Strykery na polskich drogach

5

Amerykanie wyruszyli z Nowej Dęby, gdzie z 6 Brygadą Powietrznodesantową ćwiczyli w ramach „Airbone Detachment”. Kolejny etap szkolenia odbędzie się w Wędrzynie i właśnie tam przemieszczają się żołnierze US Army. Po drodze zatrzymają się w Sandomierzu i Warszawie, by porozmawiać z mieszkańcami tych miast i uczcić Święto Wojska Polskiego. Cywile obejrzą amerykańskie Strykery.

Amerykański konwój składający się z 58 żołnierzy oraz 27 pojazdów, w tym dziewięciu typu Stryker, wyruszy jutro z Nowej Dęby. Amerykanie pokonają trasę: Nowa Dęba – Sandomierz – Piotrków Trybunalski – Łask – Konin – Poznań – Wędrzyn. To w sumie 600 km. Przejazd o kryptonimie „Palehorse Ride” zajmie żołnierzom dwa dni.

Wyjazd z Nowej Dęby zaplanowano na 12 sierpnia. Stamtąd żołnierze udadzą się do Sandomierza, gdzie konwój zatrzyma się na bulwarze Marszałka Piłsudskiego. Tam, między godziną 10 a 12, będzie można zobaczyć z bliska amerykańskie maszyny oraz porozmawiać z żołnierzami.

Zorganizowanie pokazu sprzętu w Sandomierzu zaproponował amerykański konsulat w Krakowie. – To nie tylko efekt naszej dotychczasowej udanej współpracy z konsulatem. Nasze miasto jest po prostu bardzo ładne i nic dziwnego, że chciano je pokazać żołnierzom – cieszy się Katarzyna Zioło z sandomierskiego Urzędu Miasta.

Do Sandomierza przyjedzie dziewięć Strykerów. Trzy z nich będą dostępne dla zwiedzających. Mieszkańcy będą mogli zobaczyć pojazdy: ewakuacji medycznej, rozpoznawczy z noktowizorem umożliwiającym obserwację terenu z odległości 15 km oraz bojowy z moździerzem kalibru 120 mm, zamocowanym na podwoziu transportera.

Amerykanów podczas przejazdu będzie wspierało polskie wojsko. – Uczestniczymy w akcji w ramach HNS, czyli udzielamy im wsparcia jako państwo gospodarz – tłumaczy ppłk Marek Pietrzak z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. – Zapewniamy Amerykanom noclegi, wyżywienie, eskortę żandarmerii oraz umożliwiamy tankowanie – wyjaśnia.

W Sandomierzu konwój zostanie podzielony na dwa mniejsze. Część pojazdów pojedzie do Wędrzyna, a część skieruje się do Warszawy. Trzy Strykery wraz z załogami będą uczestniczyły w defiladzie, która odbędzie się 15 sierpnia z okazji Święta Wojska Polskiego. Jeden z amerykańskich pojazdów będzie można również obejrzeć na wystawie statycznej zorganizowanej w ramach pikniku, który uatrakcyjni uroczystości.

Amerykanie przyjechali do Polski na początku lipca. To żołnierze 2 Pułku Kawalerii Strykerów, który stacjonuje w niemieckim Vilsec, oraz 173 Brygady Powietrznodesantowej, tzw. Sky Soldiers, z Włoch. Biorą udział w manewrach „Airbone Detachment”.

Szkolenie „Airborne Detachment” to kontynuacja zeszłorocznego, trwającego ponad pół roku, zgrupowania, w którym wzięły udział jednostki amerykańskie, kanadyjskie i brytyjskie. Pierwszy etap tegorocznych ćwiczeń odbył się na poligonie w Nowej Dębie, kolejny będzie miał miejsce w Wędrzynie, skąd żołnierze udadzą się na poligon w Drawsku Pomorskim. Amerykanie pozostaną w Polsce do końca września.

ŹRÓDŁO: Magdalena Miernicka, POLSKA ZBROJNA

5 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here