80 rocznica Rzezi Wołyńskiej

19
Czerwiec 1944, Lubycza Królewska. Zwłoki i ranne kobiety zabrane z miejsca zbrodni. Fot. NN, zbiory Ośrodka KARTA (udostępnił Kazimierz Czapiński)

11 lipca to Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony w 2016 roku na mocy uchwały Sejmu RP.

Zbrodnia Wołyńska – antypolska czystka etniczna przeprowadzona przez nacjonalistów ukraińskich, mająca charakter ludobójstwa. Objęła nie tylko Wołyń, ale również województwa lwowskie, tarnopolskie i stanisławowskie – czyli Galicję Wschodnią, a nawet część województw graniczących z Wołyniem: Lubelszczyzny (od zachodu) i Polesia (od północy). Czas trwania Zbrodni Wołyńskiej to lata 1943–1945. Sprawcy Zbrodni Wołyńskiej – Organizacja Nacjonalistów Ukraińskich frakcja Stepana Bandery (OUN-B) oraz jej zbrojne ramię Ukraińska Armia Powstańcza (UPA) we własnych dokumentach planową eksterminację ludności polskiej określali mianem „akcji antypolskiej”.

PLAN OBCHODZÓW W NOWEJ DĘBIE:

19 KOMENTARZE

 1. Czy wiecie jakich wydarzeń dotyczy ten opis?
  'Jednych powiązawszy jak snopy i na ziemię pokładłszy, cepami jak zboże młócili tak, że krew i wnętrzności podłogę i ściany owego miejsca zbryzgały. Dalej, w innym miejscu, uciąwszy obie nogi, kadłub ciała dla naigrawania pozostawili…Nie oszczędzono kościołów, z nich przy ołtarzu klęczących tak kapłanów jak ludzi świeckich szarpano, wyciągano, a wyciągnąwszy nogami kopano i za kościołem albo zabijano, albo okropnie i śmiertelnie raniono”…..opisy obejmują ponad tysiąc szczegółowych męczarni, jakie przeszli członkowie rodzin szlacheckich, zanim zostali zabici. Jest tam wszystko: ćwiartowanie ciał i rzucanie ich zwierzętom, przekłuwanie widłami i obnoszenie na nich żywych jeszcze ofiar, wsypywanie do ust tłuczonego szkła. Wielu zginęło od piły”
  Nie tacy my święci…

  • @Polak prawy. 11 lipca 2023 at 12:46
   Jest drobna różnica.
   Sprawcy twojego opisu, zostali osądzeni i skazani a ich ofiary spoczywają w imiennych mogiłach. Ofiary ludobójstwa, dokonanego przez Ukraińców na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej, spoczywają w dołach śmierci a sprawcy są gloryfikowani.
   Kogo masz na myśli pisząc; „Nie tacy my święci…”, bo ja jako Polak nie utożsamiam się ze sprawcami.

 2. nielewy…niby prawda co piszesz ale nasi rodacy z terenów nieodległych niewiele się różnili od tech Ukrainy w okrucienstwie. Nieutożsamianie się nie załatwia sprawy ,chyba ze chodzi o podział dziś stosowany : MY……ONI.

  • Gdybyś widział jak Twojego brata w snopek słomy owinęli i podpalili inaczej byś śpiewał.Gdyby Twojego maleńkiego synka ukraiński rezun nabił na ostrze bagnetu i nosił to krzyczące maleństwo mówiąc,,patrzcie jak polski orzeł krzyczy”inaczej byś śpiewał.
   Rozmawiałem z wieloma którzy cudem przeżyli rzeź Polaków i nie chciałbyś tego słuchać co opowiadali.Rozmawiałem w Tyliczu z wysokim rangą oficerem Wojska Polskiego który jako dziecko uratował się z rzezi i widział jak sąsiad Ukrainiec rozpłatał jego stryjowi głowę na progu domu a stryjenkę wywlókł za warkocz na podwórze i poderżnął jej gardło.Wyobraź sobie że ten staruszek,zawodowy oficer płakał jak małe dziecko.

 3. Vinci nie rozumiem tego śpiewania jak piszesz? Przytoczyłem tylko fragment opisów do czego są zdolni nasi rodacy. I jednych i drugich potępiam nie patrząc na narodowość. Spoko?

  • Niczego nie rozumiesz,zrozumiesz gdy historia zatoczy koło i w ostatniej chwili życia zobaczysz błysk siekiery przed oczyma.
   Tak na marginesie,wskutek polskiego odwetu zginęło najprawdopodobniej 9–12 tys. Ukraińców (2–3 tys. na Wołyniu, 1–2 tys. w Galicji Wschodniej, 6–8 tys. na ziemiach dzisiejszej Polski, z czego 2,5 tys. na Chełmszczyźnie.
   Powiedz mi ilu Polaków zostało bestialsko zamordowanych.

 4. vinci „Gdybyś widział” ” błysk siekiery przed oczyma” itp??? Chcesz się popisać wiedzą OK? ale przeczytaj ze zrozumieniem przytoczony przeze mnie cytat opisujący wczesniejsze wydarzenia czyli tzw . Rzeź galicyjską i prosty wniosek że my nie lepsi w wymyślaniu sposobów zabijania. Tyle z mojej strony.

  • Tak się składa że posiadam szeroką wiedzę i znam historyczne fakty rzezi szlachty polskiej przez gnębionych chłopów nazwanej,z racji regionu ,,rzezią galicyjską”Tu mordował Polak Polaka,zatłukł cepami,zakłuł widłami,w rzadkim przypadku spalił żywcem lecz było to znikomym ułamkiem tego co robili Ukraińcy z Polakami.Twoje porównanie rzezi galicyjskiej z ludobóstwem i sposobami mordu Ukraińców na Polakach jest dalece chybione i jak widzę szkoda z Tobą kopie kruszyć.Wiesz chociaż,bez pomocy wujka google, kto podpuścił chłopów galicyjskich,w jakim to celu zrobił a potem stłumił bunt?Austriacy.

 5. Polak prawy to chyba ten pisowski przesiąknięty z urzędu miłością do Ukrainy,Nie wiem tylko czy do wszystkich Ukraińców. Kiedyś po wojnie obelgą było u nas jak jeden na drugiego powiedział -ty ukraińcu. Takiej rzezi jaką urządzili ukraińcy na Polakach na Wołyniu nie zna świat. Prezydent Ukrainy na kolanach powinien błagać Polaków o wybaczenie.Zachowanie się naszego prezydenta w temacie Wołynia uważa jako dziwne.

  • Te, anonim... skoroś taki kozak tu na tym forum, to pokaż że masz jaja i postaw się PiSowi i prezydentowi w realu...

   A poza tym, po jakiego wacka ty chodzisz do kościoła, skoro tyle nienawiści w tobie do innych ludzi… Dziś nie podobają ci się Ukraińcy, jutro pewnie murzyni, a pojutrze ci co mają włosy w prawą stronę czesane..

  • Dziwne , to bardzo delikatnie powiedziane Zreszta Morawiecki z tym krzyżem z patyków nie lepszy .

 6. Vinci dokladnych danych nie ma, sa tylko szacunkowe i zrodla podaja ze Polakow zgi nelo okolo 100 tys. a Ukraincow okolo 30 tys. ale jeszcze inne zrodla podaja inne liczby

 7. Nie dość że zawłaszczyłeś sobie cudzą ksywkę, przez co już stałeś się śmieszny, to jeszcze wypisujesz wyrwane z kontekstu historii fakty w taki sposób, jakbyś to tylko ty miał wyłączność na pisanie prawdy tejże historii.

  • „…własnych ziomków…”, którzy pomagali Polakom, UPA traktowała tak samo, jak Niemcy traktowali Polaków za pomoc  Żydom. Jak prześledzisz przebieg II WŚ na Kresach, to się dowiesz dlaczego nie było Polaków w sile wieku a głównie pozostały bezbronne kobiety z dziećmi i starcy.

 8. do „te anonim: przemawia przez ciebie ukraiński jad, Ja osobiście wolę 100 murzynów czy innych niż jednego ukraińca. Murzyn Polaków nie mordował i nigdy nie kumał się z faszystami.

  • te anonim.. Rozumiem że teraz czas żniw się zbliża i twój rozrzutnik stoi a ty się nudzisz

   ale na litość boską, nie pieprz bez sensu…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here