Darmowy internet dla Nowej Dęby. Zachęcamy władze miasta do udziału w projekcie!

6

Na portalu internetowym www.WiFi4EU.eu ruszyła właśnie rejestracja gmin, które chcą przystąpić do programu WiFi4EU. W połowie maja Komisja Europejska opublikuje pierwsze zaproszenie do składania wniosków. 

Udział w programie WiFi4EU jest dla gmin szansą na otrzymanie środków unijnych na sfinansowanie instalacji publicznie dostępnych hotspotów Wi-Fi, w których korzystanie z internetu będzie bezpłatne.
Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker podkreślił, że inicjatywa WiFi4EU „ma służyć temu, aby do 2020 r. każda wieś i każde miasto w Europie oferowały bezpłatny dostęp do internetu w pobliżu głównych skupisk życia publicznego”.

 Gminom oferowany jest bon o wartości 15 tys. euro do wykorzystania na zakup i instalację sprzętu Wi-Fi (punktów dostępu do bezprzewodowego internetu) w przestrzeni publicznej w wybranych przez siebie ośrodkach lokalnego życia publicznego np. bibliotekach, muzeach, parkach czy placach. Koszty utrzymania sieci będą pokrywane przez gminy. 

W pierwszym naborze wniosków, który ruszy w połowie maja, każdy kraj uczestniczący w programie otrzyma co najmniej 15 bonów. Dofinansowanie ma otrzymać tysiąc gmin, a w ciągu najbliższych dwóch lat zostaną ogłoszone jeszcze kolejne cztery nabory wniosków. 

Uruchamiając dzisiaj portal WiFi4EU, czynimy konkretny krok, aby pomóc gminom w zapewnianiu bezpłatnego Wi-Fi” – powiedział wiceprzewodniczący do spraw jednolitego rynku cyfrowego Andrus Ansip.

Komisarz do spraw gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego, Marija Gabriel, wyjaśniła, że „inicjatywa WiFi4EU zapewni tysiącom Europejczyków bezpłatny dostęp do internetu w miejscach publicznych w całej UE”.

Dzięki programowi WiFi4EU społeczności lokalne będą w stanie ułatwić ludności łączenie się z internetem, co umożliwi jej pełne korzystanie z nieograniczonego potencjału, jaki oferuje digitalizacja. Jest to konkretny krok w kierunku urzeczywistnienia jednolitego rynku cyfrowego” – zaznaczyła Marija Gabriel.

Do 2020 r. w budżecie UE zarezerwowano kwotę 120 mln euro na finansowanie sprzętu potrzebnego do świadczenia usług publicznego dostępu do Wi-Fi w maksymalnie 8 tys. gmin we wszystkich państwach członkowskich UE oraz w Norwegii i Islandii. 

Jak złożyć wniosek o bon w ramach programu WiFi4EU? 


Etap rejestracji: począwszy od 20 marca 2018 r. gminy powinny rejestrować się w portalu www.WiFi4EU.eu.

Etap składania wniosków: pierwsze zaproszenie do składania wniosków zostanie ogłoszone w połowie maja 2018 r – do rozdysponowania między zarejestrowane gminy, które złożą wtedy wnioski, będzie tysiąc bonów WiFi4EU o wartości 15 tys. zł każdy. Bony będą rozdzielane zgodnie z kolejnością zgłoszeń.

Etap przyznania bonów: Komisja ogłosi, dbając przy tym o równomierne rozłożenie geograficzne, nazwy tysiąca gmin, które otrzymają finansowanie w ramach pierwszego zaproszenia do składania wniosków. Każdy kraj uczestniczący w programie otrzyma co najmniej 15 bonów.

W ciągu najbliższych dwóch lat ogłoszone zostaną kolejne cztery zaproszenia

Korzystanie z sieci sfinansowanych w ramach inicjatywy WiFi4EU będzie bezpłatne, nie będzie poprzedzone reklamami i nie będzie się wiązać z koniecznością udostępniania danych osobowych do celów komercyjnych.

Jak podkreślono w komunikacie polskiego przedstawicielstwa Komisji Europejskiej, „środki finansowe zostaną przyznane wyłącznie sieciom, które nie powielają w tej samej przestrzeni publicznej istniejących bezpłatnych prywatnych lub publicznych ofert takiej samej jakości”.


Inicjatywa WiFi4EU stanowi część reformy unijnych przepisów telekomunikacyjnych obejmującej nowe środki służące zaspokojeniu coraz większych potrzeb Europejczyków w zakresie łączności, a także zwiększeniu konkurencyjności Europy.

 Więcej informacji o Programie WiFi4EU.


Źródło: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce 

6 KOMENTARZE

  1. gmina? po co ma otrzymywać internet,jak jest w każdym abonamencie tel komórkowej. wyjście na spacer na palanty czy zalew powinien służyć bardziej komunikacji werbalnej

    • A może prąd, woda, gaz, jedzenie i paliwo za darmo…? Na świecie nie ma już nic za darmo i skoro pisać umiesz to masz na tyle lat, aby to już zrozumieć. Ktoś, a właściwie my wszyscy, za to zapłacimy i to z prowizją dla zagranicznych pośredników.

  2. Kiedyś ludzie wychodzili do parku, na skwery i czytali książki lub gazety. Dziś zmieniła się technologia. Czynią podobnie tylko, że na ekranie i w większości czytają i produkują znacznie głupsze teksty.

  3. I znów coś „za darmo”. Czy jeszcze ktoś łyka te brednie. Przecież zakup urządzeń, serwis i Internet kosztuje i to nie mało. Coraz to nowe technologie co kilka lat wypierają te starsze. Chyba Francuzi i Niemcy mają nadwyżki magazynowe…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here