Czy nauczyciele dostaną wynagrodzenie za strajk?

52

Jak ustaliła Wirtualna Polska, Regionalna Izba Obrachunkowa w Krakowie wydała 9 kwietnia prawnie wiążący i oficjalny komunikat: strajkujący nauczyciele nie mogą otrzymać żadnego wynagrodzenia – w tym refundacji – oraz być zmuszani do strajku.

Podobnie uważa wiceminister finansów Marian Banaś: –W związku z pojawiającymi się zapowiedziami dotyczącymi możliwości refundacji wynagrodzenia pracowników za okres strajku informuję, że takie działanie nie ma podstaw prawnych.

Powołał się przy tym na art. 23 pkt 2. ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, który mówi, że „w okresie strajku zorganizowanego zgodnie z przepisami ustawy pracownik zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia. Okres przerwy w wykonywaniu pracy wlicza się do okresu zatrudnienia w zakładzie pracy.

Jeżeli jakiś samorząd chce rekompensować wstecznie wynagrodzenie potrącone za okres strajku, to jest to niezgodne z obowiązującymi przepisami. Nie ma możliwości ani wstecznie, ani następczo zapłacić za czas strajku” – ocenił Marian Banaś.

O tym jak będzie wyglądała sytuacja w nowodębskich placówkach zapytamy władze gminy i władze powiatu tarnobrzeskiego.

52 KOMENTARZE

 1. Brednie pisiorskie ! Konstytucja mi gwarantuje prawo strajku i niby dlaczego mam nie dostać wynagrodzenia za ten okres??!! Ale pisiory mają gdzieś KONSTYTUCJE !! A co do podwyżek : ten 1000zł to i tak ochłapy dla nas, jesteśmy inteligencją i nam się należy szacunek oraz zapewnienie poziomu materialnego. Nie jestem sprzątaczką, spawaczką , czy innym robolem na kasie, ale ukończyłam studia wyższe! Ale plebs tego nie zrozumie….

  • Droga Anno. Jak widzę, to te studia to zapewne ukończyłaś za kasę, bo reprezentujesz zero inteligencji. czytaj ze zrozumieniem Konstytucje. Masz prawo do strajku, ale nie masz prawa do zapłaty jakbyś pracowała. Jesteś ubezpieczona, wiec sie ciesz. Od kiedy to płaci sie za nic nierobienie?Skoro 1000 zł to ochłapy to po co strajkujesz? Ile byś chciała za nieróbstwo szkolne dostawać?Wyższe wykształcenie to ma co drugi Polak i nie zarabiają tyle co nauczyciele na obecny czas a pracują ciężko i więcej godzin w stosunku rocznym. Nie chrzańcie, że tak pracujecie długo, bo na lekcjach sprawdzacie sprawdziany, czy wypisujecie świadectwa, bo młodzież już pod koniec roku nie przychodzi do szkoły. To jęczenie nauczycieli chyba wszystkich oburza już.A obrażanie ludzi pracy jest brakiem kultury i inteligencji!!!!!

  • No widac ta inteligencje
   Jestes zenujaco inteligentna !
   Nie powinnas byc nauczycielem i mam nadzieje ze moich dzieci nie uczysz !!!!

  • Wiec po smierci powinni was instalowc na oltarzach jako swiete ,ale moim zdaniem swiete krowy jak w Indiach

  • Anna no właśnie widać jakie masz wykształcenie. Jesteś inteligencją…? Tutaj ( powiem dość brzydko) puknij się w głowie. Połowa ludzi ma wyższe wynagrodzenie . Zaznaczę , że wyższe wynagrodzenie to nie to samo co inteligencja. Jeśli powołujesz się na Konstytucję , to lepiej sobie ją przeczytaj jeszcze raz i wtedy zacznij interpretować to ci jest tam zapisane. Jak 1 tyś zł dla ciebie to ochłap to idź do innej pracy. Może jako sprzątaczka albo kasjerka zarobisz więcej, bo wydaje mi się, że takie osoby mogą być nawet bardziej inteligentne niż ty bazując na Twojej wypowiedzi. Takie osoby jak Ty niszczą i tak kiepska reputację nauczycieli. I bardzo współczuje wszystkim dzieciom, których uczysz, bo nic dobrego im nie przekażesz.

  • A w czym ty jesteś lepsza od sprzątaczek, kasjerek czy spawaczy. Kultury nie masz, szacunku dla innych tez nie i ty nazywasz się kimś lepszym. Proszę cię, nie pogrążaj swoich kolegów. Poza tym nie dziwie się że dzieci są mało przyjazne względem siebie skoro mają w szkole takie wzorce – my nauczyciele jesteśmy bez zarzutów inni to tylko robole . Brawo i pozdrawiam

  • jak to powiedział mój znajomy, studia w dzisiejszych czasach mają prawie wszyscy.Zgadzam się z nim w pewnym uproszczeniu, bo poziom większości uczelni jest żenujący.czytając nie wierzę, że to mógł napisać nauczyciel, a jeżeli napisał to tylko potwierdza moją tezę

  • Po stylu i formie w jakiej to napisałaś – wynika że jeszcze 30 lat temu to miałabyś problem z ukończeniem zawodówki. Kiedyś wymagano aby ludzie z wyższym wykształceniem mówili i pisali przynajmniej poprawnie. A dzisiaj magistrowie używają języka niczym menele.

  • Dajecie się wpuszczać w maliny Pisowskim trollom za kasę

   Oni mają za zadanie skłócić całe społeczeństwo
   Trochę dystansu !!!

  • @prawy
   Takim właśnie wpisem skłócasz dyskutantów na forum. Kodziarski trollu. Ile za ten wpis dostałeś kasy od Szretyny czy Blumblauer von Tchun?

 2. Szok…. A moje dzieci to niby co ziemniaki w worku. Ja też skończyłem studia nie jedne. Jeżeli gmina cię zatrudniła tylko dlatego bo masz studia jako pociotek nam panujących to nic dziwnego że brak powołania i sensu. A potem muszę z dzieckiem nadrabiać twoje niekompetencję w domu. Żadna praca nie hańbi nie nadajesz się jako nauczyciel już z racji tego, że przystąpiłeś do strajku kosztem dzieci. Tak jak lekarz który nie udzielił pomocy pacjentowi. Moje zaufanie ta grupa społeczna straciła, ja jako rodzic zostanę obciążony może nawet z pracy mnie wyrzucą przez to że strajk. Dzieci tu tracą będą musiały odrabiać zaległości w soboty w szkole lub przedłużyć roku szkolny lub moje godziny ślęczenia i nadrabiania materiału z dzieckiem bo ci się strajku zachciało zamiast wyjść na spacer. W wakacje sobie strajkujcie.

  • Czy Pan porównał odmówienie pomocy pacjentowi gdzie w grę wchodzi zdrowie lub życie człowieka do strajku nauczycieli? Mam nadzieję, że to żart, tak jak strajk w wakacje który nie wymusza nic a nic na rządzących. Może jeszcze powinni za darmo uczyć w zamian za uśmiech Twoich dzieci? Skoro musisz z nimi nadrabiać to znaczy że jakość nauczania jest równa jakości wynagrodzenia.

 3. Przeciez Anna z pewnoscia jest jakims internetowym trollem probujacym pokazac „jacy sa” nauczyciele. Nie sadze, aby ktos, nawet na byle jakim poziomie, wystostosowal taka wypowiedz.

  A co do strajku – wcale sie nie dziwie nauczycielom. Inne grupy zawodowe (pielegniarki, lekarze, etc.) rowniez strajkowali. Kazdy ma do tego prawo. Z tym, ze w Polsce jak komus mialoby byc lepiej to wszyscy sie na niego rzuca :) Coz – taka wlasnie mamy parszywa mentalnosc :(

 4. Dzień dobry :) Wie ktoś może czy nauczyciel to osoba publiczna? Czy można opublikować nazwiska strajkujących nauczycieli z ND? czy juz rodo nie pozwala?

 5. Osobiście wolę,aby moje podatki poszły na podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli niż na 500+,socjale dla alkoholików czy inne sponsorowanie bezrobocia i rozmnażania się. ;)

 6. Nie porównujmy pracy policji czy pielęgniarek do pracy nauczycieli. System zmianowy zagrożenie życia trudne warunki. Płatne 2 miesiące wakacji, weekendy wolne, praca od 8 do max 15.00 płatne ferie wyjazdy wycieczki kino teatr. Jak nie zdążą z materiałem to więcej do domu zadają. A jak nie umie dalej uczeń to korki po lekcjach za które płacą rodzice. Na pewno pielęgniarki nie dostały 1000 zł podwyżki nie porównujmy tych zawodów, ciekawe ci zrobiły z dziećmi które teraz nie chodzą do szkoły.

 7. Czy będzie w Dębie praca za 2k na rękę gdzieś na strefie? Już mam dość te szkoły i tego pier*olenia ludzi jak dobrze mamy. Za 2k na rękę idę od jutra i rzucam to uczenie w pierony.

 8. Uwaga praca dla nauczycieli!
  SOSiR w Nowej Dębie ogłasza wolne etaty; instruktor pływania, instruktor aerobiku, sprzątaczki, ratownika, konserwatora itp.

 9. Okazało się, że szkoła jest dla nauczycieli, a nie uczniów. Wystarczy, że Ministerstwo zmieni wszystkie terminy i tym ukróci działania sabotażystów, a za uniemożliwianie przeprowadzenia egzaminów zarzuty prokuratorskie. Z terrorystami się nie negocjuje!

 10. Instruktor zazwyczaj to nauczyciel więc problemu z przebranzowieniem nie powinno być kłopotu. Zresztą kilku z nich już tam pracuje. Trzeba jeszcze chcieć!

 11. Drodzy Forumowicze, a ja się bardzo dziwię, że nauczyciele z Zespołu Szkół nr 1, ktora ledwo funkcjonuje, można nawet powiedzieć ledwo zipie, przystąpili do strajku. Moim zdaniem jest to antyreklama tej szkoły w obliczu, kiedy nie mają ciekawej oferty edukacyjnej, słabiutko, oj słabiutko.

 12. Według mnie to niecodzienna sytuacja, że w Polsce są dyrektorzy szkół, będący związkowcami, którzy w okresie zbliżających się matur zajmują się polityką a nie oświatą

 13. Przede wszystkim każdy kto się wypowiada na ten temat powinien chociaż przez tydzień 'stać się’ nauczycielem… Mój komentarz nie ma na celu oceny pracy nauczyciela… zapoznajcie się z wszystkimi formalnymi obowiazkam chociaż… Wiem, że pojawią się osoby, które będą mieć swoje 'mądrosci’… A jak spędziliście dzień… Te dni ze swoimi dziećmi w domu?… Jak znosicie krytykę?… Co czułbyś gdyby Twojej koleżanki/kolegi dziecko będące pod Twoją opieką akurat uderzyłoby się w głowę?… A miałeś tylko jedno 'dodatkowe’ pod opieką… W Biedronce myślą, że z takim wykształceniem będziesz szukać pracy w swoim zawodzie… Nawet nie biorą Cię pod uwagę… Oczywiście mają rację, ale ja kocham swój zawód pomimo presji rodziców, którzy są bardzo roszczeniowi i nie zdają sobie sprawy z tego, że to tak nie funkcjonuje jak w domu, gdzie nie ma 25 minimum dzieci… Chciałabym naprawdę zobaczyć te wszystkie osoby ogarniające przypominam minimum taką grupę… Ja nie narzekam na ten zawód taki wybrałam choć naprawdę nie wiedziałam jaka jest rzeczywistość… Ale wierzcie mi już nawet nie chodzi o sprawdzanie kartkówek… Hałas… Oj też się nie spodziewałam jaki ma wpływ na organizm, psychikę… I ta odpowiedzialność… Pomijając już to, że ciągłe zmiany systemu nie dają gwarancji pracy do emerytury…

  • Skoro cie przerasta ta rzeczywistość to zmień prace i już. W innym zawodzie nie będziesz miała odpowiedzialności myślisz? Weź pod uwagę np księgowa, wyższe wykształcenie, mniejsze uposażenie, stres i wielka odpowiedzialność, bo jak coś źle zrobisz, obliczysz to nawet możesz siedzieć w kryminale. To jest tylko jeden znikomy przykład, ale mało jest takich zawodów, w których była by znikoma odpowiedzialność.

 14. Jestem jednym z tych znienawidzonych belfrów. Nie domagam się zapłaty za strajk. Ktoś wrzuca temat i zaczyna się hejt. O to widocznie chodzi. To że w szkole jest strajk to jest. Dzieci mają zapewnioną opiekę, egzaminy się odbywają. Każdy ma prawo do wyrażania w sposób określony w prawie swojego zdania. Nikomu oprócz nauczycieli to nie szkodzi, a i tak im się okrywa że wszystkich stron. Ot Polska. Pozdrawiam i spokojnych Świąt Wielkanocnych życzę.

  • Dzieci mialy zapewniona opieke?. mijasz sie z prawda w Poniedzialek widzialem ta opieke na klatce gdzie mieszkam w ilosci piecioro dokuczajacych lokatorom wydzwaniajac domofonem ale belfra z nimi nie bylo

 15. A ja jestem dumna szkola mojej cory im. Zybury nie przystąpiła do smiesznego strajku. Brawo dla dyrektora Marka Siudym i całego grona pedagogicznego. To jest szkoła dla uczniów.!

  • Osobiscie slyszalam, jak grono pedagogiczne z tej szkoly sie troszke wstydzi z powodu nie przystapienia do strajku. Niemal cala Polska strajkuje gdyz rozumie, ze tu nie chodzi tylko o podwyzki, ale o jakosc ksztalcenia dzieci i mlodziezy w przyszlosci. WIdze, ze za Nowa Debe i jej mentalnosc znow nalezy sie wstydzic :( Przykre. Pozdrawiam (na szczescie juz nie z Nowej Deby)!

 16. Chwala Szkole #3, Brawo Nauczyciele ze nie daliscie sie broniarzowi wpusci w maliny poprzez strajk polityczny macie wspanialego Dyrektora

 17. Broniarz i Broniarz. Człowieku za dużo oglądasz tv reżimowej. Pora myśleć samemu. O strajku każdy decyduje za siebie, dyrektor ma nic do tego jak są spełnione warunki określone w prawie. Wręcz może być zwolniony dyscyplinarne jeżeli będzie niezgodnie z prawem zabraniał strajkować. W strajkujących szkołach dyrektor ma duży problem, bo musi spełnić wiele warunków. A wielu pewnie nie wie że dyrektorzy i kadra kierownicza nie strajkują bo muszą zapewnić opiekę nad tymi dziećmi co przychodzą do szkoły. I o wielu rzeczach związanych z funkcjonowaniem szkoły też nie wie a są ekspertami w wypowiadaniu się na temat szkoły.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here