Kto winien likwidacji szkół? W sołectwach trwa czas rozliczeń!

30
Pixaby

Nie milkną echa decyzji o likwidacji trzech szkół w Rozalinie, Alfredówce i Cyganach. W sołectwach trwa poszukiwanie winnych. Zarzuty padają między innymi w kierunku burmistrza Wiesława Ordona i radnego Mariana Tomczyka. Burmistrzowi obrywa się za to, że nie stanął w obronie likwidowanych placówek, z kolei radny Tomczyk jest krytykowany za to, że w poprzedniej kadencji gdy tworzył większość w radzie nie utworzył świetlicy szkolnej która pozwoliłaby na zatrzymanie dzieci w szkole w Cyganach.

Na stronie Cygany.pl prowadzonej przez sołtysa wsi Marcina Zawadę pojawił się artykuł w którym zarzucono burmistrzowi Wiesławowi Ordonowi bierność w obronie wiejskich szkół:

Jest w tym wszystkim osoba Burmistrza, który w tej sprawie nie zajął praktycznie żadnego stanowiska. Wyraził się tylko że decyzja radnych jest taka a nie inna.

Dostało się również radnemu Marianowi Tomczykowi któremu zarzuca się, że nie wykorzystał okresu w którym współrządził gminą na to by uratować szkołę:

„Rodzice ponad 40 uczniów którzy posłali ich do innych placówek poza Cyganami, mieli ku temu powody. Jednym z nich jest to, że szkoła w Cyganach nie posiada świetlicy w której dzieci mogły by przebywać poza godzinami lekcyjnymi.Z informacji która pojawiły się w ostatnim czasie, wynika, że istniała możliwość w poprzednich latach utworzenia świetlicy. Niestety nikt chyba nie podjął żadnych działań z tym związanych.Radny Marian Tomczyk który był w poprzedniej kadencji wiceprzewodniczącym rady, mógł zabiegać aby świetlica powstała, chyba jednak nic w tej sprawie nie zrobił, bynajmniej nie znajdujemy żadnej aktywności w tym kierunku w tamtym okresie.”

W sieci pojawiło się także zdjęcie decyzji Podkarpackiego Kuratora Oświaty (PKO) w którym napisano, że burmistrz Wiesław Ordon zwrócił się o wydanie pozytywnej opinii w sprawie likwidacji wiejskich szkół.

Podkarpacki Kurator Oświaty napisał, że burmistrz zwrócił się o wydanie pozytywnej opinii w sprawie likwidacji szkół. Screen z portalu Facebook.

Jak się później okazało organ wykonawczy  zwrócił się o zajęcie stanowiska, a nie o to by było ono pozytywne lub negatywne. Niemniej niesmak pozostał.

Przewodniczący komisji budżetowej Paweł Grzęda staje jednak w obronie burmistrza – Byłem głównym inicjatorem tej uchwały i nie chciałbym aby te zasługi przypisywać burmistrzowi. To była decyzja organu uchwałodawczego i burmistrz nie miał tutaj nic do powiedzenia. Likwidacja tych szkół była zasadna i konieczna. Radni z Alfredówki i Cygan mieli dość czasu aby ratować swoje szkoły. Mieli większość w radzie i mogli podejmować różne działania. Ten czas zmarnowali, a my nie nie mogliśmy dłużej utrzymywać pustych szkół – komentuje radny z Nowej Dęby.

 

30 KOMENTARZE

 1. Jeśli Grzęda broni Ordona to z daleka czuć ustawkę. Burmistrza oczkiem w głowie jest Tarnowska Wola dlatego pozostałe wsie musiały zostać poświęcone by wzmocnić szkołę w Tarnowskiej.

  • Tarnowska Wola oczkiem w glowie? Xd Dlatego burmistrz tylko w wieczorowej porze przemieszcza sie spacerujac? Miasto i gmina nie maja dobrego gospodarza bo to widać.

 2. Święte słowa taka jest prawda.zressta nie bez kozery są obecnie duże środki przeznaczane na szkołę w Tarnowskiej nowy dach plus ocieplenie a dzieci w Tarnowskiej nie ma ale spokojnie rodzice z Alfy nie dadzą dzieci do Tarnowskiej wywiozą poza Gminę i Tarnowska też będzie do zamknięcia

 3. Przecież to kurator napisała że Pan burmistrz prosi o pozytywną opinię. Jeśli ona popełniła błąd to do niej pretensje. A nie do ludzi którzy czytają ze zrozumieniem

  • To jest przepowiednia. Zagadka. Ile dzieci jest zapisanych do klasy 0 i do klasy 1 w Tarnowskiej? Odp. tyle ile miał Kodżak włosów na głowie.

 4. Przepraszam bardzo, nie przepadam za burmistrzem, ale kto posyłał dzieci do szkoły w Nowej Dębie lub Tarnobrzegu zamiast wysyłać je do tych miejscowych? Rodzice powinni mieć pretensje do siebie, a nie do urzędników w tym przypadku.

  • W Cyganach była taka sytuacja że nie było świetlicy a radny Marian Tomczyk jak był wiceprzewodniczącym rady miasta i władał gminą razem z Orodnem to tej świetlicy nie wybudował. I rodzice posyłali dzieci gdzie indziej. Sołtys słusznie Mariana podsumował.

  • Każdy teraz widzi co było. Na posadce wiceprzewodniczącego teraz siedzi wolan. Jakoś w jadachach da sie cuda na kiju teraz robic. Szkoda że za kadencji naszego mariana to nie było tak wykorzystane. Co nie zmienia faktu że wolana i tak nie lubie i na niego nie zagłosuję!

  • No to Grzęda dołożył radnym z opozycji do spółki z burmistrzem jak widać, taka słodka zemsta .A, że zapłacą za to dzieciaki, to już nie ich sprawa przecież

 5. Likwidacja szkół nie jest spowodowana niżem demograficznym tylko interesami które ktoś chce zrobić na budynkach i na dzieciach tam gdzie są dzieci tam idą pieniądze.

  • Czy ktoś zmuszał rodziców, by dawali swoje dzieci do szkół w TBG i ND? Sami zawalili sprawę, a teraz szukają winnego xDDDDDDDDDDDDDDDDD KABARET.

   Nie ma dzieci, nie ma klas, więc działalność jest nieopłacalna. Czego nie rozumiecie?

  • Dziura nie szukaj dziury w całym i trochę więcej empatii. Już dawno w takich krajach jak Norwegia wiedzą że w klasach o mniejszej liczbie uczniów jest większy poziom nauczania a u nas zgonić wszystkich do jednej kupy i zrobić z nich za przeproszeniem baranów bo ktoś szuka oszczędności albo raczej chce zrobić biznes

 6. Wyrażam swoje oburzenie brakiem organizacji pomocy dla biednych Ukrainców,przez redaktora tego portalu.Wszystkie środowiska klasy wyższej udzielają się w pomoc naszym przyjaciołom ,tutaj cisza,wstyd dla was.

  • Biedni ukraińcy?Nie rozśmieszaj mnie bo zajadów dostanę miłośniczko ukraińskiej nacji. Przejdź się po dyskontach spożywczych w naszej mieścinie,wsłuchaj się w rozmowy kupujących i zauważ co pakują do koszyków ci biedni ukraińcy a co wkładają skromnie ubrani Polacy,polscy emeryci w szczególności.

  • Jakby Agnieszka poczytała wpisy na tym forum, to by wiedziała że we wsi ND nie ma klasy wyższej, więc jej problemu to nie dotyczy

   Niech ona spróbuje w Majdanie albo w Kolbuszowej… Tam inna cywilizacja, więc może się uda…

 7. Radny Grzeda teraz powinien te puste budynki w Rozalinie, Alfredowce i Cyganach wykorzystac na swoje niepubliczne przedszkole. Oczywiscie grubo dotowane z pieniedzy gminy. Hajs by sie sypal jak snieg w grudniu:)

  • a pewnie i by otworzył, tylko niestety nie ma dzieci w naszych wioskach . to pewnie nie otworzy :)

  • Te, Zenek, nie pozwól na to, zrób to sam i otwórz tam te przedszkola! Czy jesteś księgowym w gminie, że tak świetnie się orientujesz w jej wydatkach?

  • Mieszkaniec
   28 marca 2022 at 14:20

   Bądź pewien że grzyb nad Nową Dębą wyrośnie,prędzej niż myślisz .A może to i dobrze ponieważ paru durniów mniej będzie w Nowej Dębie. Z internautą ,,Mieszkaniec” w pierwszej kolejności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here