Co dalej z przedszkolem w Cyganach?

24
Zdjęcie autorstwa Allan Mas z Pexels

W czerwcu minionego roku w artykule pt. „Zielone światło dla utworzenia przedszkola w Cyganach” informowaliśmy o ustaleniach dotyczących utworzenia niepublicznej placówki przedszkolnej jakie zapadły podczas spotkania samorządowców z mieszkańcami sołectwa. Od tego czasu minęło już osiem miesięcy, a perspektywa powstania „dziecińca” oddala się w nieznane…

Przypomnijmy! Podczas konsultacji, które odbyły się 17 czerwca 2020 roku w cygańskiej remizie zebranym rodzicom przedstawiono uzgodniony plan działania polegający na zdobyciu funduszy na adaptacje pomieszczeń szkoły podstawowej pod potrzeby nowego przedszkola. Fundusze te miały zostać pozyskane ze sprzedaży działek sołeckich pod budownictwo jednorodzinne. Ewentualnie brakująca kwota pochodziłaby z budżetu gminy. Pomysł został zaakceptowany przez obecnych na spotkaniu rodziców.

Problem w tym, że od tego czasu ze strony władz sołeckich nie podjęto skutecznych działań mających na celu wypełnienie tych zobowiązań. W ciągu 2020 roku fundusze pozyskane ze sprzedaży jednej z działek zostały przeznaczone na wykonanie projektu technicznego placówki jednak do dnia dzisiejszego nie został on wykonany. Brakuje więc podstawowego dokumentu ( w tym kosztorysu), który umożliwiałby podjęcie jakichkolwiek prac. Przez ten czas nie utworzono również stowarzyszenia, które miałoby prowadzić przedszkole. – W minionym roku radny Marian Tomczyk miał czas na pisanie skarg i donosów na działania radnych i wygłaszanie „chwytających za serce” apeli. Zajmował się wszystkim, w tym pisarstwem internetowym a nie tym czym w mojej ocenie powinien się zajmować. Każdy inny radny na jego miejscu szukałby projektanta, inspirował założenie stowarzyszenia i pracował nad znalezieniem przyszłej kadry. Pan radny Tomczyk zaniedbał te kwestie, a dzisiaj próbuje ukryć swoją niekompetencję obrażając innych – mówi wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Wolan.

EMOCJE A ROZSĄDEK

W całej sprawie, oprócz braku projektu, stowarzyszenia i potencjalnej kadry jest jeszcze jeden problem, a mianowicie demografia i racjonalność całego przedsięwzięcia. Dane jakie posiada tutejszy urząd stanu cywilnego nie napawają optymizmem. W ubiegłym roku w Cyganach urodziło się tylko 6 dzieci. Trudno więc mówić o zapewnieniu ciągłości placówki. Na chwilę obecną chęć posłania dzieci do przedszkola w Cyganach deklaruje zaledwie 14 rodziców, przy czym są to dzieci z różnych roczników. Nie trzeba być specjalistą by mieć świadomość, że tworzenie grupy przedszkolnej składającej się z dzieci w różnym wieku znacznie utrudnia jeśli nie całkowicie uniemożliwia prowadzenie profesjonalnej edukacji przedszkolnej. Ciężko uczyć 5 lub 6 latka pisać i czytać gdy 90% uwagi trzeba poświęcić na zaspokojenie potrzeb 3 i 4 latków. Należy pamiętać, że oczekiwania rodziców z roku na rok rosną i nie ma co liczyć na taryfę ulgową w postaci obniżenia standardów edukacyjnych. Można więc przypuszczać, że wcześniej czy później dzieci zostałyby przeniesione do lepszych placówek. Tak działo się i dzieje w przypadku upadającej szkoły. To właśnie rodzice z Cygan w ciągu ostatniej dekady decydowali o posłaniu swoich pociech do szkół w Nowej Dębie i Tarnobrzegu. Trudno przypuszczać, że w przypadku przedszkola byłoby inaczej.

Na koniec warto dodać, że 2 kilometry dalej, w sołectwie Chmielów, funkcjonuje nowe przedszkole, które jest w stanie przyjąć do siebie wszystkie dzieci z Cygan. 2 kilometry to nie jest dystans, który stanowi jakąkolwiek przeszkodę czy utrudnienie. Dla przykładu: mieszkaniec Osiedla Poręby Dębskie ma dalej do przedszkola nr 1 w Nowej Dębie niż mieszkaniec Cygan do Chmielowa. W większych miejscowościach ludzie stoją w korkach po 30-40 minut by dowieźć swoje pociechy do najbliższej placówki. Trudno znaleźć więc racjonalny argument przeciwko dowożeniu dzieci do Chmielowa.

SOŁECTWO NIE MUSI NIKOGO PYTAĆ O ZGODĘ

Jeśli jednak mieszkańcy Cygan mają wole utworzyć niepubliczne przedszkole w swojej miejscowości to z prawnego punktu widzenia nic nie stoi na przeszkodzie by tak się stało. W budżecie na rok 2021 zarezerwowano środki w kwocie 90 tysięcy złotych na remont ulicy Kamyczkowej. W minionym miesiącu sołectwo sprzedało również dwie działki za taką samą kwotę. Do tego dochodzi również 40 tysięcy z funduszu sołeckiego. Łączna kwota jaką dysponuje wieś to 220 tysięcy złotych. Jeśli rzeczywiście utworzenie przedszkola jest najważniejszym potrzebą mieszkańców Cygan, wystarczy aby na zebraniu wiejskim podjęto uchwałę o przekazaniu 220 tysięcy złotych na adaptacje pomieszczeń szkoły pod potrzeby nowej placówki co powinno wystarczyć, zwłaszcza że adaptacja pomieszczeń w Chmielowie kosztowała około 180 tysięcy złotych. Gmina Nowa Dęba zgodnie z obowiązującym prawem zobowiązana jest do udzielenia niepublicznym placówkom niemalże 100% dofinansowania jakie przeznacza na utrzymanie dziecka w placówkach publicznych.

KWESTIA ODPOWIEDZIALNOŚCI

Faktem jest, że podjęcie takiej decyzji wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Przeznaczenie prawie ćwierć miliona złotych na ryzykowne z ekonomicznego i społecznego punktu widzenia przedsięwzięcie powinno wiązać się z polityczną odpowiedzialnością osób które podjęły decyzję o takim a nie innym wydatkowaniu środków publicznych. Całkiem możliwe, że największym problemem całego „zamieszania” jest fakt, że nikt nie chce tej odpowiedzialności wziąć na swoje barki… Bo kto będzie winny gdy się okaże, że gmina zainwestowała spore pieniądze a odremontowany budynek będzie świecił pustkami? Na kogo wtedy winę będzie zganiał radny Marian Tomczyk?

24 KOMENTARZE

 1. niech pan marian przekona wieś aby dała całą kasę jaką ma na przedszkole ale niech obieca ze jak przedszkole sie nie uda to on składa mandat radnego i wycofuje sie z życia publicznego

 2. Może jeszcze kolejne przedszkole na zajeczym ługu zróbmy! Nie ma w Cyganach innych potrzeb tylko przedszkole dla kilku rodzin? Jeszcze za taką kasę?! Ciekawe kto to będzie prowadził i za ile?

 3. W chmielowie jak były listy poparcia to miało być 60 dzieci. Jak powstało przedszkole to poszło 20. Jeśli w Cyganach 14 mówi że pośle swoje dzieci to na końcu 5 tych dzieci. Chętni niech idą do chmielowa. Pomysł żeby co dwa kilometry budować przedszkole jest poroniony.

 4. I JESZCZE WIEŻE WIDOKOWĄ z widokiem na osadnik musi byc panie Marianie wieża widokowa jest super i niezbędna dla mieszkańców

 5. Info w sprawie przedszkola w Cyganach, jak Hołownia w sprawie aborcji: „Nie zmieniłem się, zmieniłem tylko perspektywę”

  Jak nie ma kasy na przedszkole, to go teraz nie będzie, ale posmakujmy prasowych manewrów. Mniam. Politycy i dziennikarze całe życie opisują ekonomię w taki sposób, żeby ludzie uwierzyli, że jest w niej to, czego w niej nie ma. Dzięki temu przez chwilę może nam się wydawać, jak przy słuchaniu muzyki, że w życiu jest jeszcze coś więcej pomiędzy brutalną biologią a wstrząsającą eschatologią. Zupełnie bez ironii, na tym etapie życia jestem im za to wdzięczny. Tym bardziej, kiedy inne życie estradowe zamarło zupełnie…

 6. a ja wam mówie że jak powstanie Przedszkole w Cyganach to pociągnie na dół przedszkole w Chmielowie . i nie bedzie niczego …. :) ani Chmielów ani Cygany

 7. To jeszcze niech Wolan zrobi w Jadachach. Wtedy już się radni nie będą o budżet kłócić bo cała kasa będzie szła na utrzymanie szkół i przedszkoli :)

 8. Już dajcie sobie spokój z tym przedszkolem. Tyle kasy wydać na zachcianki 14 rodziców którzy za 3 lata te dzieci i tak poślą do szkoły w tbg. A za 3 lata będzie nabór dla 6 dzieci. Macie głowy ma karku?

 9. Marian byles wiceprzewodniczącym rady. Miales swojego burmistrza i nie kwapiles sie wtedy do robienia przedszkola. Szkoda ze nie wykorzystałes wtedy swoich 5 min na rozwój Cygan.

  • Wy ad vocem, weźcie sie w koncu za robote, a nie piszcie ssami na siebie komentarzy. jak git to super wtedy super radni, jak źle to sie znajduje kozla ofiarnego i huzia na Jozia. Weźcie sie nie osmieszajcie juz…

  • To ja ad vocem w tej sprawie. I od razu ad rem: Marian z sołtysem zrobili projekt przedszkola? Czy na dzień uchwalania budżetu mieli kasę z działek na remont? Czy mają już założone Stowarzyszenie i przyszłą kadrę ? Czy tak po prostu chcieli mieć w budżecie 200 tysięcy które by w trakcie roku wydali na coś innego? A może kombinowali że gmina zrobi całość a kasa z działek będzie na dodatkowe fanty? Gmina Nowa Dęba to nie tylko cygany. Każde osiedle ma swoje potrzeby. Była umowa co mają Cyganiaki zrobić. Nie zrobili to ich problem. Niech Marian teraz bierze z kamyczkowej jak takie ważne to przedszkole. Czuje jednak że ono wcale tak potrzebne nie jest. Temat służy tylko Marianowi do pisania głupot na Facebooku.

  • „To ja ad vocem w tej sprawie. I od razu ad rem” – panowie litości… google nie boli.

 10. Zróbta tę przychodnię w Dębie po ludzku, bo obwodnica i przedszkole Wam odpadły. Jak nie zrobita przychodni, zostanie tylko na koncie ul. Śmiśniewicza i może nie wystarczyć na następny plebiscyt

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here