Tak traktują Polaków w partnerskiej gminie Komarno

71

2014-01-17

Polacy z “zaprzyjaźnionej” z Nową Dębą gminy Komarno od lat nie mogą doprosić się lokalnych władz o zwrot świątyni pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Sakramenty takie jak chrzciny czy ślub odbywają się oddalonym od Komarna Gródku gdyż jedyne miejsce kultu jakie pozostawiono Polakom to mała cmentarna kaplica, a przecież nikt nie chce mieć ślubu w cmentarnym grobowcu…

O sprawie informował portal Kresy.pl oraz “Nasz Dziennik”. Dziękiu relacji ks. dra Michała Bajcara, sędziego Sądu Arcybiskupiego we Lwowie, proboszcza parafii rzymskokatolickiej pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Gródku Jagiellońskim na Ukrainie dowiadujemy się o problemach żyjącej w Komarnie polskiej społeczności.

Polska świątynia w rękach grekokatolików
Głównym problemem jest zachowanie miejscowych władz i hierarchów kościoła greckokatolickiego, którzy nie chcą oddać Polakom XVII wiecznej świątyni pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Kościoł z roku na rok niszczeje, a Polacy zmuszeni są do modlenia się w cmentarnej kaplicy. Z oczywistych względów na chrzciny czy śluby udają się do pobliskiego Gródka gdyż nikt nie chce mieć ślubu w cmentarnym grobowcu. – Nacjonalistycznie nastawieni duchowni i wierni grekokatolicy przy pomocy przychylnych sobie władz świeckich zabrali nasz kościół. De facto, prawosławni obronili swoją cerkiew, grekokatolicy, którzy mieli dwie swoje cerkwie, dostali dodatkowo nasz kościół, a my otrzymaliśmy kaplicę grobową na cmentarzu w Komarnie. Tak wygląda sprawiedliwość po ukraińsku. – mówi ks. Michał Bajcar i dodaje: -Każda nasza prośba do władz o zwrócenie kościoła spotyka się z odpowiedzią, żeby dogadać się z grekokatolikami, ale na razie jest to niemożliwe. Tak naprawdę władze Cerkwi greckokatolickiej nie chcą oddać nam kościoła. Brakuje im spojrzenia nie tylko historycznego, ale także prawdziwie religijnego, z drugiej strony do głosu dochodzi zaciekłość ukraińsko-nacjonalistyczna, z którą nie da się dyskutować. Na razie nie mamy kościoła, a inni mają świątyń więcej niż im potrzeba. Tak oto szydzi się z Boga i ludzi.

Modlą się w grobowcu
W dalszej cześci wywiadu przpeprowadzonego przez redaktora Mariusza Kamienieckiego ksiądz Bajcar informuje: Do Komarna z Gródka dojeżdżam od 13 lat. Cały czas modlimy się o kościół i ufamy, że Boża sprawiedliwość zwycięży. Wspólnota łacińska w Komarnie i okolicach liczy 62 osoby. W czasie kolędy odwiedzam 23 domy naszych parafian. Chrzty i śluby odbywają się oczywiście w kościele w Gródku, aby nie krzywdzić tych ludzi i dać im odczuć, że są częścią prawdziwego żyjącego i rozwijającego się Kościoła, a nie upadającego, prawie umierającego, który udziela sakramentów w kaplicy – grobowcu na cmentarzu. Na każdej Mszy św. niedzielnej gromadzi się ok. 30 osób, czasem 40. Kapliczka, w której jest sprawowana Najświętsza Ofiara, przyciąga ludzi, jednak brak przestrzeni liturgicznej przeszkadza w sprawowaniu kultu. U zarania chrześcijaństwa im większe były prześladowania, tym wiara bardziej się szerzyła. Podobnie jest dzisiaj w Komarnie, ludzie chcą przychodzić i będą przychodzić do prawdziwego Boga, bo jak kiedyś komuniści nie zdołali zamknąć drogi wierzącym do kościołów nawet tych kilku, tak dzisiaj grekokatolicy też nie przeszkodzą Polakom czy Ukraińcom praktykować wiary tam, gdzie im odpowiada.

Zwykli Ukraińcy są za Polakami
Wedle relacji księdza Bajcara zwykli ludzie rozumieją sytuacje Polaków i nie mają nic przeciwko by świątynia wróciła do prawowitych właścicieli. W rozwiązaniu problemu nie chcą jednak pomóc tamtejsi włodarze – Chcę zaznaczyć, że większość ludzi w Komarnie i poza miasteczkiem komentuje to jednoznacznie. Jest to nienormalna sytuacja, która przeszkadza wszystkim, racjonalnie myślącym. Większość mieszkańców Komarna jest za tym, aby kościół wrócił do swoich prawowitych właścicieli, ale ludzie ci nie mają siły przebicia. Natomiast pewna grupka ludzi, którzy blokują ten proces, ma poparcie władz i sfałszowane dokumenty dotyczące prawa własności. Czy to normalne, aby po śmierci ojca, który nie napisał testamentu, sąsiad stał się właścicielem domu, który po rodzicu spadkuje syn? W normalnej sytuacji jest to nie do pomyślenia, ale tu jak widać, jest to możliwe. Nie wzięto pod uwagę ani dokumentów, ani argumentów, logiki też nie bierze się pod uwagę. Właśnie tak wygląda sytuacja z naszym kościołem w Komarnie.

Czy tzw. “wymiany kulturalne” są w stanie coś zmienić?
Na końcu wywiadu redaktor Kamieniecki zadał bardzo ważne pytanie dotyczącej bieżącej sytuacji w regionie i dotyczące także nowodębskiego partnerstwa z Komarnem: “W Polsce wiele mówi się o polsko-ukraińskim pojednaniu, o strategicznym partnerstwie. W związku z obecną sytuacją na Ukrainie z Polski płyną deklaracje poparcia europejskich ambicji społeczeństwa ukraińskiego, tymczasem Komarno stało się symbolem ukraińsko-polskiego nieporozumienia?”. Ksiądz Bajcar odpowiada: Na to pytanie odpowiem tak. Z lotu samolotu wszystko się widzi piękne i kolorowo. Kiedy się jedzie samochodem lub idzie pieszo, wszystko staje się bardziej realne, bliższe lub dalekie. A więc ambicje europejskie społeczeństwa ukraińskiego można wymierzyć wielkością nieznajomości Europejczyków tego terenu, tej mentalności i tych ludzi po upadku totalitarnego reżimu i takiej młodej i bezkierunkowej młodości państwa ukraińskiego. Tu wszystko jest inaczej. Dlatego apeluję, aby zatrzymać się na chwilę, wyjść z tego samolotu, pożyć tu, na miejscu, jakiś czas. Tylko wówczas można choć trochę zrozumieć, jakie relacje tu panują. Korzystając z okazji, bardzo dziękuję Redakcji „Naszego Dziennika” i panu osobiście za zainteresowanie i za możliwość, już kolejny raz, podzielenia się bólem prawdy o kościele w Komarnie. Świątynia wciąż czeka na prawowitych właścicieli. Proszę wszystkich Czytelników o wsparcie modlitewne, bo grzech ludzki tu, w tym miejscu, jest wyraźny i blokuje dotarcie łaski Bożej nie tylko do Polaków z Komarna i okolic, którzy starają się o odzyskanie swojego kościoła, ale również do Ukraińców czy to grekokatolików, czy prawosławnych, którzy mieszkają w tym miasteczku.

Cały wywiad znajduje się tutaj: \”Sprawiedliwość po ukraińsku\”

Czy \”przyjaciele Polski\” pomogą polskiej społeczności?
Na koniec warto przypomnieć, że w dniu 3 listopada 2011 roku burmistrz Wiesław Ordon podpisał umowę o partnerstwie z władzami Komarna. Po wizycie delegacji ukraińskiej na nowodębskiej Militariadzie portal InfoNowaDeba.pl ujawnił iż brylujący w świetle fleszów ukraińscy delegaci biorą udział w uroczystościach podczas których promuje się faszystowską i antypolską ideologie tzw. Banderowców, których ideologiczni protoplaści odpowiedzialny są za rzeź wołyńską której ofiarami padli bezbronni Polacy i Żydzi zamieszkujący tamte tereny. Warto dodać, że dzisiejsi banderowcy bardzo często podnoszą kwestie rewizji granic z Polską. Ich zdaniem do Ukrainy powinny “wrócić” liczne ziemie znajdujące się dzisiaj w granicach III RP. Radny Marek Ostapko wzywał władze miasta do zerwania współpracy z władzami Komarna. Burmistrz Wiesław Ordon odpowiadał wówczas iż “to nie byli banderowcy lecz przyjaciele Polski”. Czy zatem dzisiaj możemy się spodziewać iż burmistrz Wiesław Ordon zwróci się do swoich partnerów ( “przyjaciół Polski” ) by ci pomogli rozwiązać problem żyjących na tamtych terenach Polaków?


Fot: Czy przyjaciele Polski pomogą rozwiązać problem polskiej społeczności?

71 KOMENTARZE

 1. To czego się dowiadujemy woła o pomstę do nieba, to takich "przyjaciół" wybrał nam burmistrz Ordon do kochania??? Przecież to jest kompromitacja całej naszej gminy, panie burmistrzu kiedy Pan wreszcie zakończy swoje żałosne rządy?

 2. Chodzi tutaj tylko o to żeby się za nasze pieniądze najeść i napić, nieważne pod jakim pozorem, można nawet z banderowcami się upodlić jak widać. Wstyd.

 3. Tyle się mówi teraz o tym jak to się Polaków traktuje na Wyspach Brytyjskich. Jak widać wszędzie pozwalamy na to by nas tak traktowano. Co na to burmistrz Ordon który zapewne wypił niejeden trunek z partnerami z Ukrainy? Co na to nasi miejscowi księża?

 4. Jaki interes mają Polacy we wspieraniu faszystów ukraińskich którzy otwartym tekstem mówią o tym, że Polska powinna oddać do Ukrainy kilka powiatów ( w większości podkarpackich ). Cieszę się, że prezydent Janukowicz robi porządek z tą nacjonalistyczną "Swobodą" i niemieckim bokserem. Polska nie ma żadnego interesu we wspieraniu ludzi jej wrogich. To tak jakby Polska wspierała ruchy neonazistowskie w Niemczech.

 5. Co doktur z miasta na to, czy z wizerunkiem Nowej Dęby wszystko w porządku? Bo chyba Zyga z Łordonem same błędy robią… tak mi się wydaje a panu panie doktur? No z taka patologią się zadać i nie sprawdzić co w tym Komarnie się dzieje… I cieszy się Łordon jak wsiowy głupek na tym zdjęciu…

 6. Stwierdzam ,że autor powyższego artykułu nie ma naprawdę poważnych problemów własnych, bo gdyby je miał , nie zajmowałby się rzeczami, na które nie ma wpływu. Podejrzewam np ,że kogoś kto nie posiada środków na leczenie chorego dziecka ,nie ekscytuje problem gminy Komarno. Może powinniśmy swój cenny czas poświęcać sprawom może mniej spektakularnym , ale takim gdzie naprawdę da się coś zrobić.

 7. Dobrze że macie,szanowni zwolennicy Ratusza,jak i sam Ratusz, zmorę w osobie obecnego burmistrza.Zmorę, kuszącą politycznych plastusiów do modelowania historii na własne potrzeby. Nowodębska różnorodność to mrowisko, do którego wystarczy włożyć kij niezgody, aby rozlazła się cała świta kompleksów – z niewiedzą na czele.

 8. Ordonie jak to jest pić alkohol z takimi ludźmi i nazywać ich przyjaciółmi Polski? Pani radna Tłusta przyzna rację ks doktorowi z wywiadu czy wbrew faktom Ordonowi?

 9. Pojednanie przez trudną pamięć.

  [url]http://kulturaenter.pl/dwuglos-historykow-rozliczenie-wlasnej-przeszlosci-jako-element-drogi-do-europy/2013/07/[/url]

 10. Moim zdaniem burmistrz i rada powinni wysłać list do ukraińskich partnerów i poprosić ich o pomoc naszym Polakom. Przecież pan burmistrz podpisał umowe z tamtymi władzami i to powinno coś znaczyć.

 11. Skoro ordon zapewniał że ci ludzie to "przyjaciele Polski" to niech teraz zadzwoni do swoich i Polski przyjaciół i zadba o to aby Polaków traktować z szacunkiem. Jak premier brytyjski Cameron (tylko) powiedział coś na Polaków to się podniósł szum na cały parlament europejski. A tutaj, jakaś dziwna cisza. Dlaczego????? Co na to nowodębski PiS? Co nowodębskie PO? Ordon ważniejszy niż krzywda rodaków?

 12. Pan Ostapko nie wyniósł żadnej nauki ze spotkania z ks. Isakowiczem-Zaleskim. Szkoda :( Widocznie nie jest w stanie pojąć co ten mądry człowiek przekazał na tym spotkaniu.

 13. ZACZNIJ OD SIEBIE, co Ty może potrafisz zdziałać w tym temacie. Zaproponuj może coś ,napisz do nich, może jedź tam,a nie tylko jesteś mocny w kąsaniu władzy.
  Burmistrz tyle może co ty mogłeś w Tarnobrzegu.
  Mniej destrukcji a więcej własnego działania.

 14. A czy my musieliśmy współpracę z Komarnem podpisywać? A jesli już, to niech teraz druga strona się pokaże i w sprawie kościoła zrobi dobry ruch!

 15. A dlaczego były pracodawca Ostapki podpisał umowę z ukraińskim miastem? Czego gó Ostapko nie powstrzymał? Prosta odpowiedź: bo gadaniem oszoloma któremu nic nie pasuje, już nikt się nie przejmuje :(

 16. Wszędzie gdzie panowie w czarnych sukienkach wscibiaja swoje nosy to dochodzi do kłótni i rozłamów. Czy Polska przestanie być kiedyś krajem katotalibow?

 17. Octapko ty naprawdę musisz sie leczyć!
  Masz obsesje na punkcie Ordona.
  Zioniesz nienawiścią do tego człowieka!
  A powiatowi to co ?
  Też zapraszali Komarnioków z tobą i Pirą na czele
  o tym nie napiszesz!!!

 18. Samo podpisanie umowy i współpraca z ukraińskim miastem nie jest niczym złym. Zła jest współpraca z osobami które wyznają ideologie faszystowskich banderowców. Masz dowód że ci powiatowi z Czortkowa to banderowcy? Masz informacje że dyskryminują Polaków? To pokaż, wtedy będzie o czym pisać. Póki co wiadomo o władzach Komarna i o tym jak tam się traktuje Polaków. I on ich nazywa "przyjaciółmi Polski"

 19. [quote] #30 | od ks. Isakowicza dnia 01/18/2014 11:14
  Ksiądz Isakowicz-Zaleski wpełni popiera działania Pana radnego Marka Ostapko i na swoim blogu http://www.isakowicz.pl opublikował informacje z InfoNowaDeba.pl Oto pełen link:[url] http://isakowicz….8913[/url] [/quote]

  M.Ostapko i jego zwolennicy(czytaj.dyżurni ujadacze) Nie wykorzystujcie szanowni Ratuszowcy walki Polaków i kościoła katolickiego o utrzymanie wiary rzymsko-katolickiej oraz jej świątyń na kresach dawnej Rzeczpospolitej w celu zdobycia władzy politycznej w naszej pipidówce.To nie uchodzi.Chociaż,czosnek i własnego brata w wierze sprzeda .

 20. Ja to tak widzę: jak podpisano porozumienie ze strona ukraińską, to jest podstawa dopominać się o podjęcie kroków w celu odzyskania kościoła dla Polaków. Nagłaśnianie sprawy może w tym pomóc i dlatego jestem "za".

 21. [quote] #36 | Alexis dnia 01/18/2014 15:16
  Ja to tak widzę: jak podpisano porozumienie ze strona ukraińską, to jest podstawa dopominać się o podjęcie kroków w celu odzyskania kościoła dla Polaków. Nagłaśnianie sprawy może w tym pomóc i dlatego jestem "za".[/quote]

  Nagłaśnianie,TAK.Lecz NIE wykorzystywaniu dla swoich politycznych potrzeb.To już chwyt poniżej pasa.Lwcz cóż,tonący i brzytwy się chwyta.

 22. Nie zgadzam się z Tobą. Zasady albo się ma, albo nie. A władza mieć powinna. Jeżeli sama nie podejmuje kroków zgodnie z polską racją stanu, to należy jej o tym przypomnieć. Pozdrawiam

 23. [quote] #38 | Alexis dnia 01/18/2014 15:56
  Nie zgadzam się z Tobą. Zasady albo się ma, albo nie. A władza mieć powinna. Jeżeli sama nie podejmuje kroków zgodnie z polską racją stanu, to należy jej o tym przypomnieć. Pozdrawiam[/quote]
  Masz do tego pełne prawo i w związku ztym szanuję Twoje zdanie .Lecz..
  [quote]
  [quote] #33 | bolo dnia 01/18/2014 12:17
  Ks. Isakowicz-Zaleski popiera radnego M. Ostapko. Co na to ordon? Obrazi się na ks, Isakowicza?[/quote][/quote]
  Ma radny M.Ostapko zasady czy ich nie ma.Odpowiem za niego NIE MA!!!.Ani zasad ,ani honoru.To marionetka,sterowana odgórnie.

 24. Dla mnie nie jest to kontrargument. Podobnie jak mieszkańca, który napisał że ksiądz jest kontrowersyjny. Gra idzie, o coś co ma wartość nadrzędną.

 25. Stanowisko Camerona jest dla nas wszystkich, myślę, jednakowo odczytane.
  Mnie martwi, że ok. 600 tys. Polaków wyjechało na wyspy w poszukiwaniu godnego życia; także z naszego miasta. Pojawia się pytanie: Czy nasi włodarze dołożyli wszelkich starań, aby ten exodus ograniczyć? Wywołałeś kolejny temat do dyskusji :)

 26. Wszystko co robią lokalni politycy (burmistrz, radni) jest polityczne i ma cel polityczny. Jest problem i niech go politycy rozwiązują. To Ordon z Żołędziem powinni poruszać ten temat bo bywali na Ukrainie. Co oni tak naprawdę tam robili? Pojechali na wycieczkę czy aby sprawy załatwiać?

 27. [quote] #44 | Alexis dnia 01/18/2014 18:06
  … jest przez nas wszystkich, …[/quote]
  Szanowna Pani.Widziałaś grabie które grabiły by od siebie?.Ja takowych nie widziałem a żyję prawie 60-siąt lat.
  Każda władza deprawuje, a władza absolutna deprawuje absolutnie – twierdził brytyjski historyk, polityk i pisarz Lord Acton. Zdeprawowała Kaligulę, który konia uczynił senatorem. John Kennedy był przykładnym mężem… póki nie został prezydentem USA. Dlaczego im jesteśmy wyżej, tym niżej upadamy moralnie.
  Historia ocenia rządy i władców tylko według tego, jakie osiągnęli cele. Dzieli ich na słabych i nieudolnych, choć być może byli dobrotliwi i pełni cnoty. Wyróżnia potężnych i silnych zwanych wielkimi, choć być może swoją wielkość osiągnęli przez zdradę, wiarołomstwo, niezliczone zbrodnie i wojny. Dla Historii liczy się tylko wielki cel, przymyka oczy na środki, które doprowadziły do niego. Wywyższa zwycięzców, gardzi pokonanymi.Pozdrawiam

 28. Wójt Majdanu mógł zmarnować kilkanaście tysięcy złotych, poza tym to dobry gospodarz swojej gminy. Straty Nowej Dęby na debilnych rządach Ordona mogą wynieść kilkanaście milionów złotych, wiec jest różnica, prawda?

 29. Przywódca obok cech oczywistych i grupy wsparcia powinien mieć odwagę do podejmowania trudnych decyzji ( jak Wójt Majdanu ) i tzw. kręgosłup. Brzmi naiwnie w kontekście tego co napisał CYT, ale nadal w to wierzę.
  CYT – sorry za "Ty" – nie znałam wieku.

 30. Q…a!!!! czy w tm dużym mieście kiedykolwiek będzie normalnie. Chyba że anonimowość na forum tak działa. Przecież to samo czyta się czego by dana sprawa nie dotyczyła. Jeszcze kilkanaście wpisów i nie będzie wiadomo czego dotyczy temat.

 31. Wójt Majdanu to jest gość ???!!! heh , zobaczcie jaką ma minę stojąc przed reporterem z Polsatu kiedy pyta o wyjazd do Afryki. W ND macie chociaż opozycję , no może to na wyrost powiedziane , ale w Majdanie Wójt wszystkich radnych sobie podporządkował zatrudniając radnych zony , dzieci itp.
  Tak że robi co chce , gminę marmurami powykładał a ludzi ma gdzieś , przetargi wiszą na stronie raptem godzinę potem znikają , wiele by tu opowiadać , ale to typowy PiS-owiec hipokryta , klęczy przed ołtarzem a ludzi ma daleko gdzieś no chyba że ma jakaś korzyść …

 32. Zadluzenie gminy wynosi zero w Majdanie Królewskim. To jest wioska, ale czysta i schludna. Srajcie w swoje gniazdo bo o tym jest temat i portal.

 33. Takie postepowanie burmistrza i jego pomocników takich jak pani Mroczek, pan Serafin, pan Gazda jest haniebne. Co tym ludziom zawinili katolicy z Komarna? Dlaczego godzą się na upokarzającą współpracę z ukraińskimi faszystami?

 34. Mam na myśli katolików, Polaków, którzy nie mogą odzyskać swojego kościoła, bo władze Komarna nie chcą im go oddać. Czym ci Polacy zawinili Ordonowi, że pije wódę z władzami Komarna i klepie ich po plecach. Jak oni się muszą czuć????? jak się czują widząc to zdjęcie roześmianego Ordona z władzami Komarna które widać powyżej?

 35. [quote] #59 | mieszkanka dnia 01/19/2014 13:50
  Mam na myśli katolików, Polaków, którzy nie mogą odzyskać swojego kościoła, bo władze Komarna nie chcą im go oddać. Czym ci Polacy zawinili Ordonowi, że pije wódę z władzami Komarna i klepie ich po plecach. Jak oni się muszą czuć????? jak się czują widząc to zdjęcie roześmianego Ordona z władzami Komarna które widać powyżej?[/quote]
  Niektórzy z was są strasznie tendencyjni. Co was tak zaślepia, co wami kieruje.Krytykujecie obecnego burmistrza a sami chyba w niczym nie jesteście lepsi.

 36. [quote]Mam na myśli katolików, Polaków, którzy nie mogą odzyskać swojego kościoła, bo władze Komarna nie chcą im go oddać. Czym ci Polacy zawinili Ordonowi, że pije wódę z władzami Komarna i klepie ich po plecach. Jak oni się muszą czuć????? jak się czują widząc to zdjęcie roześmianego Ordona z władzami Komarna które widać powyżej?[/quote]

  Myślę, że jest im bardzo przykro z tego powodu, że Polacy żyjący w Polsce są obojętni na krzywdę swoich rodaków za granicami kraju i dziwą się takim burmistrzom jak Ordon.

 37. Ile w Was zajadłości .Jesteście chorzy z nienawiści do obecnego burmistrza i wszyscy z pewnością macie się za świętych.Ratusz i M.Ostapko namieszał wielu ludziom w głowach.Ale czasy się zmieniają i coraz mniej ludzi łyka Wasze sensacje.Przyszłe wybory mogą być dla Was kubłem zimnej wody.

 38. Ty jesteś chory z nienawiści do radnego M.Ostapko i Ratusza. Plujesz cały czas i obrażasz. Odnieś się do faktów. Jest problem z Komarnem czy go nie ma? Mają Polacy trudna sytuacje ? Czy nowodębski samorząd wykorzystując umowe podpisaną z ukraińskimi władzami pomagał Polakom tam żyjącym? Jakie korzyści odniosła Nowa Deba z wycieczek Ordona i Żołedzia na Ukraine. Mów o konkrentach.

  Coraz więcej ludzi poznało się na Ordonie i Żołędziu. Widzą że ci ludzie nie mają nic do powiedzenia i że sobie nie radzą. Obciach i tyle.

 39. Zaraz dowiemy się, że ks. dr Michał Bajcar, sędzia Sądu Arcybiskupiego we Lwowie, proboszcz parafii rzymskokatolickiej pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Gródku Jagiellońskim na Ukrainie KŁAMIE i należy na niego napluć bo przedstawił fakty które nie służą propagandzie ordonowców.

 40. mow o faktach,a fakty sa takie ze polacy nie umieli utrzymac kosciola wiec powinni przejsc na wiare grekokatolikow ,wtedy modlili by sie do tego samego BOGA, podkreslam BOG JEST JEDEN ,ale zdaniem ratuszowcow jest to wina Ordona bo ich nie zabral na Ukraine aby mogli sie nachlac

 41. Burmistrz wykorzystując porozumienie powinien zainterweniować do władz Ukrainy. Nie należy czekać.
  Drugą sprawą są działania burmistrza tutaj. Osoby starsze pewnie nic szczególnego nie oczekują – przecież mają pracę lub emeryturę oraz mieszkanie lub dom. Natomiast młodsi oczekują strategicznych decyzji dla miasta. W przeciwnym wypadku czeka ich emigracja.

 42. Polacy powinni uczyć się od Żydów. Żydzi zawsze bronią swoich gdziekolwiek dzieje im się krzywda. Potrafią walczyć o swój interes narodowy dlatego są tak wpływowi. A tutaj Polakom dzieje się krzywda i zamiast wszyscy murem bronić swoich rodaków rozstrząsacie kto jest autorem tekstu. Zamiast zbierać podpisy pod apelem do władz Komarna kłócicie się o rzeczy bez znaczenia. Nic dziwnego ze PL jest w tym miejscu w którym jest.

 43. [quote] Dziękiu relacji ks. dra Michała Bajcara, sędziego Sądu Arcybiskupiego we Lwowie, proboszcza parafii rzymskokatolickiej pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Gródku Jagiellońskim[/quote]

  Daję wiarę tej relacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here