Wykłady na temat Żołnierzy Wyklętych

0

Samorządowy Ośrodek Kultury zaprasza na wieczornicę patriotyczną  z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Młodzież z grupy teatralnej „Pretekst” przygotowała program artystyczny pt. „Pamiętać – to nasz obowiązek”. Będzie on poświęcony niezwykłej postaci – Danucie Siedzikównie – „Ince” – jednaj z żołnierek wyklętych, która może być dla młodych wzorem niezłomnej postawy moralnej. Zapraszamy do sali kameralnej SOK 2 marca 2017 r. (czwartek) o godz.18:00.

Danuta Siedzikówna – ur. 3 września 1928 r. w Guszczewinie, zm. 28 sierpnia 1946 r. w Gdańsku. W czasie wojny była znana pod pseudonimem „Inka”. Działała jako sanitariuszka w 4. szwadronie odtworzonej na Białostocczyźnie 5 Wileńskiej Brygady AK, a w 1946 w 1 szwadronie Brygady, który działał na Pomorzu. Po śmierci rodziców Inka wraz z siostrą wstąpiła do AK, gdzie odbyła przeszkolenie medyczne. Po zakończeniu II wojny światowej kontynuowała działalność podziemną. Została wysłana do Gdańska po zaopatrzenie medyczne i tam 20 lipca 1946r., została aresztowana przez UB. Została umieszczona w V pawilonie miejscowego więzienia ze statusem „więźnia specjalnego”. Podczas śledztwa Inkę wielokrotnie bito i poniżano. Mimo tego nie zdradziła swoich towarzyszy broni.3 sierpnia została skazana na śmierć. Wyrok wykonano 28 sierpnia 1946 r. w więzieniu przy ul. Kurkowej w Gdańsku. Aż do 2014 roku miejsce spoczynku Inki pozastawiało nieznane. W 2015 roku IPN ostatecznie potwierdził odnalezienie i zidentyfikowanie szczątków bohaterki. 28 sierpnia 2016 r. – w 70 rocznicę śmierci odbył się w Gdańsku uroczysty państwowy pogrzeb Danuty Siedzikówny. Prezydent Andrzej Duda wydał postanowienie o mianowaniu jej na pierwszy stopień oficerski.

 

Kolejnym wydarzeniem związanym z obchodami tego święta będzie wykład dr Mirosława Surdeja z IPN w Rzeszowie pt. „Podziemie niepodległościowe na terenach Puszczy Sandomierskiej„. Zapraszamy 4 marca 2017 r. (sobota) o godz. 18:00 do sali kameralnej SOK. Wstęp wolny!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here