ZALEW PODOBNIE JAK PLANTY BĘDZIE ROZBIERANY ! ! !

78

W wyniku nieudolności władz gminy czeka nas kolejna rozbiórka wykonanej już i zapłaconej inwestycji – tym razem ścieżek i palisad nad zalewem. Tym samym powtarza się scenariusz z nowodębskich plant! Za chwilę stracimy określoną część unijnego dofinansowania, a także będziemy musieli robić zalew od nowa! Porażki inwestycyjne stają się symbolem obecnej ekipy rządzącej.

Spacerując po nowo wykonanych alejkach, mało kto zdaje sobie sprawę, że już za chwilę nad zalewem będziemy świadkami takiej samej demolki, jaką obserwujemy na plantach. Wszystko przez złamanie ustawy prawo zamówień publicznych, oraz pogwałcenie przez burmistrzów i urzędników zapisów umowy z wykonawcą robót.

W dniu 20 sierpnia b.r. odbył się komisyjny odbiór końcowy robót nad zalewem. Główne uwagi jakie miała komisja, dotyczyły elementów wykonanych, odebranych i zapłaconych w I etapie zadania (prawie rok temu). Komisja wezwała firmę remontującą zalew do: naprawy ław betonowych pod obrzeżami ścieżek, wymiany palisady drewnianej okalającej zbiornik, naprawy zapadającej się ścieżki asfaltowej. Jednocześnie zobowiązała wykonawcę do ich usunięcia do 19 września 2014 r.

Jak widać, wykonawca zignorował to wezwanie. I nic dziwnego! Przecież burmistrzowie te elementy już mu odebrali, stwierdzając że są wykonane prawidłowo, a do tego przelali za te roboty pieniądze (1,3 mln zł). Gmina odgraża się, że roboty naprawcze wykona inna firma. Oznacza to, że znów będziemy musieli zapłacić za błędy burmistrzów z własnej kieszeni, naiwnie licząc, że być może uda się władzom gminy odzyskać kiedyś te pieniądze w sądzie. Prawda jest jednak taka, że się nie uda. Wykonawca ma podpisy nowodębskich urzędników, że wykonał zadanie tak, jak oni sobie tego życzyli. A to, że wykazali się całkowitą niekompetencją – to nie jego sprawa…

Burmistrzowie nie uwzględnili w protokole odbioru dwóch najpoważniejszych wad: po pierwsze, że podbudowa znajdująca się pod ścieżką asfaltową nie jest tą, za którą zapłacili i w świetle ustawy prawo zamówień publicznych, oraz umowy z Urzędem Marszałkowskim, jest nie do zaakceptowania (zamiast normatywnego kruszywa znajduje się tam gliniasta, odpadowa mieszanka nie spełniająca żadnych norm). Nie uwzględnili także, że asfalt pokrywający tę ścieżkę, jest trzykrotnie tańszym produktem zastępczym wobec asfaltu jaki zamówili – powinien być szlachetny i trwały asfalt lany modyfikowany polimerami, a jest zwykły i lichy asfaltobeton. Mając te wiedzę i pomijając ten fakt w protokołach odbioru, świadomie działają na korzyść wykonawcy, a wbrew interesowi gminy. Bo w interesie gminy jest dostać to, za co zapłacono i nie narażać się na utratę unijnego dofinansowania.

Sprawa zalewu dla laika budzić może pewien dysonans. Z jednej strony jest ładnie, czyli tak jak tego chcieliśmy. Ale z drugiej strony inwestycja została wykonana z rażącym naruszeniem przepisów prawa i zawartych przez gminę zobowiązań, przy użyciu tanich i bardzo złych jakościowo materiałów. Można te sprawę porównać do sytuacji przykładowego Iksińskiego, który zbudował piękny domek z ładnym podjazdem i garażem. Ale cóż z tego, że domek piękny, jeśli Iksiński nie miał pozwolenia na budowę i złamał szereg różnych przepisów prawa, a materiały których użył nie są dopuszczone do obrotu? Z bólem serca domek należy rozebrać…

Na koniec warto dodać, że postawa burmistrzów jest zastanawiająca. Wszak do grudnia 2013 roku informowaliśmy ich, że inwestycja nad zalewem jest realizowana nie tak, jak należy. Wiesław Ordon mówił wówczas, aby nie wierzyć w nasze – jak to określił – rewelacje. Z kolei Zygmunt Żołądź zabraniał radnemu Markowi Ostapce chodzenia nad zalew (na piśmie). Jeszcze niedawno gdy Marek Ostapko pokazywał filmy, że molo odpływa, Zygmunt Żołądź na stronie urzędu opowiadał historie o analizowaniu poziomów wody. Dzisiaj – po prawie 11 miesiącach – wzywa wykonawcę do prawidłowego zamocowania molo… O pomiarach wody ani widu, ani słychu…

Szanowni Państwo! Sztuka rządzenia nie polega na zaciągnięciu kredytu i lekkomyślnym wydawaniu pozyskanych w ten sposób pieniędzy. Inwestycje publiczne trzeba wykonywać gospodarnie i zgodnie z określonymi przepisami. Trzeba cały czas czuwać nad ich prawidłowym przebiegiem, oraz kontrolować wykonawcę i inspektora nadzoru. Jeśli się tego nie robi, a do tego bagatelizuje sygnały napływające od opozycji, to kończy się to utratą unijnych dotacji i rozbiórką robót. Koszty za nieudolność burmistrzów ponosimy wszyscy. Burmistrz Wiesław Ordon jest chyba jedynym szefem gminy w Polsce, który odbiera i płaci za buble budowlane, a następnie je rozbiera, kompromitując przy tym nasze miasto i rujnując jego wizerunek. Można śmiało zaryzykować stwierdzenie – takiej, podwójnej kompromitacji na gminnych inwestycjach nie było w historii samorządu w Polsce!

78 KOMENTARZE

 1. No to pięknie. Najpierw planty teraz zalew. Za co się nie wezmą to spierdzielą. Zaczynam się zastanawiać czy oni są normalni i czy wszystko z nimi w porządku? Niby tacy doświadczeni urzędnicy, a tu takie wtopy? Ciekawe co takiego zasłoniło im oczy i myślenie?

  • Pogonić tych nieudaczników. Aczkolwiek podejrzewam, że to nie tylko nieudacznictwo ale coś jeszcze miało wpływ na to, że Ordon i Żołądź odebrali te fuszerki i zapłacili miliony złotych za nie. Większość mieszkańców ma podobne podejrzenia.

 2. Jeszcze pare miesięcy temu myślałem ze Ostapko sie czepia zeby ich przegonić, ale to jest fuszera za fuszera, naprawdę w Polsce nikt jeszcze nie rozbierał placu po roku od odbioru, a teraz jak rozbiorą zalew to Ordon niech ucieka z Dęby bo tu nie ma dla takich miejsca.

  • Przed wyborami tego nie zrobi. Później powie, że zima. Więc rozbiórka będzie na wiosnę :) A przez całe lato będą robić zalew, który dopiero co zrobili heheh. Paranoja. Każda robota wykonana przez tych nieudaczników to ryzyko utraty unijnych środków i strat finansowych. Czy nie ma w tym kraju żadnej odpowiedzialności dla takich Ordonów???

 3. niech P. Ostapko może coś napisze na temat statku pirackiego dla dzieci i całej pozostałej infrastrukturze, może zapyta młodych rodziców co o tym myślą, albo wędkarzy, a może bywalców P.od lokalu
  wszelkich możliwości zwanym marycha,
  Proponował bym zakupić jakiś metr bo telefonem mierzyć to chyba
  jakiś nieporozumienie ale myślę że na tych niby studiach to takich rzeczy nie uczą tylko „paparocci”-podglądania- nie.?
  Ten telefon to jest właśnie poziom przyszłego niby”burmistrza”.

  • Ordobud-Żołexpol nie mogli spieprzyć statku piarackiego bo to składak z gotowych elementów. Nawet Ordonobud-Żołexpol to umie zrobić. Śmieszne jest, że planty za 5,5 mln złotcyh zniszczone, zalew za 1,8 mln rozbiorą a muszą się chwalić tym, że składak za 200 tysięcy się udał. Porażka. Co to za sztuka wziąć kredyt i wydać 200 tys na statek? Halina Wilk też tak może rządzić.

  • To dziadostwo nad zalewem nie podoba mi się. Niech Ordon z Żołędziem zapłacą za usterki ze swoich. Wara od pieniedzy publicznych !!!!!!!!!!

  • Siwy stary łeb i ten czarny z wąsami już pokazali co chcą zrobić. Pokazali niszcząc planty i pokażą rozbierając zalew. Czas na młodych! Czas skończyć z nieudacznikami co nie potrafią przeprowadzić inwestycji. Zawalili wszystko na maksa. Jak można sie nic nie nauczyć przez 20 lat pracy w urzędzie? Trzeba być ograniczonym.

  • na burmistrza, niech się podszkoli i przyjdzie kandydować jak bedzie miał 92 lata, może już mu coś zaświeci.

 4. proponuję już od zaraz połączyć siły z P.WILK Unidez tzw.Brytończykami
  jako 5 kolumną od okradania Gminy bo dla Was to najlepszy wspólnik – patrząc na działania Wasze po wygraniu wyborów bo zoibowiązania będą duże.

  • W sensie taka co buduje buble, płaci za fuszerki, traci unijne dotacje? Czy po prostu Nowa Dęba dzięki Ordonowi jest jedyna w swoim rodzaju?

 5. Jakby sie Ostapko nie czepiał to by dalej spacerowali i w du..e mieli kazda najmniejsza szparke po drodze… zwykle pieniactwo typu „wina tuska”, nie lubie Ordona ale pan Ostapko jak do tej pory tylko bledy potrafi wytykac… co by bylo jakby doszedl do wladzy?? Po roku by stwierdzil jak kaczynski ze tu sie nic nie da i wrocilby zpowrotem do opozycji bo tam mu lepiej…

  • Kubuś! Masz rację! Jakby się Ostapko nie czepiał to oszuści dalej by zbijali majątki, a burmistrzowie dalej wypłacali im pieniądze za materiały których w Dębie nie wbudowano.
   A co do wytykania błędów: Ostapko zasiada w komisji rewizyjnej czyli kontrolnej. Za to mu płaci nowodębski podatnik, żeby KONTROLOWAŁ, żeby się czepiał, żeby węszył. Gdyby nie Ostapko to nikt by łba nie podniósł i nic nie powiedział, bo się każdy boi tych dwóch nauczycieli u władzy. Czas pogonić partaczy!

 6. A co ma do powiedzenia w tym temacie przewodniczący komisji rewizyjnej rady gminy.
  A swoją drogą leżącego i obolałego się nie kopie.Niech wyboru dokonają wyborcy.

 7. widzę że ludzie z nowej dęby daleko się nie ruszają bo w innych miastach roboty przemysłowe są na gorszym poziomie ale radni mają ważniejsze sprawy jak szukanie dziurek na budowie

  • Podaj mi inne miasta w którym dwie ważne inwestycje zostały całkowicie spieprzone, a unijna dotacja obcinana??? No proszę. Bo póki co Ordon jest jedyny w kraju z takim „dorobkiem” i wszędzie się przez niego z Dęby śmieją.

 8. Ordona nie poprę bo jest szkodnikgospodarczy i ma kombinatora za pomagiera a Ostapki nie poprę bo krytykuje władze za wszystko a nie wszystko jest złe. Do wyborów nie idę.

 9. Skoro jest ustawa o odpowiedzialności finansowej urzędników za decyzję, to jest podstawa prawna, żeby te pieniążki od kilku jegomościów odzyskać.

 10. Nowodębianinie! A na ile TY jesteś zadłużony przez nieudolność Ordona i S-ki? Dlaczego jeszcze tą mafią nie zajęła się jeszcze prokuratura? Ostapko! Z ciebie taki opozycjinista jak z koziej d…y trąba! Krzyk tylko robisz i nic więcej! Już dawno w urzędzie NIK powinien papiery przewracać i dochodzenie robić. A tych dwóch kryminalistów w pace siedzieć! Jaka władza taka opozycja psia wasza mać!

 11. Pan Ostapko próbuje zbić kapitał polityczny na dwóch rzeczach, a tutaj wypisuje banialuki pod różnymi nickami, żeby zrobić wrażenie, że ludzie w to jeszcze wierzą.

 12. Kolejne wypociny Ostapki. Bodajrze w marcu pisał: „Według naszej wiedzy, w tej chwili to już koniec inwestycji nad zalewem. Wykonane prace nadają się do rozbiórki, roboty nigdy nie będą ukończone,”
  I co? Zalew skończony, ludzie korzystają a Ostapko dalej mąci :( Żygać się chce :((((((

  • Ale wam dał popalić, boicie sie go jak diabeł święconej wody. Fajnie by było jakby go nie było…. Niestety on jest i bedzie. I przegoni was.

  • A jednak rządzi. Jeden z wąsami a drugi siwy z Tarnowskiej Woli. Mącą na plantach i nad zalewem za nasze pieniądze. Banda cwaniaków zbija majątki życia na tym, a niektóre biedne Dębioki co ledwo wiążą koniec z końcem jeszcze próbują tych dwóch mącicieli usprawiedliwiać. Dlaczegoś biedny? Boś głupi.

 13. Gestapko!!! Niespelni żadnej obietnicy bo juz wszystko zrobione:) kanalizacja tylko została a kto by niezostal burmistrzem to zrobi to bo jak są środki do wykorzystania na coś konkretnego to trzeba to zrobić bo przepadną i na żadna inna inwestycje ich niemozna wykorzystać za to kredytu sie niesplaci (burmistrz) bo jakiś wkład własny gmina musi mieć !!! W programie M.P. Jest spłata kredytu w 4letniej kadencji w 1/2 go (kredytu) niesplacii mogę sie założyć o 10% obecnej kwoty do spłacenia !!!

  • Nie ma to jak zmieniać temat. Masz coś do powiedzenia o tym, że dwie inwestycje za miliony złotych Ordon i Żołądź źrobili źle i po plantach trzeba rozebrać zalew??? Albo pisz na temat, albo zamilcz.

   Jak się będzie robić kanalizację to wszystkie chodniczki i parkingi szlag trafi. I to kolejny dowód na „geniusz” Ordona i Żołędzia. Jaki kretyn robi na starych rurach nowe chodniki i parkingi? Najpierw trzeba wymienić rury a potem kłaść na tym chodniki i parkingi. Ale jak widać Ordon „LEPIJ WI”

 14. W liceum pan ostapko wydrukował zdjęcia pana od francuskiego (każdy wie jakiego) i rozkleil je w kiblu na korytarzach i rozdawał ucznio dumnie żeby sobie przyklejali każdy do garderoby jak Wałęsa madonne. A jak pan Stanisław chciał mu te zdjęcia odebrać to wchodził za stawkę za biurkiem w sali fizycznej i dziwne okrzyki wygłaszał !

 15. Na plantach tez wszystko zdarte, kupy połamanych płyt wywożą na gruz. Wszystko sie zapada i trzeba robić od nowa. Ale pełno ludzi, jak fajnie! Głownie pełno robotników którzy naprawiają te spieprzone Planty.

 16. Kiedyś Faraon piramidy budował. Przetrwały do dziś.
  Teraz Ordon i ten mały wąsaty nie potrafią kilku ścieżek dobrze i fachowo zbudować.
  Tyle lat na karku, tyle lat spędzonych na stołkach i niczego się nie nauczyli???
  Gdzie to ich wielkie doświadczenie i wiedza? Żałośni są. Ja za swoje winy pokutuje. Wierzę że oni też odpokutują.

 17. A dlaczego moje komentarze są usuwane ? Przecież tylko mówię że pomimo tych dziur , zapadlisk , niedoróbek i wszystkiego co najgorsze , chodzę na te obiekty z dziećmi i o dziwo zawsze tam jest tłum dzieciaków , a swego czasu w takim np Koziołku ziomeło pustką , to chciałem tylko powiedzieć . Także Marek nie ma co usuwać komentarzy , wszak to nie Rosja Putina przecie a ty ponoć reprezentujesz PiS …

 18. Aż się dziwię, że dwie równie kosztowne inwestycje ukończone przez obecnych (i mam nadzieję przyszłych) burmistrzów tj. BASEN i DWORZEC AUTOBUSOWY, powstały bez żadnych wad i niedoróbek (mniej lub bardziej wyimaginowanych przez Gestapko). Gdzie był wtedy Pan Marek, czemu nie sprawdzał czy płytki są równo położone a szpary – odpowiedniej szerokości…?
  Próba zbicia kapitału politycznego na negacji i krytyce wszystkich i wszystkiego jeszcze nikomu (również Markowi w listopadzie) się nie udała!
  Swoją drogą chętnie dorzuciłabym się mu do metrówki, żeby bidulek nie musiał chodzić z telefonem i robić śmieszne zdjęcia!

  • Niesmiało tylko przypomnę, że basen mamy tylko i wyłącznie dzięki poprzedniej ekipie ( tak opluwanej przez Wróbla, Ordona itp. ) czyli dzięki pp. Czekalskiemu i Mokrzyckiemu.Nigdy powtarzam nigdy za obecnych burmistrzów i radnych basenu by nie zbudowano, bo basen wg. nich generuje wielkie koszty i wsi jest niepotrzebny.

 19. Czy kandydat na burmistrza Wiesław Ordon ma jakiś program wyborczy oprócz tego, że buduje buble i za chwilę je rozbiera i buduje od nowa, a wszystko za pieniądze podatników? Czy oprócz zadłużania gminy i ustawiania na stanowiskach „swoich ludzi” ma jeszcze jakiś plan działania?

 20. Coś mi się wydaje ze burmistrz pomału powinien wynosić z swojego gabinetu wszystkie trofea, zaczynając od żaglowca poprzez inne „prezenty”.
  Robi się gorąco,coraz bardziej gore i parzy.
  Patrzeć jak od strony hotelu koło Biedronki zaczną taszczyć fotel do urzędu.
  Ale tak to już jest w przyrodzie ,przychodzi czas siewu i czas żniw, gdzie trzeba plony skosić i wymłucić,oddzielić ziarno od słomy i plew.

 21. Potwierdzam ze jak się kogoś krytykuje cały czas i jeszcze obiecuje kanalizacje za darmo jak to robil brodaty to ludzie to kupią i zagłosują na krytykanta

 22. wszędzie widzicie fuszerę ale dziwne ludzie …. normalna robota wykonana przez jakąś firmę , to są standardowe usterki które sie poprawia w ramach gwarancji , ciekawy jestem czy jak do Was przyjdzie jakiś fachowiec położy płytki i wyszpachluje i pęknie to po np 4 miesiącach to tez powiecie fuszera? usterki się zawsze zdarzały nie ma ludzi idealnych!!!

 23. Ten bilbord na rondzie zaczyna mnie przekonywać do programu tego młodego kandydata,chociaż dzisiaj każdy kombinuje ale ci może będą robić to z głową i nie tak prymitywnie i jawnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here