KULISY WŁADZY: Trudne początki (I)

48


10/07/11r.
ŁUKASZ KUŹMICZ: KULISY WŁADZY. Nowa Dęba- miasto, które pokochałem (wspomnienia), Rzeszów 2008.

CZĘŚĆ IKOLEJNE CZĘŚCI JUŻ NIEBAWEM NA WWW.INFONOWADEBA.PL

Wspomnienia opublikowano za zgodą autora.


48 KOMENTARZE

 1. Przy publikacji tego materiału, dobrze byloby uwzglednic paginacje z ksiazki i podac o jaka ksiazke dokladnie chodzi.
  Pomysl z publikacja tego materialu na infonowadeba.pl jest dobry.

 2. Cytat:
  [quote]"Nie wiem jak się na to stanowisko ten człowiek dostał, ale z taką wiedzą jaką posiadał, wynikało, że musiałbyć czyimś sługą. Był bowiem taki moment, że na jednym jakimś ogólnym zebraniu partyjnym odczytywał z kartki nazwiska osób do zajęcia miejsca w prezydium. Przy jednym nazwisku był napisany skrót mgr (magister). On tego nie rozumiał (bo tych magistrów było mało wtedy), nie umiał prawidłowo odczytać i powiedział: marghrabia. Wówczas cała sala ryknęła gromkim śmiechem."[/quote]

  Nie wiele się zmieniło od tamtych czasów. Stanowiska w wielu przypadkach rozdawane są [i]"sługą"[/i]. A kompetencje? Przypomnę tylko pytanie radnego do szefa jednej ze spółek: "[i]Czy to, to wasze to firma?"[/i].

 3. Podobno Pan Kuzmicz zwracal sie kilka lat temu do burmistrza Ordona z prosba o pomoc w zwiekszeniu nakladu swojej ksiazki i jej rozpowszechnienia wsrod mieszkancow, ale jak widac nie znalzal wsparcia.

 4. Ot zwierzenia marnego TOWARZYSZA ktorego inni marni TOWASZYSZE nie dopuscili do wyzszych funkcji , propagowanie takich wspomnien to ochyda bo wszyscy wiedza co to byla za WLADZA LUDOWA ZBRODNICZEJ ORGANIZACJI O NAZWIE PZPR

  • Mądry i uczony – jak z tego wynika – „OT”, powinien wiedzieć, że „ochyda” , pisze sie przez samo „h” – czyli ohyda. W okresie PRLanalfabetów nie było już.

 5. Ciekawe zapiski. Fragment z oranżadą dosyć zabawny. Ale ten mechanizm przetrwał do dzisiaj. Czytając te zapiski w wielu miejscach mam wrażenie, że nic się nie zmieniło. Oczywiście mam na myśli mentalność i sposoby załatwiania spraw przez ludzi.

 6. to my dalej żyjemy w tamtych czasach ….. ale nas rombiom….. TO ILE MY MAMY ZALEGŁOŚCI JAKIEŚ 50 latek….. toż to jaja. tylko teraz się nazwy stanowisk zmieniły.

 7. pogromco komuny.W **** byłeś ,gówno widziałeś.Pocałuj w **** komunistów,za darmo jajka zobaczysz.Przepraszam za wulgaryzm ale wnerwiają mnie takie miernoty .Miernoty które usiłują własne nieudolne działania i niepowodzenia zrzucić na karb komuny.Ciekaw jestem czy znalazłoby się te 8 milionów członków solidarności tu i teraz.Gdyby wiedzieli że będą jeżdzić do urzędu pracy listę podpisywać,na zupki do "mopsu"chodzić,w śmietnikach grzebać, to wy zamiast komunistów jak liści wisielibyście na drzewach.Towarzyszy ciulu nie tykaj bo za miękkim ….jesteś robiony.

 8. To nie jest kwestia lubienia bądź nie lubienia poprzedniego ustroju. Tu chodzi o poznanie historii. W tym przypadku historii naszego miasta. Wszelkie formy cenzury ze względu na jakąś poprawność polityczną mnie odpychają. Te wspomnienia mają dużą wartość historyczną. I pod tym kątem należy na nie patrzeć. Kolejną sprawą jest fakt, że pewne "mechanizmy" jak ktoś to ujął trwają do dzisiaj.

 9. Do # 10 ,odezwal sie nastepny TOWARZYSZ PARSZYWEGO USTOJU , KOMUNY LIZUS TYLKOW RUSKICH , piszac o jajach pewnie przez prawie 50 lat sie NAPATRZYLES , a moze z jests z tej organizacji co to w 1953 roku rozwiazano a dla zamudlenia oczu stworzono nie mniej BANDYCKA ? PELNO ICH BYLO W NOWEJ DEBIE NA KIEROWNICZYCH STANOWISKACH CHOC BYLI IDIOTAMI DO POTEGI ,ja bym takim lajzom jak ty nawet tej zupki nie dal

 10. Jak inaczej dotrzeć do zakutych łbów.Tylko poprzez wulgarne, i brutalne słowa.Poprzedni ustrój odszedł w niebyt. I dobrze.Czy był zły czy dobry możemy ocenić na podstawie takich właśnie wspomnień jak powyższe.Nie straszmy więc ludzi "czerwonymi pająkami"Nie wiadomo kto lepszy.Czas pokaże.

 11. Co ,krew zalewa oczy?Nie dopuszczono do koryta?.A może odezwał się były sekretarz co to kościelnym się stał.Lub załapał się do rady parafialnej.Jad bije z twoich(celowe)słów.Postępujesz w myśl"Kochaj bliżniego swego aż koszula spadnie z niego.A jak spadnie z niego bierz się za drugiego"
  [b]Uważaj abym ci(celowe)przypadkiem zupki do blaszanki nie nalewał[/b]Ja nie szanuję ludzi li tylko za poglądy.Ja ich szanuję takimi jacy są.Nieważne czy z lewej czy z prawej strony.I nie krzycz.Słyszę cię,słyszę.

 12. Chej chulaju spod dziesiatki , CHASLO BRZMIALO PO 89 ROKU ZAMIAST LISCI NA DEBACH POWINNI WISIEC KOMUNISCI za to ze wymordowali KWIAT inteligencji POLSKIEJ, za to ze DOPROWADZILI I UPODLILI NAROD POLSKI ,bo po 89 r.zdrajcom nalezala sie smierc ,A CO DO WSPOMNIEN TOWARZYSZA KUZMICZA TO CZEMU NIE ROZPOCZAL TYCH WSPOMNIEN OD ZYCIORYSU? I CO ROBIL W LATACH 50 w JAROSLAWIU???

 13. [quote]że pewne "mechanizmy" jak ktoś to ujął trwają do dzisiaj.[/quote]

  A nawet udoskonalone i odpowiednio "przyodziane" dla niepoznaki, co by się nie dać rozszyfrować.

 14. Czy p. Wąsik Janina to matka czy żona Kazimiera Wąsika który obecnie jest działaczem ZNP i spiewakiem koscielnym.

 15. [b]Niech lokalni historycy dadzą głos[/b]. Wszak są tu poruszane wątki historyczne przez laików, bądź co bądź. Trzymajcie lejce tej dyskusji i nie dopuszczajcie do chamstwa i jałowego bełkotu. Wytłumaczcie pospólstwu chronologiczny bieg wydarzeń: kto na kim, gdzie i za co się zemścił. Fakty i jeszcze raz fakty a nie koniunkturalne dyrdymały. Jest was tu jak mrówków !

 16. mam pytanie do Radnego Ostapki , co kierowalo tym portalem ze publikuje takie wsponienia czlowieka ktory atakuje w bezszczelny sposob czlowieka DYR. KRUPE ktory go zatrudnil i to na kierowniczym stanowisku ? BO JAKI BYL DYR. KRUPA WSZYSCY WIEDZA ,ALE ZAWSZE BRAL W OBRONE ROBOTNIKA PRZED TAKIMI JAK KUZMICZ I INNI, popytajcie ludzi to wam powiedza czy tak nie bylo !

 17. Jedni grają kaastrofą smoleńską – inni subiektywna historią wg.różowego komuszka.Od jednych i drugich strzeż mnie Panie Boże.

 18. Co się czepiacie? To jest materiał historyczny. Można z nim polemizować ale zabraniać publikacji? Ludzie! To właśnie krytykowana przez was komuna miała takie podejście: zakazać! zabronić! ocenzurować! o tym nie mówimy!.

 19. Dawać Dawać !!! Ten kto wie jak było niech pisze wszystko. My młodzi ludzie chcemy poznać prawdę. I wyciągać wnioski aby nie popełniać tych samych błędów.

 20. [quote]Dawać Dawać !!! Ten kto wie jak było niech pisze wszystko. My młodzi ludzie chcemy poznać prawdę. I wyciągać wnioski aby nie popełniać tych samych błędów.[/quote]

  i dowiedziec kto dzieki jakim ukladom ma dzisiejsza pozycje

 21. [quote]Dawać Dawać !!! Ten kto wie jak było niech pisze wszystko. My młodzi ludzie chcemy poznać prawdę. I wyciągać wnioski aby nie popełniać tych samych błędów.[/quote]

  Tia, Tia ! i w podskokach donieść, kto, co i kiedy napisał. No bo przecież po to jest ta strona.

 22. Pomijając subiektywny charakter wspomnień, pozostają one w dalszym ciagu jedyną (!) ksiazka tego typu dot. Dęby i Nowej Deby w okresie powojennym, wydaną własnym sumptem.

 23. ta ksiazka pewnie ma jakis tam walor historyczny, ale rowniez wybielajaco-rozgrzeszajacy. Zycie w takim miejscu jak ND w l.50-60 tych bardziej przypominalo komunistyczna Albanie niz cokolwiek innego i z normalnym zyciem nie mialo nic wspolnego.

 24. [quote]ta ksiazka pewnie ma jakis tam walor historyczny, ale rowniez wybielajaco-rozgrzeszajacy. Zycie w takim miejscu jak ND w l.50-60 tych bardziej przypominalo komunistyczna Albanie niz cokolwiek innego i z normalnym zyciem nie mialo nic wspolnego[/quote].

  I dlatego dyskusja wokol ksiazki moze uruchomic ciekawa debate dot. tamtego czasu. Oby tylko byla na poziomie.

 25. Ja slyszalem dzisiaj na Miescie [ale chyba to plotka] ze Radny Ostako decydujac sie na publkacje wspomnien Kuzmicza ma dostac MIEJSCE na LISCIE SLD DO SEJMU

 26. ja słyszałem, że ma dostać trzy miejsca ……….. 1 – SLD, 1 – PIS i 1 – PO czy to prawda ??? ….. zostaje tylko PSL ciekawe czy mu zaproponują czwarte ???? ….. może po drugiej części książki kto wie ???

 27. Pierwsze słyszę żeby Maryśka I marek należeli do lokalnych struktur PISU przecież lepiej być bezpartyjnym cwaniakiem i nie utożsamiać się z nikim

 28. Jak wygra wybory do sejmu to za cztery lata ratusz zdobedzie 13 miejsc w radzie , on zostanie BURMISTRZEM ,rada powola komisje dochodzeniowa aby ustalic kto z naszego samorzadu nalezal do SITWY,na eksperta powolaja przewodniczacego komisji od bidy ,a on juz bedzie wiedzial kogo postawic PRZED TRYBUNALEM STANU a pozniej ratusik utworzy nowa sitwe i bedzie rzadzic dlugo i szczesliwie:P

 29. a wygra, bo wszyscy zagłosujemy na niego ,teraz rządzą młodzi w N.Debie.Już istnieje koalicja młodych.on na burmiszcza:D

 30. a dyskusja na forum o pierdołach. Może powspominajmy dawną Nową Dębę. Na początek niech będzie cmentarz żołnierzy, który znajdował się tam, gdzie stoi "wieżowiec" za domem starcówB)

 31. Marek Ostapko nie startuje ani z listy PiS, ani z PO, ani z SLD, PSL, PJN i jakiejkolwiek innej. Ktoś celowo schodzi z dyskusji o książce i historii ND w czasach PRL.

 32. POZA TYM ŻE MAREK JEST RADNYM JEST TEŻ DZIENNIKARZEM I MYŚLE ŻE FRAGMENTY KSIĄŻKI O NASZYM MIEŚCIE ZNALAZLY SIE NA PORTALU Z TYPOWO DZIENNIKARSKIEJ CHECI PODZIELENIA SIE Z INNYMI GŁODNYMI WIEDZY MIESZKAŃCAMI NASZEGO MIASTA A PODTEKSTY POLITYCZNE NA FORUM TO ŻENADA DLA AUTORÓW.
  DLA MNIE JEST TO NIE WĄTPLIWA OKAZJA PRZYSWOJENIA POZYCJI DO KTÓREJ PEWNIE NIE DOTARŁBYM NIGDY.
  PROSZĘ O JAK NAJSZYBSZE WRZUCENIE KOLEJNYCH FRAGMENTÓW

  PS. MAŁOMIASTECZKOWOŚĆ POSPÓLSTWA NOWEJ DĘBY JEST TAK OGROMNA ŻE AŻ PIECZE A KAŻDY KTO WYCHODZI PRZED "SZARY SZEREG" JEST POMAWIANY.

  POZDRO MAREK

 33. Panie Administratorze często zabiera pan głos gdy temet zbacza z drogi proszę o ukierunkowanie tych prowokantów do wrócenia do tematu tego artykułu dotyczącej naszej przeszłośći tak ważnej dla miasta,

 34. Jakbym wyciął komentarze to podniosłoby się larum, że robię to dlatego ponieważ dyskusja zeszła na osobę która redaguje ten portal. Ale faktem jest, że lepiej było gdybyśmy zajęli się w tym momencie tematem czyli historią naszego miasta. Swoją drogą "wrzuciłem" drugą część.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here