Relacja ze spotkania w sprawie lokalizacji przedszkola w Cyganach

10

W czwartkowe popołudnie, w budynku Szkoły Podstawowej w Cyganach, odbyło się spotkanie mieszkańców wsi z przedstawicielami nowodębskiego samorządu. Tematem zebrania była lokalizacja przedszkola gminnego skupiającego dzieci z trzech sołectw: Jadachów, Cygan i Chmielowa.

Przypomnijmy! W artykule pt.: „Nie ma dzieci, ale chcą przedszkoli. Jadachy liderem dzietności” informowaliśmy o potrzebie adaptacji pomieszczeń szkolnych na użytek przedszkola obsługującego dzieci z trzech nowodębskich sołectw. O tym gdzie ostatecznie zostanie zlokalizowane oczekiwane przez rodziców przedszkole, zadecydują nowodębscy samorządowcy po zakończeniu konsultacji społecznych z mieszkańcami wsi.

Pierwsze spotkanie w ramach wspomnianych konsultacji społecznych odbyło się w dniu wczorajszym w Cyganach. Wzięli w nim udział: burmistrz Wiesław Ordon, oraz wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Wolan wraz z radnymi: Helena Tłusty, Marian Tomczyk, Hubert, Kopeć Łukasz Serafin, Tomasz Dziemianko, Michał Chmielewski, Stanisław Rawski, Stanisław Skimina, oraz sołtys wsi Marcin Zawada.

Sołtys wsi podkreślił, że budynek szkoły w Cyganach jest najlepszym miejscem do ulokowania przedszkola, ze względu na sporą liczbę miejsca jak i dogodny dojazd zarówno dla mieszkańców Chmielowa jak i mieszkańców Jadachów. Sołtys Zawada widzi również w ulokowaniu przedszkola szansę na przetrwanie szkoły. – Jeśli dzieci przedszkolne uciekną nam do Tarnobrzega to już nie wrócą do nas do szkoły.

W podobnym tonie wypowiadała się dyrektor SP w Cyganach p. Małgorzata Pakulska: – Dajmy szansę rodzicom trzech miejscowości, aby to przedszkole powstało. Mamy odnowiony budynek, mamy dobre warunki i proszę państwa rodziców o zaangażowanie – mówiła. Radna Helena Tłusty podkreślała, że jeśli rodzice wykażą inicjatywę i zaangażowanie to przedszkole w ich miejscowości powstanie. Przykładem może być tutaj placówka działająca w Alfredówce, która działa w formie stowarzyszenia. Rodzice z Alfredówki wzięli sprawy we własne ręce, założyli stowarzyszenie, odremontowali pomieszczenia i dzisiaj cieszą się wysokiej jakości przedszkolem. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że przedszkola niepubliczne są finansowane w wysokości 99% kwoty, przeznaczanej na przedszkola publiczne. Ponadto pracują one 12 miesięcy w roku ( a nie 11 jak przedszkola gminne), a w tygodniu o godzinę dłużej (do 17:00).

Na spotkaniu nie padły żadne konkretne ustalenia, gdyż paść nie mogły. Do wysłuchania pozostały jeszcze dwa sołectwa. Kolejne spotkanie ma odbyć się w przyszłym tygodniu w miejscowości Chmielów.

10 KOMENTARZE

 1. To widzę że radni doprowadzą do pokłócenia trzech wiosek w gminie.Chmielów kontra Jadachy i Cygany.
  Ale młode wilki zrobią przysługę tym mieszkańcom.

 2. Konsultacje społeczne i demokracja skłócają mieszkańców. Muszę to panie Kosmito zapamiętać jak będzie jakaś konsultacja w twoim osiedlu.

 3. Ja bardzo cenię burmistrza. Jak jest w Cyganach to popiera Cygany, a jak jest w Chmielowie to popiera Chmielów. Dla każdego coś miłego. Obiecanki nie kosztują.

 4. Pytanie prejudycjalne. Jeśli żona szefa komisji rewizyjnej pracuje u burmistrza to czy taka komisja jest w stanie kontrolować burmistrza? Dla kolegi pytam. Bez żadnego trybu i bez związku z konkursem na dyrektora szkoły w osiedlu.

 5. Jan System Puck
  „Wybór drogi ekspresowej”

  Skocznia narciarska w Chmielowie
  koniec zimy
  skoczni nie widzimy

  Radioteleskop na plantach
  do badania kosmosu
  idąc do urny
  udziel mi głosu

  Każdy chce przewodzić
  nie ma komu robić

  Poezja ulotek
  politycznych płotek

  płoną se w kominku

  —–
  Jan System Puck powróci z nowym singlem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here