Policjanci sprawdzają czy przestrzegamy społecznej kwarantanny

8

Od środy obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Zdrowia zaostrzające ograniczenia w poruszaniu się w przestrzeni publicznej. Należy podkreślić, że wprowadzone przepisy nie są skierowane przeciwko społeczeństwu, ale mają na celu ograniczanie rozprzestrzeniania się epidemii i zapewnienie mieszkańcom bezpieczeństwa w możliwie najszerszym zakresie. W działaniach policjantów wspierają funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej i strażnicy miejscy.

Resort zdrowia wdrożył ścisły nadzór nad osobami objętymi kwarantanną domową. Policjanci przynajmniej raz na dobę sprawdzają, czy osoby te znajdują się w miejscu kwarantanny oraz, czy nie potrzebują pomocy.

Nadal pozostają ograniczenia związane z przemieszczaniem się wszystkich osób. W dalszym ciągu nie można wychodzić z domu z wyjątkiem:

  • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
  • wolontariatu na rzecz walki z COVID-19. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi i wyprowadzić psa.

Od środy natomiast obowiązują nowe, zaostrzone ograniczenia. W związku z pandemią koronawirusa w naszym kraju nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi i zawodowymi. Ograniczenia głównie dotyczą:

  • Zakazu wychodzenia z domu osób do 18 roku życia bez opieki dorosłego.
  • Zakazu korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich.
  • 2 metry – minimalna odległość między pieszymi. Wyłączeni z tego obowiązku będą: rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia), a także opiekunowie osób niepełnosprawnych lub niemogących się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie.
  • Ograniczenia dotyczące limitów pasażerów. W zbiorowym transporcie publicznym obowiązuje już zasada „tyle pasażerów, ile połowa miejsc siedzących w pojeździe”. Rozszerzony ten wymóg jest także na pojazdy, które mają więcej niż 9 miejsc siedzących, w tym transport niepubliczny – np. dowożących do pracy w zorganizowany sposób, czy prywatnych przewoźników.

/Policja

8 KOMENTARZE

  1. Powinni od czasu do czasu pokazać się między blokami . A tak to małolaty na rolkach jeżdżą . Zapraszamy na Kościuszki wzdłuż Bystrzyka .

  2. Dzisiaj widziałem jak ścigali gówniarzy . Tylko się pytam gdzie są rodzice ??myślę że jak was rodzice w końcu policja ukarze kara pieniężna to będziecie wiedzieć dzieci się pilnuje .

  3. Z tymi małolatami na rolkach to fakt. Najpierw na ścieżki rowerowe nad zalew (z rodzicem, pomimo zakazu) a potem po chodniku między blokami i po jezdni (już bez rodzica). Proponuję jeszcze zwrócić uwagę na działkowiczów. Kursują tam i z powrotem jak pociągi na LHS.

  4. Pieszymi są także osoby znajdujące się na terenie zakładu pracy. Może Policja lub Żandarmeria Wojskowa zainteresują się, jak wychodzi z pracy, z jednego z większych zakładów przy ulicy Szypowskiego 1, o godzinie 22:30, druga zmiana. Przy bramce tłum i tłok. Osoby te nie zdają sobie sprawy, że przez swoją nieodpowiedzialność, mogą narobić sporego kłopotu, z którego trudno będzie w przyszłości wyjść.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here