Złoty jubileusz Nowej Dęby

57

29-12-2011r.

Nowa Dęba świętuje 50-lecie nadania praw miejskich. Całoroczne imprezy rocznicowe podsumowała uroczysta sesja Rady Miejskiej podczas której m.in. wręczono tytułu Zasłużonego dla Miasta i Gminy Nowa Dęba oraz uroczyście otwarto i poświęcono zmodernizowaną siedzibę Samorządowego Ośrodka Kultury.


Uroczysta sesja

Nowa Dęba otrzymała prawa miejskie decyzją Rady Ministrów 1 grudnia 1961 r. Półwieczną historię miasta przybliżył podczas uroczystości burmistrz Wiesław Ordon. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców – i tych w minionych latach i tych dziś, Nowa Dęba to nowoczesne miasto z wielkimi możliwościami urokliwie położone w sercu Puszczy Sandomierskiej – podkreślił burmistrz.

Gratulacje z okazji srebrnego jubileusz miasta składali na ręce Wojciecha Serafina, przewodniczącego Rady Miejskiej oraz burmistrza Wiesława Ordona m.in. posłowie na Sejm RP Zbigniew Chmielowiec i Mirosław Pluta, wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Zygmunt Cholewiński, starosta tarnobrzeski Krzysztof Pitra z wicestarostą Jerzym Sudołem a także m.in. Ryszard Jania, Prezes Pilkington Automotive Poland.

Poseł Zbigniew Chmielowiec w okolicznościowym adresie przypomniał słowa Abrahama Lincolna – To piękne, gdy człowiek może być dumny ze swojego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne. Piękne miasto, młode miasto Nowa Dęba realizuje właśnie tę myśl. Zaangażowanie mieszkańców Nowej Dęby w codzienny rozwój swojej małej ojczyzny podkreślał także poseł Mirosław Pluta.

Gratulacje złożył też wicemarszałek województwa Zygmunt Cholewiński który podkreślił, że dynamicznie rozwijająca się Nowa Dęba może liczyć na dalsze wsparcie ze strony samorządu Województwa Podkarpackiego.

Starosta Krzysztof Pitra gratulując zaszczytnego jubileuszu dodał – Jako swego rodzaju ambasador kultury chcę podziękować panu burmistrzowi, przewodniczącemu rady i wszystkim radnym odważnych decyzji w sprawie modernizacji Samorządowego Ośrodka Kultury, który dziś uroczyście otwieramy bo to dobra inwestycja, która z pewnością dobrze służyć będzie mieszkańcom Nowej Dęby.

Gratulacje z okazji jubileuszu złożył także Przewodniczący Rady Powiatu Gródzkiego na Ukrainie, Wasyl Połumackanycz, który wraz z delegacją z powiatu Gródek i miasta partnerskiego Komarno gościł w Nowej Dębie. Gratuluję jubileuszu i niech Bóg pomaga nam w dobrej współpracy dla dobra naszych mieszkańców i naszych miast – zakończył ukraiński gość.

Podczas sesji wręczono tytułu Zasłużonego dla Miasta i Gminy. Krótkie charakterystyki odznaczonych prezentujemy na końcu strony. Weronika Jachyra, najstarsza spośród odznaczonych podkreśliła jak wielkie zmiany zaszły w Nowej Debie w ostatnich kilkudziesięciu latach – Bogu dziękuję, że mogłam dożyć tej chwili – zakończyła Zasłużona dla Miasta i Gminy Nowa Dęba.

Jubileuszowa sesja była okazją do wręczenie gratulacji dla firmy Pilkington Automotive Poland, która za swoją inwestycję w Chmielowie została wyróżniona przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych nagrodą za największą inwestycję 2011 otrzymał Pilkington Automotive Poland. Na ręce prezesa firmy Ryszarda Jani złożyli je burmistrz Wiesław Ordon i przewodniczący Rady Miejskiej Wojciech Serafin.

Otwarcie SOK

Podczas sesji uroczyście przecięto także wstęgę, otwierając tym samym zmodernizowaną siedzibie Samorządowego Ośrodka Kultury. Burmistrz, wspólnie z dyrektorem SOK podziękowali wykonawcom a budynek uroczyście poświęcił ks. prałat Mieczysław Wolanin.

Udanej inwestycji gratulowali samorządowi Nowej Dęby m.in. wicemarszałek Zygmunt Cholewiński oraz starosta tarnobrzeski Krzysztof Pitra, który jak przyznał szczególnym sentymentem darzy właśnie inwestycje kulturalne.

W nowym budynku zastosowano najnowocześniejsze rozwiązania w tym m.in. oświetlenie LED, dostęp do internetu po Wi-Fi, doskonałą akustykę oraz kino 3D. Wartości inwestycji to 6631830,96 zł w tym termomodernizacja to koszt 1499785,80 zł a przebudowa – 5132045,16zł. Termomodernizacja obiektu została wsparta środkami unijnymi w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.

Zasłużeni dla Miasta i Gminy Nowa Dęba

Podczas sesji Przewodniczący Rady Miejskiej Wojciech Serafin oraz burmistrz Wiesław Ordon wręczyli 9 tytułów Zasłużonego dla Miasta i Gminy Nowa Dęba, przyznanych przez radnych na listopadowej sesji. Prezentujemy sylwetki odznaczonych.


Romuald Gondek
Wychowawca, wspaniały pedagog i nauczyciel wielu pokoleń młodzieży, długoletni badacz języka ludowego okolic Nowej Dęby, autor Słownika Gwary Lasowiackiej oraz słownika pt. Słownictwo Radogoszczy, który za osiągnięcia w dziedzinie nauczania i wychowania otrzymał wiele najwyższych odznaczeń resortowych.

Bogdan Gunia
Działacz społeczny i sportowy, współzałożyciel „Nowodębskiego Towarzystwa Społeczno Kulturalnego” oraz Społecznego Komitetu Pomocy Szpitalowi w Nowej Dębie, były wiceprezes Rzeszowskiego Okręgowego Związku Badmintona, wielokrotny reprezentant Klubu Sportowego „STAL” w tej dyscyplinie odnoszący sukcesy na szczeblu ogólnopolskim, aktualnie piastujący stanowisko Prokuratora Okręgowego w Rzeszowie.


Fot: Nowiny24

Weronika Jachyra
W latach okupacji niemieckiej członkini Związku Walki Zbrojnej Armii Krajowej pod pseudonimem „Pokrzywka”, członkini Światowego Związku Żołnierzy AK, strażniczka pamięci o przedwojennej i wojennej historii Dęby, współorganizatorka i uczestniczka wielu uroczystości patriotyczno kombatanckich.

Antoni Malcharek
Długoletni nauczyciel oraz wychowawca dzieci i młodzieży, twórca sekcji i propagator badmintona w Nowej Dębie, dzięki którego zaangażowaniu zespół Klubu Sportowego „Stal” wszedł do II, a następnie I ligi, wychowawca wielu medalistów Mistrzostw Polski w badmintonie, działacz Polskiego Związku Badmintona oraz Zarządu Okręgowego Związku Badmintona, instruktor i trener sekcji lekkoatletycznej, radny Rady Miejskiej II kadencji.

Leszek Mirowski
Organizator działań na rzecz ludzi starszych, chorych i potrzebujących pomocy, od wielu lat piastujący stanowiska kierownicze, udzielający się na polu pomocy społecznej poprzez zakładanie kolejnych jednostek świadczących tę pomoc, radny Rady Miejskiej II i III kadencji.

Stanisław Mityk
Artysta, plastyk, grafik, malarz, wieloletni nauczyciel i wychowawca dzieci i młodzieży, od blisko 40 lat promujący Gminę podczas licznych wystaw twórczości zdobywając wiele nagród i wyróżnień, projektant pomnika upamiętniającego 70 rocznicę bombardowania Chmielowa.

Kazimierz Szczur
Długoletni społecznik, Prezes Nowodębskiego Koła Diabetyków, które zostało wyróżnione w konkursie „Najlepsza Inicjatywa Obywatelska Podkarpacia”, aktywny działacz na rzecz chorych na cukrzycę.

Tadeusz Górecki
Założyciel, fundator i Komendant Honorowej Straży Wielkanocnej w Nowej Dębie, który promował Gminę na Ogólnopolskich oraz Podkarpackich Paradach Straży Wielkanocnych „Turki”, wychowawca młodzieży stowarzyszonej w Ochotniczej Straży Pożarnej, społecznik oraz historyk
regionalista.


Fot. Archiwum

Jerzy Lubera
Założyciel Bractwa Rycerskiego Miasta Nowa Dęba oraz Towarzystwa Kultury Powszechnej RATUSZ, społecznik, pedagog, wychowawca młodzieży, radny Rady Miejskiej V kadencji.


Fot. Archiwum

Tekst i zdjęcia:
Paweł Antończyk

57 KOMENTARZE

 1. Znakomita uroczystosc. Dobrze ze pamieta sie o wielu zasluzonych ludziach z obszaru gminy, w tym o kombatantach walczacych o wolnosc Ojczyzny.
  Nowa Deba – moje miasto!

 2. Czy początek sesji , w którym przedstawiono i wyróżniono firmy biorące udział w modernizacji SOK był tak nudny dla autora tego tekstu, że nie zasłużył na krótkie rozwinięcie i podanie nazw wyróżnionych firm? Życzę powodzenia w dalszym "obiektywnym" pisaniu!

 3. A Zoladz nic nie dostal? czyz nie "'wyroznia'' sie na tle Nowej Deby ten czlowiek z branzy? tak wybitna postac zapomniana przez samorzad?

 4. To Serafin jest jeszcze przewodniczacym rady miejskiej? Taka publiczna kompromitacja i cisza?
  Jednym slowem ani prezencji ani atencji, oto wybitny samorzadowiec, przyklad dla mlodych pokolen.

 5. przykro sie na to patrzy, szczegolnie wtedy jezeli ktos nie ma pojecia o czym pisze. i nie zycze nikomu takich problemow ze zdrowiem z jakimi zmaga sie p. Serafin

 6. zapomniano o wielu znakomitych postaciach – zwłaszcza tych z branży
  popieram #15 – jak można było zapomnieć o takiej wybitnej postaci jak ZŻ – wstyd! oj wstydzicie się radni bezradni !

 7. A właśnie ?!?
  Dlaczego zapomniano o ZIELAKU ?!?
  Dlaczego nie nadano mu tytułu zasłużonego mieszkańca ?!?
  Przecież się zasłużył !
  Zapomniano o ZIELAKU !

 8. Szkoda ze nie bylem , bo widok byl podobno wspanialy ,na trzy glosy ratusikowych za podwyzka DIETY bylo szesc rak i o maly figiel bylo by jeszcze szesc nog:D

 9. oj komuś nowodębska inteligencja przeszkadza (mam na myśli KWW Ratusz)
  bez urazy, ale to chyba jedyni w naszym mieście, którzy chcą coś zmienić w mieście, odświeżyć, reszta chyba pragnie stabilizacji ale nawet to nie wychodzi..
  nasze miasto starzeje się
  jakie atrakcje, nowości, co dobrego wprowadzili "starzy" radni?? ciągle dyskutują, nie rozumieją wielu rzeczy, nie wspomnę już tego w jaki sposób wypowiadają się publicznie…
  jeśli nasza szanowna władza chce żeby w naszym mieście nie mieszkali sami starcy albo ludzie z tzw marginesu społecznego proponuje wyjśc do ludzi, posłuchac ich… ale nie tak jak dotychczas kiedy to ktos wychodzi, posłucha, obiecuje i gowno z tego

 10. #29 a może chcą zrobić skok na kasę i władzę – nie pomyślałaś -HI HI pracusie od siedmiu boleści -nie widzę w tym zresztą nic złego,tylko nie ściemniaj

 11. "Całoroczne imprezy rocznicowe podsumowała uroczysta sesja"

  "CAŁOROCZNE" – hahahahah ciekawe gdzie te imprezy były bo jakoś sobie ich nie przypominam…

 12. może twój protegowany JF ma wyższą dietę ale nie było uchwały za podwyżką diet radnych. po raz kolejny gratuluje swojego źródła informacji. ale dobrze, ze piszesz. wiadomo jakie kłamstwa sie puszcza na mieście

 13. Serafin to zmaga sie z wlasnym sumieniem, najbardziej w zyciu dokuczaja wlasne klamstwa i gra pod czyjes dyktando.Trzeba byc soba , wtedy i zdrowie lepsze.

 14. Już kiedyś poruszałem temat: W jaki sposób Mirowski zasłużył się dla Nowej Dęby???? Pracuje jako kierownik MGOPS i w zakresie jego obowiązków jest pomoc ludziom – nie zrobił nic poza tym co leży w jego kompetencjach i w zakresie obowiązków!!!!! Już prędzej POLOCZEK zasłużył się dla Nowej Dęby jak ten człowiek…. Nie możemy nagradzać ludzi takimi tytułami za wykonywanie swoich obowiązków za które co miesiąc biorą pensje i to na pewno nie małą. PISZCIE CO ON ZROBIŁ POZA TYM CO MUSI!!!!!

 15. co do diet to o ile się nie mylę i moje źródła nie mylą to chodziło o to, ze jeśli radny nie uczestniczy w iluś tam spotkaniach to ma 50% diety czy coś w tym stylu

 16. Uważam że p.L.Mirowski niesłusznie został odznaczony.Niech p. Tłysty ma honor i chociaż się zawstydzi.Za sumienne wykonywanie obowiązków dostaje się pobory.

 17. A ja bardzo się cieszę, że mój profesor Jerzy Lubera pośmiertnie został uznany zasłużonym dla miasta . Był i jest WIELKIM CZŁOWIEKIEM. Jesteś zapisany w kartach historii tego miasta i naszych sercach. Cieszę się również , że masz swoich kontynuatorów.

 18. Bardzo ciekawe pytanie zadała pytająca #42.
  Jak można było aby firma z TBG-u odśnieżała Nową Dębe. To tak jak Zakopane było by odśnieżane przez firmę z Krakowa – totalny absurd.
  proszę sobie wyobrazić sytuację kiedy niespodziewanie spada tyle śniegu, że nie ma żadnej możliwości dojechać a co już odśnieżać !
  Kolejna sprawa to PGKiM zakupiło sporo sprzętu do odśnieżania naszych ulic placów czy chodników – teraz to będzie ładna kolekcja sprzętu na którym jedynie zbierać się będzie kurz lub rdza! I kto za to wszystko zapłaci ? No jak to kto ? My! Mieszkańcy podatnicy!!! No i jeszcze jedna ważna sprawa to zwolnienia ludzi! ludzi zatrudnionych w PGKiM , ludzi którzy cały rok pracują przy porządkowaniu ulic chodników placów itp. teraz ci ludzie będą pozbawieni zajęcia a co za tym idzie to środków do życia !!!
  Kolejna sprawa to dlaczego UMiG – Władze Miasta- wspierają firmy czy przedsiębiorstwa spoza naszego terenu ! DLACZEGO !!!!
  To w taki sposób Władze wspierają lokalnych przedsiębiorców!!! BRAWO!!! Może w końcu ktoś odpowie na te wszystkie absurdy!

 19. ja wiem , ze dzialacze samorzadowi to obecne tlo dla wszelkich dokonan po 1990 r., chcialbym znalezc jakies konkretne nazwisko i nic nie przychodzi mi do glowy, nawet w okresie prosperity lat 70-tych owczesne kierownictwo ZM nie chcialo brac jakiejs superlicencji zachodniej (odmawiali swoim pryncypalom z branzy), tylko woleli dalej tluc te zelazka, motorki itd. i zaprzepascili szanse na uksztaltowanie sie Deby jako duze centrum przemyslowe.

 20. co do p.Gunia,oj jak ostatnio kupował mięsko pod halą, a ja niestety stałam za nim i słyszałam w jaki niekulturalny i chamski sposób odzywa się do sprzedającego to aż mi głupio było….niby taki uczony,a całkowity brak kultury!!!!!!
  z całej tu ekipy pozdrawiam p.Malcharka-ludzie uczcie się od niego pokory i kultury

 21. A co ma do powiedzenia cała rada nadzorcza PGKiM w sprawie przetargu na odśnieżanie.Oni chyba myślą tylko ile dostaną w 2012r.
  Wynika z tego przetargu że mamy wróbla na dachu a nie gołębia w ręku.

 22. Już widać "skutki" pracy tarnobrzeskiej firmy jak pięknie posprzątała ulice po sylwestrze.. dla tych co nie wiedzą od dziś ta firma zajmuje się sprzątaniem na ulicach i podwórkach. Odśnieżanie odśnieżaniem ale syf będzie nieprzeciętny

 23. Temat ciekawy niczym nie związany z tematem : Złoty jubileusz Nowej Dęby – chociaż jak się człowiek przyjrzy to i doszuka się wspólnych wątków.
  Mam nadzieję że redakcja infonowadeba.pl przyjrzy się bliżej tematowi przegranego przetargu przez PGKiM i wątek zostanie rozwinięty.
  A co do tematu Złotego jubileuszu – nagrody wręczone, posprzątane po uroczystościach !

  Mieszkańcy czy jesteście zadowoleni z tych wszystkich imprez z tej okazji ???

 24. Popieram Mirowski za co wyróniony ??? Robi swojĂĄ robotĂŠ za którĂĄ dostaje pensje i nic wiĂŠcej siĂŠ nie wychyla wiĂŠc… zenada jakas. Wystarczy wchodzic w ****e tym przy korycie i juz zasluzony… jaka wladza tacy zasluzeni- bez ujmy dla kilku odznaczonych ktorym siĂŠ to nalezalo

 25. Za to został wyróżniony :
  Leszek Mirowski
  Organizator działań na rzecz ludzi starszych, chorych i potrzebujących pomocy, od wielu lat piastujący stanowiska kierownicze, udzielający się na polu pomocy społecznej poprzez zakładanie kolejnych jednostek świadczących tę pomoc, radny Rady Miejskiej II i III kadencji.

 26. Też tak uważam, prof. Gondek to wielce zasłużony pedagog i wychowawca , nauczyciel z klasą. Podobnie jak prof. Malcharek. Szkoda, że zapomniano o prof. C. Rybak, której wielu tak wiele zawdzięcza.

 27. Hej ,dziś oglądałem tą imprezę w TV TBG i wyglądało to całkiem miło ale jedno co mnie zaskoczyło to dzwoniące telefony gości siedzących na widowni ,jeśli ktoś ma możliwość zobaczenia to zapraszam w ciągu godziny kilka razy , czy ludzie na poziomie nie potrafią wyciszyć telefony ??????

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here