Wielki mecz już w niedzielę!

29


POGOŃ LWÓW W PIGUŁCE

Pogoń Lwów (oficjalna nazwa: Lwowski Klub Sportowy Pogoń Lwów) – najstarszy działający polski wielosekcyjny klub sportowy odrodzony w 2009 roku, założony we Lwowie wiosną 1904 pod nazwą Klub Gimnastyczno-Sportowy przy IV Gimnazjum we Lwowie przez uczniów IV Gimnazjum, działający do wybuchu II wojny światowej. Od 1907 do 1940 pod nazwą Lwowski Klub Sportowy Pogoń Lwów.

Po Lechii Lwów i Czarnych Lwów trzeci najstarszy zespół piłkarski utworzony przez Polaków na ziemiach polskich. Najlepszy i najbardziej utytułowany polski klub sportowy okresu międzywojennego (wielokrotny mistrz kraju w różnych dyscyplinach), którego sekcja piłkarska nigdy nie spadła z ekstraklasy.
Współzałożyciel Związku Polskiej Piłki Nożnej (w 1911), a po odzyskaniu niepodległości Polskiego Związku Piłki Nożnej (w 1919) oraz Ligi Piłki Nożnej (w 1926).

W 1909 roku Pogoń Lwów założyła klub sportowy JKS Jarosław. Klub był filią Pogoni do 1914 roku i funkcjonował pod nazwą Pogoń Jarosław.

W styczniu 2009 r., klub został reaktywowany przez Grzegorza Opalińskiego, polskiego konsula we Lwowie oraz Polaków ze Lwowa. Klub wynajmuje boisko od miejscowego ukraińskiego zespołu Dynamo, ale planuje się wybudować stadion \”Orlik\” dla polskiej młodzieży lwowskiej. Mimo wieloletniej przerwy w uczestniczeniu w rozgrywkach polskiej ekstraklasy klub zajmuje 27. miejsce w tabeli wszech czasów.


——
We wrześniu 1899 pracę na stanowisku nauczyciela gimnastyki we lwowskim IV Gimnazjum podjął Eugeniusz Piasecki, zaś już w grudniu 1899 – próbując przekonać swych podopiecznych do coraz popularniejszej dyscypliny, jaką stawał się angielski football – utworzył w tej szkole pierwsze uczniowskie drużyny piłkarskie, które wiosną 1900 zaczęły między sobą rozgrywać pierwsze mecze oraz turnieje. Z czasem wychowankowie Piaseckiego zapragnęli również konfrontować swe umiejętności z młodzieżą zrzeszoną w innych lwowskich organizacjach i 7 października 1900, jako reprezentacja szkoły, podczas tzw. gymkhany – zorganizowanej przez Komitet Sportowy Lwowskiego Klubu Cyklistów i Towarzystwa Kolarzy na należącym do niego boisku – zremisowali z gospodarzami 1:1. Funkcjonowanie \”luźnych\” zespołów uczniowskich stało się zaczątkiem dla powołania – Wiosną 1904 – regularnego klubu, który przyjął nazwę Klub Gimnastyczno-Sportowy przy IV Gimnazjum we Lwowie, zostając zrzeszonym w ramach Towarzystwa Zabaw Ludu i Młodzieży (w 1906 przemianowanym na Towarzystwo Zabaw Ruchowych – TZR). Jako barwy obrano kolory czerwony i niebieski. W maju 1907 podjęto decyzję o wyodrębnieniu się ze struktur TZR i przybraniu nowej nazwy – Lwowski Klub Sportowy Pogoń Lwów, co umożliwiło szybszy rozwój klubu i rozszerzenie działalności, poprzez tworzenie nowych sekcji. Nazwę zaproponował Maksymilian Dudryk, a barwami stały się kolory czerwony, niebieski i biały. Wówczas to głównym sponsorem i członkiem Zarządu został Ludwik Kuchar – właściciel sieci kin w Galicji (m.in. \”Pasażu\” we Lwowie i \”Wandy\” w Krakowie). W latach 1907-1908 opracowano nowoczesny statut klubu, który potem stał się pierwowzorem dla podobnych dokumentów wielu innych polskich klubów sportowych. 1907 przyjmowano, jako rok założenia klubu do czasu odzyskania przez Polskę niepodległości, więc w 1917 hucznie obchodzono 10 rocznicę powstania. Klub przestał istnieć wraz z wybuchem II wojny światowej, a po jej zakończeniu wielu byłych członków Pogoni trafiło na Górny Śląsk. 21 maja 1945 odtworzono, bazując częściowo na działaczach i zawodnikach Pogoni, klub Polonię Bytom, nawiązując do tradycji i barw lwowskiej Pogoni (barwami też nawiązuje imienniczka ze Szczecina, Piast Gliwice i klub Odra z Opola). Źródło: WIKIPEDIA


Memoria nostri durabit, si vita meruimus

8 sierpnia 2010 na murawie stadionu Samorządowego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Szopena staną podopieczni Mariusza Białka i Edwarda Marcińskiego. Mecz będzie miał charakter towarzyski a powodów do jego organizacji było kilka -W tym roku Stal Nowa Dęba awansowała do IV ligi. Chcieliśmy w ten sposób pogratulować naszym piłkarzom- mówi Jacek Lubera prezes Towarzystwa Kultury Powszechnej RATUSZ, które wraz z SOSiRem jest głównym organizatorem imprezy. -Warto dodać, że nasze stowarzyszenie już wcześniej współpracowało z Polakami na wschodzie. Przypomnę tylko zbiórkę książek dla naszych rodaków Rudkach. Tym razem postanowiliśmy wesprzeć piłkarzy ze Lwowa- uzupełnia Marek Ostapko. Podczas meczu będą sprzedawane okazjonalne szaliki i koszulki. Uzyskany w ten sposób dochód zostanie przekazany na doposażenie przyjaciół z Pogoni. Ponadto organizatorzy liczą na wsparcie sponsorów i ludzi dobrej woli którzy postanowią włączyć się w imprezę.

Organizatorzy i współorganizatorzy:
Towarzystwo Kultury Powszechnej RATUSZ, Wojciech Bulanowski Samorządowy Ośrodek Sportu i Rekreacji, LKS Pogoń Lwów, Stalowowolski Podokręg Piłkarski, Klub Kibica SND,

Patronat honorowy objął
: KONSUL GENERALNY RP WE LWOWIE PAN GRZEGORZ OPALIŃSKI

Kontakt z organizatorami:
Marek Ostapko 602 899 598
marekostapko@gmail.com / infonowadea@op.pl


SPONSORZY KTÓRZY WŁĄCZYLI SIĘ W ORGANIZACJĘ IMPREZY:


FIRMA BILIŃSKI – OZDOBY CHOINKOWE


Active Trade / Marek Travel- zapewnili bezpłatny przejazd piłkarzom Lwowskiego Klubu Sportowego;Restauracja Dębianka- Najlepsze zestawy obiadowe.

ORAZ:

Samorządowy Ośrodek Sportu i Rekreacji;

Hotel Szypowski ul. Jasna, Nowa Dęba;

Stalowowolski Podokręg Piłkarski;

Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Nowa Dęba;

Bar VIP

Media Tel- Nowa Dęba

Paweł Buś;

Piotr Gaj;

Wojciech Śmiech;

Idee Kaffee – zdrowa energia, kawa z pomysłem, naturalnie pobudza, łagodna dla żołądka.

DZIĘKUJEMY SPONSOROM I ZAPRASZAMY KIBICÓW!
WSTĘP WOLNY! NA MIEJSCU DO KUPIENIA BĘDĄ SZALIKI I KOSZULKI W CENIE 30zł/sztuka. Uzyskany w ten sposób dochód zostanie przeznaczony na doposażenie naszych Przyjaciół ze Lwowa.

29 KOMENTARZE

 1. Poinformuj o meczu swoich znajomych! Dodaj informacje o meczu na swoim profilu na naszej-klasie i facebook.com! Zapełnijmy stadion! :)

 2. Będzie dobra pogoda i dobry mecz! Trochę wcześnie jak na niedzielę (jedni będą odsypiać inni iść do Kościoła) ale to nie zdarza się codziennie więc można się zmobilizować. Do zobaczenia na stadionie! Hej Stal!

 3. Zgadzam sie z Kibicem. Takie wydarzenia jak ten jutrzejszy mecz nie zdarzają się codziennie. Więc trzeba się zmobilizować i przyjść na ten stadion, pomóc i dopingować naszą nową ekipę. Mam nadzieję, że będzie to świetne widowisko. Fajnie wymyśliliście z tym Marszem Pogoni, żeby odegrać go przed meczem !

  [b]Hej STAL ! [/b]

 4. [b]WSPANIAŁY SPEKTAKL PRZYJAŹNI -GRATULUJĘ ORGANIZATOROM .
  I MIESZKAŃCOM TEGO GRAJDOŁU .TAK TRZYMAĆ[/b] Don Quijote:):):):)

 5. fajna inicjatywa i dobre widowisko, tylko szkoda,że nasze skórokopy nie rozunieją ideii meczu towarzyskiego (mam na myśli, np. wynik Legia-Arsenal)

 6. idea jest ideą, a stal ma sie przygotowac do gry w IV lidze… ! i takie mecze temu służą.. mieli wyjść i się położyć w 2 połowie i czekać aż koledzy z ukrainy zaczną strzelać gole ?!

 7. Polać Player'owi!!! Był to ostatni sparing Stali przed sezonem. Podeszli do spotkania jak profesjonaliści i jeżeli tak będą grali w lidze jak dzisiaj jestem spokojny o miejsce w 1 piątce 4 ligi. pozdro.

 8. hehehe przeciez nasi musieli wyjsc na boisko i dac z siebie wszystko. Dokladnie! To byl ostatni sparing, ostatnie spotkanie przed ligą. Zagrali bardzo dobrze, ale rywale nie oszkujmy sie, byli slabym przeciwnikiem. Kilku chlopakow ze Lwowa sie tylko wyroznialo. Ale mniejsza o to, byl to towarzyski mecz z hostoria w tle. Chcieli odnowic historie. I udalo sie to nam!!!! Byla kapitalna atmosfera i to cieszy :)

  HEJ STAL !

 9. hmmmmm trudno jest mówić, że zawodnicy Aresanlu nie są profesjonalistami, gdyż wynik z Legią w normalnych realiach – nie towarzyskich – byłby zgoła inny…..
  stąd uważam, że Nasi jako gospodarze wypadli dobrze, ale pominęli jeden ważny aspekt….. MECZ TOWARZYSKI, który miał w tle udzielenie pomocy POGONI, dlatego moja ocena Naszych w skali od 1 do 5 to naciagane 3 i to oczywiście – dla nich – do przemyślenia bo trudno jest porównać drużynę, która została ponownie utworzona od roku czasu z tą która "pogrywa" od wielu lat w tym samym składzie badź zblizonym…… a z kolei najbliższe mecze zweryfikują przygotowania do sezonu !!!!
  Poza tym:
  – Nasi KIBICE na piatkę z plusem HEJ STAAL !!
  – organizacja na 5 i oby było takich imprez więcej ;)

 10. SUPER IMPREZA!\pogratulować organizatorom .
  Szkoda tylko że Burmistrz miasta oprócz przemowienia nie był sponsorem i nawet z funduszu promocji miasta nie pokrył kosztów reklamy w lokalnej prasie!

 11. Popieram poprzednika.Jestm zdziwiona ,ze Burmistzr miasta nie był sponsowrem tej imprezy i nawet nie objąl jej swoim patronatem
  Wystąpienia było ale chyba jako pierwszy tani krok przedwyborczy!

 12. Impreza udana.Mecz piekny bo nasi grali na dobrym poziomie, ale pan Burmistrz mogłby miec zdecydowanie lepszy ubior jeśli ma wystąpienie oficjalne,a nie jak "luzak"!!!!!!!!!!!!!

 13. Dlaczego task piękną i ważna patriotyczną imprezę organizuje grupa ludzi aktywnych dla środowiska a nie Urząd Miasta ktory powinień byc zainteresowany promopcją miasta z naszymi sąsiadami ze wschodu!
  Pora wybrać takie wladze które będą nasze miasdto promować!

 14. Pan Burmistrz ma taką gażę ze pojedzie za wlasne pieniądze a nie podatników i jedszcze ufunduje puchar kryształowy dla zwycięskiej drużyny!!!!

 15. PISZECIE, ŻE:
  [quote]Szkoda tylko że Burmistrz miasta oprócz przemowienia nie był sponsorem i nawet z funduszu promocji miasta nie pokrył kosztów reklamy w lokalnej prasie![/quote]

  i

  [quote]Popieram poprzednika.Jestm zdziwiona ,ze Burmistzr miasta nie był sponsowrem tej imprezy i nawet nie objąl jej swoim patronatem
  Wystąpienia było ale chyba jako pierwszy tani krok przedwyborczy!
  [/quote]

  ORAZ
  [quote]
  Dlaczego task piękną i ważna patriotyczną imprezę organizuje grupa ludzi aktywnych dla środowiska a nie Urząd Miasta ktory powinień byc zainteresowany promopcją miasta z naszymi sąsiadami ze wschodu![/quote]

  NO TO POWIEM WAM TAK: Przypominam, że Tow. Ratusz nie dostało ani grosza z puli jakie miasto przydziela co roku stowarzyszeniom. Kase dostało np. stowarzyszenie z Zaleszan Pana Baski który jest dobrym znajomym obu burmistrzów. Może gdyby mecz organizowal Pan Baska to pieniądze by sie znalazly. Pozatym jak widać nie trzeba czekać na żadnych urzedników i ich decyzje tylko brać sprawy w swoje ręce. Szacunek dla sponsorów.

 16. Impreza udana!Więcej takich w Naszej Dębie jest potrzebnyhc ,a nie tylko "łomot " nad zalewem.A burmistrz ma tupet.Pieniędzy nie dał ani państwowych ani prywatnych ale gadkę przedwyborczą juz palnął!Macie oblicze byrmistrza i go dalej wybierajcie!

 17. Tak ten "ŁOMOT" w każdą sobotę do ólnocy nad zalewem to straszna sprawa.jak rano wstać do pracy jak nie można spać.Nic wiecej nie potrafią władze nad zalewem dla mieszkańców zrobić.Za dwa lata to będzie sciek i nic wiecej.nawet nie potrafią uruchomić kawiarenki i …Szkoda gadać!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here