Wernisaż wystawy pt. „W objęciach wielkiego brata. Sowieci w Polsce 1944-1993”

1

W ramach upamiętnienia 71 rocznicy zakończenia II wojny światowej 8 maja 2016 r. w Samorządowym Ośrodku  Kultury w Nowej Dębie odbył się wernisaż wystawy pt. „W objęciach wielkiego brata. Sowieci w Polsce 1944-1993”. Ekspozycja przygotowana została przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie.

Wystawa podzielona jest na osiem bloków problemowych, z których każdy opatrzony jest jednym panelem komentarza. Na 47 panelach tematycznych znalazło się około 150 oryginalnych zdjęć pochodzących z archiwów, bibliotek, agencji fotograficznych i zbiorów prywatnych. Wystawę uzupełniły liczne eksponaty z Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Katyńskiego, m.in. mundury marszałka Konstantego Rokossowskiego i Wswiewołoda Strażewskiego oraz broń, pamiątki z Katynia i łagrów sowieckich. Zasadnicza część ekspozycji obejmuje lata 1944–1993. Jednak jej autorzy zaprezentowali szerszy kontekst stosunków polsko-radzieckich począwszy od wojny polsko-bolszewickiej 1919–1920 r., poprzez pakt Ribbentrop-Mołotow, represje sowieckie z lat 1939–1943, Zbrodnię Katyńską, konferencję w Jałcie, porwanie 16 przywódców Polskiego państwa Podziemnego, aż po opuszczenie terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez ostatnie oddziały Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej w 1993 roku.

Wystawa obejmuje nie tylko zagadnienia polityczne, militarne, gospodarcze, kulturalne, ale również dotyczące relacji międzyludzkich i sposobów wzajemnego postrzegania. Z wystawą można zapoznać się do końca miesiąca w holu dolnym SOK. Zapraszamy!

SOK

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here