UMiG: Rodzi się nas coraz mniej

26

2014-01-10

Niestety dane demograficzne nie napawają optymizmem. Tak jak na całym Podkarpaciu, tak i w gminie Nowa Dęba obserwujemy stały spadek urodzeń.

Analizując ostatnie trzy lata krzywa urodzeń w naszej gminie, spada w dół. W roku 2011 urodziło się 169 dzieci, rok później 154 a w ubiegłym roku 150.

Rok 2013 na Podkarpaciu był pierwszym rokiem, w którym liczba zgonów przewyższyła liczbę urodzeń. Niestety w naszej gminie takie zjawisko wystąpiło rok wcześniej. W 2012r. zmarło 187 osób, czyli o 35 osób więcej niż się narodziło. Wprawdzie w ubiegłym roku zjawisko miało mniejszą skalę, ale jednak się powtórzyło. W 2013 zanotowaliśmy o 7 zgonów więcej niż urodzin. Analizując dane osobowe można zaobserwować więcej urodzeń i zgonów na terenie miasta niż na terenie sołectw.

Obecnie gmina Nowa Dęba liczy 19626 mieszkańców, w tym 12231 zamieszkuje miasto, a 7395 sołectwa.

Demografowie biją na alarm, bo takie zjawisko zachodzi w całym kraju i ma tendencje pogłębiania się. Twierdzą, że jeśli rząd szybko nie podejmie rozwiązań systemowych, wspomagających i stabilizujących sytuację młodych ludzi, czeka nas katastrofa demograficzna.

Politycy bardzo serio powinni podejść do tego zjawiska, bo prognozy są naprawdę niepokojące. Bez systemowych rozwiązań, próby wspomagania rodzin wielodzietnych przez samorządy lokalne, nie przyniosą koniecznych rezultatów – komentuje tą sytuację burmistrz Wiesław Ordon.

Miejmy nadzieję, że te niekorzystne tendencje ulegną zwrotowi w pozytywnym kierunku, a póki co musimy się cieszyć tym co mamy. Niech się więc rodzą Anny, Amelie, Zofie i Zuzanny – to najczęściej nadawane imiona żeńskie w 2013 roku, a najpopularniejsze męskie to Jakub, Jan, Stanisław i Gabriel. Szczęśliwym rodzicom gratulujemy wspaniałych pociech!

Źródło: USC w Nowej Dębie

26 KOMENTARZE

 1. Proszę podać liczbę osób na stałe zameldowanych czyli tych od których wpływają podatki do gminy (jest to część podatki dochodowego od osób fizycznych). Jednocześnie proszę od tej liczby odjąć tych których nie ma (bo wyjechali itp.). Liczba tych "nieobecnych" w zasadzie ciągle to ok. 4000 osób. Okaże się wówczas że w gminie mamy niecałe 15000 ludności. Jest to sytuacja charakterystyczna dla całej Polski. 2 100 000 młodych ludzi wyjechało z Polski w ostatnim dziesięcioleciu i tam na emigracji urodzili już pona 200 000 dzieci.

 2. Komentarz Burmistrza to próba zrzucenia całkowitej odpowiedzialności na system za brak polityki prorodzinnej w gminie. Panie Burmistrzu, czym Pan zachęca młodych ludzi do zakładania rodzin? Brakiem miejsc w żłobku? Brakiem programu pomocowego?
  Oprócz systemu gmina powinna wypracować własny sposób zachęty.

 3. Gminy walczą o młodych a Dęba robi fuszerkę na plantach:
  [url]http://www.kredito24.pl/content/nawet-70-doplaty-do-mieszkan-walka-gmin-o-mlodych-trwa[/url]

 4. Do 8. "Dobry" pomysł. Mieć np. sześcioro dzieci i nie pracować i na każde mieć 1600 zł. plus darmowe mieszkanie od miasta. Można nie pracować wystarczy mieć dzieci i to sposób na życie . !0 000 zł. co miesiąc. A gdy dorosną to one będą miały po sześcioro dzieci i też nie będą musiały pracować bo wystarczy mieć dzieci – taki sposób na życie. A my już na rencie albo na emeryturze. A kto to wypracuje ? To nie ważne "jakoś" to będzie. Dać, dać, dać !!!

 5. A gdzie te rodziny z dziećmi miały by mieszkać? Powstają chociaż jakieś nowe bloki? A jeśli już były by mieszkania, to za co je kupić, skoro nie ma pracy? Brać kredyt i spłacać z wypłaty 1500zł, gdzie większość pójdzie na czynsz i rachunki? A dzieci trzeba mieć jeszcze za co utrzymać…

 6. dzieci "biorą" się z biedy nie z dobrobytu, jak jesteś biedny to jedyną radością są dzieci. Największy przyrost naturalny jest w państwach najbiedniejszych :)

 7. w panstwach najbiedniejszych ?,to dlaczego w Polsce tak malo sie rodzi wszak to biedny kraj,czyzby z lenistwa moge w tym pomoc dajcie namiary na warsztat

 8. Jeśli myślisz że to jest śmieszne to współczuje, Polacy płaczą że im źle itd. ale przez tyle lat a jest ich już sporo nie doszukują się powodów poczytaj troche nie koniecznie na tych portalach jest wiele u dokumentowanych faktów i dowodów na wszystko o czym Polacy nie wiedzą a bo i po co mają wiedzieć lepiej narzekać i mieć nadzieje że jakoś to będzie.

 9. Panie Burmistrzu kontakt z panem jest ograniczony jestem zawiedziony,pańskim traktowaniem petentów,to jest pańska ostatnia kadencja, nie wywiązuje się pan z danych słownie obietnic-wyborca

 10. w 2012 bylo 187 zgonow i urodzilo sie 154 dzieci, czyli liczba zgonow przewyzszyla liczbe urodzin o 33, jest rozbieznosc z tym co podajecie, a co tam 2, jakby roznica byla 200 albo 2000 to mozna by bylo to komentowac..

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here