Zmarła Janina Wojnarowska

0

29 marca w wieku 92 lat zmarła Janina Wojnarowska – prezes Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Nowej Dębie. Msza Pogrzebowa odbędzie się w piątek 1 kwietnia 2016 r. o godz. 14:00 w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Nowej Dębie.

Działała w AK, a później w ruchu oporu „Wolność i Niezawisłość”, gdzie pełniła funkcję kurierki. Wraz z rodzicami została aresztowana przez komunistów. Razem z ojcem trafiła do więzienia w Wiśniczu, a później dwa lata spędziła w obozie dla młodzieży w Jaworznie. W 1947 roku została aresztowana za działalność w WiN. Była wtedy w czwartym miesiącu ciąży. W więzieniu urodziła dziecko i zajmowała się nim do procesu (w sumie osiem miesięcy). Sąd wymierzył jej karę sześciu lat więzienia za „próbę obalenia ustroju”. 28 maja 2007 roku Prezydent Lech Kaczyński wręczył odznaczenia kobietom, które w czasach stalinowskich były więźniami politycznymi. Wśród nich znalazła się Janina Wojnarowska, uhonorowana Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Nie mogłam karmić swojego syna w trakcie długich przesłuchań. Trzymali nas przy otwartych oknach w zimie i pierś stawała się czara i twarda jak kamień – wspominała dla angielskojęzycznego magazynu SouthCoast Today.

CZEŚĆ JEJ PAMIĘCI !

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here