołku.Może ktoś przypomni burmistrzowi. przecież to centrum miasta. Wszędzie porobili parkingi a przy Jana Pawła , naprzeciwko pawilonów handlowych nie. Dlaczego?

  7. Zauwazcie że z tego artukułu nie wynika nic !!! poza tym że się spotkali, powiedzieli po jednym zdaniu – co powinni zrobić i tyle!!!!! Pitra ni z gruszki ni zpietruszki na spotkaniu o nowych INWESTYCJACH mówi : "Uważam, że powinniśmy wykorzystać bogatą bazę sportową naszego regionu i wspólnie opracować plan jej wykorzystania" a dalej "Zastanawiamy się także nad utworzeniem Młodzieżowej Ligi Sportowej dla dzieci i młodzieży z naszego terenu." – Kur….a o jakiej on inwestycji mówi???!!! I na koniec najlepsze: "Bolesne jest gdy nasza reprezentacja przegrywa lub remisuje z krajami z którymi powinna mieć kilku bramkową przewagę" Ludzie – co to za spotkanie????!!!! Co to kur….a jest????!!! O czym oni mówią ?????!!!! Kim oni są ????!!!!:o

  8. Po srodku siedzi Wojt gm. Gorzyce. Gosc wyjatkowo odporny na wszelkie argumenty przemawiajace za budowa chodnikow i trs rowerowych. Na drodzie 77 Sandomierz – St. Wola co chwile dochodzi do potracen pieszych i rowerzystow. niektore koncza sie tragicznie. Ta droga nie ma nawet pobocza. Ludzie z okolicznych miejscowosci MUSZA poruszac sie krawedzia jezdni zeby dotrzec do apteki, urzedow, przychodni, zakladu pracy itp. Nie kazdy ma samochod. Szczegolnie ludzie stasi i samotnie mieszkajacy. Sprawa poruszana od dawna – i jak grochem o sciane. Ostatnio wojcina wydumal … ze lampy wzdluz drogi nie pozwalaja na budowe chodnika. Marnowanie pieniedzy podatnika na takie spotkania wyjazdowe. Kury panu szczac prowadzac, a nie modernizacje planowac panie Grzegorzek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here