Co najmniej dwa wejścia do budynku szkoły przy których znajdą się środki do dezynfekcji, udostępnianie klas lekcyjnych w czasie przerw, by zmniejszyć tłok na korytarzach, częste wietrzenie klasopracowni – to tylko niektóre zalecenia przekazane przez Powiatowego Inspektora Sanitarnego dyrektorom szkół w powiecie.
W miniony poniedziałek, 24 sierpnia, na kilka dni prze rozpoczęciem nowego roku szkolnego, w siedzibie starostwa powiatowego w Tarnobrzegu dyrektorzy szkół, placówek oświatowych oraz gminni urzędnicy zajmujący się oświatą w całym powiecie tarnobrzeskim oraz przedstawiciel kuratorium oświaty spotkali się ze z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym Panią Małgorzatą Michalską – Szymaszek, by wysłuchać zaleceń Sanepidu dotyczących bezpieczeństwa sanitarnego w szkołach. Koronawirus jest wciąż bowiem w natarciu, wszystko wskazuje więc na to, że nowy rok szkolny będzie wielkim wyzwaniem. Na razie jedno jest pewne: z początkiem września wszyscy uczniowie idą do szkół.
Pytań i wątpliwości było wiele, bowiem nowy rok szkolny dla wszystkich, dyrektorów szkół, nauczycieli, uczniów i ich rodziców, to wielka niewiadoma. Nikt dziś bowiem nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy nauka będzie się odbywać stacjonarnie, zdalnie, czy obie te formy będą stosowane zamiennie i na jak długo.
Zgodnie z zaleceniami Sanepidu, największa odpowiedzialność spada na dyrektorów szkół, którzy powinni zadbać o bezpieczne wejście do szkoły, o to, by na korytarzach w miarę możliwości była zachowana bezpieczna odległość między uczniami, a także o to, by póki jest ładna pogoda lekcje wychowania fizycznego przeprowadzać na świeżym powietrzu. – Duży wysiłek, głębokie oddechy równają się szybszym zakażeniom – przestrzegała Małgorzata Michalska – Szymaszek. – Jeśli wśród ćwiczących na lekcji wychowania fizycznego znajdzie się choćby jeden chory uczeń, do kolejnych zakażeń może dość szybko.
Najważniejsze, co czeka dyrektorów poszczególnych placówek oświatowych to opracowanie własnych procedur postępowania w szkołach zapobiegających zakażeniom oraz procedur na wypadek zachorowań na koronawirusa i przesłanie ich Sanepidu. – Czeka nas wszystkich ogrom pracy – podkreślała Małgorzata Michalska – Szymaszek. – Mogę jednak państwa zapewnić, że zostanie uruchomiona specjalna linia telefoniczna, dzięki której dyrektorzy placówek oświatowych będą mogli się kontaktować z Sanepidem.
Jak podkreślał starosta Jerzy Sudoł, wiele wątpliwości zweryfikuje dopiero życie. – Wszyscy się boimy tego, co może nastąpić – podkreślał starosta. – Sytuacja jest wyjątkowa, dlatego musimy działać wspólnie. Dziś już wiemy znacznie więcej o koronawirusie, niż wtedy, kiedy spotkaliśmy się w marcu, po raz pierwszy. Mamy też zapasy środków dezynfekcyjnych, maseczek.
Jak poinformowała zebranych Sylwia Rawska, pracownik ds. zarządzania kryzysowego w starostwie, do ostatniego poniedziałku na terenie wszystkich czerech gmin należących powiatu tarnobrzeskiego zachorowały 67 osób, 49 wyzdrowiało, 12 zmarło. Na potrzeby walki z wirusem SARS-CoV-2 w starostwie utworzony został magazyn sprzętu i środków ochrony indywidualnej. Zakupione zostały półmaski FFP3, indywidualne zestawy ochrony biologicznej, a także kombinezony i przyłbice.
/Powiat
Chodowla nowych, bezpłciowych i niedouczonych istot rozpoczęta. NWO dzieje sie na naszych oczach, bogaci którzy uwierzyli ze są silniejsi od Boga prowadzą swoją grę.
Silny ten Bóg skoro biernie się przygląda i na coś takiego pozwala. Są silniejsi, bo robią co chcą i kiedy chcą i nikt ich nie powstrzyma.
Przecież jest strefa wolna od LGBT:) Miasto i gmina przedmurzem wiary i wartości:)
Zenek ale nie ktore lby nie sa wolne od LGBT, chocby pusty jeb pomaranczowy
Na zamieszczonej fotografii widzę uczestników spotkania wyposażonych w bezobjawowe maseczki. Pandemiościema z powodu koronażenady.
LGBT siła i potęga pusty i tępy barani łbie z wytartymi kolanami
Starosta: To będzie trudny rok szkolny-zabytki stwierdzające fakty oddać do skansenu, tu potrzeba rozwiązywać problemy a nie mnożyć . Panu już dziękujemy
Panie Sudoł dość już.
Odpierdol sie od Sudola