W Chmielowie powstanie długo oczekiwane przedszkole.

48
Zdjęcie autorstwa Allan Mas z Pexels

Na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej zapadała decyzja o przekazaniu środków finansowych na adaptacje pomieszczeń szkoły w Chmielowie pod potrzeby utworzenia przedszkola w tej miejscowości. Radości nie ukrywa radny Tomasz Dryka, który mimo iż w samorządzie zasiada dopiero drugi miesiąc to już zdołał przekonać większość rajców do swoich racji.

Na przedszkole Chmielów czekał od wielu lat. Obiecywał je zarówno burmistrz Wiesław Ordon jak i radny Stanisław Skimina. Pierwsze deklaracje o budowie przedszkola w sołectwie padły w lutym 2012 roku. Od tego czasu upłynęło 8 lat, a obaj panowie mimo że mieli bezwzględną większość w radzie gminy nie wcielili swoich obietnic w życie.

Temat „odżył” przy konstruowaniu budżetu na rok 2020. Jako, że od 2012 roku sytuacja społeczna, gospodarcza i demograficzna uległa zmianie samorząd zmuszony był do przeprowadzenia ponownej analizy i zbadania czy utworzenie przedszkola jest niezbędne, a jeśli tak to w jakim sołectwie winno ono zostać ulokowane. W grę wchodziły głównie Cygany, oraz Chmielów.

Ostatecznie zapadała decyzja, że przedszkole zostanie ulokowane w największym nowodębskim sołectwie. Jak zaznacza wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Wolan, nie bez znaczenia były argumenty przedstawiane przez radnego Tomasza DrykęŚmiało mogę powiedzieć, że przedszkole w Chmielowie powstanie właśnie dzięki radnemu Tomaszowi Dryce. Przedstawił on wiele atutów za tym, aby placówka została ulokowana w jego miejscowości. Z przykrością mogę wyrazić przypuszczenie, że gdyby sprawę dalej prowadził radny Skimina to Chmielów czekałby na przedszkole kolejnych kilka lat – komentuje sprawę Tomasz Wolan. Jak dodaje, w poprzedniej kadencji bardzo mocno, o przedszkole zabiegała była radna Marzena Chmielowiec, jednak rządząca wówczas większość nie zrealizowała tego zadania.

Niektórzy radni dodają, że Tomasz Dryka (Chmielów) w przeciwieństwie do radnego Mariana Tomczyka (Cygany) nie tylko potrafi merytorycznie przedstawić swoje argumenty, ale również potrafi nawiązać normalną współpracę z pozostałymi radnymi. Radny Tomczyk często ustawia się w opozycji do większości rajców, a to może odbijać się na jego miejscowości. Trudno się temu dziwić. Wszak każdy radny ma swój okręg wyborczy i to właśnie o ten okręg dba w pierwszej kolejności. Żeby wykonać w swoim okręgu określoną inwestycję trzeba umieć nawiązywać koalicje, by budować większość dla poparcia swojej sprawy. – Radny Tomczyk tego nie potrafi – komentują niektórzy radni.

Tak czy owak  dzięki radnemu Tomaszowi Dryce, przedszkole powstanie właśnie w Chmielowie. Będzie to przedszkole prowadzone przez stowarzyszenie, które utworzą mieszkańcy sołectwa. Z tego co wiemy jest już grupa inicjatywna, która przeprowadzi cały proces związany z rejestracją organizacji. Adaptacja pomieszczeń szkolnych na potrzeby przedszkola zostanie dokonana ze środków gminnych.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem nabór do przedszkola będzie możliwy jeszcze w tym roku. Wszystko zależy teraz od zaangażowania urzędników i  burmistrza do którego obowiązków należy wykonanie uchwały rady gminy. 

48 KOMENTARZE

 1. Pan radny Skimina miał czas na stworzenie przedszkola od 20 lat, bo chyba tyle jest radnym. Czekam teraz na orędzie Wiesława Orodna który będzie na stronie urzędu kamuflował swoją i radnego nieudolność. Opisze jak to przez ostatnich 10 lat CIĘŻKO PRACOWALI nad utworzeniem przedszkola w Chmielowie. Mieli większość w radzie ale tego nie robili. Dzisiaj zaniechania Ordona i Skiminy zostały naprawione. Ale jako, że polityka jest ważniejsza niż dobro dzieci to będą sobie teraz przypisywać zasługi. Tylko ludzie już się na to nie nabiorą.

 2. Marian to zajmuje się tym żeby burmistrz miał wyższą pensje. Na przedszkole zabrakło czasu? Marian bądź radnym ale nie politykiem bo to nie służy ani tobie ani cyganiakom

 3. Ciekawe co z osobami które do tej pory prowadziły przedszkole??? O tym pewnie Radny nie pomyślał? A, może pan radny zatrudni je. Tak to jest….. porażka.

  • Czytam sobie te wypowiedź anonima i nie mogę się nadziwić. To po kolei:
   1. W Chmielowie nie było przedszkola.
   2. Piszesz z perspektywy jakiegoś nauczyciela? Placówki oświatowe są dla dzieci a nie dla nauczycieli. Twoja mentalność pokazuje mentalność tej grupy zawodowej: liczy się dobro nauczyciela a nie dziecka.
   3. Nie było przedszkola: ŹLE!!! Powstaje przedszkole: JESZCZE GORZEJ.

 4. Ledwo jest radnym już załatwił p.Dryka przedszkole jak czarodziejska wróżka litości i trochę jakiegoś obiektywizmu a co panowie Tomczyk i Skimina nie zrobili nic przez te lata dla swoich mieszkańców , to tak jakby oglądał jedna stacje telewizyjna i tylko ci ci i ci a poprzedni już nic zastanowic się trzeba bo nadejdzie taki czas że będą pisać ze PIS nic nie zrobił albo wszystko źle i co będzie to prawda czy fałsz głowa boli od tego chwalenia się nawzajem a nic wiecznie nie jest.
  Tylko napiszą gdzieś w innym portalu .

  • Załatwił bo w przeciwieństwie do Skiminy zdobył większość dla tej inicjatywy, a większość podjęła uchwałę. Czego nie rozumiesz? Skimina przez dekadę tego nie był w stanie zrobić mimo że był przewodniczącym komisji oświaty i największym wielbicielem wójta. Liczy się działanie a nie dziamotanie o czymś przez 10 lat.

  • Anonim piszesz czasem całkiem logicznie i ciekawie a czasem jak potłuczony żeby nie powiedzieć inaczej.

 5. Zazdrość?zrób coś i Ty. Ale zobacz ile ludzi już z tego asfaltu korzysta i nie szanują tego co jest. Przedszkole będzie płatne zobaczymy czy będą rodzice z tego faktu zadowoleni.

  • Ale ordonowcy ujadają! Przedszkole będzie na takich samych warunkach jak wszystkie gminne o czym mówi kolejna uchwała przyjęta na tej samej sesji o regularnie konkursu na wybór operatora przedszkola.

 6. Oj nie podoba mi się że przedszkole będzie prowadzić stowarzyszenie. Jak w takim ustawić córkę albo żonę ? Bez tych wszystkich przywilejów związanych z kartą nauczyciela? Córki i żony mają większe wymagania.

  • Stowarzyszenia, to taki platformański twór. Tak aby złodziej zarobił, a pracownik (czytaj parobek złodzieja) dostał po d.

 7. Marek… Kurski z Cholecką powinni brać u Ciebie lekcje, ale pamiętaj Wiadomości oglądają tylko betony podobnie tylko beteny antyordoniwe wierzą w twoje wypociny

  • TVN to taka nowoczesna telewizja, rozumiem, że rzetelna i że wsPOmniała o nielegalnym zbieraniu podpisów na czajkowskiego. A jak nie, tzn., że ma swoich wiernych telewidzów takich jak Paweł i Gaweł w dalekim poważaniu.

 8. Dla nas zrobcie każde przedszkole i nie będziemy narzekać. Publiczne czy nie byle było. Szkoda że nasz radny nie działa!

 9. Pan redaktor dał jasno do rozumienia – albo idziesz z nami pod rękę i klaszczesz kiedy trzeba, albo klocki pod nogi i wróg! Proste??? Metoda Komunistów i… zresztą wiecie czyj ból jest lepszy…

  • Tak wygląda życie. Trzeba umieć współpracować. Jeśli ktoś zamiast współpracy wybiera konfrontację to niech się potem nie dziwi że ponosi konsekwencje swoich wyborów. Nie ma nigdzie tak że ktoś kto sypie piach w tryby dostaje za to nagrodę. Ktoś szkodzi, przeszkadza i jeszcze oczekuje że ci których opluwa będom realizować jego program wyborczy? Jeśli tak to tylko świadczy to o poziomie tego człowieka.

 10. Widać, że sami zwolennicy nowego radnego piszą te komentarze. Jeśli ktoś nie wie, co doświadczeni radni zrobili w trakcie swojej kadencji, to niech się lepiej uciszy i poczyta rzetelne źródła. A to, że przyszedł ktoś nowy i jakimś cudem tak szybko ma swój pierwszy sukces to wszystko chyba o czymś świadczy, prawda? Jeśli ktoś nie wie, jak to wszystko działa, to niech sam startuje na radnego i sam się przekona, że to nie jest takie hop-siup, a po drodze jest też wiele innych ważnych spraw do załatwienia, ale oczywiście najlepiej siedzieć z nosem w Internecie i patrzeć co nowi już zrobili i jacy to nie są cudowni, chwalmy ich bo tak wiele już zrobili dobrego, oh… Ludzie! Nie od razu Rzym zbudowano. Zastanówcie się trochę zanim zaczniecie „rzucać w kogoś kamieniami”. Bo ludzie, którzy robią coś tylko po to, żeby się pokazać na facebooku czy na innych portalach są żenujący. Jeśli komuś zależy na społeczności, w jakiej żyje, to nie robi to po to, żeby chwalić się zdjęciami na prawo i lewo, bo „co to ja nie zrobiłem już, magia – patrzcie i zobaczcie, że coś robię”. Jak widać takie osoby mają czas na to, żeby się chwalić swoimi „osiągnięciami” (a przecież ktoś te starania wcześniej musiał napocząć), podczas, gdy ktoś inny stara się coś pożytecznego zrobić dla swojej wsi/miasta, a nie dla sławy i „lajków”. Pomyślcie ludzie, bo lista dobrych rzeczy i załatwionych spraw czy to przez radnych z Dęby, czy z Cyganów czy z Chmielowa, podkreślę STARSZYCH RADNYCH, jest o wiele dłuższa niż wiadomo kogo. A to, że wyczytaliście na facebooku co nowi radni teraz zrobili to znaczy, że starsi nic nie zrobili przez tyle lat? To właśnie oni to wszystko zapoczątkowali, a tylko niektórzy się pod tym chamsko podpisują. Pamiętajcie, młodzi są chytrzy, lubią spiskować, a potem udają niewiniątka.

  • ja to widze inaczej starzy radni tyle lat i efekty bardzo mizerne. Młodzi sporo szumu ale przynajmniej cos sie dzieje i idzie to do przodu. Glupio by mi bylo jakbym byl radnym z 15 lat czy 20 i efekty bardzo słabe typu ze drogi nie ma czy przedszkola. Czy . Dlatego jestem i bylem za dwu kadencyjnoscia burmistrzow . Wojtow i radnych. Bo tylko sitwy i uklady po tych szkolach sokach srokach i sosirach. 10 lat i wypad wystarczy . A nie stolki do emerytury

 11. Co tam słychać u Rzemienia?
  Jak tam idzie liczenie prętów zbrojeniowych w dopiero co zbudowanych, a już zburzonych schodach?

  • Podobno dobiera rodzaj piasku do zaprawy cementowej coby się już nic nie popsuło – bo wtedy olaboga ojj ojj pozamiatane!

 12. Stara rada żółknie na zdjęciach. Po przegranych wyborach Christopher Salex ponoć zaszył się z gąsiorem bimberu i starym szpulowym magnetofonem, z którego odtwarzał archiwalne nagrania Dębian, zapijając śliwowicą. Mogły pojawić się mu w głowie wspomnienia, kiedy do swej lubej skakał na wiosce, przybijając kapeluchem o klepisko, jak chłopaśki na filmiku w linku poniżej. Jak później pokazało życie, praca ważniejsza niż głupawe przyśpiewki, więc w epoce słusznie minionej starej rady komisarzy ludowych młodzież z regionu musiała robić u Niemca, Anglika i Jankesa, którzy nad folklor wyżej cenią u siebie technologie i od paru stuleci lepiej na tym wychodzą. Teraz „młodzież” wraca i jeszcze musi prywatne dolary sypać na spłatę kredytowego pajacowania spółki Ordosud. Płacą za mieszkanie w ND czynsz właścicielski jak czynsz najmu w Tarnobrzegu, a jeszcze woda, śmieci…

  https://www.youtube.com/watch?v=PkEPXOCW5zA

 13. Wiwat Prezydent Pan Andrzej Duda z poparciem 77% Polakow zadowolonych z jego prezydentury,witamy od 07-08 jako Prezydenta Polski WIWAT

 14. O to to. Tomek na nowego burmistrza Miasta i Gminy Chmielów! Trzeba przenieść gminę do Chmielowa, bo Dęba same straty przynosi, a z Chmielowa są same dochody.
  Władza powinna być z Chmielowa!
  Tomek na burmistrza!

 15. NIe jest ważne z jakiej jest opcji politycznej, partii itp ważne jest czy jest społecznikiem i jak dużo może zrobić dla społeczności. Wszyscy radni którzy patrzą na swoją działalność przez pryzmat interesów partyjnych nie nadają się po prostu. Nie ważne z „prawa” czy z „lewa” ważne co zrobił dla swojej wsi, miasta czy gminy.

 16. Ostatnio byłem na zwałce przy legendarnym stoku narciarskim. Niemce robiły projekty w Unii za polskie transferowane podatki, było jedzone, było pite, tarasy kultury się stawiałooo, niech się tero młodzi martwio, my spie… na emerytury. Się sprzedało zakłady produkcyjne łobcemu kapitalyzmowi za dwa zyle, tero sie młodzi bujną na swoich emeryturkach za 20 lat do… Mołdawii

 17. Jak sie czyta to szambo to az sie czlowoek usmiecha. Wolan widze ze aspiruje z grzeda na stanowisko burmistrza. Ale chyba najlepiej wychodzi mu dmuchanie baniek na choinke. Tomczyk jaki jest to jest ale kase trzeba bylo gdzies dac i padlo na chmiwlow moze boja sie w debie odlaczenia wsi i nowej gminy ? Takze nowy radny przyszedl spil smietanke i laur zwyciestwa. Szkoda tylko takich ludzi jak skimina bo nie zawsze da sie wszystko zrobic. Zapytajcie swoja ntla radna czego odeszla ? Bo cos mi sie zdaje ze uklad debski ja skutecznie do rego sklonil.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here