W 2014 roku będziemy wybierać radnych inaczej niż zwykle!

22

29.08.2012r.


Uchwalony przez Sejm w 2011 r. nowy Kodeks wyborczy wprowadza we wszystkich gminach za wyjątkiem miast na prawach powiatu głosowanie w okręgach jednomandatowych. Niestety jak do tej pory nie włączono mieszkańców w proces kształtowania nowych okręgów.

Według nowej ordynacji w 2014 roku będziemy wybierać 15 radnych w 15 okręgach wyborczych. Z każdego z nich do Rady Miasta wejdzie tylko jedna osoba, która uzyska najwięcej głosów. Tak więc każdy mieszkaniec będzie miał w swoim okręgu tylko jeden głos.

Szansa na walkę z opozycją
O ile idea jednomandatowych okręgów jest słuszna – powinno się wprowadzić 460 JOW-ów do Sejmu – to tworzenie nowych okręgów stwarza możliwość wykorzystania władzy w celu ograniczenia szans opozycji. W naukach politycznych zjawisko to nazywa się „gerrymandering” co oznacza „manipulacje dokonywane przy wytyczaniu granic okręgów wyborczych w celu uzyskania korzystnego wyniku przez partię mającą wpływ na kształtowanie ordynacji wyborczej”.

Norma przedstawicielstwa
W celu ograniczenia manipulacji przy tworzeniu okręgów należy przyjąć pewne założenia obiektywizujące ten proces. Artykuł 417 – 419 Kodeksu wyborczego mówi iż jedną z nich jest zasada równości wyborów, którą w aspekcie materialnym realizuje się poprzez ustalenie jednolitej normy przedstawicielstwa. Normę przedstawicielstwa oblicza się przez podzielenie liczby mieszkańców gminy przez liczbę radnych.

PRZYKŁADOWO*: W przypadku Nowej Dęby liczba uprawnionych do głosowania w ostatnich wyborach parlamentarnych wyniosła 15593. Przy przyjęciu tej liczby za podstawę wyliczeń uzyskamy wynik 1040. Tak więc każdy z nowych okręgów wyborczych powinien być zbliżony do tej liczby. Pomocny w ustalaniu „objętości” okręgów może być specjalny kalkulator stworzony przez Państwową Komisje Wyborczą.

Rada gminy dokonuje podziału gminy na okręgi wyborcze na wniosek wójta (burmistrza, prezydenta). Taki wniosek jak dotychczas się nie pojawił! Temat ten z jakiś przyczyn odkładany jest na ostatnia chwilę…

Co ze zdaniem mieszkańców?
W proces tworzenia okręgów powinni zostać włączeni mieszkańcy, tak aby ich zdanie zostało uwzględnione przez rządzących. Projekt uchwały w sprawie podziału gminy na nowe okręgi został podany do publicznej wiadomości w gminie Lipie. Niestety w Nowej Dębie władze miasta nie przeprowadziły konsultacji z mieszkańcami. Mało wątpliwe, że takie konsultacje jeszcze się odbędą zwłaszcza, że pozostało bardzo mało czasu na przyjęcie uchwały o nowych okręgach.

Po raz pierwszy po nowemu będziemy głosować jesienią 2014 roku.

/kk

* Jest to tylko wyliczenie przykładowe.

—–
Uchwała Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 7 maja 2012 r. w sprawie wytycznych i wyjaśnień dotyczących podziału jednostek samorządu terytorialnego na okręgi wyborcze (fragment) :
5. Rada gminy dokonuje podziału gminy na okręgi wyborcze wyłącznie na wniosek
właściwego wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Jednakże podział zawarty
we wniosku nie jest wiążący dla rady. Zmiany w podziale w stosunku
do zaproponowanego we wniosku są zatem możliwe pod warunkiem, że ustalony
podział na okręgi wyborcze odpowiada zasadom określonym w Kodeksie
wyborczym.
6. Przy ustalaniu podziału rady powinny uwzględnić liczbę mieszkańców ujętych
w stałym rejestrze wyborców danej gminy na koniec kwartału poprzedzającego
kwartał, w którym dokonuje się podziału na okręgi wyborcze (art. 13 ust. 2
ustawy). Przez liczbę mieszkańców, o której wyżej mowa należy rozumieć sumę
liczb:
1) wyborców ujętych w rejestrze wyborców z urzędu,
2) wyborców wpisanych do rejestru wyborców na wniosek,
3) pozostałych osób zameldowanych w gminie na pobyt stały, za wyjątkiem osób,
co do których otrzymano zawiadomienie o wpisaniu do rejestru wyborców
w innej gminie.
7. W celu dokonania podziału należy, uwzględniając liczbę mieszkańców, o której
mowa w pkt 6, sprawdzić, czy ustalona przez wojewodę liczba radnych
wybieranych do rady gminy w wyborach w 2010 roku i obecnie jest zgodna
z art. 17 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r Nr 142, poz. 1591, z późn. zm.2)). W przypadku niezgodności, rada gminy
dokonuje podziału uwzględniając liczbę radych ustaloną na podstawie tego
przepisu.

CZYTAJ CAŁOŚĆ

22 KOMENTARZE

 1. Okręg nr 1 (największy) ma 4 mandaty a więc może zostać podzielony na 4 mniejsze okręgi. I teraz jak można się zabawić mając większość w radzie:
  Mari Mroczek zrobią jeden okręg. Drugi zrobią Tomkowi Gaździe. Trzeci zrobią jakiemuś swojemu pupilkowi. A do czwartego wrzucą Luberę i Ostapkę by ze sobą rywalizowali. I tak się walczy z opozycją. Mogę się założyć o dobrą whisky, że tak będzie.

 2. Dlaczego Chmielów ma dwa mandaty a Osiedle Dęba tylko 1 skoro liczba mieszkańców jest porównywalna. Mam nadzieję, że pan radny Jan Flis oraz Zarząd Osiedla będą walczyć o to aby Osiedle Dęba miało dwa mandaty!!!! Proszę o sprawiedliwość. Dość faworyzowania Chmielowa który grozi całej naszej gminie separacją.

 3. Bardzo dobrze powiedziane #2 też jestem za dwoma mandatami jak na osiedle Dęba. Dlaczego do tej pory był tam tylko jeden radny a nie dwóch?

 4. [quote]Chmielów ma dwa mandaty a Osiedle Dęba tylko 1 skoro liczba mieszkańców jest porównywalna[/quote]
  A wszystko to wina burmistrza Ordona i jego swity, skandal i jeszcze raz skandal!!! To się do telewizji nadaje.

 5. Jeśli taki stan rzeczy pozostanie to dokladnie będzie to wina burmistrza i jego świty. Swoją drogą nie wolno zapominać że pan Ordon jest w centrum władzy od kilkunastu lat: jako radny, sekretarz u Wróbla i Czekalskiego oraz 2 kadencje burmistrz. Tak więc nie dajcie nabrać na to, że niby pojawił się nie wiadomo skąd w 2006 roku. Jego odpowiedzialność za gminę sięga znacznie głębiej.

 6. Mącić można ale nie bez sensu. NIkt nikogo nie zmusi do startu w danym okregu wyborczym. Każdy może sobie sam zdecydować z którego okręgu wystartuje.

 7. Wyglada na to ze teraz DLUGOPISY i ZAPALNICZKI o reklamowkach nie wspomne juz ciemnego LUDU nie KUPIA ,ale propaganda moze zrobic CUDA :(

 8. A "ciemny lud" jak zwykliście nazywać obywateli "kupi" banery , plakaty i ulotki z takim odmłodzonym panem w średnim wieku stojącym na tle basenu którego budowę wraz ze swoją ekipą krytykował? Dlaczego banery i festyn wyborczy pod domem kultury jest dobry, a inna reklamówka wyborcza już cie razi? Wynika to z prowincjonalnej mentalności czy zwykłej zawiści lub zazdrości, że wy nie mieliście takiej fajnej reklamówki?
  A widzisz… Skoro ktoś sie przykłada w kampanii to działa także po wyborach co widać. A ci co kampanie mieli mierną miernie też dzisiaj działają.. Smutne ale prawdziwe.

 9. Co widac po wyborach? ze mamy teraz DEBOWYJE i ci co dobrze dzialaja to takie jednorazowe jak MYCKO z Rancza radne i po nowych wyborach bedzie po ich dzialaniach ,a moje kochane miernoty pozostana:(

 10. Nie ogłaszajcie już zwycięstwa,zobaczycie że jeszcze starzy radni wam zamieszają, jeżeli w nowej radzie radni z sołectw a jest to prawie pewne zorganizują się pod przywództwem obecnego burmistrza to tyle narobicie co teraz.Ostudźcie rozpalone umysły na władzę bo za wcześnie rozpoczęta kampania wyborcza doprowadzi was do klęski,może coś wygracie ale więcej przegracie.
  Wyluzujcie,pamiętajcie w sołectwach większa siła .

 11. [b]Kładłem tynki u Niemców 6 lat. Nikt nigdy nie mowił nic u nich żeby w trakcie kadencji wyborczej zmieniać do góry nogami wszystko. Napatrzyłem sie na ich wybory, czytałem w internecie po niemiecku i oglądałem ich telewizje.
  Jezeli naród niemiecki coś chce zmieniac to mówią im o tym wcześniej, w trakcie wcześniejszych wyborów.
  Ja uwazam, że tak ma być. Każdy kto mnie w Dębie zna, powie też Jawka taki jest. [/b]

 12. #15
  Jadowite Żaby? ech pytaj wujka google a w Amazonii znajdziesz ich bez liku i są bajecznie [color=#ff3300]k[color=#ff9900]o[/color]o[color=#ffff33]l[/color][/color][color=#ff6600]o[/color][color=#3333ff]o[/color][color=#00cc99]w[/color][color=#ff0000]e[/color] B)B)

 13. Wreszcie w Cyganach będzie zmiana.Pieski już nie pomogą, ani gadżety , ani płacz i robienie nadziei.Kanalizacja płatna i cożeś piesku z burkiem wyszczekał

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here