3 godziny jazdy samochodem do Warszawy. Wygodne połączenie Rzeszowa ze stolicą

12

W 2022 roku Rzeszów zyska połączenie drogą ekspresową S19 nie tylko z Lublinem, ale również z Warszawą za sprawą S17. Tym samym stolica Podkarpacia zyska nowe, komfortowe i bezpieczne połączenie drogowe ze stolicą Polski. Trasę o długości ok. 300 km łączącą przedmieścia Rzeszowa i Warszawy, pokonamy samochodem osobowym w czasie poniżej trzech godzin. Trasa przez Lublin zastąpi dotychczasowy szlak prowadzący przez Radom, Opatów i Kolbuszową, czyli DK9. 

Kierowcy obecnie korzystają już z kilku odcinków S19 – zachodniej obwodnicy Lublina oraz od Sokołowa Małopolskiego do  Rzeszowa. 130 km przyszłej S19, od Lublina do Sokołowa Małopolskiego, jest w trakcie realizacji. Inwestycję podzielono na 12 odcinków realizacyjnych, po sześć w województwie lubelskim (łączna długość to ok. 75 km) i podkarpackim (55 km). Na 11 z nich trwają już prace w terenie o różnym zaawansowaniu wynikającym z terminu otrzymania zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Na ostatni odcinek, Kamień – Sokołów Małopolski, trwa jeszcze postępowanie związane z wydaniem ZRID. Pierwszymi fragmentami trasy pojedziemy w 2021 roku, a całością w 2022 roku. Będzie to kolejny fragment przyszłego międzynarodowego szlaku Via Carpatia biegnącego wzdłuż wschodniej granicy Polski, który połączy Finlandię, Estonię, Łotwę i Litwę z południem Europy i państwami leżącymi na Bałkanach.

/GDDKiA

12 KOMENTARZE

  1. A na hali targowej w PSS Społem dalej pracownice kroją ser i wędliny bez masek i brak jest rękawic dla klientów, czy ktoś jest coś w stanie wyegzekwować , może pan prezes ? (PSS-u)

    • Zrób zdjęcia z ukrycia albo filmik nakręć i na policję ;D albo lepiej do prasy, może jeszcze coś zapłacą ;D i nie zapomnij zgłosić do „płokułatury”..

    • A w stokrotce dalej poloczek roznosi koronę i nikt go nie przegania, ani właściciel galerii, ani kierownik stokrotki ani policja.

    • Nakaz jest odgórny noszenia maseczek a to ze znajda się pojedyncze jednostki, ktore się nie stosują to już jest problem tej osoby.

  2. S19 ma znaczenie w relacji Zagrzeb-Budapeszt-Koszyce-Białystok-Kowno-Ryga. Dla transportu Rzeszów-Warszawa nieszczególnie, dlatego że wciąż droga nr 9, a w przyszłości może S9, jest geometrycznie najbardziej ekonomicznym połączeniem między stolicą Podkarpacia a stolicą Mazowsza. Zmiana będzie tymczasowa. Za parę lat wróci temat S9, bo S9 jest dla Rzeszowa, a S19 raczej dla Stalowej Woli. To 50 km prędzej czy później zrobi różnicę dużym przedsiębiorcom. Dodatkowo S19 udrażnia ruch wojsk zmechanizowanych na zapleczu osi Warszawa-Lwów-Odessa wzdłuż S17. Kolokwialnie mówiąc – jest wojskową kopią zapasową ważniejszej S17 i naprawdę niewiele więcej.

    Trzeba dojrzeć polityczny sukces Stalowej Woli, bo wpięli się w resztę kraju. W ostatnim momencie, bo za chwilę uporządkuje się układ ekonomiczny ośrodków w regionie. Kryzys właśnie zamknął 30-letnią transformację. Warszawa 2,5 mln ludzi i Lwów 1 mln ludzi. Pomiędzy nimi S17. Chłopakom z HSW udało się jeszcze wskoczyć w okno czasowe, gdzie jakiś PiS, w sumie ludzie bez odziedziczonego dużego kapitału, mogli w ogólnym bałaganie coś dla siebie podregulować. Nowa Dęba postawiła na lasowiackich artystów i to okno straciła. Jest zdana na łaskę i niełaskę dużych planów Warszawy. Jak w czasie swojego powstania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here