Sterty śmieci w rowach i lasach. Jak rozwiązać problem?

17
Zdjęcie autorstwa Magda Ehlers z Pexels

 

Szklane i plastikowe butelki, ubrania, miski, pojemniki, a nawet suszarka do naczyń — te i wiele innych śmieci można znaleźć w przydrożnych rowach i lasach naszej gminy. Śmieci można z resztą spotkać niemal wszędzie… Pytanie tylko dlaczego i po co skoro i tak każdy płaci za wywóz nieczystości.

Ludzie wyrzucają wszystko i wszędzie, zwłaszcza teraz, gdy słoneczna pogoda służy robieniu wiosennych porządków. Nie pomagają apele i straszenie mandatami. W lasach czy przydrożnych rowach, co rusz pojawiają się kolejne sterty śmieci.

Na ten fakt zwrócił nam uuwagę jeden z czytelników. – Mieszkam w Jadachach i jestem przerażony głupotą i bezmyślnością ludzi. Sprawa dotyczy ścieżki rowerowej Jadachy-Cygany; Rozumiem, ze nasi rodzice w czasach kiedy nie było koszy na śmieci, edukacji, świadomości ekologicznej, palili odpadki w piecach i ogniskach, albo wywozili je do lasu lub na nieużytki. W XXI wieku, gdzie większość ludzi ma na podwórkach kosze na śmieci, organizowane są zbiórki starego sp rzętu RTV i AGD, przedmiotów ponad gabarytowych, zjawisko to jest dla mnie niepojęte.  – czytamy w mailu do redakcji.

Dla nas również zjawisko to jest niepojęte. Czy jest jakiś sposób by mu zapobiec? Być może w uświadomieniu mieszkańców mogłaby pomóc akcja informacyjno-ulotkowa przeprowadzona przez samorząd, podobna do tej która dotyczy wrzucania odpadów do kanalizacji sanitarnej. Gmina mogłaby wykorzystać również łamy „Naszych Spraw” do zwiększania świadomości ekologicznej wśród mieszkańców. Również my sami, nie bądźmy obojętni gdy widzimy wyrzucanie odpadów do rowów i lasu. Zadbajmy o nasz wspólny dom. 

17 KOMENTARZE

 1. Myślę, że na zaśmieciaczy pozytywnie wpłynąć by mogli, duchowni z naszej Gminy.
  Lud Boży, wrażliwy jest na słowa kapłanów.
  Wspomnienie na niedzielnym kazaniu, że śmiecenie to nieczystość, więc grzech.
  Zapytanie podczas spowiedzi.
  – Bracie, czy śmieciłeś ostatnimi czasy?
  Jeśli tak, to jako pokutę nakazuję ci usunięcie nieczystości twoich.
  Jedynaste przykazanie naucza nas wszak:
  ” W miejscach temu nieprzeznaczonym, śmieci twych nie rozpościeraj ”

 2. My, mali kaznodzieje:
  Mateusz Frazostrzelec, Marek Słowotoiowo, Łukasz Wyrazówczciciel,
  Jan Myśliziści; prosimy Cię księże Eugeniuszu, we wspólnym apelu, o szybką homilię na ten bolesny temat.
  Pismo Nowego jak i Starego Testamentu obfitują w odnośniki o nieczystościach wszelkich.

 3. Problemu nie da się rozwiązać metodami administracyjnymi. kamery nie mogą być wszędzie. Dzisiaj byłam nad zalewem. Proszę zobaczyć jak wygląda ta część zalewu gdzie dopływa woda. Śmietnisko. Co na to zarządzający zalewem? Przecież to teren rekreacyjny. Trzeba po prostu kontrolować pracę osób sprzątających.

 4. A odbiorcy odpadów ich też trzeba uświadamiać że jak nie wezmą śmieci pod byle pretekstem to ludzie właśnie w ten sposób się ich pozbędą. W sezonie jesiennym odbierają liście ale tylko jeden worek. A co z resztą w las czy spalić?

 5. Najlepsza wizytówka porządku w gminie do wysypisko śmieci na ul. Ogrodowej tuż za przejazdem kolejowym.Ale cóż, najważniejsze że przed budynkiem gminy jest zawsze wysprzątane. Co na to radny Jan, niech odpuści Stawidzę a popatrzy w ten rejon, a to bardzo blisko jego domu.

  • Od Panów Żulusi to się odjeb… oni pijają piwo w zwrotnych butelkach… jedynie zkacowane cioty piją Łomże… i damy srają co nie wiedzą że na PKS jest kibel…

 6. Problemem jest też fakt, że PGKiM nie chce przyjać na wysypisko przy ul. Ogrodowej śmieci ponadgabarytowych nawet gdy sie je osobiście przywiezie, każą wykupywać kontener nawet na jedną wersalkę. Więć niech się nie dziwią ze ludzie tak utylizują śmieci.

 7. Czy w piaskownicach zarządca bloków tj. TSM nie powinien wymieniać piasku po zimie , bo kaskę na kulturę zgarnia . Wie ktoś gdzie to trzeba zgłosić bo Tych Dwóch w czapeczkach z TSM to lata ….

 8. Przeprowadzić w mediach w Całej Polsce na bardzo dużą skalę informacje że będzie prowadzona akcja wszystkich organów ścigania , nagrania video specjalne patrole itp itd i jeżeli takiego delikwenta który zostanie przyłapany na wyrzucaniu śmieci do przydrożnych rowów a w większości przypadków są to kierowcy lub pasażerowie samochodów zostanie nałożony bardzo wysoki mandat no.10 000 zł dodatkowo osoba ta będzie musiała posprzątać teren 20 km przydrożnych rowów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here