Uczniowie ZS2 z Nowej Dęby w Parlamencie Europejskim

2
Euroscola

Zespół Szkół w Nowej Dębie należy do nielicznej grupy szkół w Polsce, które w ramach programu Euroscola pięciokrotnie odwiedziły Parlament Europejski w Strasburgu. Tyle razy uczniowie nowodębskiej „dwójki” zasiedli w miejscach europosłów, uczestnicząc w obradach Parlamentu Młodzieży.

Aby znaleźć się w gronie wybranych szkół, należało wcześniej zostać wyróżnionym w ogólnopolskim konkursie Euroscola przez Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce. Formuła konkursu zmieniała się przez lata – od testu wiedzy o UE po filmy i grafiki multimedialne poświęcone problematyce unijnej- zawsze jednak celem było wyłonienie najlepszych zespołów konkursowych. To zadanie nasi uczniowie zrealizowali celująco. Po raz pierwszy szkoła zakwalifikowała się do programu w 2010 roku, a następnie  w 2013, 2017, 2019 i 2024 r.

W wyjazdach uczestniczyło łącznie 122 uczniów ZS2  z Nowej Dęby i okolic, którzy dzięki wsparciu finansowemu Parlamentu Europejskiego mogli przeżyć wyjątkową, europejską przygodę. Wielogodzinna trasa do Strasburga była okazją do poznania niezwykłych atrakcji turystycznych Czech, Niemiec, Szwajcarii, Austrii i Francji. Na długiej liście odwiedzonych miast zapisaliśmy  min. Paryż, Pragę, Drezno, Salzburg, Monachium, Stuttgart czy Zurych. Zawsze jednak największą atrakcją i najważniejszym wydarzeniem dla każdego był dzień, w którym nasza młodzież spotykała się w Strasburgu  z rówieśnikami z Unii Europejskiej. Po kontroli bezpieczeństwa, podziale na grupy międzynarodowe i zajęciach warsztatowych nadchodził moment, kiedy wszyscy zbierali się na sali obrad Parlamentu Europejskiego – miejscu, które dla wielu jest sercem Unii Europejskiej. Spotkanie zazwyczaj rozpoczęło powitanie przewodniczącego Parlamentu, a dalszym ciągiem obrad kierowali już moderatorzy.

Kilkuset młodych ludzi mogło poczuć się jak europosłowie, wysłuchiwać sprawozdań, zadawać pytania, uczestniczyć w dyskusji i głosować. Wyjątkową aurę tego miejsca potęgowało uroczyste odśpiewanie „Ody do radości”, przemarsze ze sztandarami państwowymi, wspólne zdjęcia, a przede wszystkim spotkania i rozmowy z rówieśnikami ze wszystkich krajów UE. Uczniowie ZS2 mieli świadomość niezwykłego wyróżnienia jakie ich spotkało. W dniu Euroscoli byliśmy  w Parlamencie jedyną szkołą z naszego kraju (zwykle w ciągu miesiąca jest tylko jedna sesja Euroscoli). W tym dniu byliśmy ambasadorami Zespołu Szkół nr 2, Nowej Dęby i Polski.

Z mównicy parlamentarnej przemawiali nasi uczniowie – na sali obrad można było usłyszeć, że Polskę reprezentuje szkoła z Podkarpacia, a na telebimach pojawiły się zdjęcia Nowej Dęby (zapewne pierwszy raz w historii). Nie jest łatwo zabrać głos, czy zadać pytanie na forum (próbują tego jednocześnie dziesiątki młodych ludzi) – udało się to Kacprowi, uczniowi klasy drugiej technikum. Tym samym stał się on pierwszym mieszkańcem Nowej Dęby, który wypowiadał się w czasie dyskusji w Parlamencie. Nasi uczniowie nieraz ruszali do Strasburga zestresowani, obawiając się czy poradzą sobie w Parlamencie. Droga powrotna „parlamentarzystów” wyglądała zawsze tak samo, nieco zmęczeni długą podróżą lecz uśmiechnięci, zadowoleni, pełni wiary w swoje siły i dumni z udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu.

ZS2

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here