Pożegnanie z czynną służbą

3

26 lutego w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej w Nowej Dębie odbyła się uroczysta zbiórka, podczas której z czynną służbą w Państwowej Straży Pożarnej pożegnał się asp. sztab. Mariusz Zięba.

 Asp. sztab. Mariusz Zięba służbę w ochronie przeciwpożarowej rozpoczął w 1993 roku jako strażak Zakładowej Zawodowej Straży Pożarnej w Nowej Dębie. W 1996 roku wraz z utworzeniem Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Nowej Dębie rozpoczął służbę w Państwowej Straży Pożarnej na stanowisku młodszego ratownika. W kolejnych latach awansował na wyższe stanowiska służbowe, tj. ratownika, ratownika kierowcy oraz starszego ratownika kierowcy. Od początku swojej służby aktywnie podnosił swoje kwalifikacje uczestnicząc w kursach i szkoleniach, w tym m.in. kursie kształcenia kwalifikacyjnego podoficerów PSP w Częstochowie w 1998 roku. W 2005 roku jako absolwent Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie otrzymał awans na stopień młodszego aspiranta oraz stanowisko operatora sprzętu specjalnego. W 2009 roku został awansowany na stopień aspiranta, w 2014 na stopień starszego aspiranta, a w 2019 na stopień aspiranta sztabowego. W 2020 roku, już jako bardzo doświadczony strażak, otrzymał awans na stanowisko dowódcy sekcji.

W czasie 25 letniej służby w Państwowej Straży Pożarnej asp. sztab. Mariusz Zięba uczestniczył w wielu działaniach ratowniczo-gaśniczych, w tym m.in. akcjach powodziowych prowadzonych na terenie województwa tarnobrzeskiego oraz miasta i powiatu tarnobrzeskiego w latach 1997, 2001 oraz 2010. Był również jednym ze strażaków ratujących 83 poszkodowanych z wypadku autokaru, do którego doszło w Nowej Dębie w 2017 roku. Na podkreślenie zasługuje fakt wieloletniego uczestnictwa w zawodach sportowych i reprezentowanie KM PSP w Tarnobrzegu w Mistrzostwach Województwa Podkarpackiego w Sportach Pożarniczych.

W uznaniu zasług za wzorową służbę asp. sztab. Mariusz Zięba został odznaczony m.in.: Srebrnym Medalem Za Długoletnią Służbę, Brązową Odznaką Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej oraz Brązowym i Srebrnym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa.

Komendant Miejski PSP w Tarnobrzegu bryg. Marian Róg przedstawił karierę ratowniczą żegnającego się ze służbą asp. sztab. Mariusza Zięby. Zwracając się do kolegi Mariusza oraz osób uczestniczących w uroczystej zbiórce, wyraził słowa uznania i podziękowania za wieloletnią służbę oraz wzorową realizację zadań ratowniczych. Komendant złożył również życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności w realizacji nowych planów i pasji życiowych podczas emerytalnego wypoczynku. Na pamiątkę wzorowej służby strażak otrzymał pamiątkową fotografię oraz okolicznościowe upominki.

Opracowanie: bryg. Jacek Widuch, KM PSP w Tarnobrzegu

Zdjęcia: mł. asp. Jarosław Jarosz, KM PSP w Tarnobrzegu

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here