Strategia Rozwoju Tarnobrzeskiego Obszaru Funkcjonalnego gotowa

8

Przedstawiciele Nowej Dęby, Baranowa Sandomierskiego, Gorzyc, Grębowa i Tarnobrzega spotkali się w środę w tarnobrzeskim magistracie by zaprezentować projekt Strategii Rozwoju Tarnobrzeskiego Obszaru Funkcjonalnego.

Podczas spotkania Witold Pycior, przedstawiciel Tarnobrzeskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., która jest autorem dokumentu zaprezentował dokument, przedstawił przedsięwzięcia strategiczne i komplementarne, zaproponowane przez poszczególne gminy do realizacji w latach 2014-2020.

Porozumienie o współpracy między gminami powiatu ziemskiego zostało podpisane jeszcze w 2013 roku, mając na względzie zapisy Strategii Rozwoju Województwa-Podkarpackie 2020 wyznaczającej Miejski Obszar Funkcjonalny Tarnobrzega oraz kierując się możliwościami, jakie stwarza perspektywa finansowa Unii Europejskiej 2014-2020.

Deklarowana płaszczyzna współpracy dotyczy:

 • przywracania funkcji społeczno-gospodarczych zdegradowanych terenów obszaru funkcjonalnego;

 • poprawy stanu środowiska przyrodniczego, wspierania efektywności energetycznej;

 • wzmacniania rozwoju funkcji symbolicznych budujących ponadregionalną rangę  obszaru funkcjonalnego oraz poprawę dostępu i jakości usług publicznych w całym obszarze;

 • podnoszenia atrakcyjności turystycznej i kulturowej obszaru;

 • promocji produktu turystycznego wspólnego dla całego obszaru funkcjonalnego;

 • wzmacniania  rozwoju technologicznego oraz innowacji;

 • wspierania rozwoju przedsiębiorczości poprzez działania infrastrukturalne;

 • współdziałania na rzecz komunikacyjnej spójności obszaru;

 • kształtowania przestrzeni publicznej.

Celem głównym Strategii jest: rozwój i wykorzystanie potencjałów Tarnobrzeskiego Obszaru Funkcjonalnego poprzez rewitalizację, integrację obszaru i budowanie jego przewag konkurencyjnych.

Osiągnięcie celu głównego będzie możliwe dzięki realizacji trzech celów strategicznych:

 1. Podniesienie poziomu aktywności gospodarczej poprzez uzupełnienie, modernizację  i kompleksowe zintegrowanie systemów infrastruktury technicznej oraz wsparcie rozwoju przedsiębiorczości.

 2. Poprawa, jakości życia poprzez włączenie społeczne oraz rozwój usług publicznych.

 3. Racjonalne wykorzystanie zasobów dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego w celu zachowania dobrych warunków do życia dla obecnych i przyszłych pokoleń mieszkańców Tarnobrzeskiego Obszaru Funkcjonalnego.

 

——————————————————————————————————–

studio helena reklama

8 KOMENTARZE

 1. Następne produkowanie nikomu nie potrzebnych programów, które i tak nic nie zmienią, one są tylko po to aby urzędasy miały co robić, ot co – produkować tony makulatury, spotykać się i żreć i pić za nasze pieniądze..a no i delegacje brać bo jednak do Tarnobrzega jakoś dojechać trzeba. A tzw. deklarowane płaszczyzny są tak ogólnikowe, że równie dobrze można było napisać „brak kasę na wszystko”. Produkowanie ogólnikowych pierdół.

  • to niech sąsiednia gmina wyremontuje za darmową promocję w nazwie ulicy przez kilkanaście lat

 2. to nie jest zaden obszar funcjonalny, tylko preznie rozwijajaca sie aglomeracja postindustrialna, dzieki poparciu Agencji Rozwoju powstalo mase firm eksportujacych do UE, duze naklady poszly tez na inwestycje w dz.nowych technologii, w turystyce tez jest nie najgorzej jezioro moze konkurowac z niejednym jeziorem mazurskim, szkoda ze, Sandomierz to juz nie obszar funkcjonalny..

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here