Ćwiczenia LAMPART-17 zakończone

0

Podhalańczycy zakończyli ćwiczenie taktyczne z wojskami pod kryptonimem Lampart-17, w którym wzięło udział prawie 1500 żołnierzy. Finałem ćwiczenia była część ogniowa przeprowadzona 20 września br. przez ćwiczące pododdziały polskie i czeskie.

Ćwiczenie Lampart-17, którego główna część rozpoczęła się 17 września br., było najważniejszym przedsięwzięciem podhalańczyków w 2017 roku. Prowadzone było na obiektach poligonu w Nowej Dębie przez dowództwo 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, a pododdziałami ćwiczącymi były: 5 Batalion Strzelców Podhalańskich (5 bsp) z Przemyśla, 21 Batalion Logistyczny z Rzeszowa oraz 14 Dywizjon Artylerii Samobieżnej z Jarosławia. W ćwiczeniu udział wzięli także żołnierze z zaprzyjaźnionej 7 Brygady Zmechanizowanej Republiki Czeskiej, którzy realizowali zadania w składzie 5 bsp – głównego ćwiczącego pododdziału. Działaniom sojuszników, jak i całemu ćwiczeniu przyglądał się zastępca dowódcy 7 BZ Republiki Czeskiej płk Jiri David.


Łącznie w ćwiczeniu, którym kierował osobiście dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich płk Ryszard Pietras wzięło udział prawie 1500 żołnierzy.  Lampart-17 oparty był na scenariuszu użycia wojsk 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w operacji obronnej, który nie odnosił się do żadnego realnie istniejącego państwa.


Celem ćwiczenia było sprawdzenie dowództw, sztabów i pododdziałów do planowania i prowadzenia działań bojowych jako odwód zgrupowania operacyjnego. Praktyczne działanie ćwiczących pododdziałów poprzedził etap przygotowawczy oraz intensywne szkolenie poligonowe prowadzone już od sierpnia. 


W czasie ćwiczenia bataliony wykonywały zadania w różnych warunkach w dzień i w nocy. Wykonywano marsze, przegrupowania na wskazane rubieże, prowadzono rozpoznanie, rekonesanse, kontrataki oraz szereg działań taktycznych. Kierownictwo ćwiczenia podawało dla ćwiczących rozkazy, sygnały i informacje, na które oczekiwano odpowiedniej reakcji. Pododdziały były atakowane przez lotnictwo przeciwnika, artylerię oraz grupy dywersyjne pozorowane przez grupy pozoracji. Ponadto w tegorocznej edycji ćwiczenia, brały udział jednostki Sił Powietrznych. Myśliwce F-16, samoloty PZL-130 Orlik i śmigłowce Mi2 oraz SW-4 podgrywały przeciwnika, jak i działały na korzyść wojsk ćwiczących wspierając je ogniem z powietrza.


Zadania, które realizowały pododdziały były na bieżąco kontrolowane przez rozjemców taktycznych i terenowych.
Ostatnia, ogniowa część ćwiczenia odbyła się 20 września br. Pododdziały zmechanizowane i artylerii prowadziły kierowanie ogniem. Żołnierzy wspierali przeciwlotnicy i saperzy.
Pododdziały brygady oraz stanowisko dowodzenia podhalańczyków dzięki ćwiczeniu lampart płynnie przeszło w kolejną fazę ćwiczeń, a mianowicie udział w największym ćwiczeniu Sił Zbrojnych RP w tym roku – Dragon-17.

Źródło: 21BSP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here