Twardym na poligon

29

2013-11-18


Załadunek czołgów na transport kolejowy zawsze związany jest z pewną dawką adrenaliny. Od profesjonalizmu czołgistów zależy, ile tego hormonu się wydzieli.

Batalionem czołgów 1 Warszawskiej Brygady Pancernej dowodzi doświadczony czołgista, major Artur Chapski. Jego batalion od połowy listopada będzie się szkolił na poligonie w Nowej Dębie. Czołgi przemieszczą się tam transportem kolejowym, na poligonie odbędą szkolenie według planu i ,również koleją, powrócą do garnizonu. Niby nic wielkiego, rutyna żołnierskiego życia. Ale związana ze sporą dawką stresu, który nasila się zwłaszcza w takich chwilach jak załadunek czołgów.


Wagony na rampę załadowczą podstawione zostają wcześnie rano. Tuż przy rampie, już w gotowości stoi sprzęt który będzie ładowany. Większość stanowią czołgi PT-91 Twardy. Wokół w milczeniu czekając na sygnał, stoją czołgiści. Wśród nich jest dowódca batalionu major Chapski, który ze spokojem obserwuje swoich żołnierzy. Kiedy pada komenda każdy żołnierz udaje się na swoje miejsce. Nie widać nerwowości, zbędnych gestów, nie słychać niepotrzebnych rozmów. Każdy wie co ma robić i robi to doskonale. Tutaj widać doskonale co znaczy pojęcie profesjonalista.

Załadunek sprzętu poszedł bardzo sprawnie. Jeszcze tylko ostatni rzut oka, czy czołgi są dobrze zabezpieczone i można spokojnie czekać na lokomotywę. Teraz, gdy cały transport jest załadowany i gdy złożone zostaną wszystkie meldunki, że wszystko w porządku, na twarzy majora Chapskiego pojawia się cień ulgi. Aż do rozładunku w Nowej Dębie…

Tekst i zdjęcia: kpt. Zbigniew Gierczak
Źródło: army.mil.pl

29 KOMENTARZE

 1. Gdybysmy takie czołgi mieli w 1939 to wojnę na pewno byśmy wygrali. Dzisiaj takimi czołgami żadnej wojny nikt nie wygra.
  (Rozumiem że autor tego tekstu służył w 7mym Pułku Wozów Drabiniastych lub w Orkiestrze Podwodnej.)

 2. Jakiś te zabytki cel mają , a raczej same są celem łatwym.
  I marna będzie pociecha że nowoczesny pocisk przeciwczołgowy kosztuje więcej jak ten czołg …

 3. Wojsko polskie!- wielka gra pozorów, a szczególnie Nowa Dęba- sam tan służyłem na jednym z obiektów i to ok 14 miesięcy tak więc mam na czym oprzeć swoją ocenę- zapomnijcie że was ktoś obroni jak zajdzie potrzeba interwencji ze strony naszej armii!!!! Autor tekstu albo ignorant ,albo pisał tekst według wytycznych!!!!! PS. pisałem jak najdelikatniej potrafię pisać o tym temacie!!!

 4. Jako były czołgista i zastępca dowódcy jednostki kolejowej w Nowej
  Dębie w latach 83 -93 rozładowaliśmy i załadowali w Nowej Dębie
  setki czołgów z platform kolejowych. Nie wiem co to za sukces rozładowaniem jednego zestawu kolejowego.Notabene Rosjanie na poligonie w Drawsku rozładowywali cały zestaw kolejowy czyli ok. 1 pułk czołgów w szczerym polu prosto z platform kolejowych w ciągu ok.15min. Pozdrawiam naszych bohaterów i dziennikarzy.

 5. popatrzmy raczej na Nowa Dębe co z tego wszystkiego ma tylko długi i… czy ktoś spostrzegł się tego ze jak wojsko zaczyna cwiczyn w N.D. to wszyscy a w szczegulności dzieci u lekarza bo chore to tyle co na nam kochany poligon daje choroby i raka… nikt o tym nie pomyslal z czego jest zbodowany najmniejszy pocisk i co pozostawia po sonie w powietrzu i w glebie

 6. Polecam ten tekst [url]http://forum.gazeta.pl/forum/w,14385,57664289,57664289,Poligon.html[/url] czy aby do kasy Nowej Dęby nie powinny wpadać jakieś pieniążki?

 7. co za durnowaty tekst. większych bzdur nie czytałem. zastanów się gościu co piszesz. żeby takie bzdety pisać to pokarz dowody.[quote]kochany poligon daje choroby i raka…[/quote]

 8. [quote] #7 | gonzo dnia 11/18/2013 21:28
  Wojsko polskie!- wielka gra pozorów, a szczególnie Nowa Dęba- sam tan służyłem na jednym z obiektów i to ok 14 miesięcy tak więc mam na czym oprzeć swoją ocenę- zapomnijcie że was ktoś obroni jak zajdzie potrzeba interwencji ze strony naszej armii!!!! Autor tekstu albo ignorant ,albo pisał tekst według wytycznych!!!!! PS. pisałem jak najdelikatniej potrafię pisać o tym temacie!!![/quote]

  A cemu ty tak pir..dolisz.gleba kocie,901 odsłużone !!!

 9. Załadunek czołgów na transport kolejowy zawsze związany jest z pewną dawką adrenaliny. Od profesjonalizmu czołgistów zależy, ile tego hormonu się wydzieli.
  Nie wiem kto powinien sie z tego załadunku cieszyć chyba tylko wojsko .Akurat tak się składa,ze mieszkam obok rampy w Nowej Dębie i nie życzę nikomu takiego załadunku kolo swojego domu.
  Przykład;
  6 rano pojawiają się czołgi jada ulica Kolejowa w stronę rampy załadunkowej później lasem w stronę byłej składnicy drewna.
  Dom się trzęsie ,szklanki spadają ze stołu, dzieci płaczą dom popękany po remoncie .Skręcają kolo naszego domu bo się ktoś z dowództwa pomylił i cala kolumna czołgów musiała cofnąć do tylu o 6 rano (choć mogli pojechać dalej do przodu druga droga.Smród ,kurz,warkot trzęsienie ziemi a droga to jedno wielkie pobojowisko i burmistrz chwali się ze to szlak rowerowy.Po opadach deszczu można przejechać ale tylko amfibia..Jeżeli polskie wojsko ma takie rozpoznanie to gratuluje!!!Dzwoniłem po straż miejska, do nadleśnictwa i do jednostki pytałem ,kto teraz naprawi ta drogę bo nie mam jak z dziećmi dojechać do szkoły bo są doły kostka brukowa jest powyrywana itp. W zamian dostałem z jednostki banki na choinkę i kalendarz.Żołnierze zasypali dziury piachem i odjechali w sina dal ,a po pierwszych opadach piach popłynął razem z woda i teraz mamy darmowe baseny.Kostkę brukowa która została zruszona zaraz rozkradli a resztę można podziwiać przy urzędzie gminy w Nowej Dębie i kolo starej fontanny niedaleko ul.Mickiewicza.Gminy nie było stać na kostkę granitowa to zabrała kostkę z drogi przy byłej składnicy drewna a "pomogło jej w tym wojsko czołgami -demolując drogę". I niech mi pan powie czym tu się chwalić?Brakiem organizacji?
  W czasach komuny czołgi jeździły droga przy torach i nie niszczyli drogi prowadzącej do ujęcia wody w Nowej Dębie oraz oczyszczalni ścieków.Tam tez pracują ludzie i muszą jakoś dojechać do pracy.
  A jeżeli ktoś nie wierzy to mam to nagrane.:)

 10. Proszę zauważyć jak przebiegają granice gminy Majdan Królewski.
  Większość poligonu to terenu gminy majdańskiej i tam płyną spore pieniądze z dzierżawy a Nowa Dęba ma tylko skrawek terenu i grosze w porównaniu z Majdanem..
  ŚP. wójt z Majdanu przy tworzeniu gminy wiedział jak walczyć o zdobycie jak największego terenu dla siebie ,gdyż za darmo co roku wpływa do kasy gminy znaczna kwota ,a Dęba dostaje okruchy.
  Dlaczego radni nie wystąpią do MSWiA o zmianę granic gminy z mocnymi argumentami by mieć z tego profity a nie tylko gmina ma być zagłuszana hukiem armatnim.
  Może rada wspólnie z gminą podrąży ten temat, a warto, pieniądze leżą w piaszczystym wrzosie tylko je podnieść.

 11. Granice powiatu tarnobrzeskiego przebiegają tak samo jak zaraz po odzyskaniu niepodległości. Na starych mapach widać że południowa granica powiatu przebiega po granicach majątków ziemskich (między innymi hrabiego Tarnowskiego) . Tak więc ta słynna granica o której pisze #22 została ustalona na długo wcześniej niż powstał poligon. A wszystkie kolejne władze to kontynuują. Taka zmiana na pewno spotkała by się z sprzeciwem powiatu kolbuszowskiego.
  A co do problemów z transportem na poligon – to WP mogło by sobie zafundować bocznicę bezpośrednio na poligon – byłoby to na pewno z korzyścią dla mieszkańców , jak i dla wojska (odbywało by się to poza oczami wścibskich "obserwatorów"). Plany takiej bocznicy ponoć już były zaraz po II wojnie światowej, a potem w latach 70-tych . Ale widocznie ktoś ma niezły interes aby było tak jak jest.

 12. Do #27.
  Mapek poszukaj na internecie np. na stronie http://draganowa.info/Aktualnosci/newsy.htm – wejdź na stronę główną – potem na – mapy – tam na liście zaznacz pozycję nr 4 (fragment mapy Galicjii z 1910r) a potem poszukaj mapy nr 17 (17. Mapa Galicyi A.Herricha w skali 1:600000, nakładem Księgarni Polskiej B. Połonieckiego we Lwowie Lwów 1932. Wydanie piąte przejrzał i poprawił Fr. Barański.
  plik 9,7Mb, rozmiar 4471×3121 pikseli) i tam zobaczysz granice naszego powiatu jeszcze za panowania Franciszka Józefa.
  Można jeszcze na Wikipedii wpisać hasło – województwo lwowskie lub województwo sandomierskie (II Rzeczpospolita)
  tam zobaczysz charakterystyczny zarys granic naszego powiatu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here