Stopień alarmowy ALFA-CRP na terenie całego kraju

11

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP, dotyczący cyberprzestrzeni, na obszarze całego kraju. Stopień alarmowy obowiązuje od wtorku 18 stycznia 2022 r. (od godz. 23:59) do niedzieli 23 stycznia 2022 r. (do godziny 23:59).

Stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni. Stopień ALFA-CRP jest najniższym z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Jest on przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności. Oznacza to, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Instytucje publiczne będą m.in. monitorować i weryfikować, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej.

Stopnie alarmowe wprowadza, zmienia i odwołuje, w drodze zarządzenia, Prezes Rady Ministrów na podstawie przepisów ustawy z 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych.

Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane Policji za pośrednictwem numeru telefonu 112.

Więcej informacji o systemie antyterrorystycznym w Polsce można znaleźć na stronie System antyterrorystyczny RP.

11 KOMENTARZE

    • Sam sobie odpisuje na własne posty… Normalne to raczej nie jest…

  1. Alarmy będą sobie urządzać, ludzi dalej będą okradać na wnuczka, policjanta i żołnierza, w internecie również oszuści będą grasować, na portalach sprzedażowych oszuści będą robić w balona, przez telefon będą również dzwonić, a te dxbile w rządzie będą Pegazusem stworzonym właśnie do przeciwdziałania terroryzmowi, będą siebie na wzajem podsłuchiwać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here