Wrześniowy poligon Podhalańczyków

16

2013-09-16

W Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Dęba trwa największe jesienne szkolenie poligonowe pododdziałów 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

W szkoleniu, które rozpoczęło się 2 września 2013 roku, bierze udział kilka jednostek brygady. W pierwszej części, to jest do połowy września, swoje umiejętności doskonalić będą czołgiści z 1 batalionu czołgów z Żurawicy oraz żołnierze 1 batalionu strzelców podhalańskich z Rzeszowa. W drugiej połowie miesiąca do Nowej Dęby przyjadą żołnierze 5 batalionu strzelców podhalańskich z Przemyśla, 14 dywizjonu artylerii samobieżnej oraz 21 dywizjonu artylerii przeciwlotniczej z Jarosławia. Dojeżdżając na poligon, z uwagi na niewielką odległość, szereg zajęć inżynieryjnych przeprowadzą saperzy z 16 batalionu saperów z Niska. Łącznie na piaskach poligonu we wrześniu ćwiczyć będzie prawie dwa tysiące podhalańczyków.

Pododdziały batalionów zmechanizowanych i pancernych ćwiczą kierowanie ogniem w dzień i w nocy, doskonalą kondycje strzelecką oraz umiejętności taktyczne. Artylerzyści z Jarosławia odbędą trening kierowania ogniem baterii i dywizjonu ze strzelaniem amunicja bojową, natomiast przeciwlotniczy strzelania bojowe z rakiet i zestawów przeciwlotniczych. Żołnierze 16 batalionu saperów z Niska realizują zajęcia: z minerstwa z użyciem bojowych środków minersko-zaporowych, taktyczno-inżynieryjne oraz z zapór inżynieryjnych. W drugiej części szkolenia zaplanowali też wykonywanie przejść w polach minowych za pomocą półtonowych ładunków wydłużonych.

Całość szkolenia poligonowego pododdziałów 21 BSP koordynowana jest przez Centrum Kierowania Szkoleniem na czele z Szefem Szkolenia Brygady ppłk Wiesławem Lewickim – dowódcą zgrupowania.

W przypadku suszy i dużego zagrożenia pożarowego, pododdziały przygotowały alternatywne plany szkolenia bez użycia amunicji, która może spowodować zapalenie poszycia poligonu.

Żołnierze 21 BSP we wrześniu pojadą także do Drawska Pomorskiego, gdzie batalion dowodzenia i dowództwo brygady wezmą udział w ćwiczeniu „Dragon 13”. W sumie na obu poligonach szkolić się będzie przeszło trzy tysiące podhalańczyków.

kpt. Konrad Radzik
21 BSP

16 KOMENTARZE

 1. W sprawie Syrii całym sercem i całą duszą (chociaż doktrynalnie w duszę wierzyć nie mogę) popieram ( i piszę to szczerze bez sarkazmu ) pana prezydenta W. Putina i stanowisko Federacji Rosyjskiej.

 2. Stanisław Michalkiewicz chwali ministra Radosława Sikorskiego za działanie w sprawie pokoju na świecie [url]http://youtu.be/clDqS1gHOpA[/url]
  Czy minister Sikorski otrzyma pokojową nagrodę Nobla?

 3. Reżim Asada użył gazu bojowego – sarinu – wobec własnego narodu.
  Wysłannicy ONZ potwierdzili w/w wersję ..
  Federacja Rosyjska – dba o ich ostatni przyczółek w Afryce, z ostatnią bazą Marynarki Wojennej w tej części Globu.
  [color=#cc0000]MAKE LOVE! NOT WAR![/color]
  Chyba najrozsądniejsza decyzja – by Federacja Rosyjska również wzieła odpowiedzialność za Konflikt. Tym bardziej,że Syria ma "prawdopodobnie" olbrzymie złoża gazu a to może wywrócić politykę Gazprom-u…

 4. Nie za szybko z tymi wyrokami?

  O to wycinek raportu ONZ:
  Inspektorzy ONZ poinformowali w raporcie, że są "klarowne i przekonywujące dowody" na użycie sarinu podczas ataku 21 sierpnia. Podkreślono, że pobrane na miejscu próbki "środowiskowe, chemiczne i medyczne" dostarczają dowodów na to, iż podczas ataku użyto "pocisków rakietowych ziemia-ziemia zawierających sarin", bojowy środek trujący o działaniu paralityczno-drgawkowym. "Wniosek jest taki, że broń chemiczna jest używana w trwającym konflikcie między stronami w Syryjskiej Republice Arabskiej (…) przeciwko cywilom, w tym dzieciom, na względnie wielką skalę"

  Wysłannicy nie byli w stanie stwierdzić, kto użył broni.

 5. Pianko moja droga,

  (Szanowna Pani mówiło się przed wojną, a po wojnie OBYWATELKO)

  Źródła: Z relacji medialnych i upublicznionych skrawków raportów wynika, że w Syrii użyto broni chemicznej. Pominę w tym momencie aspekt wiarygodności źródeł i zapytam jedynie: CZY JEST PANI W STANIE ZE 100% PEWNOŚCIĄ STWIERDZIĆ KTO TEJ BRONI UŻYŁ?

  Przyjmuje się, że broni zabronionej użył "reżim" Asada. Tylko po co miałby to robić skoro już wygrywał batalie z "powstańcami"? Po to żeby ściągnąć gniew Wujka Sama który ustami Obamy zapowiedział, że jeśli taka broń zostanie użyta to USA wkroczą do Syrii?

  Jest jednak coś ciekawego w całej sprawie. Otóż Izrael namawia USA do ataku na Iran. W doktrynie obronnej/wojennej Izraela przyjmuje się, że Izrael będzie bezpieczny jeśli państwa go otaczające będą pogrążone w chaosie. Jest to logiczne i z izraelskiego punktu widzenia uzasadnione. Lobby żydowskie/izraelskie w USA nie przekonały jednak Obamy do wojny z Iranem. Obama chlapnął jednak, że gdy w Syrii znalezione zostaną ślady użycia broni chemicznej wówczas USA wkroczą do akcji. No a skoro tak, to mu te ślady broni znaleziono. Wszak nie takie rzeczy w historii świata znajdowano gdy trzeba było. Co ma jedno z drugim? Otóż Syria ma pakt z Iranem, a więc atak na Syrię oznacza wojnę z Iranem. I to jest klucz. Owszem Rosja również ma tam swoje interesy ale to nie ona napędza konflikt.

  [img]http://zapodaj.net/images/879e341921933.jpg[/img]

  Jeszcze inne spojrzenie na sprawę (txt w języku ang): [url]http://www.zerohedge.com/news/2013-08-27/meet-saudi-arabias-bandar-bin-sultan-puppetmaster-behind-syrian-war[/url]

 6. Ty myślisz racjonalnie siedząc w fotelu wygodnym.Zapominasz ,że Iraq potraktował Iran gazem bojowym. Do tej pory leczą obywateli po użyciu tak potwornej broni.
  A na marginesie Rosja nie napędza – ona dba o ostatki własnych wpływów w tym regionie.

 7. [quote]Ty myślisz racjonalnie siedząc w fotelu wygodnym[/quote]

  Pianko moja droga, czy jakbym siedział na taborecie i myślał nieracojanlnie to miałbym więcej racji?

  [quote]Zapominasz ,że Iraq potraktował Iran gazem bojowym. Do tej pory leczą obywateli po użyciu tak potwornej broni.[/quote]

  Odległa historia nie mająca bezpośredniego wpływu na bieżący rozwój wydarzeń.

  [quote]A na marginesie Rosja nie napędza – ona dba o ostatki własnych wpływów w tym regionie.[/quote]

  Każde państwo powinno dbać o swoje interesy. Pisząc "Rosja dba o swoje" niejako zawieramy na ogół w tym zdaniu pewnien wyrzut… Większość myśli "aha.. dbają o swoje interesy to wszytsko wiadomo". A USA o czyje dbają? Nie bądźmy naiwni. Ale oczywiście Polacy są życzliwie nastawieni do Amerykanów bardziej niż do Ruskich i tak już jest że wbrew rozsądkowi i naszemu własnemu narodowemu interesowi idziemy zawsze ślepo za jankesami.

  Swoją drogą: Jak to jest że USA zwalczające "światowy terroryzm" wspiera "arabskie rewolucje" na Bliskim Wschodzie w wyniku których do władzy dochodzą radykałwie islamscy wzywający do "świętej wojny"? Zabawne prawda?

 8. Taki artykuł dzisiaj znalazłem w onecie:
  [url]http://wiadomosci.onet.pl/swiat/riabkow-rosja-ma-materialy-o-zwiazku-rebeliantow-z-atakiem-chemicznym/03b70[/url]
  [quote]Rosja otrzymała materiały od władz Syrii, które mówią o związku rebeliantów z atakiem chemicznym pod Damaszkiem z 21 sierpnia – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow. Jak dodał, Rosja zaczęła badać te materiały.[/quote]

 9. Wiarygodność Federacji Rosyjskiej jest prawie identyczna co Mateczki Rasija.. U.S.rael ma podobną wiarygodność – czyli znikomą .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here