„Kielich goryczy” już za nami

1

Ogromnym przeżyciem dla wielu mieszkańców naszego miasta było Misterium Męki Pańskiej pt. „Kielich goryczy”, przygotowane przez grupę teatralną „Pora na Seniora”, z udziałem aktorów z grupy „My Czy On Jeden” oraz dzieci z „Bajdurka”, działających w Samorządowym Ośrodku Kultury – 2 kwietnia 2017 r. w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, 3 kwietnia 2017 r. w Kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski. Dziękujemy za życzliwość Ks. Proboszczom obu parafii oraz za zaangażowanie Paulinie Kodyrze i Andrzejowi Wołoszowi.

Scenariusz misterium oparty był na Ewangelii św. Łukasza i literaturze pasyjnej. Widowisko przywołało ostatnie chwile ziemskiego bytowania i męczeństwa Jezusa. – Nie jest łatwo przedstawić sztukę, którą wszyscy znają. Nie jest również łatwo przedstawić Misterium Męki Pańskiej, które przecież wiele osób już oglądało, przedstawiane na różne sposoby – mówi reżyser Ewa Kieliszek . – Staraliśmy się sprostać oczekiwaniom i jak najwierniej oddać uczucia Jezusa w drodze na Golgotę.

Pasja rozpoczęła się sceną przed pałacem Kajfasza, gdzie najwyżsi kapłani zaplanowali pojmanie Chrystusa, do którego potrzebny był im Judasz. Potem przenieśliśmy się do wieczernika. Mistrz z apostołami zasiadł do ostatniej wieczerzy. Byliśmy świadkami mycia nóg i Ofiary Eucharystycznej, zapowiedzi zdrady Judasza i trzykrotnego zaparcia się Piotra. Po wieczerzy Jezus z apostołami udał się do Ogrodu Oliwnego. Kolejną sceną była modlitwa w Ogrójcu, ukazująca bolesne zmagania się Jezusa, Jego osamotnienie, lęki. Późniejsze sceny odzwierciedlały biczowanie oraz cierniem koronowanie, wyszydzenie, sąd i wyrok. Z ciężkim krzyżem na ramieniu przeszliśmy z Jezusem Jego ostatnią, krzyżową drogę.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here