16 grudnia Sejm przyjął ustawę o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych, wedle której urzędnik za rażące naruszenie prawa będzie płacił odszkodowanie.
Złamanie przepisów będące wynikiem świadomego działania urzędnika musi zostać stwierdzone na podstawie odpowiednich przepisów. W pierwszej kolejności za popełniony błąd zapłaci właściwy urząd, jednak wójt, starosta, marszałek ma obowiązek w ciągu 14 dni od wypłacenia odszkodowania złożenie wniosku o postępowanie wyjaśniające. Warto dodać, że przełożonemu urzędnika który nie poinformuje prokuratora o wypłacie odszkodowania klientowi urzędu może grozić nawet 3 lata pozbawienia wolności. Jeżeli zostaną stwierdzone przesłanki do wytoczenia urzędnikowi procesu o odszkodowanie z tytułu szkody wyrządzonej podczas wykonywania władzy publicznej z rażącym naruszeniem prawa wobec urzędnika musi zostać wszczęte postępowanie cywilne. Zasądzone od urzędnika odszkodowanie nie będzie mogło przewyższać dwunastokrotności miesięcznego wynagrodzenia przysługującego danemu urzędnikowi (są wyjątki od tej zasady).
W przypadku gdy działania niezgodnego z prawem dopuści się kilku urzędników, ich odpowiedzialność będzie solidarna. Ustawa trafi teraz do Senatu. Wejdzie w życie po upływie 30 dni od ogłoszenia.
/info
To wiemy ale dalej nie wiemy co z 2 kolejką NALPu?? dajcie jakieś informacje bo nie wiem czy żyć złudzeniem czy cieszyć się że znowu sobie pogramy:)
Informacje niebawem ukażą się na stronie.
Dziękuję
[color=#ff0000]urwa! nareszcie! [/color] – patrz Roman Kluska – Optimus.. Pieprzone urzędasy spokojnie teraz jedli wigilie, miast za swoje ''widzimisię'' trząść ****mi i martwić się czy starczy im na parszywe koryto z ''biedronki'' – nie z ''almy'' …
Prezydent, premier, wojewoda, marszałek, starosta i burmistrz TO TAKŻE URZĘDNICY!