Życie i kultura w Czadzie – relacja ze spotkania

4

10/10/11r.

W czwartek, 6 października 2011 r. odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie czwartkowe. Zostało zorganizowane przez Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie, który jest partnerem Uniwersytetu Trzeciego Wieku.


Fot.: Spotkanie cieszyło się sporym zainteresowaniem

Wykład z prezentacją i otwartą dyskusją na temat: „Życie i kultura w Czadzie” poprowadził misjonarz z Afryki – ks. Wiesław Podgórski, obecnie pracujący w Ekwadorze. Podczas spotkania opowiedział o codziennym życiu tamtejszej ludności, panujących zwyczajach, kulturze a także nawracaniu na wiarę chrześcijańską. Niejednokrotnie trzeba pokonać pieszo nawet dziesiątki kilometrów aby wziąć udział we Mszy św. czy katechezach przygotowujących osoby dorosłe do przyjęcia Sakramentu Chrztu św. Ze względu na panującą biedę oraz warunki klimatyczne mieszkańcy tamtejszych wiosek często zapadają na choroby, a swoje wyleczenie powierzają rytuałom szamanów, w ostateczności udają się do szpitala. Dzieci w wieku 12-13 lat poddawane są inicjacji dojrzałościowej. Podczas tego okresu chłopcy uczą się posługiwać bronią w walce i polowaniu, dziewczynki uczą się jak być dobrymi żonami i matkami. Mężczyźni upatrują sobie przyszłe żony i negocjując cenę z jej ojcem kupują wybrankę życia, niejednokrotnie nawet dziesiątą czy dwudziestą. Wykład wzbogacony został o prezentacje multimedialne, które pozwoliły zobaczyć to o czym ks. Wiesław opowiadał. Nie zabrakło pytań od słuchaczy, którzy z zaciekawieniem a niekiedy wręcz z niedowierzaniem słuchali opowieści misjonarza. Wielkie zainteresowanie wzbudziły eksponaty przywiezione na spotkanie a szczególnie piękne, kolorowe stroje, które można było przymierzyć i uwiecznić się na pamiątkowym zdjęciu. Nasz gość spędził na misjach w Republice Czadu ponad 3 lata. Pracował w prowincji Tanjile, w parafiach Bologi i Deressia (obszar ok. 9000 km kw.) – około 200 wiosek.


Fot.: Ks. Wiesław Podgórski (pierwszy od lewej) wraz z uczestnikami spotkania przebranymi w przywiezione stroje


SOK
Zdjęcia: Magdalena Kupiec

4 KOMENTARZE

  1. [quote]Koloratka parzy?[/quote]
    a Tobie nie przeszkadza ta jedna komórka mózgowa ??? tak tylko pytam bo CHYBA mi WOLNO czy już nie ????
    Wybieram koloratkę zamiast transeksualistów :
    Mam jeszcze propozycje niech to COŚ zostanie w KOMISJI RODZINY i POLITYKI SPOŁECZNEJ bo ma doświadczenie na różnych frontach :o

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here