W sobotę III Nowodębski Bieg Żołnierzy Wyklętych!

0

W najbliższą sobotę (4 marca) odbędzie się kolejna, trzecia edycja NOWODĘBSKIEGO BIEGU ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH. Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie POGOŃ Nowa Dęba oraz Stowarzyszenie Przyjazny Samorząd.

START  PIERWSZEGO BIEGU: 13:00
MIEJSCE: Zalew Nowa Dęba
Zawodnicy proszeni są o stawienie się na miejscu o godzinie: 11:30 – 12:30

Jak zaznacza Wojciech Bulanowski z nowodębskiej POGONI celem wydarzenia jest nie tylko promocja Nowej Dęby ale również upamiętnienie żołnierzy podziemia niepodległościowego: – 1 marca jest narodowym dniem Żołnierzy Wyklętych. Podobnie jak w latach poprzednich, tak i w tym roku poprzez wydarzenie o charakterze sportowym, chcemy podtrzymać pamięć o tych którzy walczyli o Polskę z komunistycznym okupantem, którą to pamięć przez lata próbowano wymazać ze świadomości naszego narodu.

Dla uczestników przygotowano dwa dystanse. Pierwszy to trasa wynosząca 1963 metry, która w symboliczny sposób odnosi się do roku śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego Józefa Franczaka. Drugi dystans wynosi 6000 m. Organizatorzy przewidzieli 100 pakietów startowych co nie oznacza, że pozostali chętni nie mogą wziąć udziału w biegu i oddania w ten sposób hołdu żołnierzom antykomunistycznego podziemia.

III Nowodębski Bieg Żołnierzy Wyklętych został objęty patronatem honorowym przez Instytut Pamięci Narodowej, który dla zwycięzców biegu przygotował cenne nagrody książkowe.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął także poseł na Sejm RP p. Zbigniew Chmielowiec, który jednocześnie ufundował statuetki dla zwycięzców biegu.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął również  burmistrz miasta i Gminy Nowa Dęba p. Wiesław Ordon. Dzięki wsparciu z budżetu gminy, pokrytych część kosztów organizacyjnych, w tym możliwość elektronicznego pomiaru czasu. Ponadto nad bezpieczeństwem przybyłych będzie czuwała Straż Miejska.

Dzięki wsparciu ze strony SOSiR Nowa Dęba i dyrektora placówki p. Adama Szurgocińskiego zakupiono specjalnie zaprojektowane na te okazje medale odlewane w metalu. Pozostałą część medali zakupiono z funduszy prywatnych organizatorów. Ponadto dyrektor SOSiR udostępni dla uczestników wydarzenia toalety i prysznice znajdujące się na nowodębskim orliku (ok. 200 metrów od punktu wydarzenia), a także przeznaczył na nagrody 100 karnetów na nowodębską pływalnie.

Wsparcia finansowego udzielił również Zarząd Powiatu Tarnobrzeskiego oraz Spółdzielnia Inwalidów Zjednoczenie, dzięki czemu dla uczestników biegu zostanie przygotowana żołnierska grochówka. Do grona darczyńców trzeciej edycji Nowodębskiego Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych dołączyła znana i świetna firma SURGE POLONIA – producent odzieży patriotycznej – fundując vouchery dla zwycięzców. Z kolei trenerzy ze Strefy Fitness Nowa Dęba poprowadzą rozgrzewkę dla uczestników biegu.

W imieniu organizatorów pragnę podziękować wszystkim instytucjom, osobom prywatnym i firmom które zaangażowały się w organizacje tego wydarzenia. Mamy nadzieję, że III Nowodębski Bieg Żołnierzy Wyklętych będzie tak samo udany jak poprzednie. Zapraszamy do udziału i kibicowania. – mówi Marek Ostapko, prezes Stowarzyszenia Przyjazny Samorząd.

Poniżej kilka zdjęć z poprzednich edycji:

UWAGA ! ! ! W dniu wydarzenia będzie możliwość wsparcia akcji charytatywnej WAKACJE DLA KRESOWIAKA, której celem jest zebranie funduszy na organizację wakacyjnego pobytu polskich dzieci z terenów dzisiejszej Ukrainy, z parafii w których posługiwał i posługuje ks. dr Michał Bajcar, który za swoją działalność na Kresach został odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę  Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej.  Zbiórka publiczna została zarejestrowana w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji pod numerem: 2017/840/KS

 

Jednocześnie przypominamy o pozostałych inicjatywach mających na celu upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych w Nowej Dębie, w tym o programie artystycznym „Pamiętać to nasz obowiązek” oraz o wykładzie dra M. Surdeja na temat działalności ŻW na terenie puszczy sandomierskiej:

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here