W Os. Dęba rozmawiali o uchwale śmieciowej

17

11-03-2013

W osiedlu Dęba odbyło się wczoraj (10.03. – niedziela) pierwsze spotkanie informacyjne w sprawie wdrożenia nowego systemu odbioru śmieci.

W niedzielne popołudnie do remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Dębie przybyło wyjątkowo dużo mieszkańców. Trudno się dziwić, bo też temat zebrania był ciekawy i budzący wiele wątpliwości. Burmistrz Wiesław Ordon na forum mieszkańców przedstawił założenia nowego systemu odbioru śmieci, wymagania jakie stoją przed naszą gminą, wynikające z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz co z tego wynika dla naszych mieszkańców.

W przygotowanej specjalnie na ten cel prezentacji, w przystępny sposób przedstawił wszystkie elementy systemu i proponowaną metodę naliczania opłat. Mieszkańcy ze zrozumieniem przyjęli proponowaną metodę \”mieszaną\” – od gospodarstwa i od liczby mieszkańców w gospodarstwie. Przy obecnych przepisach, metoda ta stwarza szansę na w miarę sprawiedliwe obciążanie kosztami odbioru odpadów i uwzględnia gospodarstwa wieloosobowe, w tym rodziny wielodzietne.

Największe poruszenie wywołały jednak propozycje stawek jakie burmistrz zapowiedział, że przedstawi do uchwalenia radnym Rady Miejskiej. Mieszkańcy zasypali burmistrza pytaniami, jak należy rozumieć przedstawione propozycje? Jednak po udzieleniu odpowiedzi emocje opadły, gdyż jak stwierdzili mieszkańcy – po tym co mówiło sie w mediach, baliśmy się, że propozycje będą dużo wyższe.

Proponowane stawki opłat:
gospodarstwo jednoosobowe – 8,00 zł/miesiąc,
gospodarstwo dwuosobowe – 15,50 zł/miesiąc,
gospodarstwo trzyosobowe – 22,00 zł/miesiąc,
gospodarstwo czteroosobowe – 27,00 zł/miesiąc,
gospodarstwo pięcioosobowe – 30,00 zł/miesiąc – ,
gospodarstwo sześcioosobowe – 34,00 zł/miesiąc – ,
gospodarstwo siedmioosobowe i większe – 36,00 zł/miesiąc.

Burmistrz wyjaśniał, że są to narazie wstępne propozycje, bo rzeczywiste koszty będą znane dopiero po rozstrzygnięciu przetargów na odbiór odpadów. Zaznaczył też, że być może, iż w wyniku konkurencji, ceny zaoferowane przez firmy pozwolą na obniżenie proponowanych stawek. Te, w kształcie zaproponowanym przez burmistrza są skalkulowane realistycznie, na bazie założeń o obecne dane, które zostaną zweryfikowane po zebraniu deklaracji mieszkańców. Dopiero wtedy będzie można określić rzeczywistą ilość mieszkańców, którzy wytwarzają śmieci i jednoznacznie skalkulować teoretyczną wartość opłaty. Teoretyczną, gdyż rzeczywista może odbiegać od niej ze względu na spodziewaną dużą \”walkę\” firm o rynek.

UMiG

17 KOMENTARZE

 1. a jak ktoś jest tylko zamelodwany a nie miweszka w danym zameldowaniu to i tak musi placić opłaty stałe za prąd pomimo że go nie używa omg porazka

 2. Strzygą nas jak barany , śmiecie , gaz , prąd , podatki , wszystko coraz droższe nie wspominając o paliwie, chociaż nie …. baranów nie strzyże się tak krótko. Ludzie trzeba przestać słuchać TVN-u , Polsatu a nawet TVP i ruszyć jak Bułgarzy i zrobić porządek . Nie to że mnie nie stać na te opłaty ale jak widzę jak rozpasana jest u nas biurokracja i ze te wszystkie podwyżki są tylko po to by im na 13-tki a nawet 14-tki starczyło to mnie krew zalewa …

 3. 1.3 % – to recesja ale wy umiecie tylko du.p,e lizać urzędnikom, za pół roku tych psów co się włączą nie będzie bo je zeżrecie.Za kilka lat to będziecie się modlić do Ostapki jak do proroka bo to jeden bez strachu człowiek w Nowej Dębie.No dalej napluj jeden z drugim na niego bo za dużo prawdy o naszych przywarach pisze. Jęzory to wam po kolana od lizania du.py wiszą .Po co mnie tu, żem się znowu wku.rw.ił na waszą ślepotę.

 4. Tak, Marek zrobi wywóz śmieci za przysłowiową złotówkę. I wogóle za jego rządów nastaną czasy szczęśliwości. Oby. Żebyś się Gościu tylko nie zdziwił. Już niedlugo się o tym przekonamy.

 5. [quote]Już niedlugo się o tym przekonamy.[/quote]
  No proszę. W szeregach władzy wiadomo już że to ostatnia kadencja pana Ordona. Obóz władzy szykuje się do ewakuacji. Trzeba patrzeć na ręce – zwłaszcza teraz bo to ostatnie podrygi.

 6. Błędna interpretacja. Chodzilo mi o to, że przkonamy sie to tym jak to za rządów Marka nastąpi jedno wielkie pasmo niekończących się sukcesów. Tylko czy mu jednej kadecji wystarczy?

 7. Ordonowi dwie wystarczyły by zadłużyć gminie, wyciąć dęby, zniszczyć planty. Marek może już tylko naprawiać to co Ordon zepsuł i spłacać to co Ordon zadłużył.

 8. Idąc tym tropem Marek pewnie będzie musiał zostać dożywotnio Burmistrzem żeby to wszystko wyprostować. Później to już tylko dziedziczenie tronu i … jakoś to będzie.
  Po drodze tylko mały szczegół trzeba te wybory wygrać. Ale kto by się rozdrabniał gdy chodzi o Polskę. O przepraszam, tutaj chodzi o miasto i może gminę. Bo na pewno na osobiste chciejstwo nie ma tu miejsca.

 9. Policzie sobie o ile od 2006 roku czyli czasów gdy Ordon objął władzę zdrożała woda, podatki od nieruchomości i inne opłaty lokalne.
  Gdzie są pieniądze na amortyzacje sieci wodociągowej skoro dzisiaj się okazuje, że nie stać gminy i PGKiM na wymianę tej sieci? Przecież ludzie w rachunkach za wodę płacili na amortyzacje? GDZIE SĄ TE PIENIĄDZE???

 10. Nie udawaj, że nie wiesz? Przecież zostaly przejedzone bo wszyscy mamy równe żołądki. Moje ulubione hasło nierobów i leni. Tak skuteczne, że ulegają im rzadzący. Po co czekć do 'jutra'. Po nas choćby potop. I takie tam.
  Kalkulator jak tak swietnie liczysz to licz na siebie i nie oglądaj się na mannę z nieba.

 11. Aj! Panie Orrrrrdon! Ja nie będę czekał aż moja należnośi ze słusznymi odsetkami zostanie zwrócona. Tu rzecz się ma o moje dolary. O dużo dolary. [b]Proszę tak podatki im ustawić, żeby kredyty i pożyczki jakie panu udzieliłem zostały pokryte.[/b] Tu chodzi o dobro moich banki i o dolary. Dużo dolary. Porządek musi być panie Orrrrrdon.

  Z bankowym pozdrowieniem
  Bankier Szlomo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here