Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony w 2016 roku na mocy uchwały Sejmu RP.
Zbrodnia Wołyńska – antypolska czystka etniczna przeprowadzona przez nacjonalistów ukraińskich, mająca charakter ludobójstwa. Objęła nie tylko Wołyń, ale również województwa lwowskie, tarnopolskie i stanisławowskie – czyli Galicję Wschodnią, a nawet część województw graniczących z Wołyniem: Lubelszczyzny (od zachodu) i Polesia (od północy). Czas trwania Zbrodni Wołyńskiej to lata 1943–1945. Sprawcy Zbrodni Wołyńskiej – Organizacja Nacjonalistów Ukraińskich frakcja Stepana Bandery (OUN-B) oraz jej zbrojne ramię Ukraińska Armia Powstańcza (UPA) we własnych dokumentach planową eksterminację ludności polskiej określali mianem „akcji antypolskiej”.
Instytut Pamięci Narodowej od lat prowadzi badania naukowe, realizuje prace poszukiwawcze i działania upamiętniające w kontekście ludobójstwa na Wołyniu.
Centrala IPN
- 9 lipca 2022, Ostrówki, Zasmyki (Ukraina) – udział delegacji IPN w uroczystości upamiętniającej Ofiary Ludobójstwa Wołyńskiego na cmentarzu w Ostrówkach i Zasmykach
- 10 lipca 2022, Łuck, Kisielin, Pawliwka/Poryck (Ukraina) – udział delegacji IPN w uroczystej mszy świętej w katedrze w Łucku, następnie złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na cmentarzach i pod pomnikami polskich ofiar OUN-UPA w Kisielinie i Pawliwce (Porycku)
- 11 lipca 2022, Warszawa – centralne uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej
Oddział IPN w Rzeszowie
- 9 lipca 2022, Kędzierzyn- Koźle – referat Artura Brożyka Jurko Tiutiunnyk a pojedynek wywiadów sowieckiego i polskiego podczas konferencji naukowej, organizowanej przez Stowarzyszenie Kresowian i Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie Koźlu
- 10-11 lipca 2022, Brzozów, Lubaczów – akcja 11 lipca Zapal Znicz Pamięci – pracownicy IPN Rzeszów, harcerze z Hufca ZHP w Lubaczowie, strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2033 im. gen. bryg. Józefa Kustronia oraz członkowie Oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Lubaczowie zapalą znicze na grobach ofiar nacjonalistów ukraińskich. W Brzozowie znicze zapalą strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2222.
- 11 lipca 2022, Tarnobrzeg – wykład Ideologia ukraińskiego nacjonalizmu-geneza, zbrodnie i następstwa podczas uroczystości organizowanej przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo Wschodnich (kub w Tarnobrzegu)
- 12 lipca 2022, Żurawica – wykład Zbrodnia Wołyńska dla żołnierzy 1. batalionu czołgów w Żurawicy