Zapomniana rocznica, zapomniani bohaterowie.

39Druga połowa lipca 1944 r. zwiastowała nadchodzącą burzę. I nie chodziło tylko o zbliżającą się nawałnicę frontową i spodziewane krwawe walki niemiecko-sowieckie.

Niemcy rozpoczęli ewakuację swoich urzędów, w pośpiechu teren opuszczały niemieckie firmy. Jednostki wojskowe pobierały pośpiesznie przydziały materiałów z magazynów i składów. Opustoszał obóz jeniecki w Porębach Dębskich. Z jeńców sformowano kolumnę, która odmaszerowała w kierunku zachodnim. Codziennie nadchodziły nowe informacje dotyczące zbliżającego się frontu. Na niebie coraz częściej widać było sowieckie bombowce i myśliwce. Widok wycofujących się w pośpiechu żołnierzy niemieckich, wyczerpanych i rannych, świadczył o tym, że czas obecności Niemców wkrótce się skończy. Dla organizacji konspiracyjnych Polskiego Państwa Podziemnego był to sygnał, że nadszedł czas by szykować się do boju.

AK przystąpiła na naszym terenie do realizacji planu \”Burza\”. Akcja zakładała ataki na tyłowe i cofające się oddziały nieprzyjaciela, niszczenie linii kolejowych i drogowych celem utrudnienia ewakuacji wojska niemieckiego oraz transportów zaopatrzenia i posiłków. Chodziło również o ochronę ludności cywilnej, zabezpieczenie ważnych obiektów przed zniszczeniem przez wroga oraz opanowania terenu by zaprezentować się przed Sowietami jako gospodarze terenu.

29 lipca 1944 r. był długo wyczekiwanym dniem dla żołnierzy dębskiej placówki AK \”Bułka\”. AK-owcy uderzyli na Niemców wycofujących się z terenu Lager Deba. Przy wsparciu sowieckiej czołówki wynik starcia okazał się zwycięski. Poległo trzech młodych żołnierzy AK z dębskiej placówki: Wacław Wawrzyniak, Czesław Szulc i Krzysztof Teofilak oraz bliżej nieustalona liczba żołnierzy sowieckich. Zginęło kilkunastu Niemców.

W roku obecnym mija 66. rocznica tej akcji. Jak wcześniejsze rocznice, przejdzie po raz kolejny bez echa. Komunistyczna propaganda i polityka pamięci historycznej w PRL skutecznie wykreśliła ją z kalendarium rocznic ważnych w wymiarze lokalnym. Dziś żyje już tylko dwóch uczestników walk. Jeszcze rok temu żył kapelan placówki, ks. Rękas. Wiele szczegółów dotyczących akcji nie poznamy nigdy – zabrali je ze sobą do grobu żołnierze AK. Wielu w obawie przed dalszymi represjami ze strony komunistycznych organów bezpieczeństwa wolało milczeć i nie ujawniać szczegółów swojej działalności konspiracyjnej.

Grobów trzech poległych w akcji \”Burza\” żołnierzy z dębskiej placówki AK próżno odnaleźć na cmentarzu w Majdanie Królewskim, gdzie zostały przeniesione po wojnie z Dęby. Ciała Rosjan, poległych w Dębie w walkach lipcowych 1944 r. z Niemcami spoczywają na cmentarzu w Sandomierzu.

29 lipca 1944 r. to nie tylko stosowny moment by oddać cześć poległych żołnierzom AK oraz żołnierzom Armii Czerwonej, którzy oddali swoje życie w walce z Niemcami, ale i doskonała okazja by oddać hołd wszystkim żołnierzom lokalnych struktur Polskiego Państwa Podziemnego, dla których akcja \”Burza\” była ostatnim rozdziałem konspiracyjnej działalności.

Tomasz Sudoł

———————————————————————————————————————————————-

GŁODNY ? NA CO CZEKASZ?
\"GIUFEPPE\"

39 KOMENTARZE

 1. A Ja pytam ? Po co na darmo ginęli ludzie skoro Niemcy się wycofywali:| .Głupota i tyle .Szkoda pióra .Nie świadczy to o bohaterstwie:| .Dla mnie osobiście ,fakt niezrozumiały ,brawura i szabelka :(.Czy nie jest to tekst stronniczy napisany tylko po to by się dowartościować i zaistnieć ?:|

  Pozdrawiam Don Quijote

 2. [quote]Po co na darmo ginęli ludzie skoro Niemcy się wycofywali[/quote]
  Chodziło o to aby Polacy przejęli opuszczane przez Niemców tereny i witali Armię Czerwoną jako gospodarze. Wtedy jeszcze nie wiedziano o tym, że państwa zachodnie oddadzą Polskę w ręce Stalina.

 3. don Qujiote – w trudnych trudnych trudnych chwilach ja pansa identyfikuję się z panem.
  DOŚĆ ''GLORYFIKOWANIU'' GŁupoty.. Bohaterskiej…
  ..Jeszcze Polska nie zgineła – póki my..''

 4. Oj analfabeci historyczni,wasza wiedza o realiach tamtych czasów powala mnie na łopatki.A przecież wystarczy sięgnąć po parę książek,a nie komiks o Klossie:(

 5. Jakby nie postawa Polaków w wojnach na ziemi europy,tragedie matek,żon,dzieci,mordy gwałty i cały koszmar II wojny,upadłe Powstania pozornie bez sensu ,ale dzięki temu,że były i widać było walczący naród,naród ,który istniał bez granic Państwa na mapie,wszystko to dzięki ideowcom szaleńcom,patriotom.
  I jeszcze raz podkreślę,że gdyby nie Ci ludzie,to być może Jałta,która jest oszustwem dla nich walczących i dla nas spadkobierców,byłaby odległym snem.

  P.S Kunta Kinte Kojotte
  Więc daruj kojot sobie te nikczemne prowokacje ,bo nie czas na to.
  Rusz czaszką zanim coś nagryzmolisz ,bo Ci czasem wyjdzie,ale bezcześcić karwa twa przodków nie pozwolę !![center][/center]

 6. To zaraz …. Niemiec uciekał a nasi łup w plecy .tak ? to Niemiec pies jeden , odwróciwszy się, zastrzelił Naszych Bohaterów .
  Dobrze kumam? i postawili (znaczy rady z strażakami )Krzyż potem zwany Grunwaldu w Dębie wsi .Na ich chwałę ,czy tak ?
  No i czy my nie byliśmy gospodarzami terenu przed niemcami ?

 7. positive – nie o historie w moim komentarzu idzie ,a jedynie o autora tekstu który wiele od ojca mógłby się nauczyć .Bo według mnie sam tekst można i tak i siak interpretować .
  Oczywiście jestem przeciwny każdemu bohaterstwu ..

 8. czytając/ rozumiejąc historie – aliancii mieli w ''****'' nasze bohaterskie czyny – po prostu.. / ordrery dali – i ok – poland..

 9. Spoleczeństwo bez historii jest ubogie,bo to ona kształtuje tozsamość to chyba zrozumiale.Trzeba umieć rozróznić bohaterstwo od bohaterowszczyzny to też chyba zrozumiale?
  To byli ludzie,którzy za lata upokorzenia chcieli sie po prostu zemścić to tez chyba zrozumiale?
  A każdy ma taką historie na jaką zasługuje,jedni mogą odwoalywac sie do walki z wrogiem a drudzy do wspólnego picia w krzakach i zaliczania panienek:D i tylko im wspólczuć

 10. zemsta .Czy ty rozumiesz że to inny rodzaj zła. To zło, którego sami doznajemy ze strony innych ludzi. Jak powinniśmy reagować na krzywdę , którą nam wyrządzają bliźni?

  Otóż, uczeń Pana Jezusa znajduje w Nim najwyższy autorytet, od Niego uczy się, jak należy postępować. Pan Jezus jest dla nas Mistrzem i cała chrześcijańska doskonałość polega na naśladowaniu Jego życia.

  Spójrzmy zatem na postępowanie Chrystusa względem wrogów. Pan Jezus zawsze stara się ich wyprowadzić z błędu, nie szczędzi słów krytyki pod adresem ich zachowania. Ale też Zbawiciel nigdy nie życzy źle, nie przeklina, nie domaga się zniszczenia swoich wrogów, ale zawsze gotów jest zrozumieć i przebaczyć.

  Pan Jezus przede wszystkim nie nosi w sercu zapiekłej urazy. Dowodem jest Jego modlitwa na krzyżu za swoich oprawców. W Piśmie Świętym mamy wiele takich przykładów Chrystusowej wyrozumiałości. Można powiedzieć, że Pan Jezus sprzeciwia się złu, które wrogowie knują nieustannie przeciw Niemu, przynajmniej do momentu nadejścia „Jego godziny”, natomiast unika jakiejkolwiek formy szkodzenia wrogom.

  A co z drugim policzkiem? W nakazie nadstawienia drugiego policzka chce nas Pan Jezus pouczyć o nieskuteczności odwetu za doznaną krzywdę. Zarówno wśród ówczesnych Żydów, jak i wśród współczesnych ludzi, gdzieś w głębi żywe jest pragnienie postępowania w myśl zasady: „oko za oko, ząb za ząb”.

  Każąc nadstawić drugi policzek, Pan Jezus chce nas pouczyć, że metoda zemsty za doznaną krzywdę nie jest Jego sposobem na pokonanie zła. Zemsta jest bowiem porażką. Sprowadza nas ona do poziomu ludzi jaskiniowych o prymitywnej moralności.

  Pan Jezus ukazuje inny sposób na pokonanie zła: przez reagowanie wybaczeniem, zaniechaniem zemsty. Już św. Augustyn spotkał się z opinią, że zaniechanie zemsty jest sprzeczne z naturą zdrowego człowieka. W swojej homilii odpowiada on, że Chrystus nigdy nie nakazuje tego, co niemożliwe, ale to, co doskonałe. Byłoby jednak przesadą uważać, że Pan Jezus chce, byśmy dosłownie traktowali słowa o nadstawieniu drugiego policzka. Jest to raczej tzw. hiperbola, porównanie, które stosując pewną przesadę, chce podkreślić bardzo istotną prawdę.

  Podobnie mamy przecież powiedziane: Otóż jeśli twoja ręka lub noga jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją i odrzuć od siebie! Lepiej jest dla ciebie wejść do życia ułomnym lub chromym niż z dwiema rękami lub dwiema nogami być wrzuconym w ogień wieczny (Mt 18, 8). Chyba nikt nie chciałby rozumieć dosłownie tych słów Pana Jezusa…
  PS. Myslę że jako Katolika przekonał Cię powyższy tekst że nie masz racji w pkt.2
  1.3 pomijam bo chce mi sie spać zresztą po co .

  #9 teraz ma cały świat w d… naszych w Afganistanie i wszędzie

 11. cyt.Oczywiście jestem przeciwny każdemu bohaterstwu .. no no no prawdziwy kfardziel klawiatury.W razie zagrożenia poducha na łeb i jakoś to będzie.Cynizm pierwsza klasa-gratki;)

 12. Otóż nie, Qmaty – można być Bohaterem – irracjonalnym/ racjonalnym – jako jednostka.. Natomiast [color=#990000]HUUURRAAA!![/color] jest idiotyzmem / szabelka brzdąka – wartościowi LUDZIE hurtem idą w piach… i 'sukces'' okupiony taką ofiarą … Wypier…ać bohaterowie tego autoramentu – szlachetni na barykadzie – cudownie heroiczni/superbohaterowie – HERO! cdn.

 13. Forsę robi się na budowaniu kontaktów
  + obniżka VAT dla produktów o najwyższym stopniu przetworzenia ( zaawansowane technologie )

  być bohaterem? Wolę być członkiem porządnego składu, gdzie wszyscy są na poziomie umiejętności nieco wyższym niż średnia, ale nie zawadiacko wysokim.

  I dobre zgranie.
  Respect dla wszystkich przedsiębiorców

 14. Michael napisal: [quote]być bohaterem? Wolę być członkiem porządnego składu, gdzie wszyscy są na poziomie umiejętności nieco wyższym niż średnia, ale nie zawadiacko wysokim.
  I dobre zgranie.
  Respect dla wszystkich przedsiębiorców[/quote]
  Pansa sanczo wczesniej:
  [quote]Otóż nie, Qmaty – można być Bohaterem – irracjonalnym/ racjonalnym – jako jednostka.. Natomiast HUUURRAAA!! jest idiotyzmem / szabelka brzdąka – wartościowi LUDZIE hurtem idą w piach… i 'sukces'' okupiony taką ofiarą … Wypier…ać bohaterowie tego autoramentu – szlachetni na barykadzie – cudownie heroiczni/superbohaterowie – HERO! cdn.[/quote]
  Jak obie wypowiedzi maja sie do oceny akcji "Burza" na naszym terenie?

 15. Zacny autor odsłonił wam rąbek lokalnej historii, a wy, zamiast to docenić, snujecie jakieś irracjonalne fantasmagorie. Żenada i tyle.:@

 16. się nie upieram / obserwator ND – jak związku z w/w temacie – mnie pansy – nie=odnajdujesz- bez/urazy – ''Ciebie Boli .. poprostu…

 17. Przykro mi że artykuł człowieka,który niektórym nakreślił fragmenty lokalnej historii, traktowany jest przez niektórych pseudofilozoficznonawiedzonych znafcuf jako pole do popisu dla pokazania swojej głupoty ukrywanej pod przykrywką racjonalnych/irracjonalnych komentarzy.

 18. Całkiem ciekawy tekst, chociaż w sumie głównie dla osób, które interesują się tego typu lokalnymi wydarzeniami z tamtych lat.
  Nie chcę tu wyjść na jakiegoś obrońcę autora, ale szczerze irytuje mnie część zamieszczonych tu komentarzy i zgadzam się w tej kwestii z Qmatym. Pseudofilozoficzne, bełkotliwe wywody niektórych osobników przypominają swą jakością poziom średnio rozgarniętego 13-latka, próbującego rozpaczliwie zabłysnąć na forum.
  pansa sanczo:
  Jedynym plusem jest fakt, że dzięki tobie zawsze coś się dzieje w komentarzach i na forach infonowadeba. Co do treści i stylu (zwłaszcza) twoich wypowiedzi: osobliwa mieszanka umiarkowanej żenady/swawolnego chamstwa/ignorancji/dosyć kiepskiej próby przekazania czegokolwiek sensownego. To tyle.
  Don Quijote:
  [quote]Czy nie jest to tekst stronniczy napisany tylko po to by się dowartościować i zaistnieć ?[/quote]
  Nie wiem, co szlachetny pogromca wiatraków miał na myśli z tym "stronniczym", tzn. fakt, że autor wyraźnie pisze z perspektywy polskiej jest w najmniejszym stopniu dziwny? [quote]Bo według mnie sam tekst można i tak i siak interpretować .[/quote]
  Podaj niedoszły rycerzu przynajmniej dwie konkretne interpretacje tego tekstu, bo ciekawy jestem, jakich to rewelacji mogłeś się w nim doszukać po twej wnikliwej analizie.
  Komentarz #11 – po co on tu? Może lepiej wejdź sobie na jakieś forum zajmujące się tego typu kwestiami.

  A obecność komentarza #18 w ogóle jest tu groteskowo nie na miejscu – równie dobrze można było wyskoczyć z tekstem o sytuacji politycznej w Togo.
  „Respect dla wszystkich przedsiębiorców”? Co ma piernik do wiatraka?

  Do #21 – jakieś uzasadnienie jego "mierności"? Póki co widzę tu wyjątkowo mierny komentarz.

  Mam nadzieję, że autor nie przejmie się specjalnie tymi, jakże merytorycznymi i elokwentnymi, komentarzami i będzie robił swoje.

  Pozdrawiam

 19. OGÓLNIE – tj. post '' nademą'' -#24 – [color=#990000]TO MAŁO?[/color]
  Trzeba '' w kotle '' mieszać = akcja/ reakcja – a ty klikasz w klawiaturę i oznajmiasz prawdę objawioną – daruj sobie ..
  – nie widzisz [b]ZROZPACZONEGO[/b] [b][size=16]STAŃCZYKA[/size][/b] – z oleju Matejki :D:D:@:@
  ps. ha! Polemizował bym/bym/bym lecz PO CO? sobie [color=#990000]nie zarejestrowany ''użytkownik[''/color] wyrobił :D:D opinie i szlussB)B)

 20. Słowo komentarza jeszcze dla# 24 .. Tu cytat ''…co do treści i stylu [color=#990000]zwłaszcza[/color]..''
  Teatr im. S.I. Witkiewicza /Witkacego – w Zakopanym nigdy by nie powstał – [color=#990000]zwłaszcza[/color] jeśli pan byłby ministrem Kultury… ale dzięki Bogu – tak [size=20][b]nie jest!![/b][/size]B)B)

 21. Dla czytających nie jest do końca jasne po przeczytaniu tekstu ,kto tu jest bohaterem i czy strzelając w plecy uciekających Niemców to czyn bohaterski ?W myśl zasady leżącego nie kopiemy .Fakty historyczne mnie nie interesują w tej chwili ,bo znam z opowiadań naocznych świadków i uczestników .

 22. Don Quijote napisal:

  [quote]Dla czytających nie jest do końca jasne po przeczytaniu tekstu ,kto tu jest bohaterem i czy strzelając w plecy uciekających Niemców to czyn bohaterski ?W myśl zasady leżącego nie kopiemy.[/quote]

  Jesli liczyl Pan ze opisze tu bohaterskie walki odwrotowe Wehrmachtu i Waffen-SS w starciu z bolszewicko-zydowskimi partyzantami, polskimi bandami i Armia Czerwona na naszym terenie to bardzo mi przykro ze Pana rozczarowalem. A tak bardziej serio…Prosze zapoznac sie z publikacjami na temat akcji "Burza", w szczegolnosci tymi ktore tycza sie jej realizacji na Kresach Wschodnich, na Lubelszczynie, Podkarpaciu i na Ziemi Kieleckiej – moze uda sie Panu zrozumiec skale problemow z jakimi musieli sie wowczas zmierzyc zolnierze podziemia i moze uda sie Panu odkryc ze "strzelanie w plecy" to naprawde fatalne i nieprawdziwe okreslenie.

  [quote]
  Fakty historyczne mnie nie interesują w tej chwili ,bo znam z opowiadań naocznych świadków i uczestników .[/quote]

  Wydarzenia znane "z opowiadan naocznych swiadkow i uczestnikow" to sa rowniez fakty historyczne. W czym problem?

 23. Dla Pana wszystko jest czarne i białe ,ale do końca drogi Panie tak nie jest .Czasami opisywany przez Pana Bohater był zwykłym bandziorem a czasami było odrotnie .Nieprecyzyjna wypowiedź Pana prowadzi tylko do niejednokrotnie głupich pytań z którymi musi Pan się uporać .
  P.s Naoczni świadkowie okoliczności zabicia trzech Naszych jeszcze są na tym świecie .

 24. [quote]Dla Pana wszystko jest czarne i białe ,ale do końca drogi Panie tak nie jest .Czasami opisywany przez Pana Bohater był zwykłym bandziorem a czasami było odrotnie .[/quote]

  To juz zdecydowanie uogolnienie. Nie twierdze ze historia jest czarno-biala. Czekam na rozwiniecie tematu z Panskiej strony i podanie konkretnych przykladow. Szczegolnie ciekaw jestem jakich "bandytow akowskich" uda sie Panu wykryc w szeregach debskiej placowki AK. Musze Panu powiedziec ze byla to bardzo dobrze zorganizowana komorka podziemia, z ludzmi z mocnym charakterem.

  [quote]Nieprecyzyjna wypowiedź [/quote]

  ?

  [quote]P.s Naoczni świadkowie okoliczności zabicia trzech Naszych jeszcze są na tym świecie .[/quote]

  Bezposredni swiadkowie smierci 3 w/w AK-owcow niestety juz nie zyja. Zyje za to kilku swiadkow ktorzy widzieli ciala zabitych AK-owcow po akcji.

 25. Q. nadstaw policzek [drugi?] – jesteś 'cheścijanem'' lub mordercą zabijającym – a BÓG się gapił rozbawiony… jak odwet trzeba wziąć /bozia w czasie zawieruchy wojennej idzie na urlop..

 26. Ośmieszasz się próbą prowokacji – "bandytow akowskich" -jesteś historyczne zero dla mnie nie czepiam się tylko twoich dwuznacznych wypocin a jeżeli dla ciebie to bandyci akowszcy w nawiasie , to dla mnie jesteś zwykłym karierowiczem – koniec dyskusji z tobą
  Don Quijote

 27. aby dodać do ''pieca'' B) – otóż w Batalionach Chłopskich – ewentualnie ideową '' robotę '' byście otrzymali.. / Cha – poooszło! B)B)/ortograficznie..

 28. Pansa sanczo napisal:

  [quote]aby dodać do ''pieca'' Cool – otóż w Batalionach Chłopskich – ewentualnie ideową '' robotę '' byście otrzymali.. / Cha – poooszło! CoolCool/ortograficznie..[/quote]

  Niezrozumialych komentarzy ciag dalszy…

 29. Obserwator ND – Moimi komentami proszę się nie sugerować / Marek O. płaci solidnie / Panie Marku ! – [color=#990000]DAJ PODWYŻKĘ[/color] – Nie,żebym głodny chodził! – Orchidee kupiłem przepięknej urody !:D:D:D

 30. Do nd obsrwator – jesteś zaangażowany i brawo! – ale formacji Waffen SS -odpuść – .. jak znajomości brak.. Wehrmaacht napierda..ał dzieciami w betonowe kręgi/studnie
  niemiec to gestapo lub ten lekarz z auschwitz albo volkswagonnB) und bijący ukrainiec w w koncetration lagier..

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here