Październik w Jedynce

0

Miesiąc ten minął pod hasłem zdobywania i sprawdzania swojej wiedzy. Ciepłe dni stały się przeszłością i w niepamięć odeszły przyjemności związane z wrześniowymi wypadami poza szkołę… Wakacje, choć radosne szybko minęły… Pora wreszcie zacząć się uczyć. Z uśmiechem na twarzy młodzież Zespołu Szkół nr 1 rozpoczęła żmudne, lecz rzetelne zdobywanie wiedzy i nowych umiejętności.

Jedynka świętowała Dzień Nauczyciela.

Dzień Komisji Edukacji Narodowej był obchodzony 14 października. Święto to zostało połączone z pasowaniem na ucznia liceum tegorocznych pierwszoklasistów, którzy złożyli ślubowanie na Sztandar Szkoły. Pani Dyrektor Janina Lubera, życzyła wszystkim pierwszoklasistom sukcesów i wielu dobrych dni w murach naszej szkoły. Ten szczególny dzień uświetniły występy utalentowanych wokalistów, muzyków, recytatorów i aktorów z klas pierwszych, drugich i trzecich.

Wiedza kulinarna

Swoją wiedzę kulinarną pogłębili także uczniowie klasy IV d Technikum Hotelarskiego, którzy 25 X wzięli udział w II edycji cyklicznego projektu pt.” Akademia Gastronomii i Sztuki Kulinarnej” realizowanego przez PWSZ w Tarnobrzegu. Po wysłuchaniu ciekawego wykładu dziewczęta uczestniczyły w warsztatach kulinarnych i ekonomicznych, na których przedstawiona została współczesna kuchnia molekularna oraz pomysły na mini biznes gastronomiczny. Na zakończenie odbył się konkurs wśród uczestników spotkania na stworzenie najlepszego produktu gastronomicznego. Naszą szkołę reprezentowały Oliwia Koper i Małgorzata Tomczyk. Ze względu na wysoki poziom kreatywności uczestników konkursu wszyscy zostali nagrodzeni. Wykłady i warsztaty spotkały się z pozytywnym odbiorem wśród młodzieży, pogłębiły wiedzę o sztuce kulinarnej oraz nowatorskich rozwiązaniach z techniki i technologii gastronomicznej.

Kontakt z żywym słowem

Dwa dni później młodzież Jedynki uczestniczyła w spektaklu pt: ,,Zapiski oficera Armii Czerwonej” w Teatrze W. Siemaszkowej w Rzeszowie. Była to inscenizacja kontrowersyjnej powieści Sergiusza Piaseckiego pod tym samym tytułem. To historia oparta na wspomnieniach Polaków, którzy II Wojnę Światową przeżyli na Kresach w otoczeniu żołnierzy Armii Czerwonej. Reżyser spektaklu Sławomir Gaudyn w żartobliwej i ironicznej formie przedstawił sposób myślenia i zachowania żołnierzy, a w rolę głównego bohatera wcielił się Marek Kępiński. Przybliżający wiedzę historyczną  spektakl, na długo pozostanie w pamięci młodzieży.

Sprawdzenie swojej wiedzy

Końcem miesiąca uczniowie klasy pierwszej zmagali się z językowymi trudnościami i wiedzą polonistyczną w Olimpiadzie Archimedes Plus/Polonica. Już 28 października musieli rozwikłać, który z podanych wyrazów nie jest wieloznaczny, wskazać poprawną formę narzędnika podanego wyrazu, określić rodzaj zdania, czy zaprezentować twórcę bajki greckiej.

Jak widać październik był miesiącem, w który młodzież  sprawdzała swoje umiejętności, zdobywała wiedzę i znalazła także czas na spotkanie z kulturą żywego słowa w teatrze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here